Արմավիան կարող է հրաժարվել Superjet օդանավից
Երեւան: Մեդիամաքս: Armavia-ն կարող է հրաժարվել Superjet օդանավից եւ որոշել է չգնել ավելի վաղ ռուսական արտադրողին պատվիրված օդանավերը, այսօր գրում է РБК Daily-ն:
«Սուխոյի քաղաքացիական օդանավեր» (ՍՔՕ) արտադրող-ընկերության պաշտոնական ներկայացուցիչ Անդրեյ Մուրավյովը թերթին հետեւյալն է ասել.
«Այսօրվա դրությամբ Armavia-ի երկու օդանավերը գտնվում են ՍՔՈ թռիչքափորձարկային համալրի տարածքում: Դեռեւս ՍՔՕ-ի հասցեին ավիափոխադրողի կողմից համաձայնագրային պարտավորություններից հրաժարվելու մասին ոչ մի պաշտոնական փաստաթղթեր չի ստացվել: Մենք փորձում ենք կարգավորվել Armavia-ի հետ հարաբերություններում ծագող բոլոր խնդիրները աշխատանքային կարգով», - ասել է նա РБК daily-ին:
Armavia-ն Superjet-ի մեկնարկային պատվիրատուն է եւ առաջին օդանավի գործածումը սկսեց 2011 թվականի ապրիլին: Ավիափոխադրողը երկրորդ օդանավը եւս պետք է ստանար անցյալ տարի, սակայն գործընթացը ձգձգվեց: 2012 թվականի հուլիսին հայկական ավիաընկերության ներկայացուցիչները հայտնեցին երկրորդ օդանավի ձեռք բերումից հրաժարվելու մասին` նախապատվությունը տալով արեւմտյան արտադրության օդանավին:

Армавиа может отказаться от самолета Superjet
Ереван/Медиамакс/. Armavia может отказаться от приобретенного самолета Superjet и приняла решение не приобретать ранее заказанные у российского производителя самолеты, пишет сегодня РБК Daily.
Официальный представитель компании-производителя «Гражданские самолеты Сухого» (ГСС) Андрей Муравьев сказал газете следующее:
«На сегодняшний день оба самолета Armavia находятся на территории летно-испытательного комплекса ГСС. Пока никаких официальных документов об отказе авиаперевозчика от контрактных обязательств в адрес ГСС не поступало. Мы пытаемся урегулировать все вопросы, возникающие во взаимоотношениях с Armavia, в рабочем порядке», - сказал он РБК daily.
Armavia - стартовый заказчик Superjet и начала эксплуатацию первого самолета в апреле 2011 года. Второй самолет должен был поступить перевозчику также в прошлом году, однако процесс затянулся. В начале июля 2012 года представители армянской авиакомпании заявили об отказе от покупки второго лайнера в пользу приобретения самолетов западного производства.