«Սփյուռքյան հեռանկարներ». մշակել «գանձը» ու նորովի նայել Հայաստանին - Mediamax.am
2025 թվականի նոյեմբերի 5-ին Գալուստ Կիւլպէնկեան Հիմնարկութեան Լոնդոնի գրասենյակում կայացել է Սփյուռքյան հեռանկարներ/Diasporan Perspectives հետազոտական կենտրոնի (think tank) շնորհանդեսը:
Նախօրեին Գալուստ Կիւլպէնկեան Հիմնարկութեան հայկական ծրագրերի ղեկավար Ռազմիկ Փանոսյանը եւ «Սփյուռքյան հեռանկարներ» նախագծի տնօրեն,
Ժնեւի համալսարանի դասախոս, դոկտոր Վիգէն Չըթըրեանը առցանց ճեպազրույցում ներկայացրել են կենտրոնի նպատակները:
Ռազմիկ Փանոսյանն ասել է, որ «վիրտուալ» հետազոտական կենտրոն հիմնադրելու գաղափարը վաղուց էր խմորվում: 2020 թվականի վերջում, 44-օրյա պատերազմից հետո, հստակ դարձավ, որ հարկավոր է մի «տարածք», որտեղ կարող ենք խոսել ազգային խնդիրների մասին՝ հավասարապես կարեւորելով եւ Սփյուռքը, ե՛ւ Հայաստանը:
Ռազմիկ Փանոսյանը նկատել է, որ 2020 թվականի պարտությունից հետո, ցավոք, Հայաստանում քննարկումները միմյանց դավաճանության մեջ մեղադրելուց հեռուն չեն գնում:
«Վիգէնի հետ մենք փորձելու ենք լինել այնքան օբյեկտիվ, որքան հնարավոր է եւ փորձել վեր հանել առկա խնդիրները եւ մտածել, թե որոնք են հնարավոր լուծումները», - ասել է նա:
Ռազմիկ Փանոսյանը նշել է, որ Գալուստ Կիւլպէնկեան Հիմնարկութեան հայկական ծրագրերի աջակցությամբ 2025 թվականին Հայաստանում հրապարակված
«Կոտրված վահան. Արցախյան 44-օրյա պատերազմի բազմակողմ վերլուծություն» եւ «44. Պարտություն» գրքերը ինչ-որ իմաստով «Սփյուռքյան հեռանկարներ» նախագծի մեկնարկի «նախերգանքն» էին: Առաջիկա ամիսներին այդ գրքերը լույս կտեսնեն նաեւ անգլերեն:
Ռազմիկ Փանոսյանը տեղեկացրել է, որ իրենց տրամադրության տակ մի «գանձ» կա՝ Armenian Diaspora Survey հետազոտության արդյունքները, որոնք առաջիկայում տարբեր ձեւաչափերով ներկայացվելու են հանրությանը:
Պատասխանելով Մեդիամաքսի հարցին, Ռազմիկ Փանոսյանն ասել է, որ 2018 թվականին փորձնական հարցում էր կատարվել, իսկ հիմնական աշխատանքն իրականացվել է 2019-ից 2022 թթ. ընկած ժամանակահատվածում: Հարցումներին մասնակցել են տարբեր հայ համայնքների ավելի քան 10 հազար անդամներ:
Վիգէն Չըթըրեանն ասել է, որ աշխարհում տեղի ունեցող միգրացիոն գործընթացները իրենց ազդեցությունն ունեն նաեւ հայկական Սփյուռքի հետ՝ նոսրանում են, իսկ երբեմն էլ դատարկվում են Մերձավոր Արեւելքի երբեմնի հզոր հայկական համայնքները, բայց ստեղծվում են նաեւ նոր օջախներ:
«Մենք պետք առերեսվենք այս գործընթացների հետ եւ հասկանանք, թե այս փոփոխություններն ինչ ռիսկեր եւ հնարավորություններ են առաջ բերում», - ասել է նա:
Խոսելով Հայաստանում իրականացվելիք հետազոտական աշխատանքի մասին՝ Վիգէն Չըթըրեանն ասել, որ «դրսի հայացքը երբեմն հավելյալ արժեք է ապահովում, քանի որ ներսում հաճախ «կույր գոտիներ» են առաջանում»: Նրա խոսքով, հայաստանյան հետազոգտությունների կենտրոնում լինելու է քաղաքական համակարգը, անկախության եւ ինքնիշխանության մասին ծավալվող քննարկումները:

On November 5, 2025, the “Diasporan Perspectives” think tank was officially inaugurated at the London office of the Calouste Gulbenkian Foundation.
A Day before Razmik Panossian, Director of the Armenian Communities Department at the Calouste Gulbenkian Foundation, and Dr. Vicken Cheterian, Director of Diasporan Perspectives and Lecturer at the University of Geneva, presented the think tank’s objectives during an online media briefing.
Razmik Panossian explained that the idea of creating a “virtual” think tank had been developing for some time. “After the 44-day war in 2020, it became evident that there was a need for a “space” to discuss national issues, giving equal attention to both pillars: the Diaspora and Armenia”, he said.
Razmik Panossian noted that, following the 2020 defeat, unfortunately, discussions within Armenia remained limited to mutual accusations of “betrayal”.
“Together with Vicken, we will try to approach these issues as objectively as possible, and highlight existing challenges and explore potential solutions,” Panossian said.
Razmik Panossian also noted that the books “Broken Shield: A Comprehensive Analysis of the 44-Day Artsakh War” and “44. Defeat”, published in Armenia in 2025 with support from Calouste Gulbenkian Foundation’s Armenian programs, served, in a sense, as a “prelude” to the launch of the “Diasporan Perspectives” project. These books will be published in English in the coming months.
He added that they have a “treasure” at their disposal – the results of the Armenian Diaspora Survey, which will soon be presented to the public in various formats.
Responding to a question from Mediamax, Razmik Panossian explained that a pilot survey was conducted in 2018, with the main research carried out between 2019 and 2022, involving over 10,000 members from various Armenian communities.
Vicken Cheterian emphasized that global migration trends impact the Armenian Diaspora: the once powerful Armenian communities in the Middle East are shrinking, but new centers are emerging elsewhere.
“We need to confront these processes and understand what risks and opportunities these changes bring,” he said.
Speaking about the research work in Armenia, Vicken Cheterian said that “an external perspective sometimes can add value, as ‘blind spots’ often arise internally.” According to him, the focus of the research will include Armenia’s political system and ongoing debates about independence and sovereignty.