Փաշինյանն ու Մակրոնը քննարկել են TRIPP նախագիծը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնն այսoր Փարիզում քննարկել են երկկողմ եւ տարածաշրջանային նշանակության հարցեր:
«Ֆրանսիայի նախագահը եւս մեկ անգամ շնորհավորել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատման առիթով եւ շեշտել Ֆրանսիայի անվերապահ աջակցությունը Հայաստանի տարածքային ինքնիշխանությանն ու խաղաղության ամրապնդմանը:
Մտքեր են փոխանակվել TRIPP նախագծի եւ տարածաշրջանում հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի շուրջ»,- հայտնում են Հայաստանի կառավարությունից:
Նիկոլ Փաշինյանը եւ Էմանյուել Մակրոնը քննարկել են նաեւ Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր, կարեւորել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգով հարաբերությունների հետեւողական ընդլայնումը:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Франции Эмманюэль Макрон обсудили сегодня в Париже вопросы двустороннего и регионального значения.
«Президент Франции еще раз поздравил по поводу установления мира с Азербайджаном и подчеркнул безоговорочную поддержку Францией территориального суверенитета Армении и укрепления мира.
Состоялся обмен мнениями о проекте TRIPP и шагах, предпринимаемых для разблокирования коммуникационных путей в регионе», - сообщает пресс-служба правительства Армении.
Никол Пашинян и Эмманюэль Макрон также обсудили вопросы, связанные с дальнейшим развитием сотрудничества Армения-Европейский союз, подчеркнув важность последовательного расширения отношений в рамках новой повестки партнерства Армения-ЕС.