ԱՄՆ-ին հիասթափեցրել է օդային տարածքը փակելու Թուրքիայի որոշումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ-ը հիասթափված է Թուրքիայի՝ հայկական ավիաընկերությունների համար իր օդային տարածքը փակելու հայտարարությունից։
Այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Վեդանտ Պատելը։
«Միացյալ Նահանգները վճռականորեն աջակցում է Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը, ինչը, մեր կարծիքով, կարեւոր է ոչ միայն այս երկու երկրների, այլեւ տարածաշրջանում կայունության համար։ Մենք հիասթափված էինք հայկական ավիաընկերությունների համար թռիչքների թույլտվությունը կասեցնելու Թուրքիայի հայտարարությունից։
Թռիչքների վերսկսման վերաբերյալ ավելի վաղ ձեռք բերված համաձայնությունը վստահության ամրապնդման շատ կարեւոր միջոց էր ոչ միայն երկու երկրների, այլեւ, կրկին, ավելի լայն իմաստով տարածաշրջանային կայունության համար: Եվ մենք անկեղծ հույս ունենք, որ Թուրքիան եւ Հայաստանը կկարողանան շարունակել վերականգնել տնտեսական կապերը եւ բացել տրանսպորտային հանգույցները», - ասել է Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը:

США с разочарованием восприняли решение Турции в отношении армянских авиакомпаний - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. США с разочарованием восприняли заявление Турции о закрытии своего воздушного пространства для армянских авиакомпаний.
Об этом сказал ана брифинге официальный представитель Госдепартамента США Ведант Патель.
«США решительно поддерживают нормализацию отношений между Арменией и Турцией, которая, по нашему мнению,  важна не только для этих двух стран, но и для стабильности во всем регионе. Мы с разочарованием восприняли заявление Турции о приостановлении разрешений для пролетов самолетов армянских авиакомпаний.
Достигнутое ранее соглашение о возобновлении авиасообщения стало очень важной мерой по укреплению доверия не только между этими двумя странами, но, опять же, для региональной стабильности в широком смысле. И мы искренне надеемся, что Турция и Армения смогут продолжить восстанавливать экономические связи и открывать транспортные связи», - сказал представитель Госдепартамента.