Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Նաննա Սքաուի կարծիքով, մարտի 6-ին Երեւանում կայանալիք «Կայուն զարգացում եւ ESG. միջազգային օրակարգ, տեղական կարիքներ» համաժողովի նպատակները համահունչ են ՄԱԿ-ի Գլոբալ պայմանագրի երկարաժամկետ ռազմավարության հետ։
«ՄԱԿ-ի Գլոբալ պայմանագիրը` աշխարհի խոշորագույն կորպորատիվ կայունության նախաձեռնությունը, սահմանում է բիզնեսի պատասխանատու կառավարման սկզբունքներ: Գլոբալ պայմանագրի գաղափարն առաջարկվել է 1999 թվականի վերջին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Քոֆի Անանի կողմից՝ ի պատասխան մարդու իրավունքների, աշխատողների իրավունքների եւ շրջակա միջավայրի վրա կորպորատիվ բիզնես պրակտիկաների բացասական ազդեցության վերաբերյալ մտահոգություններին:
Բոլոր ընկերությունները, անկախ չափից եւ ոլորտից, կարող են ունենալ իրենց ներդրումը Կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու գործում: Թեեւ այս նպատակների ծավալներն աննախադեպ են, այն հիմնական ուղիները, որոնցով բիզնեսները կարող են ապահովել իրենց ներդրումը, անփոփոխ են: Ընկերություններից առաջնային ակնկալիքը պատասխանատու բիզնես վարելն է, իսկ հետո՝ բիզնես նորարարությունների եւ համագործակցության հնարավորություններից օգտվելն է սոցիալական խնդիրների լուծման համար», - ասել է Նաննա Սքաուն:
Նա ընդգծել է, որ «լավագույն փորձը կամ նորարարությունը մի ոլորտում չեն կարող փոխհատուցել մյուսում հասցվող վնասը»։
«Կայուն զարգացում եւ ESG. միջազգային օրակարգ, տեղական կարիքներ» կոնֆերանսը, որը կազմակերպում են Մեդիամաքս մեդիա ընկերության եւ Skill Event Marketing ընկերությունը, կանցկացվի 2024 թվականի մարտի 6-ին Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցի «Տիգրան Մեծ» սրահում։
Robust Armenia համաժողովի գործընկերներն են Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը, Կոնվերս Բանկը, ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԸ, Յունիբանկը, Գրանթ Թորնթոն Քոնսալթինգը, Green Rock Management Group-ը, Philip Morris International եւ ՄԱԿ-ի հայաստանյան ներկայացուցչությունը։

Yerevan /Mediamax/. Nanna Skau, UN Resident Coordinator a.i. in Armenia believes that the goal of "Sustainable development and ESG: global agenda, local needs” conference to be held on March 6 closely aligns with the UN’s multi-year strategy of the Global Compact that aims to drive business awareness and action in support of achieving the Sustainable Development Goals by 2030.
“Providing a universal framework for corporate responsibility, the UN Global Compact, the world’s largest corporate sustainability initiative, sets principles to guide responsible business management. The idea of the UN Global Compact was proposed in late 1999 by UN Secretary-General Kofi Annan in response to widespread concerns about the negative impact of corporate business practices on human rights, workers’ rights, and the environment. This global movement has 12,000 businesses and 3,000 non-business stakeholders across 160 countries.
No matter how large or small, and regardless of their industry, all companies can contribute to the SDGs. While the scale and scope of the global goals is unprecedented, the fundamental ways that business can contribute remain unchanged. The key request to the companies is to first do business responsibly and then pursue opportunities to solve societal challenges through business innovation and collaboration,” Nanna Skau said.
She emphasized that for businesses aiming to champion the SDG agenda, the first step involves responsibly integrating the Ten Principles of the UN Global Compact into their strategies and operations, and understanding that good practices or innovation in one area cannot make up for doing harm in another.
“Sustainable development and ESG: global agenda, local needs” conference, organized by Mediamax Media Company and Skill Event Marketing Company, will take place on