Արմավիան կարող է հրաժարվել Superjet օդանավից
Երեւան: Մեդիամաքս: Armavia-ն կարող է հրաժարվել Superjet օդանավից եւ որոշել է չգնել ավելի վաղ ռուսական արտադրողին պատվիրված օդանավերը, այսօր գրում է РБК Daily-ն:
«Սուխոյի քաղաքացիական օդանավեր» (ՍՔՕ) արտադրող-ընկերության պաշտոնական ներկայացուցիչ Անդրեյ Մուրավյովը թերթին հետեւյալն է ասել.
«Այսօրվա դրությամբ Armavia-ի երկու օդանավերը գտնվում են ՍՔՈ թռիչքափորձարկային համալրի տարածքում: Դեռեւս ՍՔՕ-ի հասցեին ավիափոխադրողի կողմից համաձայնագրային պարտավորություններից հրաժարվելու մասին ոչ մի պաշտոնական փաստաթղթեր չի ստացվել: Մենք փորձում ենք կարգավորվել Armavia-ի հետ հարաբերություններում ծագող բոլոր խնդիրները աշխատանքային կարգով», - ասել է նա РБК daily-ին:
Armavia-ն Superjet-ի մեկնարկային պատվիրատուն է եւ առաջին օդանավի գործածումը սկսեց 2011 թվականի ապրիլին: Ավիափոխադրողը երկրորդ օդանավը եւս պետք է ստանար անցյալ տարի, սակայն գործընթացը ձգձգվեց: 2012 թվականի հուլիսին հայկական ավիաընկերության ներկայացուցիչները հայտնեցին երկրորդ օդանավի ձեռք բերումից հրաժարվելու մասին` նախապատվությունը տալով արեւմտյան արտադրության օդանավին:

Yerevan/Mediamax/. Armavia may disown the purchased Superjet aircraft and it's decided not to buy aircrafts ordered from the Russian producer earlier, RBK Daily writes today.
Official representative of "Sukhoi Civil Aircraft" (SCA) producing company Andrey Muravyev said to the newspaper:
“As of now, both Armavia aircrafts are in the area of SCA flight test complex. There are no official documents from the air carrier on giving up contract obligations toward SCA yet. We try to settle all the issues occurring in our relations with Armavia”, he said to RBK Daily.
Armavia is a start Superjet customer and it began operation of the first aircraft in April 2011. The second aircraft should have been supplied to the carrier last year but the process was dragged out. In early June 2012, the representatives of Armenian air company stated their refusal of buying the second liner in favor of purchasing aircrafts of Western production.