Yandex Armenia-ն ընդլայնում է բարեգործական նվիրատվությունների մեխանիզմը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Օգնենք միասին» մեխանիզմն այսուհետեւ կգործի նաեւ Yandex Go-ի առաքման ծառայության պատվերների համար:
Առաքում պատվիրող օգտատերերը կկարողանան, ըստ ցանկության, իրենց հարմար գումարով միանալ նվիրատվություններին՝ հօգուտ չորս բարեգործական հիմնադրամների։ Այս մեխանիզմն արդեն գործում է ուղեւորություններ պատվիրելիս։
Yandex Go-ում «Օգնենք միասին» մեխանիզմը գործարկվել է 2024 թվականի ամռանը։ Ծրագիրը թույլ է տալիս հեշտ ու հարմար տարբերակով օգնել բարեգործական կազմակերպություններին՝ հավելվածում քարտով վճարելիս միացնելով նվիրատվությունները՝ հօգուտ չորս հիմնադրամների: Սկզբում մեխանիզմն աշխատում էր միայն ուղեւորություններ պատվիրելիս, իսկ այժմ՝ նաեւ առաքման պատվերների համար։
Աջակցելու համար պետք է «Օգնենք միասին» բաժնում ընտրել գումարի չափը՝ 10, 30, 50, 100 կամ 500 դրամ․գումարն ավելանում է յուրաքանչյուր պատվերի արժեքին: Յուրաքանչյուր ամսվա վերջում Yandex Go-ն իր կողմից լրացուցիչ գումարով բազմապատկում է օգտատերերի նվիրատվությունները, ինչպես նաեւ իր վրա է վերցնում բոլոր վարչական ծախսերը եւ վճարային օպերատորների միջնորդավճարը բարեգործական հիմնադրամներին փոխանցում կատարելիս։
Նվիրատվությունների բաժանորդագրությունը կարելի է միացնել եւ անջատել ցանկացած պահի:
Ծրագրի մեկնարկից սկսած՝ բարեգործությանն արդեն ուղղվել է ավելի քան 10 մլն դրամ, իսկ ծրագրին միացել է ավելի քան 5 200 մարդ:
«Մեծաթիվ մարդկանց կողմից նույնիսկ 10 դրամի ամենօրյա ներդրումը ստեղծում է աջակցության կայուն աղբյուր, որն օգնում է կազմակերպություններին պլանավորել եւ իրականացնել իրենց նախագծերը: Ուրախ եմ, որ մեր ծառայություններն օգնում են սովորական դարձնել հենց համակարգային օգնությունը», – ասել է Yandex Armenia-ի ղեկավար Արամ Մխիթարյանը։
«Անչափ ուրախ ենք, որ Սիթի օֆ Սմայլ հիմնադրամի եւ Հայաստանում քաղցկեղով հիվանդ փոքրիկների կողքին է մեր լավ գործընկեր եւ բարեկամ Yandex Armenia-ն։ Ընկերության հետ համատեղ իրականացվող «Օգնենք միասին» ծրագրի շրջանակում արդեն իսկ ունենք գրանցած մեծ հաջողություններ։ Ծրագրի արդյունքում ստացված ողջ նվիրատվություններն անմիջապես ուղղվում են մեր շահառու փոքրիկների բուժման նպատակներին (հետազոտություններ եւ դեղորայք)», – ասել է Սիթի օֆ Սմայլ հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Էսթեր Դեմիրճյանը:
Ծրագրի շրջանակում հավաքված բոլոր միջոցները Yandex Armenia-ն ուղղում է ծրագրի ենթակառուցվածքային գործընկեր «ՆԻԿԱ» հիմնադրամ, որը հավասարապես բաշխում է այն չորս բարեգործական կազմակերպությունների միջեւ՝ «Շտապիր դեպի բարին», «Սիթի օֆ Սմայլ», «Հայ մայրեր» եւ «VIVA»։

Yandex Armenia расширяет механику благотворительных пожертвований - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Механика «Помогаем вместе» теперь будет работать и для заказов в сервисе Delivery в Yandex Go.
Пользователи, заказавшие доставку, смогут по желанию подключить пожертвования в пользу четырех благотворительных фондов в размере удобной суммы. Механика уже работает при заказе поездок.
Механика “Помогаем вместе” в Yandex Go появилась летом 2024 года. Программа позволяет легко и удобно помогать благотворительным организациям, подключив пожертвования в пользу четырех фондов при оплате картой в приложении. Сначала механика работала только при заказе поездок, а теперь и для заказов на доставку.
Чтобы начать помогать, в разделе “Помогаем вместе” пользователю нужно выбрать, в размере какой суммы он хочет помогать: 10, 30, 50, 100 или 500 драм, эта сумма будет прибавляться к стоимости каждого заказа. В конце каждого месяца Yandex Go увеличивает сумму пожертвований пользователей за свой счёт, а также берет на себя все административные расходы и компенсацию комиссии платежных операторов при переводе средств в адрес благотворительных фондов.
Подписку на пожертвование можно подключить и отключить в любой момент.
С начала работы проекта на благотворительность уже было собрано более 10 млн драм, а к программе присоединилось более 5200 человек.
«Ежедневные взносы даже в 10 драм от большого количества людей создают стабильный источник помощи, который помогает организациям планировать и реализовывать свои проекты. Рад, что наши сервисы помогают делать привычной именно системную помощь», – сказал руководитель Yandex Armenia Арам Мхитарян.
«Мы очень рады, что наш хороший партнер и друг «Яндекс Армения» принимает участие в работе фонда City of Smile и жизни детей с онкологическими заболеваниями в Армении. В рамках проекта «Помогаем вместе», реализуемого совместно с компанией, мы уже добились больших успехов. Следует отметить, что все пожертвования, полученные в результате программы, направляются непосредственно на лечение наших детей-бенефициаров, а именно, на анализы и лекарства. Мы высоко ценим это сотрудничество, крайне важное для обеспечения непрерывного лечения детей», – отметила исполнительный директор фонда City of Smile Эстер Демирчян.
Все собранные в рамках проекта средства Yandex Armenia направляет в фонд «НИКА» – инфраструктурному партнёру программы, который переводит эти средства равными частями в четыре благотворительные организации: «Спеши к добру», City of Smile, «Армянские матери» и VIVA.