Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Նաննա Սքաուի կարծիքով, մարտի 6-ին Երեւանում կայանալիք «Կայուն զարգացում եւ ESG. միջազգային օրակարգ, տեղական կարիքներ» համաժողովի նպատակները համահունչ են ՄԱԿ-ի Գլոբալ պայմանագրի երկարաժամկետ ռազմավարության հետ։
«ՄԱԿ-ի Գլոբալ պայմանագիրը` աշխարհի խոշորագույն կորպորատիվ կայունության նախաձեռնությունը, սահմանում է բիզնեսի պատասխանատու կառավարման սկզբունքներ: Գլոբալ պայմանագրի գաղափարն առաջարկվել է 1999 թվականի վերջին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Քոֆի Անանի կողմից՝ ի պատասխան մարդու իրավունքների, աշխատողների իրավունքների եւ շրջակա միջավայրի վրա կորպորատիվ բիզնես պրակտիկաների բացասական ազդեցության վերաբերյալ մտահոգություններին:
Բոլոր ընկերությունները, անկախ չափից եւ ոլորտից, կարող են ունենալ իրենց ներդրումը Կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու գործում: Թեեւ այս նպատակների ծավալներն աննախադեպ են, այն հիմնական ուղիները, որոնցով բիզնեսները կարող են ապահովել իրենց ներդրումը, անփոփոխ են: Ընկերություններից առաջնային ակնկալիքը պատասխանատու բիզնես վարելն է, իսկ հետո՝ բիզնես նորարարությունների եւ համագործակցության հնարավորություններից օգտվելն է սոցիալական խնդիրների լուծման համար», - ասել է Նաննա Սքաուն:
Նա ընդգծել է, որ «լավագույն փորձը կամ նորարարությունը մի ոլորտում չեն կարող փոխհատուցել մյուսում հասցվող վնասը»։
«Կայուն զարգացում եւ ESG. միջազգային օրակարգ, տեղական կարիքներ» կոնֆերանսը, որը կազմակերպում են Մեդիամաքս մեդիա ընկերության եւ Skill Event Marketing ընկերությունը, կանցկացվի 2024 թվականի մարտի 6-ին Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցի «Տիգրան Մեծ» սրահում։
Robust Armenia համաժողովի գործընկերներն են Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը, Կոնվերս Բանկը, ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԸ, Յունիբանկը, Գրանթ Թորնթոն Քոնսալթինգը, Green Rock Management Group-ը, Philip Morris International եւ ՄԱԿ-ի հայաստանյան ներկայացուցչությունը։

Нанна Скау приветствует проведение конференции «Устойчивое развитие и ESG» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Исполняющая обязанности постоянного координатора ООН в Армении Нанна Скау считает, что цели конференции «Устойчивое развитие и ESG: международная повестка, местные потребности», которая пройдет в Ереване 6 марта, перекликаются с многолетней стратегией ООН «Глобальный договор».
«Глобальный договор ООН, крупнейшая в мире инициатива в области корпоративной устойчивости, устанавливает принципы ответственного управления бизнесом. Идея Глобального договора ООН была предложена в конце 1999 года генеральным секретарем ООН Кофи Аннаном в ответ на обеспокоенность по поводу негативного воздействия практик корпоративного бизнеса на права человека, права работников и окружающую среду.
Все компании, независимо от размера и отрасли, могут внести свой вклад в достижение Целей устойчивого развития. Хотя масштаб этих целей беспрецедентен, фундаментальные способы, которыми бизнес может обеспечить свой вклад, остаются неизменными. Ключевой запрос к компаниям заключается в том, чтобы в первую очередь вести бизнес ответственно, а затем использовать возможности для решения социальных проблем посредством бизнес-инноваций и сотрудничества», - отметила Нанна Скау.
Она подчеркнула важность понимания бизнесом того, что «передовая практика или инновации в одной области не могут компенсировать нанесение вреда в другой».
Конференция «Устойчивое развитие и ESG: международная повестка, местные потребности», организованная медиа-компанией Медиамакс и компанией Skill Event Marketing, пройдет 6 марта 2024 года в зале «Тигран Мец» гостиницы «Армения Марриотт».
Партнерами конференции Robust Armenia выступают Зангезурский медно-молибденовый комбинат, Конверс Банк, АРАРАТБАНК, Юнибанк, Грант Торнтон Консалтинг, Green Rock Management Group, Philip Morris International и представительство ООН в Армении.
Программа конференции доступна по ссылке: https://mediamax.am/ru/news/society/54014/.
Для дополнительной информации и сотрудничества звоните по телефону 010 54 45 31 или пишите по адресу news@mediamax.am.