Առաջին հայը կանգնել է K2-ի գագաթին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Առնո Տեր-Սահակովը դարձավ առաջին հայը, ով նվաճել է K2-ն (Չոգորի)՝ աշխարհի երկրորդ գագաթը (8611 մետր):
Առնո Տեր-Սահակովը կատարել է վերելքը «7 Գագաթ» ակումբի թիմի կազմում։
Հուլիսի 27-ին եւ 28-ին K2-ի գագաթ են բարձրացել «7 Գագաթ» եւ «8000» ակումբների երկու թիմ՝ 8 մասնակիցներ, 2 օպերատորներ եւ 10 շերպեր։
«Վերելքը տեղի էր ունենում վատ եղանակային պայմաններում, անբարեկարգ երթուղով։ Սակայն նրանք դիմացան։ Մեկնարկը նախավերջին ճամբարից էր, քանի որ եղանակը թույլ չտվեց մինչեւ մեկնարկը ամբողջությամբ մշակել երթուղին։ Դա մեծ ձեռքբերում է»,- ասել է «7 գագաթ» ակումբի նախագահ Ալեքսեյ Աբրամովը։
Լուսանկարը` Առնո Տեր-Սահակովի արխիվ
Առնո Տեր-Սահակովը վարում է տելեգրամյան ալիք՝ նվիրված K2 արշավին։
Լատվիայում բնակվող Առնո Տեր-Սահակովը 2019 թվականին նվաճել էր աշխարհի ամենաբարձր գագաթը՝ Էվերեստը (8848 մետր)։
Առնո Տեր-Սահակովը Alida turs տուրիստական ընկերության ղեկավարն է եւ Լատվիայի հայ համայնքի ղեկավարներից մեկը։

Первый в истории армянин взошел на вершину K2
Ереван /Медиамакс/. Арно Тер-Сааков стал первым в истории армянином, покорившим K2 (Чогори) - вторую вершину мира (8611 метров).
Арно Тер-Сааков совершил восхождение в составе команды клуба «7 Вершин».
27 и 28 июля на вершину K2 взошли две команды - клуба «7 Вершин» и клуба «8000» в количестве 8 участников, 2 высотных операторов и 10 шерпов.
«Восхождение проходило в плохую погоду, при плохом состоянии маршрута. Но ребята выдержали. Старт был из предпоследнего лагеря, так как погода не позволила полностью обработать маршрут до старта. Это большое достижение, так как гора К2 является самым сложным восьмитысячником мира. И это самое массовое восхождение на К2 в истории российского альпинизма», - сказал президент клуба «7 Вершин» Алексей Абрамов.
Фото: архив Арно Тер-Саакова
Арно Тер-Сааков ведет телеграм-канал, посвященный экспедиции на K2:
Живущий в Латвии Арно Тер-Сааков в 2019 году покорил высочайшую вершину мира – Эверест (8847 метров).
Арно Тер-Сааков возглавляет туристическую компанию Alida turs, является одним из лидеров армянской общины Латвии.