ՄԱԿ հայաստանյան գրասենյակի աշխատակիցները միացել են ՀՀ առողջապահության նախարարության Յոլյան արյունաբանության եւ ուռուցքաբանության կենտրոնի «Արյան Բանկի» «1/5000» նախագծին, որն ուղղված է Հայաստանում արյան անվարձահատույց եւ կանոնավոր դոնորության զարգացմանը։
Արյան դոնոր կամ «փրկարարների ակումբի» անդամ կարող է դառնալ յուրաքանչյուր անձ, ով չունի հակացուցումներ արյունատվության համար։ Ակումբի նպատակն է իր շուրջը համախմբելու մարդկանց, որոնք պատրաստ են կատարել կանոնավոր արյունատվություն՝ նվիրաբերելով սեփական արյունը տարեկան 2-4 անգամ։
Նաննա Սկաուն Նաննա Սկաուն
«Միավորված ազգերի կազմակերպության գործունեությունը միտված է մարդկանց կյանքի բարելավմանը, եւ ՄԱԿ-ի աշխատակիցների մեծ մասը հասկանում է, որ իրենց առաքելությունը ակտիվ քայլեր ձեռնարկելով փոփոխություն բերելն է։ Արյան նվիրաբերումը ոչ միայն մարդասիրական գործողություն է, որը կյանքեր է փրկում, այլեւ այդ ազդեցությունն ունենալու հիանալի միջոց է:
Բացի այդ, հետազոտություններն ապացուցել են, որ այն մարդիկ, որոնք պարբերաբար արյուն են նվիրաբերում, շատ ավելի երկար կյանք ունեն։ Թեեւ որոշ մարդիկ կարող են մտավախություն ունենալ արյուն նվիրաբերելուց՝ ելնելով անվտանգության նկատառումներից, Հայաստանում մենք ունենք խիստ կանոնակարգեր՝ ապահովելու անվտանգ եւ վարակից զերծ արյան մատակարարումը»,- Մեդիամաքսին ասել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Նաննա Սկաուն:
«1/5000» արշավը մեկնարկել է 2023 թվականի դեկտեմբերին։ Հայաստանում արյան պաշարներն ու պահանջարկը բավարարելու համար տարեկան անհրաժեշտ է մոտ 5000 կրկնվող (կանոնական) արյան դոնոր, այսինքն՝ մոտ 10 000 դոնորություն։
Տաթեւիկ Մարգարյանը Տաթեւիկ Մարգարյանը
«Արյուն ստանալ կարող ենք միայն մարդկանցից, այն հնարավոր չէ ստեղծել լաբորատոր պայմաններում կամ վերստեղծել դեղորայքի միջոցով։ Հայաստանում դոնորության գաղափարը, մշակույթը, ըստ էության, չի գործում, այդ պատճառով էլ փորձում ենք խթանել ծրագրի միջոցով։ Հայաստանում այժմ արյան պահանջարկը մեծ է՝ հաշվի առնելով Արցախյան վերջին դեպքերը, մեր հայրենակիցների տեղափոխումը Հայաստան, ռելոկանտների թիվն ու այլ գործոններ՝ վիրահատությունների թվի ավելացում, ծնելիության աճ եւ այլն, որոնք նպաստում են պահանջարկի մեծացմանը»,- Մեդիամաքսին ասել է «Արյան բանկի» համակարգող Տաթեւիկ Մարգարյանը։
Նա նշել է, տարին գոնե երկու անգամ արյուն նվիրաբերելը լիարժեք բավարար կլինի, որ կարողանանք ապահովել Հայաստանը արյան պաշարներով։ «1/5000» արշավի մեկնարկի պահից սկսած ծրագրին մասնակցել է մոտ 100 մարդ, նպատակը տարեկան 5000 մարդու դոնորություն ապահովելն է։
Արյան նվիրատվությունը առանցքային դեր է խաղում համայնքի առողջության պահպանման գործում: Նպաստելով արյան բանկերին՝ անհատներն աջակցում են արտակարգ իրավիճակների արձագանքման ջանքերին եւ ապահովում են արյան բավարար մատակարարում կարիքավոր հիվանդների համար: Այս հավաքական ջանքերը ամրապնդում են առողջապահական համակարգը։

The UN Armenia staff joined the “1/5000” initiative of the Blood Bank of Yeolyan Hematology and Oncology Center of the RA Ministry of Health, which is aimed at promoting voluntary and regular blood donation in Armenia. Any person without contraindications can become a blood donor or a member of the club of lifesavers. The objective is to bring together the people ready to donate blood regularly, specifically, 2-4 times a year.
Nanna Skau Nanna Skau
“The United Nations is devoted to improving people’s lives, and most UN staff understand that their mission is about taking active steps to make a difference. Donating blood is not only a humanitarian act that saves lives but also an excellent way to make that impact. In addition, research has proven that people who donate blood regularly have a much longer lifespan. Although some people may be apprehensive about donating blood due to safety concerns, however, in Armenia, we have rigorous regulations to ensure the blood supply is safe and infection-free,” Nanna Skau, Resident Coordinator a.i., UN Armenia, told Mediamax.
The “1/5000” campaign was launched in December 2023. To address the blood supply demand in Armenia, approximately 5,000 regular donors are needed annually, totaling around 10,000 donations.
“We can get blood only from people; it is impossible to create it in laboratory conditions or recreate it with medication. In Armenia, the idea and the culture of donation do not actually work. This is why we are trying to promote it through this program. The demand for blood in Armenia has surged, particularly in light of recent developments in Artsakh, the influx of our compatriots to Armenia, the number of relocators, and other factors, such as the increase in the number of surgeries, the growth of birth rate, etc., which contribute to the increase in demand,” Tatevik Margaryan, Blood Bank coordinator, told Mediamax.
Tatevik Margaryan Tatevik Margaryan
She noted that donating blood at least twice a year would significantly contribute to meeting Armenia’s blood supply needs. Since the “1/5000” campaign launch, about 100 individuals have already engaged in the program. The objective is to provide donations to 5,000 people annually.
Blood donation plays a key role in maintaining community health. By contributing to blood banks, individuals support emergency response efforts and ensure a sufficient blood supply for patients in need. This collective endeavor strengthens the healthcare system.