Հովհաննես Յուքինյանը
«Ամեն տարի աշխատում ենք 10-15 երիտասարդի հետ, որոնցից յուրաքանչյուրն էլ իր հմտություններն ու փորձն է փոխանցում համայնքների տասնյակ երիտասարդների: Նրանք այն կաթիլներն են, որոնք տարիներ անց դրական փոփոխության խոշոր ալիք կդառնան»,- ասում է EU4Youth շրջանավարտների ցանցի հայաստանյան մենթոր Աննա Եղոյանը:
EU4Youth շրջանավարտների ցանցը (EU4Youth Alumni Network) գործում է 2019 թվականից: Այն մաս է ԵՄ-ն երիտասարդների համար (EU4Youth) ծրագրի, որի միջոցով ԵՄ-ն հանձնառու է Արեւելյան գործընկերության երկրներում երիտասարդների առաջնորդության եւ ձեռներեցության հմտությունների զարգացմանը մի շարք գործողությունների միջոցով՝ ներառյալ կարողությունների զարգացում, կրթաթոշակների տրամադրում, աջակություն ռազմավարական երկխոսությանը եւ դրամաշնորհների տրամադրում այս ոլորտներում ակտիվորեն գործող կազմակերպություններին:
EU4Youth Alumni Network-ը հնարավորություն է տալիս Եվրոպական միության երիտասարդական ծրագրերի մասնակիցներին իրենց ստացած գիտելիքն ու փորձը տեղայնացնելու՝  հայրենի համայնքներում երիտասարդական նախաձեռնությունների իրականացման միջոցով:
Շուրջ տասը ամիս տեւող ծրագրի ընթացքում շրջանավարտներն աշխատում են մենթորի հետ, ստեղծում եւ ներդնում իրենց սեփական նախաձեռնությունները՝ զարգացնելով տարբեր համայնքների դեռահասների ու երիտասարդների կարողությունները եւ միեւնույն ժամանակ ձեռք բերելով նոր գիտելիք եւ փորձ:
Իրականացված նախաձեռնությունների եւ դրանց ազդեցության մասին Մեդիամաքսը զրուցել է ծրագրի հայաստանյան մենթոր Աննա Եղոյանի եւ այս տարվա շրջափուլի մասնակից շրջանավարտների հետ:
Բազմապատկվող ազդեցություն
Աննա Եղոյանը EU4Youth Alumni Network-ի շրջանակում անցյալ չորս տարիների ընթացքում աշխատել է շուրջ 60 երիտասարդի հետ՝ օգնելով նրանց Հայաստանի տարբեր համայնքներում իրականացնել կրթական նախաձեռնություններ:
Աննա Եղոյանը Աննա Եղոյանը
«Յուրաքանչյուր տարի աշխատում ենք 10-15 շրջանավարտի հետ, որոնցից յուրաքանչյուրը հանձն է առնում իր ծրագրում ներգրավել առնվազն 10 շահառուի, ուստի կարող ենք ասել, որ այս տարիների ընթացքում շրջանավարտների իրականացրած կրթական նախաձեռնությունները հասանելի են դարձել 500 եւ ավելի երիտասարդների ամբողջ Հայաստանում»,- ասում է Աննա Եղոյանը՝ հավելելով, որ ամբողջ աշխատանքը շրջանավարտներն իրականացնում են կամավորական սկզբունքով:
Հոկտեմբերի սկզբին Մոլդովայում տեղի է ունեցել EU4Youth Alumni Network-ի այս տարվա ավարտական միջոցառումը, որտեղ հավաքվել էին Արեւելյան գործընկերության երկրներից մասնակիցներն ու մենթորները՝ ամփոփելու իրականացված ծրագրերի արդյունքները:
Նոր շրջափուլի համար դիմումների ներկայացումն արդեն իսկ մեկնարկել է եւ բաց է լինելու մինչեւ հոկտեմբերի 30-ը:
Նախաձեռնություններ՝ հիմնված իրական կարիքների վրա
Աննա Եղոյանի խոսքով՝ ծրագրին դիմելիս առաջնային չափանիշը շրջանավարտների մոտիվացիան է: Ընտրվելուց հետո կողմոնորշիչ հանդիպման ժամանակ նրանք ներկայացնում են, թե ինչ թիրախային խմբի հետ են ցանկանում աշխատել, եւ մենթորն օգնում է գաղափարների մշակման հարցում:
«Մենք չենք ակնկալում, որ շրջանավարտները գան պատրաստի գաղափարներով, քանի որ շատ հաճախ պատրաստի գաղափարները հիմնված են զուտ սեփական պատկերացումների եւ կարողությունների վրա, մինչդեռ պոտենցիալ շահառուների կարիքները կարող են միանգամայն տարբեր լինել»,- ասում է Աննա Եղոյանը:
Նա ընդգծում է, որ սկզբում շրջանավարտներին սովորեցնում են բացահայտել ու գնահատել կարիքները, եւ հետո միայն դրա հիման վրա վերջնական տեսքի բերել նախաձեռնության հայեցակարգը:
Յուրաքանչյուր շրջափուլում շրջանավարտները հիմնականում աշխատում են զույգերով, երբեմն միայնակ, հազվադեպ նաեւ երեք հոգանոց թիմով: Ընդհանուր առմամբ ամեն շրջափուլի ընթացքում մասնակից յուրաքանչյուր երկրում իրականացվում է 5-6 նախաձեռնություն: Դրանք հիմնականում միտված են համեմատաբար պասիվ, անտեսված կամ խոցելի խմբերի համար կրթական ծրագրերի իրականացմանը՝ մասնագիտական կողմնորոշում, քաղաքացիական կրթություն, հաղորդակցության հմտությունների զարգացում եւ այլն:
Լիլիթ Փանոսյանը, Աննա Եղոյանը եւ Սյուզաննա Նորոյանը Լիլիթ Փանոսյանը, Աննա Եղոյանը եւ Սյուզաննա Նորոյանը
Վաղարշապատում փոփոխության նոր ալիքը
EU4Youth շրջանավարտների ցանցի այս տարվա մասնակիցներ Լիլիթ Փանոսյանը, Սյուզաննա Նորոյանը եւ Հովհաննես Յուքինյանը Վաղարշապատ համայնքում միասին իրականացրել են «Հաջորդ ալիք» («Next wave») նախաձեռնությունը, որի շրջանակում աշխատել են 14-18 տարեկան շուրջ 30 երիտասարդի հետ՝ դասընթացների միջոցով փոխանցելով նրանց քաղաքացիական կրթություն:
Նախաձեռությունն իրականացվել է Էջմիածնի երիտասարդական տան աջակցությամբ, որտեղ էլ անցկացվել են դասերն ու քննարկումները: 2024 թվականի ապրիլից մինչեւ սեպտեմբեր տեւած ծրագրի ընթացքում շահառուները սովորել են տեղական ինքնակառավարման, համայնքային զարգացման, դրամաշնորհային ծրագրերին դիմելու հմտություններ դասախոսությունների եւ սիմուլիացիոն խաղերի միջոցով: Բացի այդ, շրջանավարտները շահառուներին են փոխանցել մի շարք գործնական հմտություններ՝ ինչպես գրել մոտիվացիոն նամակ, կազմել ինքնակենսագրական, զարգացնել հանրային խոսքը եւ այլն:
Դասերը վարել են ինչպես իրենք՝ շրջանավարտները, այնպես էլ հրավիրյալ դասախոսները:
«Բացի պարտադիր դասընթացներից, ունեինք նաեւ դրան հաջորդող կամավոր հատված, որի ընթացքում տարատեսակ թեմաներ էինք քննարկում, օրինակ, գրական ստեղծագործություններ: Հետաքրքրական է, որ գրեթե բոլոր մասնակիցները մնում էին նաեւ այս ոչ պարտադիր քննարկումներին եւ ակտիվ մասնակցում, քանի որ նրանց համար դա արտահայտվելու հիանալի հարթակ էր, ինչի կարիքն իրենք զգում էին»,-պատմում է Լիլիթ Փանոսյանը:
Լիլիթ Փանոսյանը Լիլիթ Փանոսյանը
Երիտասարդների կարողությունների զարգացումը պրակտիկ աշխատանքով
Յուրաքանչյուր շրջանավարտ EU4Youth շրջանավարտների ցանցի աշխատանքում կարող է ներգրավվել երկու անգամ: Սա 26-ամյա Լիլիթ Փանոսյանի մասնակցության երկրորդ տարին էր, ուստի նախորդ տարվա իր փորձով ձգտում էր կիսվել թիմակիցների հետ:
«Երիտասարդական աշխատանքի համար անհրաժեշտ բազմաթիվ հմտություններ կան, որոնք ձեռք են բերվում հենց նախաձեռնությունների իրականացման ժամանակ: Նախորդ տարվա նախաձեռնության շնորհիվ զարգացրել եմ հաղորդակցության, նախագծերի կառավարման, հաշվետվություններ գրելու հմտություններ, իսկ այս տարի թիմակիցներիս շնորհիվ մեկ այլ շատ կարեւոր հմտություն կարողացա ձեռք բերել՝ սովորեցի կիսել պատասխանատվությունը»,- ասում է Լիլիթ Փանոսյանը:
23-ամյա Սյուզաննա Նորոյանը, որն այս տարի առաջին անգամ է մասնակցում ծրագրին, մեծ ոգեւորությամբ է խոսում մենթոր Աննա Եղոյանի հետ աշխատելու եւ նրանից սովորելու հնարավորության մասին:
«Երիտասարդների հետ աշխատանքում պետք է շատ պատրաստված լինել, ունենալ համապատասխան հմտություններ, քանի որ չվնասելու սկզբունքն առաջնային է»,-ասում է նա:
Սյուզաննա Նորոյանը Սյուզաննա Նորոյանը
Սյուզաննան այս տարի եւս դիմելու է ծրագրին եւ ընտրվելու դեպքում նախատեսում է կրթական ծրագիր իրականացնել հայրենի Շիրակի մարզի համայնքներից մեկում: Ըստ նրա՝ մարզի շատ համայնքներում երիտասարդները, կարծես, մեկուսացած լինեն եւ հիմնականում տեղեկացված չեն երիտասարդների կարողությունների զարգացման ծրագրերից:
Նախորդ ամիսների ընթացքում EU4Youth-ի շրջանավարտների ձեռքբերած պրակտիկ հմտություններից զատ, Աննա Եղոյանը կարեւորում է նաեւ գիտակցական փոփոխությունը. «Ըստ իս՝ շրջանավարտների համար ծրագրի ամենամեծ ձեռքբերումն այն գիտակցումն է, որ իրենց միջազգային փորձառությունը պետք է տեղայնացվի եւ պտուղներ տա իրենց հայրենիքում»,- ասում է նա:
Ոգեւորիչ արդյունքներ
23-ամյա Հովհաննես Յուքինյանի համար հատկապես ոգեւորիչ էր տեսնել իրենց նախաձեռնության շահառուների փոխակերպումը. ի սկզբանե պասիվ երիտասարդները ամփոփիչ հանդիպմանը միանգամայն այլ կերպ էին իրենց դրսեւորում:
«Ծրագրի ավարտական օրը շահառուներն իրենց խոսքով եւ հարցադրումներով ցույց տվեցին, թե այս ամսիների ընթացքում որքան են զարգացրել իրենց հանրային խոսքի հմտությունները, քննադատական մտածողությունը: Նրանցից շատերն արդեն իսկ դիմել են տարբեր ծրագրերի եւ գործնականում կիրառում են նոր հմտությունները»,- ասում է Հովհաննես Յուքինյանը:
Նա ընդգծում է, որ նմանատիպ ծրագրերի իրականացումը հատկապես կարեւոր է համայնքներում, որպեսզի հնարավորությունները հասնեն յուրաքանչյուր գյուղի ամեն երիտասարդի:
Հովհաննես Յուքինյանը Հովհաննես Յուքինյանը
Լիլիթ Փանոսյանի համար EU4Youth շրջանավարտների ցանցը մեծ կարեւորություն ունի, քանի որ այն հնարավորություն է ընձեռել փոխանցելու իր համայնքին այն գիտելիքը, ինչ ինքը ստացել է ԵՄ ֆինանսավորմամբ տարբեր երիտասարդական ծրագրերին մասնակցելիս:
«Շատ ուրախ եմ, որ իմ կյանքում հնարավորություն ունեցա փոքրիկ ներդրում ունենալ երիտասարդ սերնդի հմտությունների զարգացման գործում: Ինձ համար նաեւ շատ ոգեւորիչ էր երիտասարդների հետ աշխատելը, որոնց արտահայտած պայծառ մտքերը վստահություն էին ներշնչում՝ նրանք հիանալի ապագա են կերտելու»,-ասում է նա:
Մենթորի առանցքային դերը
Երիտասարդների մենթոր Աննա Եղոյանի համար սեփական հաջողությունը շրջանավարտների գրանցած հաջողություններն են: Ծրագրի ամբողջ ընթացքում նա մշտական կապի մեջ է թիմերի հետ, արագ արձագանքում է առաջացող դժվարություններին եւ ուղղորդում դեպի լուծումներ:
«Նախաձեռնությունները շատ տարբեր են՝ պարզից մինչեւ չափազանց հավակնոտ: Դա, իհարկե, կախված է շրջանավարտների կարողություններից եւ ունեցած փորձից: Կարեւոր է, որ յուրաքանչյուրն իրականացնի այնպիսի ծրագիր, որը կօգնի բացահայտել սեփական կարողություններն ու առավելագույնս նպաստի իր հմտությունների զարգացմանը»,- ասում է նա:
Հատկապես խոցելի խմբերի հետ աշխատանքում շրջանավարտները պետք է ունենան հստակ փորձ եւ կարողություններ, այլապես նախաձեռնությունը օգնելու փոխարեն կարող է վնասել: Մենթորը շարունակական զրույցներ է ունենում մասնակիցների հետ՝ համոզվելու, որ նրանք պատրաստ են ստանձնած աշխատանքին:
«Իմ՝ որպես մենթորի դերակատարումն է տալ այնպիսի հարցեր, որոնցով շրջանավարտները կգիտակցեն տվյալ խմբի կյանքում իրենց միջամտության լրջությունն ու ամենայն պատասխանատվությամբ կմոտենան: Նրանց հետ շատ ենք խոսում, թե որը պետք է լինի խմբի հետ աշխատելու ճիշտ մոտիվացիան, ինչ բարդության ծրագրեր կարելի է իրականացնել: Երբեմն չափազանց հավակնոտ գաղափարներ են լինում, ուստի ես փորձում եմ նրանց բերել իրականության դաշտ, երբեմն էլ հակառակը, ուզում են շատ հեշտ մի ծրագիր իրականացնել, այս դեպքում էլ փորձում եմ նշաձողը բարձրացնել, քանի որ ինձ համար առաջնային է իրենց ուսուցման գործընթացը»,- ասում է Աննա Եղոյանը:
Միասին տոնելով յուրաքանչյուր հաջողություն
Նախորդ տարիներից մենթոր Աննա Եղոյանը մի շարք հաջողված նախաձեռնություններ է հիշում: Նա հատկապես կարեւորում է այն նախաձեռնությունները, երբ շրջանավարտը վերադառնում է իր հայրենի համայնք ու փորձում այնտեղ փոփոխություն բերել:
«Շրջանավարտներից Կարեն Ղազարյանը երկու տարի շարունակ Սպիտակի դպրոցներից մեկում մասնագիտական կողմնորոշմանն ուղղված ծրագիր էր իրականացնում, երկրորդ տարին նրան միացավ մեկ այլ շրջանավարտ՝ Մադլեն Մինասյանը, որն իր բերած տեսանկյունով ավելի հարստացրեց ծրագիրը: Հետաքրքրական է, որ Կարենն ինքն այդ դպրոցն էր ավարտել, իսկ այն բավականին անտեսված էր: Ինձ համար շատ ոգեւորիչ էր տեսնելը, որ ծրագրի շահառուներից շատերն իսկապես կողմնորոշվեցին հետագա մասնագիտության հարցում»,- պատմում է մենթորը:
Լուսանկարը` EU4Youth
Աննա Եղոյանի խոսքով՝ ծրագրերի իրականացման փուլում շատ ճկուն են, որովհետեւ լինում են չնախատեսված հանգամանքներ, ինչի հետեւանքով որոշակի փոփոխությունների կարիք է լինում: «Այդ ճկունության շնորհիվ հիմնականում շատ ավելի հարուստ նախաձեռնություններ են ստացվում վերջնաարդյունքում, քան նախապես ծրագրել էին շրջանավարտները»,-ասում է նա:
Եղել են իրավիճակներ, երբ նախաձեռնության ընթացքում պարզ է դարձել, որ տվյալ խումբը դեռեւս պատրաստ չէ ծրագրված դասընթացներին, եւ դեռեւս բազային հմտություններ ստանալու կարիք ունի. «Նման իրավիճակում շրջանավարտները փոքր-ինչ տխրում են, որ իրենց պատկերացրածով ամեն ինչ չի ընթանում, սակայն ես բացատրում եմ նրանց, թե որքան կարեւոր են այդ փոքր քայլերը, որովհետեւ առանց այդ հիմքի, հետագայում ոչինչ հնարավոր չի լինի կառուցել»,-ասում է մենթորը:
Աննա Եղոյանի համար շատ կարեւոր է բոլոր նախաձեռնություններին այցելելը եւ գրանցված արդյունքները սեփական աչքով տեսնելը: Դա աշխատանքի ամենաոգեւորիչ մասն է, որ նոր լիքցեր է հաղորդում մենթորին:
«Երբ որ գնում եմ համայնքներից մեկն ու տեսնում կիսախարխուլ մի շենքում հավաքված երիտասարդների, որոնք ուշադիր լսում են, ձգտում սովորել, պատմում են, որ ծրագրի միջոցով իրենց կյանքը փոխվել է ու հիմա հավակնոտ ձգտումներ ունեն, մեծ հպարտությամբ եմ լցվում մեր շրջանավարտների կատարած աշխատանքի համար»,- ասում է Աննա Եղոյանը:
«Մյուս կողմից տեսնում եմ, թե ինչպես են ծրագրի ընթացքում փոխակերպվում շրջանավարտները, դառնում ավելի հասուն եւ գիտակից իրենց գործողություների՝ այլոց վրա ազդեցության վերաբերյալ: Նրանք բոլորը շատ նվիրված են երիտասարդական աշխատանքին եւ շատ են ցանկանում անպայմանորեն դրական փոփոխություններ բերել»,-ամփոփում է Աննա Եղոյանը:

EU programme alumni pass on their experience to community youth through EU4Youth Alumni Network - Mediamax.am
9887 views
EU programme alumni pass on their experience to community youth through EU4Youth Alumni Network
Photo: EU4Youth
Anna Yeghoyan
Lilit Panosyan, Anna Yeghoyan, Siuzanna Noroian
Lilit Panosyan
Siuzanna Noroian
Hovhannes Yukinyan
“Every year, we work with 10-15 young people, each of whom shares their skills and experience with dozens of young people in the communities. They are the drops that will one day become a big wave of positive change,” said Anna Yeghoyan, Armenian mentor of the EU4Youth Alumni Network.
The EU4Youth Alumni Network has been active since 2019. It is part of the overall EU4Youth programme, through which the EU is dedicated to developing youth leadership and entrepreneurship in the Eastern Partnership via a variety of actions, including capacity building, fellowships, support for policy dialogue, and providing grants to organisations active in these areas. The EU4Youth Alumni Network enables participants of European Union youth programmes to localize their knowledge and experience through the implementation of youth initiatives in their own communities.
During the ten-month programme, the Alumni work with a mentor, create and implement their own initiatives aimed at enhancing the skills of teenagers and young people from various communities, while also gaining new knowledge and experience themselves.
Mediamax spoke with Anna Yeghoyan, the Armenian mentor of the programme, as well as participants from this year’s cycle, about the implemented initiatives and their impact.
Multiplying effect
Over the past four years, Anna Yeghoyan has worked with about 60 young people within the framework of the EU4Youth Alumni Network, helping them implement educational initiatives in different communities of Armenia.
Anna Yeghoyan Anna Yeghoyan
“Each year we work with 10-15 Alumni, each of whom commits to involving at least 10 beneficiaries in their initiative. So we can say that during these years, the educational initiatives implemented by the alumni have reached 500 or more young people across Armenia,” said Anna Yeghoyan, adding that all the work is carried out voluntarily.
This year’s EU4Youth Alumni Network closing event took place in Moldova, in early October, bringing together participants and mentors of the Eastern Partnership countries to summarize the results of the implemented programmes.
Applications for the new round are now open and will be accepted until October 30.
Initiatives based on real needs
According to Anna Yeghoyan, the primary criterion for applying to the programme is the motivation of the Alumni. Once selected, participants attend an onboarding  meeting where they present the target group they want to work with, and the mentor helps them develop ideas.
“We do not expect participants to come with ready ideas, because those are often based only on their own perspectives and abilities, while the needs of the potential beneficiaries may be completely different,” Anna Yeghoyan explained.
She emphasized that at first the Alumni are taught to identify and assess needs, and only then, based on that, finalize the concept of the initiative.
In each cycle, Alumni work mainly in pairs, sometimes individually, and occasionally in teams of three. In general, 5-6 initiatives are implemented in one country during each cycle. They are mainly aimed at the implementation of educational initiatives for relatively passive, neglected or vulnerable groups. The initiatives cover areas such as career guidance, civic education, development of communication skills, etc.
Lilit Panosyan, Anna Yeghoyan, Siuzanna Noroian Lilit Panosyan, Anna Yeghoyan, Siuzanna Noroian
The new wave of change in Vagharshapat
This year, EU4Youth Alumni Network participants Lilit Panosyan, Siuzanna Noroian and Hovhannes Yukinyan jointly implemented the “Next wave” initiative in Vagharshapat community. Through this initiative, they worked with around 30 young people aged 14-18, providing civic education through a series of courses.
The initiative was implemented with the support of Etchmiadzin Youth House, where the lessons and discussions were held. During the initiative, which lasted from April to September 2024, the beneficiaries learned skills in local self-government, community development and applying for grant programmes through lectures and simulation games. Additionally, the Alumni equipped beneficiaries with practical skills such as writing motivation letters, creating resumes, developing public speaking, etc.
The classes were conducted both by the Alumni and by invited lecturers.
“Alongside the mandatory courses, we also had a voluntary segment where we discussed various topics, including literary works. Interestingly, almost all the participants attended these non- mandatory discussions and actively engaged, as it was a good platform for them to express themselves – a need they strongly felt,” said Lilit Panosyan.
Lilit Panosyan Lilit Panosyan
Empowering young people through practical work
Each Alumni can participate in the work of the EU4Youth Alumni Network twice. This was the second year of participation for 26-year-old Lilit Panosyan, so she sought to share her experience from the previous year with her teammates.
“There are many skills essential for youth work that are developed during the implementation of initiatives. Thanks to last year’s initiative, I developed communication, project management, and report writing skills. This year, thanks to my teammates, I acquired another very important skill: learning to share responsibility,” Lilit Panosyan said.
23-year-old Siuzanna Noroian, who is participating in the programme for the first time this year, spoke enthusiastically about the opportunity to work with mentor Anna Yeghoyan and learn from her.
“When working with young people, you need to be very well prepared, have the appropriate skills, because the principle of ‘do no harm’ is paramount,” she said.
Siuzanna Noroian Siuzanna Noroian
Siuzanna will apply for the programme this year as well and if selected, she intends to implement an educational initiative in one of the communities in her native Shirak region. She noted that young people in many communities of the region seem to be isolated and are largely unaware of youth capacity development initiatives.
Apart from the practical skills acquired by the Alumni over the previous months, Anna Yeghoyan also emphasized the conscious change. “In my opinion, the biggest achievement of the programme for the EU4Youth Alumni is the realization that their international experience should be localized and yield results in their homeland,” said she.
Encouraging results
For 23-year-old Hovhannes Yukinyan, witnessing the transformation of the beneficiaries of their initiative was particularly encouraging. Initially passive young people behaved in a completely different way at the final meeting.
“On the last day of the initiative, the beneficiaries demonstrated through their words and questions how much they have developed their public speaking skills and critical thinking over these months. Most of them have already applied to various programmes and are putting their new skills into practice,” Hovhannes Yukinyan said.
He emphasized that the implementation of similar programmes is especially important in communities, ensuring that opportunities reach every young person in every village.
Hovhannes Yukinyan Hovhannes Yukinyan
For Lilit Panosyan, the EU4Youth Alumni Network is of great importance, as it provided an opportunity to share the knowledge she gained while participating in various EU-funded youth programmes.
“I am very happy that I had the opportunity to make a small contribution to the development of the skills of the young generation. Working with young people has been very inspiring, as their bright ideas made me believe that they will build a great future,” said she.
The key role of the mentor
For youth mentor Anna Yeghoyan, her own success is the success of the Alumni. Throughout the programme, she is in constant contact with the teams, quickly reacts to emerging difficulties and guides to solutions.
“Initiatives vary widely, from simple to very ambitious, depending on the abilities and experience of the Alumni. What matters most is that everyone implements an initiative that helps discover their own abilities and contribute to the development of their skills,” she stated.
Mentees must have clear experience and skills in working with especially vulnerable groups, otherwise, their initiatives may harm instead of helping. The mentor has on-going conversations with participants to make sure they are ready for the work.
“My role as a mentor is to ask such questions that helpAlumni understand the seriousness of their intervention in the lives of the groups they work with and to approach it responsibly. We talk a lot with them about the appropriate motivation for working with these groups, and complexity of initiatives that can be implemented. Sometimes, participants come up with very ambitious ideas, so I help ground them in reality, and sometimes, on the contrary, they want to implement a very simple initiative, and in this case I try to raise the bar, because their learning process is a top priority for me,” said Anna Yegoyan.
Celebrating every success together
Mentor Anna Yeghoyan remembers a number of successful initiatives from previous years, placing particular emphasis on those where graduates return to their native communities to bring change there.
“One of my mentees, Karen Ghazaryan, implemented a professional orientation initiative in one of Spitak’s schools for two years. In the second year, he was joined by another Alumna, Madlen Minasyan, who enriched the initiative with her perspective. Interestingly, Karen graduated from that school, which had been quite neglected. It was very encouraging for me to witness that many beneficiaries of the initiative really decided on their future profession,” shared the mentor.
According to Anna Yeghoyan, they are very flexible during the implementation phase of the initiatives, due to unforeseen circumstances that may necessitate changes. “Thanks to this flexibility, the outcomes are much richer than the Alumni originally planned,” noted she.
There were instances when it became apparent that the target group was not yet ready for the planned courses and still needed to acquire basic skills. “In such situations, graduates feel a bit sad that things are not going as they imagined. However, I explain to them the importance of those small steps, as without that, nothing can be built in the future,” noted the mentor.
For Anna Yeghoyan, visiting all the initiatives and witnessing the recorded results is very important. It is the most exciting part of her work, providing her with renewed motivation and energy as a mentor.
“Whenever I visit the communities and see young people gathered in a dilapidated building, listening carefully, eager to learn, sharing how their lives have changed through the initiatives and expressing ambitious aspirations, I am filled with great pride for the work done by my mentees,” said Anna Yeghoyan.
“On the other hand, I see how the Alumni transform during the programme, becoming more mature and aware of the impact of their actions on others. They all are very dedicated to youth work and are eager to bring positive change,” concluded Anna Yeghoyan.