Հայկական հեքիաթների հերոսները «վերակենդանանում» են Տիկնիկային թատրոնի ճակատին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երրորդ օրն է, ինչ Երեւանի Հովհաննես Թումանյանի Տիկնիկային թատրոնի շենքի ճակատային մասում ընթանում են խճանկարի տեղադրման աշխատանքները:
Ինչպես Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում հայտնել է թատրոնի տնօրեն Ռուբեն Բաբայանը, խճանկարում ներկայացված են հայկական հեքիաթների սյուժեները:
«Մեր սիրված, ջերմ եւ արեւային հեքիաթային սյուժեներն են»,- ասել է Ռուբեն Բաբայանը:
Խճանկարի էսքիզի հեղինակն է նկարիչ Լուսինե Մոսոյանը: Խճանկարը հավաքվում է գլազուրապատ կերամիկական «փազլներից»:
Երեւանի քաղաքապետարանի զարգացման եւ ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Արմեն Հարությունյանը Մեդիամաքս-ին ասել է, որ աշխատանքն իրականացվում է ՄԱԿ-ի երեւանյան գրասենյակի աջակցությամբ` «Գեղեցիկ Երեւան» նախագծի շրջանակներում:
Խճանկարի հավաքումը նախատեսվում է ավարտել հուլիսի 5-6-ին:
Թատրոնի առջեւ հետագայում նաեւ կտեղակայվի «գահ», որի վրա նստելով՝ անցորդները կարող են նկարվել խճանկարի ֆոնի վրա:

Герои армянских сказок «оживают» на фасаде Кукольного театра в Ереване - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Третий день идут работы по сбору мозаики на фасаде здания Ереванского государственного театра кукол им. Ованнеса Туманяна.
Как сказал в беседе с Медиамакс директор театра Рубен Бабаян, в мозаике будут представлены сюжеты армянских сказок.
«Это наши любимые, теплые и солнечные сказочные сюжеты», - сказал Рубен Бабаян.
Автором эскиза мозаики является художница Лусине Мосоян. Мозаика собирается из керамических «пазлов», покрытых глазурью.
Начальник управления мэрии Еревана по вопросам развития и инвестиционным программам Армен Арутюнян сказал Медиамакс, что работа ведется при содействии ереванского офиса ООН в рамках проекта «Красивый Ереван».
Сбор мозаики планируется завершить 5-6 июля. На тротуаре перед театром в скором времени будет установлен «трон», на котором прохожие смогут фотографироваться на фоне мозаики.