Իեն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին Հայաստանում 2019 թվականին
2023 թվականի սեպտեմբերի 20-ին լրացավ Armenia Grateful 2 Rock/Rock Aid Armenia ծրագրի շրջանակում Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նոր շենքի բացման 10-րդ տարեդարձը:
Հոբելյանին ընդառաջ Deep Puple խմբի երգիչ Իեն Գիլանը եւ Black Sabbath խմբի կիթառահար Թոնի Այոմին նամակներ էին ուղարկել դպրոցի ուսուցիչներին եւ աշակերտներին:
Սեպտեմբերի 20-ին պատրաստվում էինք հրապարակել դրանք նաեւ մեր կայքում, սակայն Ադրբեջանը հարձակվեց Արցախի վրա:
Այնուամենայնիվ, որոշեցինք նամակները հրապարակել այսօր, որպեսզի համատարած հուսահատության մթնոլորտում ցույց տանք, որ աշխարհում կան մարդիկ, որոնք անտարբեր չեն Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի հանդեպ:
2013-ին Իեն Գիլանը եկել էր Հայաստան՝ հատուկ դպրոցի բացմանը մասնակցելու համար, իսկ 2019 թվականին Իեն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին միասին այցելեցին դպրոց:
Ստորեւ ներկայացնում ենք նամակները:
2023թ. սեպտեմբերի 8
«Գյումրիի մեր դպրոցի» անձնակազմին և ուսանողներին
Սիրելինե՛ր,
Առիթից օգտվելով՝ ցանկանում եմ բոլորիդ շնորհավորել դպրոցի 10-ամյակի կապակցությամբ:
Ուրախություն և պատիվ էր փոքրիկ դեր խաղալ ձեր գեղեցիկ երաժշտական դպրոցի կառուցման գործում:
Հիշում եմ, թե ինչպես էր ջարդուխուրդ պատերի միջով փչում ցրտաշունչ քամին, հիշում եմ ձեր սառած ձեռքերը, բայց դուք բոլորդ դիմացաք այդ դժվարին պայմաններին և նվիրվեցիք երաժշտությանը։ Այդ խարխուլ վայրում ինձ խորապես հուզել էր անձնակազմի անձնվեր աշխատանքը և աշակերտների ջանասիրությունը։
Իմ սրտում բոլորիդ համար հատուկ տեղ կա, ուստի ձեզ սեր ու քաջալերանք եմ հղում՝ այս պարզ ուղերձով. «Երաժշտությունը կարող է կյանքի ընկեր դառնալ», ուստի, խնդրում եմ, շարունակե՛ք աշխարհը լցնել մեղեդիով, ներդաշնակությամբ ու ռիթմով, վարպետությամբ և արտահայտչականությամբ: Դա իրոք շատ կարևոր է բոլորիս համար:
Շնորհակալ եմ ձեր հիանալի աշխատանքի համար, հուսով եմ՝ շուտով նորից կտեսնեմ ձեզ:
Մեծ սիրով՝
Իեն Գիլան
Իեն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին Հայաստանում 2019 թվականին Իեն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին Հայաստանում 2019 թվականին
2023 թ. սեպտեմբերի 14
Գյումրիի երաժշտական դպրոցին
Ողջույններ Մեծ Բրիտանիայի՛ց:
Հավատս չի գալիս, որ 14 տարի է անցել այն օրվանից, ինչ ես առաջին անգամ եկա Հայաստան, և Ջոնն ու Արան մեզ բերեցին ձեր դպրոց:
Ի~նչ մեծ տարբերություն էր, երբ վերադարձա 4 տարի առաջ. հին թիթեղյա տնակներից՝ մաքուր, ջեռուցվող սենյակներ և բազում գործիքներ: Շնորհակալություն Կանադայի Թիմ Իրվինգին՝ ի թիվս այլոց:
Իմ այցերից ես գիտեմ, որ դպրոցում շատ բարձր չափանիշ է սահմանված, և հուսով եմ, որ բոլոր նրանք, ովքեր կգան այստեղ, կվայելեն դպրոցում անցկացրած իրենց ժամանակը. թող այն լինի ուրախ ու հաճելի, ինչպես նաև կրթություն պարգեւող:

September 20, 2023 marked the 10th anniversary of the opening of new building of Gyumri N 6 Music School built within the framework of the Armenia Grateful 2 Rock/Rock Aid Armenia project.
Prior to the anniversary, Deep Purple singer Ian Gillan and Black Sabbath guitarist Tony Iommi addressed letters to school teachers and students.
We were going to publish them on our website on September 20, but did not do it due to Azerbaijan’s attack on Artsakh as a result of which more then 100 000 Armenians were forcibly deported from their historic homeland.
However, we decided to publish the letters today, in order to show in this atmosphere of widespread despair that there are still people in the world who care about Armenia and the Armenian people.
In 2013, Ian Gillan came to Armenia to participate in the opening of a special school, and in 2019, Gillan and Iommi visited the school together.
Below are the letters.
08 September 2023
To the staff and students at ‘Our School in Gyumri’
Dear All,
May I take this opportunity to wish you all a happy 10th anniversary.
It was a joy and a privilege to play a small part in the building of your lovely school of music.
I remember when the cold wind was blowing through the broken walls and your hands were cold, and yet you all persevered under such difficult conditions and gave everything to your music. I was deeply touched by the dedication of the staff and the application of the students in that broken place.
There is a special place in my heart for you all, so I am sending love and encouragement with the simple message that ‘Music can be a friend for life’ so please continue to fill the world with melody, harmony and rhythm, textured skill and expression. It really does mean so much to us all.
Thank you for your wonderful efforts, I hope to see you again before too long.
All my love,
Ian Gillan and Tony Iommi in Armenia in 2019Photo: Mediamax
September 14, 2023
Armenia Music School,
Greetings from the UK, I can’t believe it’s 14 years since I first came to Armenia and Jon and Ara brought us to your school.
What a difference when I came back 4 years ago, from the old tin sheds to clean, heated rooms and plenty of instruments. A thank you to Tim Irving in Canada amongst others!
I know from my visits that the standard is set very high, and I hope all who pass through enjoy their time at the school as well – may it be fun and enjoyable as well as educational.