Արմեն Գեւորգյան. «Նոր աշխարհում բարեկամություն անելը դժվար է լինելու» - Mediamax.am
Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավոր Արմեն Գեւորգյանը Մեդիամաքսին է տրամադրել Մինսկում կայացած Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում իր ելույթի տեքստը:
Հարգելի գործընկերնե՛ր,
Ծամծմված են դարձել պնդումներն այն մասին, որ աշխարհը թեւակոխում է հարաբերությունների մի նոր դարաշրջան, որտեղ միակողմանի հեգեմոնիան նահանջում է, եւ ի հայտ են գալիս ազդեցության նոր կենտրոններ ու հավակնություններ, կամ այն մասին, որ սկսվում է նոր աշխարհակարգի դարաշրջան: Ակնհայտ է միայն այն, որ աշխարհն ապրում է արմատական վերափոխումների դարաշրջան, եւ քանի դեռ ամեն ինչ ընթացքի, շարժման մեջ է, մոտակա տասնամյակում պետք չէ գլոբալ կայունության եւ կանխատեսելիության հույսեր փայփայել:
Առաջիկա մի քանի տարիները դառնալու են նոր հավակնությունների ձեւավորման փուլ, որոնք իրենց ծավալներով կլինեն գլոբալ կամ տարածաշրջանային, միջազգային համագործակցության գործող ձեւաչափերի փլուզման, հատկապես անվտանգության հարցերով, գործող տարածաշրջանային կազմակերպությունների վերաիմաստավորման եւ վերաֆորմատավորման ժամանակաշրջան։
Միեւնույն ժամանակ, ակնհայտ են մի շարք հանգամանքներ.
• աշխարհը պատրաստ չէ երրորդ համաշխարհային պատերազմին, քանի որ դժվար կլինի դիմանալ միջուկային բաղադրիչի գայթակղությանը, ինչը ամեն ինչի վերջ կնշանակի;
• աշխարհը չի խուսափելու քաղաքական սահմանների նոր վերաբաշխումից, ինչն ի վերջո կթուլացնի հակամարտությունների բարձր ներուժը, կբավարարի կուտակված հավակնությունները եւ որոշակի հանգստություն կբերի;
• աճում է տնտեսությունների ռազմականացումը եւ ռազմարդյունաբերական համալիրի հզորացումը, առեւտրատնտեսական հարաբերություններում նկատվում է առեւտրի տեղայնացումը;
• տեղի է ունենում սեփականության անձեռնմխելիության պարադիգմի՝ որպես ժամանակակից ազատական հարաբերությունների հիմքի փոփոխություն եւ գաղափարախոսությունների ու արժեքային պարադիգմների փլուզում (ազատականություն, պահպանողականություն);
• զգալի բնական ռեսուրսների տիրապետումը կամ դրանց բաշխման եւ փոխադրման գործընթացի վրա ազդելու կարողությունը դառնում են որոշիչ գործոններ սեփական ազգային շահերի առաջմղման կամ պաշտպանության համար: Ընդհանուր առմամբ, տեղի է ունենում տնտեսական կապերի ինքնիշխանացում համագործակցության նոր ուղիների եւ կախվածությունները նվազագույնի հասցնելու միջոցով։
Ցավոք, միջազգային հարաբերությունների նոր գլոբալ ճարտարապետության կառուցման առաջիկա գործընթացում կլինեն եւ՛ շահող եւ՛ կորցնող պետություններ (ինքնիշխանության կորուստ եւ փլուզում, տարածքային կորուստներ եւ այլն)։ Դաշինքները ձեւավորվելու են տարբեր քաղաքական ռեժիմներ ունեցող երկրների միջեւ՝ կախված պայմանավորվող կողմերի ռազմավարական նպատակներից եւ շահերից, իսկ որոշ դեպքերում էթնոկրոնական գործոնները որոշիչ կդառնան դաշինքի շահերի առաջմղման համար։ Համընդհանուր տուրբուլենտության ժամանակաշրջանում երկրները շահարկելու են իրենց ռեսուրսներն ու հնարավորությունները, ի ցույց են դնելու իրենց արժեքն ու նշանակությունը։ Նոր անորոշության պայմաններում յուրաքանչյուրը կձգտի հասնել իր համար առավել շահավետ լուծումներին եւ պաշտպանել իրեն հնարավոր ռիսկերից։ Նոր աշխարհում բարեկամություն անելը դժվար կլինի։
Արմեն Գեւորգյանը Արմեն Գեւորգյանը
Մենք պետք է ելնենք այն փաստից, որ Եվրասիայում հիմնական պայքարը շարունակվելու է միջանկյալ պետություններում այսպես կոչված ռազմավարական ներկայության համար: Այն պետություններում, որոնք հայտնվել են Ռուսաստանի եւ մնացած աշխարհի միջեւ՝ Խորհրդային Միության փլուզման արդյունքում: Ուժերի առկա հարաբերակցության հիմնական փոփոխություններն ավանդաբար տեղի կունենան Եվրասիական մայրցամաքում։ Այստեղ լարվածության ներուժը կուտակվել է ոչ միայն վերջին տասնամյակներում։ Այն սկսեց ձեւավորվել եւ աճել Առաջին համաշխարհային պատերազմից անմիջապես հետո։ Խորհրդային Միության փլուզումը որոշակի իմաստով սրեց անկայունության եւ առճակատման տարրերը, որոնք զետեղված էին ազգային քաղաքականության վերաբերյալ բոլշեւիկների նախկին որոշումներում, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում։
Մեր տարածաշրջանի եւ, մասնավորապես, իմ երկրի համար հատկապես կարեւոր է հասկանալ, որ այսօր տարածաշրջանում ծավալվում է երկու երկարաժամկետ աշխարհաքաղաքական ռազմավարությունների մրցակցություն՝ Ռուսաստանի եվրասիական ինտեգրումը եւ Թուրքիայի պանթյուրքական էքսպանսիան։ Եթե եվրասիական ինտեգրման ռազմավարության շարժառիթը եւ նպատակները հասկանալի եւ օբյեկտիվ են՝ պայմանավորված պատմական պայմաններով եւ պատճառներով, ապա կարեւոր է մատնանշել պանթյուրքական էքսպանսիայի շարժառիթներն ու հիմնական նպատակները՝ հասկանալով այն որպես տարածաշրջանում ռազմավարական առումով առավելագույնս խորը եւ երկարաժամկետ դիրքավորվելու արեւմտյան երկրների ցանկությունը։ Դրա համար նրանց անհրաժեշտ է.
-Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս մղելը, Իրանում քաղաքական ռեժիմի փոփոխությունը եւ Թուրքիայի դերի ուժեղացումը, այսինքն՝ տարածաշրջանային հիմնական խաղացողի փոփոխությունը;
- Ազատ հասանելիություն Կասպիական տարածաշրջանի էներգառեսուրսներին եւ դրանց անխոչընդոտ տեղափոխում;
- Ռուսաստանի, Իրանի եւ Չինաստանի տարանցիկ եւ լոգիստիկ հնարավորությունների սահմանափակումը Հյուսիս-Հարավ, Արեւելք-Արեւմուտք երթուղիներով:
Այսօր մեր տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական դասավորվածության զարգացումը մեծապես պայմանավորված է ոչ միայն գլոբալ գործընթացներով, միջպետական հարաբերություններով, համապատասխան երկրներում իշխանության որակի խնդիրներով, այլեւ Ուկրաինայի շուրջ իրավիճակով։ Մինչ վերջերս շատերին թվում էր, թե հայկական կողմի համար գործընթացները սահմանափակվում են 2025 թվականով՝ Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ կոնտինգենտի գտնվելու ժամկետով։ Սակայն պարզվեց, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ այսպես կոչված խաղաղության օրակարգը, որն ակտիվորեն առաջ են մղում արեւմտյան երկրները ուկրաինական հակամարտության ֆոնին, նոր իրավիճակ ստեղծեց:
Պետք է հստակ հասկանալ եւ գիտակցել, որ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը՝ Լեռնային Ղարաբաղը վերջինիս կազմում ներառյալ եւ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման աշխարհաքաղաքական շարունակությունը կլինի ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի հետագա ներկայության նպատակահարմարության, եւ առհասարակ, Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի ռազմական ներկայության հարցի բարձրացումը։ Բայց ամենակարեւորն այն է, որ իրադարձությունների նման զարգացումը Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ պատմական հայրենիքում նոր ցեղասպանության եւ դրա հետագա կորստի պոտենցիալ հեռանկար է ստեղծում, ինչպես դա եղավ Նախիջեւանի հայերի հետ Խորհրդային Ադրբեջանի տարիներին։ Եթե Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը չլուծված թողնի հակամարտության հիմնարար հարցը՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, ապա դրա լուծումը կրկին լինելու է հայության ոչ միայն այսօրվա, այլեւ ապագա սերունդների առաքելությունը։ Հասկանալի է, որ ստեղծված պայմաններում ներկա սերունդներին չի հաջողվի վերջնական փոխզիջումային լուծում գտնել Ղարաբաղի հարցում, սակայն եթե խնդրի քաղաքական մոտեցումները չբացահայտվեն, ապա տարածաշրջանում խաղաղություն որպես այդպիսին չի լինելու։
Ադրբեջանի վարքագիծը, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ տարածքային պահանջները եւ դրա ինքնիշխան տարածքի որոշ հատվածների օկուպացումը վերջին երկու տարիներին, Հայաստանի քաղաքացիներին Բաքվում գերության մեջ պահելը, Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, որը հանդիսանում է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ համաձայնագրի դրույթների ուղղակի խախտում, Ադրբեջանի կողմից միջազգային դատական ատյանների որոշումները չկատարելը, այս ամենը խոսում է այն մասին, որ Ադրբեջանում իշխանությունն ի վիճակի չէ բանակցել, այն գտնվում է էյֆորիայի մեջ եւ որոշակի առումով զգում է իր անպատժելիությունը։ Այդ զգացումը մեծանում է Ադրբեջանի էներգետիկ ռեսուրսներից արեւմտյան գործընկերների կախվածության ու Իրանի հետ դիմակայությունում նրանից նոր ակնկալիքներին զուգահեռ։
Ադրբեջանի այս պահվածքին շատ դեպքերում նպաստում է նաեւ իրավիճակը ՀԱՊԿ ներսում, որի անդամներից մի քանիսը մի շարք պատճառներով ըստ էության աջակցում են Ադրբեջանին՝ պաշտոնապես շնորհավորելով նրան 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմում տարած հաղթանակի կապակցությամբ։ Ցավոք, ռազմաքաղաքական կազմակերպության աշխարհաքաղաքական ռազմավարական շահերը հաճախ դառնում են էթնոկրոնական եւ ընթացիկ գործոնների պատանդը։ Պետք է հստակ գիտակցել, որ հայ ժողովրդի շահերի հաշվին Ադրբեջանին աջակցելը նպաստում է նաեւ տարածաշրջանում թյուրքական էքսպանսիայի ամրապնդմանը ՀԱՊԿ համակարգաղստեղծ անդամ Ռուսաստանի դերի եւ նշանակության թուլացման հաշվին։
Հաշվի առնելով մեր անդամակցությունը այնպիսի ինտեգրացիոն նախագծերում, ինչպիսիք են ԱՊՀ-ն, ԵԱՏՄ-ն եւ ՀԱՊԿ-ը, կարեւոր է ազնվորեն եւ բաց գնահատել դրանցում տեղի ունեցող գործընթացների որակը։ Վերջերս ստիպված եմ լինում տարբեր միջազգային հարթակներում խոսել երկակի ստանդարտների քաղաքականության մասին։ Մեր դաշինքի ռազմաքաղաքական համագործակցության շրջանակներում պետք է բացառենք նման երեւույթները, այլապես կսկսի զարգանալ հարաբերությունների բազմաշերտ ու բազմակողմանի դինամիկա, որը ոչ մի կերպ չի նպաստի համախմբվածությանը եւ միասնությանը։
Պատերազմը Ուկրաինայում վերջնականապես փոխեց այսպես կոչված զարգացման միտումը։ Գլոբալիզացիայի փոխարեն սկսվում է առեւտրատնտեսական հարաբերությունների եւ լոգիստիկ կապերի տեղայնացումը, քաղաքական դիսկուրսի եւ տնտեսությունների ռազմականացումը։ Մենք ականատես ենք դառնում աշխարհի բաժանմանը ոչ միայն ազատական Արեւմուտքի եւ պահպանողական Արեւելքի, այլեւ Գլոբալ Հյուսիսի եւ Գլոբալ Հարավի։ Տիեզերքի եւ Արկտիկայի հետախուզումը ռազմավարական մրցակցության եւ առճակատման առանցքային ոլորտներ կդառնան, իսկ կարճաժամկետ հեռանկարում հիմնական պայքարը կծավալվի հիմնականում չեզոք Գլոբալ Հարավի հանդեպ վճռական ազդեցության սահմանելու համար:
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո զսպման հիմնական մեխանիզմի ոչնչացումը՝ գլոբալ ազդեցության կենտրոններից մեկի հեգեմոնիայի բացակայության տեսքով, ինչպես նաեւ վերջին 30 տարվա փորձարկումները հանգեցրին այսպես կոչված անվտանգության տարածաշրջանային չափումների առաջացմանը՝
գլոբալ անվտանգության համակարգի փոխարեն։
Արդեն նկատվում է, որ միջազգային գործընթացների հիմնական խթանիչները լինելու են ԱՄՆ-Եվրոպա եւ Ռուսաստան-Չինաստանը ազդեցության առանցքները։ Եթե առաջին անդրատլանտյան առանցքը ձեւավորված է եւ նրան միայն աճի եւ կայունության նոր խթաններ են պետք, ապա երկրորդը՝ եվրասիականը, դեռ գտնվում է իր առաջացման շարժառիթների ամրագրման եւ իր հավակնությունների ինստիտուցիոնալացման ուղիների որոնման մեջ։ Ազդեցության այս առանցքներն իրենց հերթին կհանգեցնեն, այսպես կոչված, անվտանգության եռանկյունների առաջացմանը։ Կհայտնվեն տարածաշրջանային եւ վերտարածաշրջանային եռանկյուններ, օրինակ՝ Ռուսաստան-Չինաստան-Իրան, Ռուսաստան-Չինաստան-Բելառուս, ԱՄՆ-Կանադա-Եվրոպա, ԱՄՆ-Եվրոպա-Լեհաստան, ԱՄՆ-Եվրոպա-Թուրքիա եւ այլն։
Կցանկանայի նշել, որ չնայած Հարավային Կովկասում կայունության եւ բարգավաճման բարդ եւ խորապես հակասական գործոններին, մենք կարող ենք գտնել բազմաթիվ խնդիրների ընդհանուր լուծում Հարավային Կովկասի անվտանգության նոր ճարտարապետություն կառուցելու միջոցով: Այն կարող է ելնել նրանից, որ ռազմական գործողությունների ռիսկերը պետք է նվազագույնի հասցվեն՝ հաշվի առնելով այստեղ բնակվող ժողովուրդների էթնոկրոնական բնույթի առանձնահատկությունները, տարածաշրջանի ռեսուրսային (ածխաջրածիններ եւ ջրային) ապահովությունը, տարանցիկ եւ հաղորդակցական ներուժը, ինչպես նաեւ ուժերի եւ փոխադարձ զսպման միջոցների օպտիմալ հավասարակշռությունը։ Բոլոր կողմերը պետք է ձգտեն տարածաշրջանում ստեղծել ընդհանուր գոտի՝ զերծ ապագա պատերազմների ռիսկերից։ Դրա համար առաջին հերթին անհրաժեշտ է գտնել համատեղ, առանց հակամարտությունների հարեւանության օպտիմալ բանաձեւ, երբ երկրները չեն ձգտի սահմանափակել ինքնորոշման իրավունքը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային երկխոսության եւ խելամիտ համագործակցության մեխանիզմները։
Համատեղ կարող են դառնալ տրանսպորտային եւ էներգետիկ հաղորդակցության նոր նախագծերի մշակման եւ իրականացման եւ նրանց համատեղ պաշտպանության խնդիրները։ Տարածաշրջանում հնարավոր է հասնել ներդրումների առավելագույն դիվերսիֆիկացման՝ դիտարկելով այն որպես սպառման ընդհանուր շուկա՝ ինտեգրված տրանսպորտային հաղորդակցություններով եւ առավելագույնս սինխրոնացված պետական կառավարման տարածաշրջանային տարածքով (մաքսատուն, սահմանային հսկողություն եւ այլն):
Եզրափակելով՝ կցանկանայի նշել, որ առաջիկա մի քանի տարիներին աշխարհաքաղաքական տուրբուլենտությունն աճելու է։ Ներկայիս պետական գործիչների եւ քաղաքական վերնախավերի իմաստությունը, խելամտությունը եւ պրագմատիզմը պետք է ապահովեն, որ բոլոր նոր որոշումները հնարավորինս արագ ի հայտ գան եւ ընդունվեն առանց մարդկային մեծ կորուստների։

Армен Геворгян: «Дружить в новом мире будет сложно» - Mediamax.am
Депутат Национального Собрания Армении Армен Геворгян предоставил Медиамакс текст своего выступления на заседании межпарламентской комиссии по сотрудничеству Национального Собрания Армении и Национального собрания Беларуси, состоявшегося в Минске.
Уважаемые коллеги,
Уже становится простой банальностью утверждения о том, что мир вступает в новую эпоху отношений, где отступает односторонняя гегемония и возникают новые центры влияния и амбиций, или о том, что начинается эпоха нового миропорядка. Очевидно только то, что мир вступил в эпоху радикальных трансформаций и пока все в процессе, в движении и рассчитывать на глобальную стабильность и предсказуемость на ближайшее десятилетие уже не приходится.
Предстоящие несколько лет будут периодом оформления новых амбиций, они будут по своим масштабам глобальными или региональными, временем распада действующих форматов международного сотрудничества, особенно по вопросам безопасности, переосмысления и рефлексии действующих региональных организаций, их переформатирования.
Вместе с тем, очевидны ряд обстоятельств:
•    мир не готов к третьей мировой войне, так как будет трудно удержаться от ядерного компонента, что означает конец всему;
•    миру не избежать нового передела политических границ, что в конце концов разрядит высокий потенциал конфликтности, удовлетворит накопившиеся амбиции и привнесет некоторое затишье;
•    нарастает милитаризация экономик и усиление военно-промышленного комплекса, в торгово-экономических отношениях наблюдается локализация торговли;
•    происходит изменение парадигмы незыблемости собственности как основы современных либеральных отношений и распад идеологий и ценностных парадигм (либерализм, консерватизм);
•    обладание значительными природными ресурсами или возможностью влияния на процесс их распределения и транспортировки становятся решающими факторами для продвижения или защиты собственных национальных интересов. В целом идет суверенизация экономических связей через новые пути кооперации и минимизации зависимостей.
К сожалению, в предстоящем процессе выстраивания новой глобальной архитектуры международных отношений будут и государства выгодополучатели, будут и государства лузеры (потеря суверенитета и развал, территориальные потери и др). При этом, альянсы будут формироваться между странами с разными политическими режимами, в зависимости от стратегических целей и интересов договаривающихся сторон, а в некоторых случаях этно-религиозные факторы станут решающими для продвижения блоковых интересов. В период общей глобальной турбулентности страны будут манипулировать своими ресурсами и возможностями, показывать свою ценность и значимость. Каждый будет стремиться в условиях новой неопределенности добиваться максимально выгодных для себя решений и обезопасить от потенциальных рисков. Дружить в новом мире будет сложно.
Армен Геворгян Армен Геворгян
Тем временем, нам же надо исходить из того, что основная борьба в Евразии будет продолжаться за так называемое стратегическое присутствие в серединных государствах, то есть тех, которые оказались между Россией и остальным миром по итогам развала Советского Союза. Основные изменения сложившегося баланса сил будет происходить традиционно на Евразийском континенте. Здесь потенциал напряжённости накапливался не только за последние десятилетия. Он стал складываться и нарастать сразу после Первой мировой войны. Распад Советского Союза в определенном смысле обострил заложенные в прошлых решениях большевиков по национальной политике элементы нестабильности и противостояния в том числе на Южном Кавказе.
Для нашего региона и для моей страны, в частности, особенно важно понимание того, что сегодня в регионе разворачивается конкуренция двух долгосрочных геополитических стратегий – евразийская интеграция России, и пан-тюркская экспансия Турции. Если мотивация и задачи стратегии евразийской интеграции понятны и объективны в силу сложившихся исторических условий и причин, то важно обозначить мотивацию и основные задачи пан-тюркской экспансии, понимая под ней стремление союза западных стран стратегически максимально глубоко и долговременно закрепиться в регионе. Для этого им необходимы:
-    Вытеснение России из региона, смена политического режима в Иране и усиление роли Турции, то есть смена основного регионального игрока;
-    Свободный доступ и беспроблемная транспортировка энергоресурсов Каспийского региона;
-    Ограничение транзитных и логистических возможностей России, Ирана и Китая по маршрутам Север-Юг, Восток – Запад.
Развитие геополитического расклада в нашем регионе сегодня во многом определяется не только общемировыми процессами, межгосударственными отношениями, вопросами качества власти в соответствующих странах, но и ситуацией вокруг Украины. Еще недавно многим казалось, что оптимально процессы для армянской стороны ограничены 2025 годом – сроком пребывания миротворческого контингента в Нагорном Карабахе. Но оказалось, что так называемая мирная повестка дня между Арменией и Азербайджаном, активно продвигаемая западными странами на фоне украинского конфликта, создала новую ситуацию на земле.
Нужно четко понимать и осознавать, что геополитическим продолжением признания Арменией территориальной целостности Азербайджана с Нагорным Карабахом в его составе и подписания мирного соглашения будет постановка вопроса о целесообразности дальнейшего пребывания российского миротворческого контингента и вообще российского военного присутствия на Южном Кавказе. Но самое главное то, что такое развитие событий создает потенциальную перспективу нового геноцида армян Нагорного Карабаха на своей исторической Родине и ее последующей потери, точно так как это произошло с армянами в Нахичеване в годы советского Азербайджана. Если мирное соглашение с Азербайджаном оставит открытым коренной вопрос конфликта – право народа Нагорного Карабаха на самоопределение, то его решение опять же будет миссией не только сегодняшних, но и будущих поколений армянства. Понятно, что в сложившихся условиях действующим поколениям найти окончательное компромиссное решение по Карабаху не удастся, но если и не будут обозначены политические подходы по проблеме, то и мира как такового в регионе не будет.
Поведение Азербайджана, в том числе и территориальные претензии к Республике Армения и оккупация за последние два года частей ее суверенной территории, удержание армянских граждан в плену в Баку, блокада Лачинского коридора, являющейся прямым нарушением положений трехстороннего соглашения от 10 ноября 2020 года, невыполнение Азербайджаном решений международных судебных инстанций  – все это говорит о том, что власть в Азербайджане не договороспособная, она находится в эйфории и в определенном смысле чувствует свою безнаказанность. Это чувство возрастает вместе с зависимостью западных партнеров от энергетических ресурсов Азербайджана и новых ожиданий от него в конфронтации с Ираном.
Такому поведению Азербайджана во многом также способствует и положение дел внутри ОДКБ, где некоторые ее члены в силу ряда причин по сути поддерживают Азербайджан, официально поздравляя его с победой в 44-дневной войне 2020 года. К сожалению, геополитические стратегические интересы военно-политической организации зачастую становятся заложниками этно-религиозной общности и текущих факторов. Должно быть четкое понимание, что поддержка Азербайджана за счет интересов армянского народа это в том числе усиление тюркской экспансии в регионе за счет ослабления роли и значения России, как системообразующего члена ОДКБ.
С учетом нашего общего членства в таких интеграционных проектах как СНГ, ЕАЭС и ОДКБ нам важно честно и открыто оценить качество процессов, которые протекают в них. В последнее время мне приходится на различных международных площадках говорить о политике двойных стандартов. В этом смысле мы должны исключить такие явления в рамках нашего блокового военно-политического сотрудничества, иначе в нем начнется развиваться многослойная и разнонаправленная динамика отношений, которая никак не будет способствовать сплоченности и единству.
Война на Украине окончательно сменила так называемый тренд развития. Вместо глобализации начинается локализация торгово-экономических отношений и логистических связей, а также милитаризация как политического дискурса, так и экономик. Мы становимся свидетелями разделения мира не только на либеральный Запад и консервативный Восток, но и на Глобальный Север и Глобальный Юг. Освоение космоса и Арктики будут ключевыми направлениями стратегической конкуренции и противостояния, а основная борьба в краткосрочной перспективе развернется за решающее влияние на, в основном нейтральный, глобальный Юг.
Разрушение основного механизма сдерживания после второй мировой войны в виде отсутствия гегемонии одного из глобальных центров влияния, а также последние 30 лет экспериментов привели мир к появлению вместо глобальной системы безопасности так называемых региональных измерений безопасности.
Уже прослеживается, что основными триггерами международных процессов будут, так называемые оси влияния США – Европа, с одной стороны, и Россия-Китай, с другой. Если первая трансатлантическая ось сформирована и ей нужны лишь новые стимулы для роста и стабильности, то вторая – евразийская пока находится в процессе фиксации мотивации своего появления и поиска путей институционализации своих амбиций.   Эти оси влияния в свою очередь будут приводить к появлению так называемых треугольников безопасности. Будут появляться региональные и над-региональные треугольники, например, Россия-Китай-Иран, Россия-Китай-Белоруссия, США-Канада-Европа, США-Европа-Польша, США-Европа-Турция и другие.
Хотел хотел бы отметить, что, несмотря на сложные и глубоко противоречивые факторы стабильности и благополучия на Южном Кавказе мы можем найти общее для многих проблем решение в построении новой архитектуры безопасности Южного Кавказа. Она может исходить из того, что должны быть сведены к минимуму риски военных действий с учетом особенностей этно-религиозного характера проживающих народов, ресурсной (углеводороды и вода) обеспеченности региона, его транзитно-коммуникационного потенциала, а также оптимального расклада сил и средств взаимного сдерживания. Все стороны должны стремиться к формированию в регионе общей зоны, свободной от рисков будущих войн. Для этого в первую очередь нужно найти оптимальную формулу совместного бесконфликтного соседства, когда титульные нации не будут стремиться к ограничению права на самоопределение, а также разумные механизмы регионального диалога и сотрудничества.
Совместными могут стать задачи по разработке и реализации новых проектов транспортных и энергетических коммуникаций и их совместной защиты. Можно добиться максимальной диверсификации инвестиций в регион, рассматривая его как общий рынок сбыта, с интегрированными транспортными коммуникациями и максимально синхронизированное региональное пространство государственного администрирования (таможня, пограничный контроль и др).
В заключение хотел бы отметить, что в предстоящие несколько лет будет нарастать геополитическая турбулентность. Мудрость, прозорливость и прагматизм действующих государственных деятелей и политических элит должны обеспечить, чтобы все новые решения появлялись и оформлялись максимально быстро и без больших человеческих потерь.