Վեհափառը շնորհակալություն է հայտնել Իրանի իշխանությանը ՀՀ-ին զորակցելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է ԻԻՀ Իսլամական մշակույթի եւ հաղորդակցության կազմակերպության ղեկավար Մոհամմադ Մեհդի Իմանիփուրի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին։
«Վեհափառ Հայրապետն իր մտահոգություններն է արտահայտել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանին պարտադրվող զիջումների եւ ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ շարունակվող ոտնձգությունների առնչությամբ, որոնք խոչնդոտում են տարածաշրջանում կայուն խաղաղության ու անվտանգային միջավայրի հաստատման գործընթացներին։ Նա խոսել է նաեւ արցախահայության արդար իրավունքների պաշտպանության կարեւորության եւ Արցախի հոգեւոր-մշակութային ժառանգության պահպանության խնդիրների մասին։
Վեհափառ Հայրապետը շնորհակալություն է հայտնել Իրանի իշխանություններին Հայաստանին ցուցաբերվող զորակցության համար՝ մեծապես գնահատելով նաեւ Իրանում հայկական հոգեւոր-մշակութային արժեքների եւ հայ համայնքի նկատմամբ դրսեւորվող հոգատար վերաբերմունքը»,- ասված է Մայր Աթոռի հաղորդագրությունում:
Մոհամմադ Մեհդի Իմանիփուրը Հայոց Հայրապետին է ներկայացրել երկու երկրների միջեւ կրթական, մշակութային կապերի ամրապնդմանն ուղղված ծրագրերը։
Իսլամական մշակույթի եւ հաղորդակցության կազմակերպության ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ կրոնների միջեւ երկխոսությունն ու համագործակցությունը կարեւոր խթան կհանդիսանա ժողովուրդների փոխճանաչողության, բարեկամության ամրապնդման եւ տարածաշրջանում առկա մարտահրավերների հաղթահարման գործում:

Гаренин Второй поблагодарил правительство Ирана за поддержку Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Католикос Всех Армян Гарегин Второй принял сегодня делегацию, возглавляемую главой Организации исламской культуры и коммуникации Ирана Мохаммадом Мехди Иманипуром.
На встрече также присутствовал посол Ирана в Армении Мехди Собхани.
«Его Святейшество выразил обеспокоенность уступками, навязанными Азербайджаном Армении и продолжающимися посягательствами на суверенные территории, которые препятствуют процессам установления стабильного мира и обстановки безопасности в регионе. Он также рассказал о важности защиты справедливых прав армян Арцаха и проблемах сохранения духовного и культурного наследия Арцаха.
Католикос поблагодарил власти Ирана за поддержку, оказанную Армении, высоко оценив заботливое отношение к армянским духовным и культурным ценностям и армянской общине в Иране»,- говорится в сообщении Первопрестольного Эчмиадзина.
Мохаммед Мехди Иманипур представил Армянскому Патриарху программы, направленные на укрепление образовательных и культурных связей между двумя странами.
Глава Исламской организации культуры и коммуникаций выразил уверенность, что диалог и сотрудничество между религиями станут важным стимулом для взаимного признания народов, укрепления дружбы и преодоления существующих проблем в регионе.