15 օրից կսկսվի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի շինարարությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի շինարարությունը կիրականացնի «Կանակա» ընկերությունը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ընկերության հետ համապատասխան պայմանագիր է կնքվել այսօր:
Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի վերակառուցման ծրագիրը իրականացվում է Մեդիամաքս-ի, Հայ օգնության ֆոնդի (ՀՕՖ) եւ ավստրալիական Do Something կազմակերպության կողմից:
Առաջիկա օրերին «Կանակա» ընկերությունը կսկսի շինարարական աշխատանքների նախապատրաստումը, իսկ բուն շինարարությունը կմեկնարկի օգոստոսի 15-ին: Նախատեսվում է, որ կառույցը պատրաստ կլինի 2013թ. հուլիսին:
«Կանակա» ԲԲԸ-ն ավելի քան 15 տարվա պատմություն ունի: Վերջին տարիներին ընկերությունը աչքի է ընկել նաեւ դպրոցաշինության գործում: Մասնավորապես, ընկերությունն իրականացրել է Գյումրիի Օյունջյան դպրոց-վարժարանի շինարարությունը, Արմավիրի մարզի Մյասնիկյան համայնքի միջնակարգ դպրոցի կապիտալ վերանորոգումը:
Ս.թ. հուլիսին Edel Music-ը թողարկեց WhoCares-ի ալբոմը, որտեղ ներկայացված են Իէն Գիլանի եւ Թոնի Այոմիի նախկինում չթողարկված եւ հազվագյուտ երգերի հավաքածուն: Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին դպրոցին կփոխանցեն 15.000 ԱՄՆ դոլար` որպես կանխավճար, իսկ մնացած գումարը կփոխանցվի սկավառակի վաճառքից հետո: Ջոն Դին ու ավստրալիական Ռայդ քաղաքի քաղաքապետ Արթին Էտմեկջյանը Հայ Առաքելական եկեղեցու ու Արքեպիսկոպոս Աղան Բալիոզյանի հովանու ներքո բարեգործական ճաշ կկազմակերպեն ս.թ. օգոստոսին:
ՀՕՖ-ը վերջերս Մարդիգյան ընտանիքի Հիմնադրամին ներկայացրեց այս հետեւողական ջանքերը: Հաջորդ օրը Հիմնադրամը տեղեկացրեց ՀՕՖ-ին, որ կեռապատկի մինչ օրս հավաքագրված գումարը: Այս շռայլ նվիրատվությունը ՀՕՖ-ին, Մեդիամաքս-ին ու Do Something-ին հնարավորություն տվեց սկսել նախագծի իրագործումը:

Через 15 дней начнется строительство музыкальной школы N 6 в Гюмри
Проет строительства музыкальной школы N 6 в Гюмри осуществляют Медиамакс, Армянский фонд помощи (АФП) и австралийская организация Do Something.
В ближайшие дни компания «Канака» начнет подготовительную работу, а непосредственно строительные работы начнутся 15-го августа. Планируется, что здание будет сдано к июлю 2013 года.
ОАО «Канака» работает на рынке 15 лет. В последние годы компания построила несколько школ. В частности, компания осуществила строительство гюмрийской школы-колледжа Оюнджян, а также капитальный ремонт средней школы Мясникянской общины Армавирского марза.
В течение 2 лет было собрано $‌110,000. Свой вклад в это дело внесли также правительство Армении, Джеф Даунс, компании EMI Records и Orange Armenia. Президент Армении Серж Саргсян также обещал оказать содействие проекту в размере 10 млн драмов.
В 2010 году Иэн Гиллан и Тони Айомми создали супер-группу WhoCares специально для сбора средств для музыкальной школы N6 в Гюмри. В мае 2011 года компания Edel Music выпустила первый сингл WhoCares с двумя новыми песнями Out of My Mind и Holy Water. В июле текущего года Edel Music выпустила альбом WhoCares, на котором представлено собрание редких или ранее неиздававшихся произведений Иэна Гиллана и Тони Айомми. Иэн Гиллан и Тони Айомми перечислят школе $‌15,000 в качестве аванса, а остальная сумма будет перечислена после продаж диска. Джон Ди и мэр австралийского города Райд Артин Этмекджян под эгидой Армянской Апостольской Церкви и архиепископа Агана Балиозяна работают над организацией благотворительного обеда с участием представителей армянской диаспоры Австралии.
Недавно АФП представил Фонду семьи Мардигян об этих усилиях. Уже на следующий день Фонд оповестил АФП, что утроит собранную сумму. Это щедрое пожертвование даст возможность AФП, Медиамакс и Do Something начать реализацию проекта.