Փաշինյանն այցելել է «Կոմունիզմի մահվան տեսիլները» ցուցահանդեսը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Գյումրիում Սերգեյ Մերկուրովի տուն-թանգարանում ծանոթացել է նկարիչ Կարեն Օհանյանի «Կոմունիզմի մահվան տեսիլները» ցուցահանդեսին:
«Ցուցադրված են 12 աշխատանքներ, որոնցում երկու ժանր է գերիշխում՝ պեյզաժը եւ նատյուրմորտը: Կարեն Օհանյանի աշխատանքներում այն ժանրերը ստացել են անսպասելի, նորարար եւ տպավորիչ մեկնաբանություն: Նա կոմունիզմի մահվան եւ պատերազմի մասին արտահայտվում է երբեմն ուղիղ, երբեմն ստեղծում նկարչական տպավորիչ սիմվոլներ եւ մետաֆորներ», - ասված է կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Դրանում նշվում է, որ ցուցահանդեսը բացվել է հոկտեմբերի 22-ին՝ նկարչի նախաձեռնությամբ եւ գործելու է մինչեւ 2024 թ. հունվարի վերջ:

Пашинян посетил выставку «Видения смерти коммунизма» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян посетил выставку художника Карена Оганяна «Видения смерти коммунизма» в доме-музее Сергея Меркурова в Гюмри.
«На выставке представлено 12 работ, доминируют два жанра: пейзаж и натюрморт. В творчестве Карена Оганяна эти жанры получили неожиданную, новаторскую и впечатляющую интерпретацию. Иногда он говорит о смерти коммунизма и войне прямо, иногда создает впечатляющие изобразительные символы и метафоры», - говорится в сообщении пресс-службе правительства.
В нем отмечается, что выставка открылась 22 октября по инициативе художника и продлится до конца января 2024 года.