ԱՄՆ-ին հիասթափեցրել է օդային տարածքը փակելու Թուրքիայի որոշումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ-ը հիասթափված է Թուրքիայի՝ հայկական ավիաընկերությունների համար իր օդային տարածքը փակելու հայտարարությունից։
Այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Վեդանտ Պատելը։
«Միացյալ Նահանգները վճռականորեն աջակցում է Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը, ինչը, մեր կարծիքով, կարեւոր է ոչ միայն այս երկու երկրների, այլեւ տարածաշրջանում կայունության համար։ Մենք հիասթափված էինք հայկական ավիաընկերությունների համար թռիչքների թույլտվությունը կասեցնելու Թուրքիայի հայտարարությունից։
Թռիչքների վերսկսման վերաբերյալ ավելի վաղ ձեռք բերված համաձայնությունը վստահության ամրապնդման շատ կարեւոր միջոց էր ոչ միայն երկու երկրների, այլեւ, կրկին, ավելի լայն իմաստով տարածաշրջանային կայունության համար: Եվ մենք անկեղծ հույս ունենք, որ Թուրքիան եւ Հայաստանը կկարողանան շարունակել վերականգնել տնտեսական կապերը եւ բացել տրանսպորտային հանգույցները», - ասել է Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը:

Photo: https://www.samlbd.com/
Yerevan /Mediamax/. The US is disappointed with Turkey’s announcement that it would suspend Armenian airline overflight permissions.
Vedant Patel, principal deputy spokesperson of the U.S. Department of State, said at the briefing.
“U.S. strongly supports Armenia-Turkey normalization, which we believe would be important for not just these two countries but helpful for stability across the region. We note with disappointment Turkey’s announcement that it would suspend Armenian airline overflight permissions.
An agreement that had previously been reached between these two countries to resume air connections had been a very important confidence-building measure – not just between these two countries, but, again, for regional stability broadly. And it’s our sincere hope that Turkey and Armenia can continue to rebuild economic ties and open transportation links as well,” the U.S. State Department representative said.