Ջորջ Սորոսը նշել է արհեստական բանականության կիրառման ռիսկերը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ «Բաց հասարակություն» հիմնադրամների հիմնադիր եւ նախագահ Ջորջ Սորոսի կարծիքով, «արհեստական բանականությունը (AI/ԱԲ) զարգանում է աներեւակայելի արագ տեմպերով եւ հասարակ մարդու բանականությունն ի վիճակի չէ լիովին հասկանալ դա»:
Այս մասին Ջորջ Սորոսը գրում է Project Syndicate-ի համար գրված հոդվածում:
«Ես մեծացել եմ նախքան ԱԲ-ի հայտնագործումը: Այդ իսկ պատճառով ես խորապես հավատում եմ իրականությանը։ Համեմատաբար վաղ տարիքում հասկացա, թե որքան դժվար էր հասկանալ աշխարհը, որտեղ ես ծնվել էի, եւ, հետեւաբար, դիմում էի իրականությանը՝ բարոյական ուղեցույց գտնելու նպատակով։
Աշխարհում, որտեղ մենք՝ մարդիկ ապրում ենք, միաժամանակ ե՛ւ մասնակից ենք, ե՛ւ դիտորդ: Որպես մասնակից մենք ցանկանում ենք փոխել աշխարհը մեր օգտին, որպես դիտորդ՝ հասկանալ իրականությունն այնպիսին, ինչպիսին այն կա: Այս երկու նպատակները հատվում են: Դա կարեւոր եզրակացություն եմ համարում, որը թույլ է տալիս տարբերակել ճիշտն ու սխալը։
ԱԲ-ը տապալեց այս պարզ սխեման, քանի որ այն իրականության հետ կապ չունի: ԱԲ-ն ստեղծում է իր իրականությունը, եւ երբ այս արհեստական իրականությունն այլեւս չի համապատասխանում իրական աշխարհին (ինչը տեղի է ունենում բավականին հաճախ), այն արհամարհանքով անտեսում են՝ «հալյուցինացիաներ» անվանելով:
Հենց այս պատճառով էլ ես գրեթե բնազդաբար դեմ եմ ԱԲ-ին եւ ամբողջ սրտով համաձայն այն փորձագետների հետ, ովքեր ապացուցում են, որ ԱԲ-ն կարգավորման կարիք ունի: Սակայն նման կարգավորումը պետք է կիրառվի ամբողջ աշխարհում, քանի որ խաբելու խթանները չափազանց մեծ են. նրանք, ովքեր խուսափում են կարգավորումից, անարդար առավելություն են ստանում:
Ցավոք, անհնար է գլոբալ կարգավորում մտցնել, քանի որ ժամանակակից աշխարհը բնորոշվում է կառավարման երկու համակարգերի հակամարտությամբ, որոնք տրամագծորեն հակադիր են: Նրանք արմատապես տարբեր տեսակետներ ունեն այն մասին, թե կոնկրետ ինչը եւ ինչու պետք է կարգավորվի:
Կառավարման այս երկու համակարգերը ես անվանում եմ բաց եւ փակ հասարակություններ։ Բաց հասարակության մեջ պետության դերը անհատի ազատության պաշտպանությունն է, իսկ փակ հասարակության մեջ՝ սպասարկել կառավարողների շահերը։
ԱԲ-ն զարգանում է աներեւակայելի արագ տեմպերով, եւ պարզ մարդկային միտքն ի վիճակի չէ լիովին հասկանալ դա: Ոչ ոք չի կարող կանխատեսել, թե այս ամենը մեզ ուր կտանի։ Բայց մի բանում մենք կարող ենք վստահ լինել. ԱԲ-ն օգնում է փակ հասարակություններին եւ մահացու վտանգ է ներկայացնում բաց հասարակությունների համար: Պատճառն այն է, որ արհեստական բանականությունը հատկապես լավ է մասնագիտացած վերահսկման գործիքներ ստեղծելու մեջ, որոնք օգնում են փակ հասարակություններին վերահսկել իր հպատակներին:
Հենց այս պատճառով ես բնազդաբար դեմ եմ արհեստական բանականությանը, բայց չգիտեմ, թե ինչպես այն կանգնեցնել: Այսօր, սակայն, դա ընդհանրապես ոչ ոք չգիտի, բայց ԱԲ-ի մշակողների մեծ մասը գիտակցում է դրա կարգավորման անհրաժեշտությունը։ Դա հասկանում են նաեւ Կոնգրեսում եւ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմում»,- գրում է Սորոսը։

George Soros points out the risks of using AI - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. George Soros, Founder and Chair of the Open Society Foundations, believes that "AI is developing incredibly fast, and it is impossible for ordinary human intelligence to fully understand it.”
In the article for Project Syndicate, George Soros writes:
“I grew up before AI was invented. That made me a great believer in reality. I realized at a relatively early age how difficult it is to understand the world I was born into, and I looked to reality to provide me with moral guidance.
We, human beings, are both participants and observers in the world in which we live. As participants we want to change the world in our favor; as observers we want to understand reality as it is. These two objectives interfere with each other. I regard this as an important insight which allows me to distinguish between right and wrong.
AI destroyed this simple schema because it has absolutely nothing to do with reality. AI creates its own reality and when that artificial reality fails to correspond to the real world – which happens quite often – it is discarded as hallucination.
This made me almost instinctively opposed to AI and I wholeheartedly agree with the experts who argue that it needs to be regulated. But the regulations have to be globally enforceable because the incentive to cheat is too great; those who evade the regulations gain an unfair advantage.
Unfortunately, global regulations are unattainable because the world is dominated by a conflict between two systems of governance which are diametrically opposed to each other. They have radically different views on what needs to be regulated and why.
I refer to the two systems of governance as open and closed societies. I define the difference between the two as follows: in an open society, the role of the state is to defend the freedom of the individual; in a closed society, the role of the individual is to serve the interests of the rulers.
AI is developing incredibly fast, and it is impossible for ordinary human intelligence to fully understand it. Nobody can predict where it will take us. But we can be sure of one thing: AI helps closed societies and poses a mortal threat to open societies. That’s because AI is particularly good at producing instruments of control that help closed societies to surveil their subjects.
This is why I am instinctively opposed to AI, but I don’t know how it can be stopped. Right now, nobody else does either, but most of those who developed AI recognize the need to regulate it. So does Congress and President Joe Biden’s administration.”