Ալեքսանդրա Լիվերգանտը եւ Ռոման Կանտորը
Մարտի 7-ին Common Ground գրախանութ-սրճարանում լրագրող Ալեքսանդրա Լիվերգանտը հանդիպում անցկացրեց «Վարպետը եւ Մարգարիտան» ֆիլմի սցենարի հեղինակ Ռոման Կանտորի հետ։ Ներկայացնում ենք հատվածներ այդ զրույցից։
Գիրքը
Այո, «Վարպետը եւ Մարգարիտան» կարեւոր գիրք է, չնայած այդ բառը՝ «կարեւոր», մի տեսակ ծամծմված է դարձել։ Բայց այն իսկապես կարեւոր դեր է խաղացել իմ կյանքում՝ 5-6 գրքերի այլ գրքերի հետ: Բազմիցս կարդացել եմ այն՝ դեռ նախքան ֆիլմի սցենարի վրա աշխատանքը սկսելը։
Կյանքին «այո» ասել
Ինչ-որ պահի ես որոշեցի կյանքին «այո» ասել, եւ դա վերաբերվում է նաեւ ֆիլմերի ստեղծմանը։ Ստացվեց այնպես, որ սկզբից պրոդյուսերները «Վարպետը եւ Մարգարիտայի» համար հրավիրել էին մեկ այլ թիմ, որի մոտ գործն առաջ չգնաց, իսկ ժամկետները սեղմում էին։
Ալեքսանդրա Լիվերգանտը եւ Ռոման Կանտորը Ալեքսանդրա Լիվերգանտը եւ Ռոման Կանտորը
Երբ ինձ եւ Միշա Լոկշինին (ֆիլմի ռեժիսորը – խմբ․) առաջարկեցին այդ նախագիծը, մենք երկու անգամ հրաժարվեցինք, քանի որ համոզված չէինք, թե ինչպես պետք է այն իրականացնենք։ Բայց հետո ամեն ինչ սկսեց այնքան արագ զարգանալ, որ վախենալու ժամանակ այլեւս չկար։ Կթվա թե կատակ է, բայց իրականությունն այն է, որ երբ ժամանակը շատ է, բոլորը երկար կասկածում են՝ եւ հակառակը։
Ես վաղուց եմ ճանաչում Միշային, եւ մենք միշտ ցանկացել ենք միասին աշխատել։ Մեր առաջին համատեղ աշխատանքը «Արծաթե չմուշկները» ֆիլմն է, եւ ես շատ ուրախ եմ, որ կարողաց համոզել պրոդյուսերներին որպես ռեժիսոր հրավիրել հենց Միշային։
Ես հավատում եմ դեբյուտներին
Ես հավատում եմ դեբյուտներին եւ սիրում եմ կինո ստեղծել լավ մարդկանց հետ։ Ինձ դուր է գալիս կինո «ներքաշել» մարդկանց, որոնք նախկինում այդ փորձառությունը չեն ունեցել: Մեր պրոդյուսերներից մեկը՝ Մեդեա Կարաաշեւան, մինչեւ «Վարպետը եւ Մարգարիտան» աշխատում էր գովազդում եւ իր հետ շատ մարդկանց բերեց այդ ոլորտից։
Ռոման Կանտորը Ռոման Կանտորը
Իմ ամենագլխավոր սկզբունքներից է այն, որ պետք է հաղթի լավագույն գաղափարը՝ անկախ նրանից, թե ով է այն առաջարկել։ Նախապատրաստական փուլում եւ հենց նկարահանումների ժամանակ մենք ունեցել ենք սցենարի մի քանի տասնյակ ընթերցումներ, ես ներկա եմ եղել դրանցից մոտավորապես տասին։ Խոստովանեմ, որ դա ցավոտ գործընթաց է սցենարիստի համար, շատերը դրանից խուսափում են։ Բայց հենց սցենարի ընթերցումների ժամանակ ինչ-որ բան կարող է ասել կոստյումների նկարիչը, մեկ այլ բան՝ քասթինգ-տնօրենը, եւ այդպես քո գաղափարները միս ու արյուն են ստանում։ Մեր կինոյում ընդունված է մտածել, որ «ռեժիսորը որոշում է ամեն ինչ», բայց լավ ռեժիսորը նա է, ով թույլ է տալիս դրսեւորվել բոլորին։
«Բռնվեցինք» Վարպետից
Մենք հասկացանք, որ ինչ-որ իմաստով լուծել ենք հանելուկը, երբ որոշեցինք «բռնվել» Վարպետի կերպարից։ Ինչպես գիտեք, գրքում նրա կերպարը մանրամասն նկարագրված չէ, եւ մենք որոշեցինք, որ դա մեր շանսն է՝ ներկայացնել վարպետի պատմությունը «մեր խոսքերով»։
Բացի այդ, մենք ուզում էինք, որ ֆիլմն «աշխատի» նաեւ առանց գրքի։ Այլ կերպ ասած, որպեսզի այն հետաքրքիր լինի այն հանդիսատեսի համար, որը չի կարդացել «Վարպետը եւ Մարգարիտան»։ Ի դեպ, Litres.ru կայքում կտեսնեք, որ «Վարպետը եւ Մարգարիտան» հիմա առաջին տեղում է ռուս դասական գրականության բաժնում։ Նաեւ գիրքը մի քանի վերահրապարակություն է ունեցել:
Վիզուալիզացիան
Կինոն առաջին հերթին վիզուալ արվեստ է։ Նրանից հետո, երբ մենք Միշայի հետ «գտանք բանալիները», նա սկսեց շատ մեծ նշանակություն տալ նրան, թե ինչպիսի տեսք կունենա այդ ամենը։ Պրոդյուսերների հետ հանդիպմանը Միշան եկավ 150 սլայդից բաղկացած պրեզենտացիայով, որտեղ ներկայացված էին ոչ միայն հետագայում մեր կողմից «ստեղծված» կիսաառասպելական Մոսկվան, այլեւ կոստյումներին վերաբերող գաղափարները։ Եվ նման վիզուալիզացիան ապշեցնում էր եւ գրելն ավելի դյուրին էր դարձնում։
Խաղի կանոնները
Յուրաքանչյուր սցենարում ես փորձում եմ առաջին 15-20 րոպեների ընթացքում սահմանել «խաղի կանոնները»՝ հասկացնել հանդիսատեսին, թե ինչ է նրան սպասում։ Երկար ժամանակ «թափառում» էի վեպի էջերով, որպեսզի ընտրեմ այն տեսարանը, որը, ժամանակակից լեզվով ասած, կծառայի որպես «թիզեր»։ Ի վերջո ընտրեցի քննադատ Լատունսկու բնակարանի վրա Մարգարիտայի հարձակումը։
Ընդհանրապես, սցենար գրելիս, ամիսներ եմ ծախսում, որպեսզի որոշեմ սկիզբն ու վերջը։ Երբ այդ կետերը հստակեցված են, աշխատելն ավելի հեշտ է։
Երբեք չեմ նկարահանում ինձ համար
Երբեք չեմ նկարահանում «ինձ համար»։ «Վարպետը եւ Մարգարիտայում» մենք ցանկանում էինք ստանալ ոչ թե ֆիլմ-մենախոսություն, այլ ֆիլմ-երկխոսություն հանդիսատեսի հետ, որը կփորձի մեզ հասկանալ։
Ֆիլմը պետք է ավարտել ոչ թե «արտաշնչելով», այլ «շունչ քաշելով»։ Կարծում եմ, թերասածությունը, որը կա ֆիլմում, պատճառներից մեկն է, որ շատերը որոշում են դիտել այն երկրորդ կամ երրորդ անգամ։
Ֆիլմ-նախազգուշացում
Ես նախատեսում էի ֆիլմ-նախազգուշացում ստեղծել, բայց քանի որ աշխատանքը մի շարք պատճառներով ձգձգվեց, ստացվեց այնպես, որ այն ֆիլմ-նկարագրություն դարձավ։
Ավելի մոտ Բուլգակովին, քան շատերը կարծում են
Աշխատելով սցենարի եւ ֆիլմի վրա, ես կարդացի Բուլգակովի գրեթե բոլոր գործերը եւ շատ բացահայտումներ ունեցա։ Օրինակ, «Վերջին օրերը» պիեսը, որը նա գրել է 1937 թվականին Պուշկինի մահվան 100–ամյակին նվիրված մրցույթի համար։ Այդ պիեսում Բուլգակովն այն ժամանակների համար հանճարեղ քայլ է արել. Պուշկինին նվիրված պիեսում չկա հենց ինքը՝ Պուշկինը։ Փաստորեն, Բուլգակովը պոստմոդերնիզմին է դիմել մինչեւ այդ հասկացության ի հայտ գալը։ Այնպես որ, ինչ–որ իմաստով մենք օգտագործել ենք նրա հնարքները, եւ ես ավելի մոտ եմ Բուլգակովին, քան շատերը կարծում են։

7 марта в пространстве Common Ground журналист Александра Ливергант провела встречу с Романом Кантором, автором сценария фильма «Мастер и Маргарита». Представляем некоторые фрагменты этой беседы.
Книга
Да, «Мастер и Маргарита» - важная книга, хотя это слово – «важная», стало каким-то замыленным. Но она точно сыграла важную роль в моей жизни вместе с 5-6-ю другими книгами. И я читал ее много раз - еще до начала работы над сценарием фильма.
Говорить жизни «да»
В какой-момент я решил говорить жизни «да» и это относится в том числе к работе над фильмами. Случилось так, что изначально продюсеры пригласили на «Мастера и Маргариту» другую команду, у которой не получилось, а сроки поджимали.
Александра Ливергант и Роман КанторФото: Медиамакс
Когда мне и Мише Локшину (режиссер фильма-ред.) предложили этот проект, мы дважды отказывались, поскольку у нас не было уверенности в том, как мы будем это делать. Но потом все начало развиваться так стремительно, что времени испугаться уже не было. Это кажется шуткой, но правда в том, что когда времени много, все долго сомневаются - и наоборот.
Я давно знаю Мишу, и мы всегда хотели вместе работать. Первой нашей совместной работой стал фильм «Серебряные коньки», и я очень рад, что мне удалось убедить продюсеров взять режиссером этой картины именно Мишу.
Я верю в дебюты
Я верю в дебюты и люблю делать кино с классными людьми. Мне нравится «вытаскивать» в кино «некиношных» людей. Один из наших продюсеров Медея Караашева до «Мастера и Маргариты» работала в рекламе и привела с собой много людей из рекламной сферы.
Роман КанторФото: Медиамакс
Один из моих главных принципов - должна побеждать лучшая идея, независимо от того, кто ее предложил. В процессе подготовки к съемкам и непосредственно во время съемочного процесса у нас было несколько десятков читок сценария, я присутствовал примерно на десяти из них. Вообще-то, это довольно травматичный процесс для сценариста, многие этого избегают. Но именно во время читок что-то может сказать художник по костюмам, что-то – кастинг-директор, и так твои идеи начинают обретать плоть. В нашем кино принято думать, что «режиссер решает все», но хороший режиссер – это человек, который дает проявиться всем.
«Зацепились» за Мастера
Мы поняли, что в каком-то смысле разгадали ребус, когда решили «зацепиться» за образ Мастера. Как вы знаете, в книге его образ прописан не слишком подробно, и мы решили, что это наш шанс - рассказать историю Мастера «своими словами».
Кроме того, мы хотели, чтобы фильм «работал» и без книги. Другими словами, чтобы он был интересен зрителю, который не читал «Мастера и Маргариту». Кстати, если вы посмотрите на сайте Litres.ru, то «Мастер и Маргарита» сейчас на первом месте в разделе русской классики. С начала года было издано несколько новых тиражей бумажной книги.
Визуализация
Кино - это прежде всего визуальное искусство. После того, как мы с Мишей «подобрали ключи», он начал уделять большое значение тому, как это будет выглядеть. На встречу с продюсерами Миша пришел с презентацией из 150 слайдов, на которых были представлены не только «созданная» нами впоследствии полумифическая Москва, но даже идеи по костюмам. И такая визуализация завораживала и мне было намного легче писать.
Правила игры
В каждом своем сценарии я стараюсь в первые 15-20 минут сформулировать «правила игры», дать понять зрителю, что его ожидает. Я долго «бродил» по роману, чтобы выбрать сцену, которая бы послужила, выражаясь современным языком, «тизером». В конце концов я остановился на налете Маргариты на квартиру критика Латунского.
Вообще, когда я работаю над сценарием фильма, месяцы уходят на то, чтобы определить начало и конец. Когда эти точки обозначены, работать становится проще.
Никогда не снимаю для себя
Я никогда не снимаю фильмы «для себя». И в «Мастере и Маргарите» мы хотели получить не фильм-монолог, а фильм-диалог со зрителем, который будет пытаться нас понять.
Я считаю, что фильмы надо заканчивать не на «выдохе», а на «вдохе». Думаю, что недосказанность, которая осталась в фильме, является одной из причин того, что многие пересматривают его дважды или трижды.
Фильм-предостережение
Я задумывал фильм-предостережение, но поскольку работа над ним по ряду причин затянулась, получилось так, что он стал фильмом-описанием.
Ближе к Булгакову, чем многие думают
Работая над сценарием и фильмом, я прочитал практически всего Булгакова и открыл для себя много нового. Например, пьесу «Последние дни», которую он написал в 1937 году для конкурса к 100-летию со дня смерти Пушкина. В этой пьесе Булгаков сделал гениальный для того времени ход - в посвященной Пушкину пьесе нет самого Пушкина. Фактически, Булгаков прибег к постмодернизму до того, как это понятие появилось. Так что, в некотором смысле мы использовали его приемы, и я ближе к Булгакову, чем многие думают.