Մայիսի 25-ին Գրքի երեւանյան փառատոնի շրջանակում գրականագետ Լիլիթ Մելիքսեթյանը զրույց է վարել Տատյանա Տոլստայայի հետ։ Գրողը պատմել է «Истребление персиян» նոր գրքի մասին եւ պատասխանել է ընթերցողների հարցերին։ Մեդիամաքսն առանձնացրել է հանդիպման հետաքրքիր դրվագները:
Երկխոսության կարեւորությունը
Ռուսաստանում շատերն այս գրքի վերնագիրը լսում են որպես «Истребление россиян» ։ Իրականում գրքի վերնագիրը փոխաբերություն է, այսպես է վերնագրված Ալեքսանդր Ալեքսանդրովիչ Տիմոֆեեւսկու հետ մեր երկխոսություններից մեկը, որը ներառված է գրքում։ Ամբողջ գիրքը բաղկացած է մեր երկխոսություններից։
Ռուսաստանում Ալեքսանդր Տիմոֆեեւսկուն ճանաչում էր մարդկանց նեղ շրջանակ, որոնք մեծապես տպավորված էին նրա կյանքով եւ, ցավոք, վաղաժամ հեռանալով: Նա անսահման համեստ էր։ Նա մարդ էր, ով հասկանում էր ինքն իրեն եւ հենց այդ պատճառով էլ կարիք չուներ որեւէ մեկին քծնելու։
Ասում են, մինչեւ 16 տարեկանը նա կարդացել էր բոլոր այն գրքերը, որոնք պետք է կարդալ։ Մենք ծանոթացանք 90-ականների սկզբին եւ շատ արագ ընկերացանք։ Նա կինոգետ էր եւ հրապարակախոս, գրում էր տարբեր պարբերականների համար։ Ես ապրում էի Ամերիկայում, բայց ինչ-որ պահի վերադարձա Ռուսաստան եւ նա ինձ աշխատանքի վերցրեց։
Գրում էինք այսպես՝ ես որեւէ բան գրելու թեմա էի ստանում եւ երեք շաբաթ տանջվում էի այս առաջադրանքից։ Նա գալիս էր աշխատանքի, բացում համակարգիչը եւ անմիջապես սկսում գրել տեքստը՝ սկզբից մինչեւ վերջ: Հետո գնում էինք որեւէ գինետուն։ Երկուսս էլ սիրում էինք խմել, երկուսս էլ չէինք հարբում ու պարզապես զրուցում էինք ամեն ինչի մասին։
Ինչ-որ պահի որոշեցինք, որ ափսոս է կորցնել այս զրույցները եւ սկսեցինք դրանք գրի առնել: Այսպես ծնվեցին երկխոսությունները. ընտրում էինք թեմաներ եւ քննարկում դրանք: Բարեբախտաբար, մենք նույն ալիքի վրա էինք, սակայն միշտ չէ, որ գալիս էինք համաձայնության։ Բայց այդ անհամաձայնությունը հրաշալի մի բան էր, երբ փաստարկներդ զարմանալիորեն վերադառնում էին՝ ուղղումներով, բացատրություններով եւ բողոքներով: Դա լավագույն մշակութային ժամանցն է, որը եղել է իմ կյանքում։
Տեքստը տանում է քեզ նոր աշխարհներ, ինչպես Ալիսային՝ հրաշքների աշխարհ
Այսօր մշակույթում ամեն ինչ լղոզվում է։ Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են գաջեթները դուրս մղում գրքերը, երեխաները դադարում են կարդալ, նոր սերունդը չի հասկանում մեր իմաստները, մեր հետաքրքրությունները։
Տատյանա Տոլստայան եւ Լիլիթ ՄելիքսեթյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Փոխվել են մշակութային ընկալման մատրիցները, փոխվել է պահանջը։ Արագություն է ի հայտ եկել, որը մեզ՝ ծերուկներիս, տհաճ է։ Մենք դանդաղ, մտածկոտ մարդիկ ենք, որոնք նայում են բառերի մեջ եւ հայտնաբերում, որ նրանք ունեն գաղտնի պատուհաններ, դռներ, որոնց միջով դուք հայտնվում եք նոր իմաստներում: Տեքստը տանում է դեպի նոր աշխարհներ, ինչպես Ալիսային՝ հրաշքների աշխարհ:
Զրուցակցի կարեւորությունը եւ երրորդ ավելորդը
Ես այսօր էլ մի քանի ընկերներ ունեմ, որոնց հետ կարող եմ զրուցել, եւ նրանք ինչ-որ հորիզոններ են բացում, սակայն չկա որեւէ զրուցակից, ում հետ ես կկարողանայի համագործակցել կամ գրել նման երկխոսություններ։
Տատյանա Տոլստայան Լուսանկարը` Մեդիամաքս
Չեմ կարծում, որ այս գրքի ընթերցողները իրենց երրորդ ավելորդ կզգան, կամ երկու մարդկանց զրույցը լրտեսող: Ոչ մի ուրիշ հայացք արդեն ոչինչ չի փչացնի։
Արդյո՞ք հնարավոր է մշակույթով կանխել պատերազմը
Ոչ, մշակույթով ոչինչ կանխել հնարավոր չէ։ Դա այլ բան է։ Ինչպես նաեւ հնարավոր չէ կանխել ոչ մի տեսակի սիրով, այդ թվում՝ քրիստոնեական։ Ոչ ոքի մոտ չստացվեց։ Տարբեր մեխանիզմներ են։ Պետք է ջանասիրաբար անել քո գործը, բայց միեւնույն ժամանակ հասկանալ, որ դրանով ոչինչ չես շտկվի։

Татьяна Толстая и Лилит Меликсетян
25 мая на Ереванском книжном фестивале прошла беседа литературоведа Лилит Меликсетян с Татьяной Толстой. Писательница рассказала о новой книге «Истребление персиян» и ответила на вопросы читателей. Медиамакс выделил интересные фрагменты встречи.
Важность диалога
В России многие слышат название этой книги как «истребление россиян». На самом деле название книги - метафора, так называется один из наших диалогов с Александром Александровичем Тимофеевским, который включен в книгу. Собственно, вся книга состоит из наших диалогов.
Александра Тимофеевского в России знал узкий круг людей, которые были сильно впечатлены его жизнью и, к сожалению, ранним уходом. Он был бесконечно скромен. Это был человек, который понимал себя и именно по этой причине у него не было необходимости ни к кому подлизываться.
Говорят, что к 16 годам он прочитал все книги, которые вообще необходимо прочитать. Мы познакомились в начале 90-х и быстро подружились. Он был кинокритиком, публицистом, писал в разных изданиях. Я жила в Америке, но в какой-то момент вернулась в Россию, и он взял меня на работу в одну газету.
Мы писали так - я получала предложение о чем-то написать и недели три мучалась над этим заданием. Он приходил на работу, открывал компьютер и начинал сразу набирать текст - от начала до конца. Потом мы шли в какой-нибудь кабак. Мы оба любили выпить, оба не пьянели и просто разговаривали обо всем на свете.
В какой-то момент мы решили, что жалко терять эти разговоры и стали их записывать. Так и родились диалоги - выбирали какие-то темы и обсуждали их. К счастью, мы были на одной волне, но не были согласны во всем. Это несогласие было неким упоением, когда твои аргументы удивительным образам возвращались к тебе с поправками, пояснениями и протестами. Это лучшее культурное времяпрепровождение, которое случалось в моей жизни.
Текст приводит тебя в новые миры, как Алису в стране чудес
Сейчас в культуре идет размывание всего. Мы видим, как гаджеты вымещают книги, дети перестают читать, новое поколение не понимает наших смыслов, наших интересов.
Татьяна Толстая и Лилит Меликсетян Татьяна Толстая и Лилит Меликсетян
Изменились матрицы культурного восприятия, изменилась потребность. Появилась какая-то скорость, неприятная нам – старикам. Мы люди медленные, вдумчивые, всматривающиеся в слова и обнаруживающие, что в них есть тайные форточки, дверки, через которые ты проваливаешься в новые смыслы. Текст, как Алису в стране чудес, приводит тебя в новые миры.
Важность собеседника и третий лишний
У меня и сейчас есть несколько друзей, с которыми можно разговаривать, и они открывают какие-то горизонты, но нет собеседника, с которым можно было бы сотрудничать или писать подобные диалоги.
Татьяна Толстая Татьяна Толстая
Я не думаю, что у читателей этой книги будет ощущение третьего лишнего или подсматривающего за беседой двух людей. Никакой чужой взгляд уже ничего не испортит.
Возможно ли предотвратить войну культурой?
Нет, культурой нельзя предотвратить ничего! Это другое. Так же, как ничего нельзя предотвратить любовью, ни одним из видов любви, включая христианскую. Ни у кого не получилось. Это разные механизмы. Надо делать свое дело и стараться, но при этом понимать - этим ты ничего не исправишь.