Ջորջ Սորոսը նշել է արհեստական բանականության կիրառման ռիսկերը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ «Բաց հասարակություն» հիմնադրամների հիմնադիր եւ նախագահ Ջորջ Սորոսի կարծիքով, «արհեստական բանականությունը (AI/ԱԲ) զարգանում է աներեւակայելի արագ տեմպերով եւ հասարակ մարդու բանականությունն ի վիճակի չէ լիովին հասկանալ դա»:
Այս մասին Ջորջ Սորոսը գրում է Project Syndicate-ի համար գրված հոդվածում:
«Ես մեծացել եմ նախքան ԱԲ-ի հայտնագործումը: Այդ իսկ պատճառով ես խորապես հավատում եմ իրականությանը։ Համեմատաբար վաղ տարիքում հասկացա, թե որքան դժվար էր հասկանալ աշխարհը, որտեղ ես ծնվել էի, եւ, հետեւաբար, դիմում էի իրականությանը՝ բարոյական ուղեցույց գտնելու նպատակով։
Աշխարհում, որտեղ մենք՝ մարդիկ ապրում ենք, միաժամանակ ե՛ւ մասնակից ենք, ե՛ւ դիտորդ: Որպես մասնակից մենք ցանկանում ենք փոխել աշխարհը մեր օգտին, որպես դիտորդ՝ հասկանալ իրականությունն այնպիսին, ինչպիսին այն կա: Այս երկու նպատակները հատվում են: Դա կարեւոր եզրակացություն եմ համարում, որը թույլ է տալիս տարբերակել ճիշտն ու սխալը։
ԱԲ-ը տապալեց այս պարզ սխեման, քանի որ այն իրականության հետ կապ չունի: ԱԲ-ն ստեղծում է իր իրականությունը, եւ երբ այս արհեստական իրականությունն այլեւս չի համապատասխանում իրական աշխարհին (ինչը տեղի է ունենում բավականին հաճախ), այն արհամարհանքով անտեսում են՝ «հալյուցինացիաներ» անվանելով:
Հենց այս պատճառով էլ ես գրեթե բնազդաբար դեմ եմ ԱԲ-ին եւ ամբողջ սրտով համաձայն այն փորձագետների հետ, ովքեր ապացուցում են, որ ԱԲ-ն կարգավորման կարիք ունի: Սակայն նման կարգավորումը պետք է կիրառվի ամբողջ աշխարհում, քանի որ խաբելու խթանները չափազանց մեծ են. նրանք, ովքեր խուսափում են կարգավորումից, անարդար առավելություն են ստանում:
Ցավոք, անհնար է գլոբալ կարգավորում մտցնել, քանի որ ժամանակակից աշխարհը բնորոշվում է կառավարման երկու համակարգերի հակամարտությամբ, որոնք տրամագծորեն հակադիր են: Նրանք արմատապես տարբեր տեսակետներ ունեն այն մասին, թե կոնկրետ ինչը եւ ինչու պետք է կարգավորվի:
Կառավարման այս երկու համակարգերը ես անվանում եմ բաց եւ փակ հասարակություններ։ Բաց հասարակության մեջ պետության դերը անհատի ազատության պաշտպանությունն է, իսկ փակ հասարակության մեջ՝ սպասարկել կառավարողների շահերը։
ԱԲ-ն զարգանում է աներեւակայելի արագ տեմպերով, եւ պարզ մարդկային միտքն ի վիճակի չէ լիովին հասկանալ դա: Ոչ ոք չի կարող կանխատեսել, թե այս ամենը մեզ ուր կտանի։ Բայց մի բանում մենք կարող ենք վստահ լինել. ԱԲ-ն օգնում է փակ հասարակություններին եւ մահացու վտանգ է ներկայացնում բաց հասարակությունների համար: Պատճառն այն է, որ արհեստական բանականությունը հատկապես լավ է մասնագիտացած վերահսկման գործիքներ ստեղծելու մեջ, որոնք օգնում են փակ հասարակություններին վերահսկել իր հպատակներին:
Հենց այս պատճառով ես բնազդաբար դեմ եմ արհեստական բանականությանը, բայց չգիտեմ, թե ինչպես այն կանգնեցնել: Այսօր, սակայն, դա ընդհանրապես ոչ ոք չգիտի, բայց ԱԲ-ի մշակողների մեծ մասը գիտակցում է դրա կարգավորման անհրաժեշտությունը։ Դա հասկանում են նաեւ Կոնգրեսում եւ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմում»,- գրում է Սորոսը։

Джордж Сорос указал на риски применения искусственного интеллекта - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Основатель и председатель Фондов «Открытое общество» Джордж Сорос считает, что «искусственный интеллект (ИИ) развивается невероятно быстрыми темпами, и простой человеческий разум неспособен в полной мере это понять».
Джордж Сорос пишет об этом статье, написанной для Project Syndicate.
«Я вырос до того, как был изобретён ИИ. Благодаря этому, я сильно верю в реальность. Ещё в сравнительно раннем возрасте я осознал, насколько трудно понять мир, в котором я родился, и поэтому я обращался к реальности, чтобы найти в ней моральное руководство.
В мире, в котором мы живём, мы, люди, являемся одновременно и участниками, и наблюдателями. В качестве участников мы хотим изменить мир в нашу пользу; в качестве наблюдателей мы хотим понять реальность такой, какая она есть. Эти две цели пересекаются между собой. Я считаю это важным выводом, позволяющим мне различать правильное и ошибочное.
ИИ разрушил эту простую схему, потому что он не имеет никакого отношения к реальности. ИИ создаёт собственную реальность, а когда эта искусственная реальность перестаёт соответствовать реальному миру (что происходит достаточно часто), это пренебрежительно игнорируют, называя «галлюцинациями».
Именно поэтому я почти инстинктивно выступаю против ИИ, и всем сердцем согласен с теми экспертами, которые доказывают, что ИИ нужно регулировать. Но подобное регулирование нужно применять на глобальном уровне, потому что стимулы обманывать слишком велики: те, кто уклоняется от регулирования, получают несправедливое преимущество.
К сожалению, ввести глобальное регулирование невозможно, потому что современный мир определяется конфликтом между двумя системами государственного управления, которые диаметрально противоположны друг другу. У них радикально различаются взгляды на то, что именно нужно регулировать, и зачем.
Я называю эти две системы управления открытыми и закрытыми обществами. Разница между ними в следующем: в открытом обществе роль государства – защищать свободу человека, а в закрытом обществе роль человека – служить интересам правителей.
ИИ развивается невероятно быстрыми темпами, и простой человеческий разум неспособен в полной мере это понять. Никто не может предсказать, куда всё это нас заведёт. Но в одном мы можем быть уверены: ИИ помогает закрытым обществам и создаёт смертельную угрозу для открытых обществ. Причина в том, что ИИ особенно хорош в создании инструментов контроля, помогающих закрытым обществам следить за своими подданными.
Именно поэтому я инстинктивно против ИИ, но не знаю, как его можно остановить. Сегодня этого, впрочем, вообще никто не знает, однако большинство из тех, кто разрабатывал ИИ, признают необходимость его регулирования. Это понимают также в Конгрессе и в администрации президента Джо Байдена», - пишет Сорос.