Վեհափառը շնորհակալություն է հայտնել Իրանի իշխանությանը ՀՀ-ին զորակցելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է ԻԻՀ Իսլամական մշակույթի եւ հաղորդակցության կազմակերպության ղեկավար Մոհամմադ Մեհդի Իմանիփուրի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին։
«Վեհափառ Հայրապետն իր մտահոգություններն է արտահայտել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանին պարտադրվող զիջումների եւ ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ շարունակվող ոտնձգությունների առնչությամբ, որոնք խոչնդոտում են տարածաշրջանում կայուն խաղաղության ու անվտանգային միջավայրի հաստատման գործընթացներին։ Նա խոսել է նաեւ արցախահայության արդար իրավունքների պաշտպանության կարեւորության եւ Արցախի հոգեւոր-մշակութային ժառանգության պահպանության խնդիրների մասին։
Վեհափառ Հայրապետը շնորհակալություն է հայտնել Իրանի իշխանություններին Հայաստանին ցուցաբերվող զորակցության համար՝ մեծապես գնահատելով նաեւ Իրանում հայկական հոգեւոր-մշակութային արժեքների եւ հայ համայնքի նկատմամբ դրսեւորվող հոգատար վերաբերմունքը»,- ասված է Մայր Աթոռի հաղորդագրությունում:
Մոհամմադ Մեհդի Իմանիփուրը Հայոց Հայրապետին է ներկայացրել երկու երկրների միջեւ կրթական, մշակութային կապերի ամրապնդմանն ուղղված ծրագրերը։
Իսլամական մշակույթի եւ հաղորդակցության կազմակերպության ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ կրոնների միջեւ երկխոսությունն ու համագործակցությունը կարեւոր խթան կհանդիսանա ժողովուրդների փոխճանաչողության, բարեկամության ամրապնդման եւ տարածաշրջանում առկա մարտահրավերների հաղթահարման գործում:

Armenian Catholicos expresses gratitude to Iranian authorities for supporting Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Catholicos of All Armenians Karekin II received the delegation led by Mohammad Mehdi Imanipour, head of Islamic Culture and Communication Organization of Iran.
Iran’s Ambassador to Armenia Mehdi Sobhani was also present at the meeting.
“His Holiness expressed his concerns regarding the concessions imposed by Azerbaijan on Armenia and the ongoing encroachments on the sovereign territory, which hinder the processes of establishing a stable peace and security environment in the region. He also spoke about the importance of protecting the just rights of Artsakh Armenians and touched upon the problems of preserving Artsakh’s spiritual and cultural heritage.
His Holiness expressed gratitude to the authorities of Iran for supporting Armenia, greatly appreciating the caring attitude towards the Armenian spiritual and cultural values and the Armenian community in Iran,” the news release issued by the Holy See reads.
Mohammad Mehdi Imanipour presented to the Armenian Catholicos the programs aimed at strengthening educational and cultural ties between the two countries.
The head of the Islamic Culture and Communication Organization expressed confidence that the dialogue and cooperation between religions will be an important stimulus for strengthening friendship between peoples and overcoming the existing challenges in the region.