15 օրից կսկսվի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի շինարարությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի շինարարությունը կիրականացնի «Կանակա» ընկերությունը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ընկերության հետ համապատասխան պայմանագիր է կնքվել այսօր:
Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի վերակառուցման ծրագիրը իրականացվում է Մեդիամաքս-ի, Հայ օգնության ֆոնդի (ՀՕՖ) եւ ավստրալիական Do Something կազմակերպության կողմից:
Առաջիկա օրերին «Կանակա» ընկերությունը կսկսի շինարարական աշխատանքների նախապատրաստումը, իսկ բուն շինարարությունը կմեկնարկի օգոստոսի 15-ին: Նախատեսվում է, որ կառույցը պատրաստ կլինի 2013թ. հուլիսին:
«Կանակա» ԲԲԸ-ն ավելի քան 15 տարվա պատմություն ունի: Վերջին տարիներին ընկերությունը աչքի է ընկել նաեւ դպրոցաշինության գործում: Մասնավորապես, ընկերությունն իրականացրել է Գյումրիի Օյունջյան դպրոց-վարժարանի շինարարությունը, Արմավիրի մարզի Մյասնիկյան համայնքի միջնակարգ դպրոցի կապիտալ վերանորոգումը:
Ս.թ. հուլիսին Edel Music-ը թողարկեց WhoCares-ի ալբոմը, որտեղ ներկայացված են Իէն Գիլանի եւ Թոնի Այոմիի նախկինում չթողարկված եւ հազվագյուտ երգերի հավաքածուն: Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին դպրոցին կփոխանցեն 15.000 ԱՄՆ դոլար` որպես կանխավճար, իսկ մնացած գումարը կփոխանցվի սկավառակի վաճառքից հետո: Ջոն Դին ու ավստրալիական Ռայդ քաղաքի քաղաքապետ Արթին Էտմեկջյանը Հայ Առաքելական եկեղեցու ու Արքեպիսկոպոս Աղան Բալիոզյանի հովանու ներքո բարեգործական ճաշ կկազմակերպեն ս.թ. օգոստոսին:
ՀՕՖ-ը վերջերս Մարդիգյան ընտանիքի Հիմնադրամին ներկայացրեց այս հետեւողական ջանքերը: Հաջորդ օրը Հիմնադրամը տեղեկացրեց ՀՕՖ-ին, որ կեռապատկի մինչ օրս հավաքագրված գումարը: Այս շռայլ նվիրատվությունը ՀՕՖ-ին, Մեդիամաքս-ին ու Do Something-ին հնարավորություն տվեց սկսել նախագծի իրագործումը:

Construction of Gyumri N 6 music school to start in 15 days - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. The construction of Gyumri N 6 music school will be realized by "Kanaka" Company.
The relevant agreement was signed with the company today, Mediamax reports.
The program for reconstruction of Gyumri N6 music school is implemented by Mediamax, Fund for Armenian Relief (FAR) and Australian Do Something organization.
"Kanaka" will start the preparations within coming days and the construction will start on August 15. The building is scheduled to be ready in July 2013.
"Kanaka" OJSC has a history of more than 15 years of operation on the market. Over the past years, the company has been building several schools. In particular, the company realized the construction of Gyumri Oyunjyan school-college and capital repairs of the secondary school of the Myasnikyan community of Armavir marz.
In 2010, Ian Gillan and Tony Iommi set up the WhoCares ad-hoc super-group to raise funds for the Octet school. In May 2011, Edel Music released the first single by WhoCares with 2 brand new songs – Out of My Mind and Holy Water. In July 2012, Edel Music released the WhoCares album that comprises the 2 songs from the single and unreleased and rare material from Gillan and Iommi’s back catalogue. Gillan and Iommi will make an advance payment of 15.000 USD for the school and the rest will be transferred after the album sales. A fundraising dinner in Sydney is currently being organized by Jon Dee and the Mayor of Ryde, Councilor Artin Etmekdjian, under the auspices of Archbishop Aghan Baliozian and the Armenian Apostolic Church.
The FAR Board recently briefed the Mardigian Family Foundation about these extensive fundraising efforts. The following day, their Foundation informed FAR that it will almost triple the funds raised so far. This generous donation is extremely important and it allows FAR, Mediamax and Do Something to launch the construction of the school.