Վեհանուշ Գյուլբանգյան
Արշակն ուշադիր հետեւում է բաժակ արտադրող սարքի աշխատանքին: 50 թղթե բաժակը ստացվում է մեկ րոպեում, ու այդ պատճառով թուղթը տեղադրելը, կոճակը սեղմելը վայրկյանների ճշգրտություն է պահանջում:
Բաժակի արտադրությունից մինչեւ փաթեթավորում ու առաքում իրականացնում են աուտիզմ ախտորոշում ունեցող պատանիները: Գաղափարը «Քայլ առաջ» սոցիալական հասարակական կազմակերպությանն է, որ հիմնադրել են աուտիզմ ախտորոշում ունեցող երեխաների ծնողները: Կազմակերպության «Ձեռք ձեռքի» կենտրոնում երեխաները ստանում են թերապիաներ, հաճախում խմբակների: Նրանցից 19-ը նաեւ թղթե լամինացված բաժակների արտադրության մեջ է ներգրավված:
«Մեր շահառու բալիկների մեծ մասը, իրենց զարգացման առանձնահատոկություններով պայմանավորված, դպրոցն ավարտելուց հետո քոլեջ, համալսարան հաճախելու հնարավորություն չեն ունենում: Նրանց համար, հիմնականում, կազմակերպվում են  խմբակային պարապմունքներ, զբաղվածության ծրագրեր։ Սակայն մեր նպատակն այլ էր՝ փորձել սկսել արտադրական գործունեության այնպիսի ձեւ, որտեղ հիմքը հենց վերջիններիս զարգացման առանձնահատկությունները կլինեն։
Արդյունքում 19 դեռահասներ եւ պատանիներ հաղթահարել են դասընթացային փուլը եւ ներգրավվել իրական արտադրական գործունեության մեջ, որն էլ հնարավորություն է տալիս զբաղվածություն ունենալ, աշխատավարձ ստանալ, տնից մի քանի ժամով բացակայել ու իրենց պիտանի զգալ»,-ասում է կազմակերպության համահիմնադիր ու խորհրդի նախագահ Վեհանուշ Գյուլբագանյանը:
Վեհանուշ Գյուլբանգյան Վեհանուշ Գյուլբանգյան
Գաղափարը կարողացան իրագործել «Իզմիրլյան» եւ «Գիշյան» հիմնադրամների ֆինանսական աջակցությամբ: Մինչ բաժակ արտադրող սարքը կհասներ Հայաստան, 2020-ի դեկտեմբերից թերապիստները սկսեցին պատանիներին պատրաստել արտադրական գործընթացին: Պարզ թվացող պրոցեսի հետեւում երկարատեւ, մանրակրկիտ ու համբերատար աշխատանք է պահանջվել:
«Արտադրական շղթայում կան շատ մանրուքներ, որ լուրջ փորձություն են աուտիզմ ախտորոշում ունեցող երեխայի համար: Սա մեզ համար էլ էր փորձություն, որովհետեւ Հայաստանում նախադեպ չկա, որ աուտիզմ ախտորոշում ունեցող անձինք ընդգրկվեն արտադրության մեջ: Առաջին հայացքից շատ սահուն ընթացող պրոցես է, բայց իրականում դրան ադապտացվելու համար երեխաները բավականին լուրջ գործընթաց են անցել»,- ասում է «Ձեռք ձեռքի» կենտրոնի տնօրեն Արփինե Աշոտյանը:
Արփինե Աշոտյանը Արփինե Աշոտյանը
Բաժակների արտադրությունը նորություն է նաեւ 30 տարի ծրագրավորմամբ զբաղվող Սամվել Պողոսյանի համար. ինքնուրույն, գրքեր կարդալով, ուսումնասիրելով է սովորել: Հիմա էլ կամավոր հիմունքներով օգնում է երեխաներին: Մանկավարժական փորձ չունի, փոխարենը նրան օգնում է համբերատարությունն ու սերը երեխաների հանդեպ, իր կատարած աշխատանքի կարեւորությունը:
Սամվել Պողոսյանը Սամվել Պողոսյանը
«Այս երեխաներն ինքնուրույն իրենց ճանապարհը չեն կարող հարթել, ինչ-որ մեկը պետք է կողքից օգնի: Կամաց-կամաց սովորեցնում եմ, ինչպես կսովորեցնեի թոռնիկիս՝ սա կարելի է, սա չի կարելի: Բայց եթե իմ թոռնիկին 3 անգամ ցույց կտայի ու կհեռանայի, հեռվից կնայեի, այս երեխաներին անընդհատ պետք է հսկել ու ուղղել՝ բաժակն այստեղ մի դիր, ձեռքերդ մաքրի, նոր վերցրու թուղթը: Պետք է ուշադիր լինենք մինչեւ ադապտացվեն, հասկանան: Ժամանակատար ու անընդհատ աշխատանք է: Բայց բոլոր մարդիկ են էդպես, ամեն մեկն իր բարդույթներն ունի: Դա խնդիր չէ»:
19-ամյա Արշակը թիմի ամենաակտիվ ու հմուտ անդամներից է: «Գործարանի ներկայացուցիչն եմ»,-ասում է: Վարպետ Սամվելի հետ Չինաստանից ստացված նոր թուղթն են փորձարկում: Մի քանի բաժակ այրված է դուրս եկել. նշանակում է՝ կարգավորումները պետք է փոխել՝ ճիշտ ջերմաստիճան, արագություն ընտրել:
«Նայում եմ՝ բաժակները ոնց են արտադրվում, հետո վերցնում, նայում եմ, որ ամեն ինչ լավ է, դնում եմ արկղի մեջ, տալիս տղաներին: Հետո հաշվում ենք 6 հատ բաժակ, փաթեթավորում, դնում ենք տուփի մեջ: Բաժակները շատ հարմար են տաք ու սառը ըմպելիքի համար: Ես դրանով սուրճ կխմեի, հյութ, ջուր, թեյ»,-իրենց արտադրանքն է գովազդում Արշակը:
Այդ ընթացքում նրա աշխատակից ընկերները սեղանի շուրջ նստած սպասում են բաժակների խմբաքանակին: Նրանց վստահված է փաթեթավորել 6-ական բաժակ: Արտադրության շղթայական պրոցեսը պահպանելը երբեմն դժվար է: Խմբի անդամներից յուրաքանչյուրն առայժմ շղթայի միայն իր օղակին է տիրապետում: Պարզ թվացող գործողություններին վարժվելը, իրականում, երկար աշխատանքի արդյունք է: Եթե դադարներ են լինում, սովորածը, հաճախ, մոռացվում է:
Երեխաների համար մեծ խթան է փոքրիկ աշխատավարձը, որ ստանում են արտադրությունից: Իսկ ծնողների համար ամենակարեւորը երեխաների զբաղվածությունն ու ինքնուրույնությունն է:
Իր որդու՝ 17-ամյա Գեւորգի մասին խոսելիս՝ Գոհար Ղազարյանը ոգեւորված պատմում է՝ սիրում է լուսանկարել, հոտերի նկատմամբ մեծ հետաքրքրություն ունի. եթե մասնագետ լիներ, հետը զբաղվեր, պարֆյումեր կդառնար: Տղան «Ձեռք ձեռքի» կենտրոն վերջին տարիներին է սկսել հաճախել. մինչ այդ ընտանիքը Ռուսաստանում էր բնակվում, որտեղ խմբակների հաճախելու հնարավորություն չկար:
Գոհար Ղազարյանը Գոհար Ղազարյանը
«Ես Գեւորգին բերեցի էստեղ, նաեւ այլ կենտրոններ եմ տանում, որտեղ զբաղվում են երեխայով: Միանգամից մեծ վերելք, փոփոխություն ունեցանք, որը զգում են բոլորը:
Ծնողի համար շատ կարեւոր է, որ երեխան ինքնուրույն, կազմակերպված,  պատասխանատու լինի: Ծնողներս ավելի շատ մտածում ենք հետագայի մասին, որ գոնե կարողանան գումար վաստակել, ապահովել իրենց», - ասում է տիկին Գոհարը:
Կազմակերպության նպատակն է երեխաներին ապահովել մշտական, կայուն աշխատանքով ու աշխատավարձով, իսկ արտադրանքից ստացված շահույթն օգտագործել կենտրոնի գործունեությանը:
Որպես հաջորդ քայլ՝ նախատեսում են նաեւ թուղթ կտրող ու տպող սարք ձեռք բերել, որպեսի ամբողջ արտադրությունը մի տեղում կենտրոնացնեն եւ տպարանից կախված չլինեն: Այսպես ե՛ւ ժամանակ կխնայեն, ե՛ւ նոր աշխատատեղեր կստեղծեն: Վստահ են՝ սպառման խնդիր չեն ունենա:
«Միայն այն գաղափարը, որ արտադրանքը տալիս է աուտիզմ ախտորոշում ունեցող երեխան ու շահույթը ուղղվում է իր աշխատավարձին ու կազմակերպություն հաճախող աուտիզմ ախտորոշում ունեցող մյուս երեխաների թերապիաները կազմակերպելուն, ոգեւորում է շատերին իրենց ներդրումն ունենալ այս գործընթացին եւ կիսել սոցիալական պատասխանատվությունն ու մեր տեսլականը:
Շատ պատվերներ ու գնային հարցումներ ունենք, եւ այս պահին մեզ համար մարտահրավեր է կազմակերպել տեխնիկական գործընթացները՝ շուկայում հմտանալ, գործընթացին տիրապետել, ճիշտ թուղթ ընտրել եւ կարճ ճանապարհով ներմուծել, ճիշտ գնառաջարկ անել, քանակի մեջ կողմոնորոշվել, սակայն վստահ ենք, որ այս մարտահրավերներն էլ կհաղթահարվեն»,- ասում է Վեհանուշ Գյուլբագանյանը:
Հաղորդակցման հմտությունները զարգացնելու համար, աուտիզմ ունեցող պատանիներին, ըստ կարողության, սովորեցնում են նաեւ պատվերներ գրանցել ու սեփական արտադրանքն առաքել պատվիրատուներին: Առաջին փորձը վստահել են Արշակին: Նա «Իզմիրլյան» հիմնադրամ կհասցնի նրանց տարբերանշանով բաժակների առաջին խմբաքանակը:

Vehanush Gyulbangyan
Arshak watches closely as the paper cup machine works. It makes 50 paper cups per minute, that is why placing the paper and pressing the button requires accuracy down to the seconds.
The entire process, from cup production to packaging and delivery, is carried out by teenagers diagnosed with autism. The idea was conceived by Step Forward Social Non-Governmental Organization founded by parents of children diagnosed with autism. At Hand in Hand, a center managed by the organization, children receive therapies and participate in activity groups. Nineteen of them are also involved in the production of laminated paper cups.
“Most of our beneficiaries lack the opportunity to enter a college or university after finishing school due to their developmental peculiarities. Instead, they participate in group classes and employment programs. We, however, had a different idea in mind aiming to involve the teenagers in a production process based on their developmental peculiarities. As a result, 19 teenagers and young adults passed the training stage and got involved in actual production activities. This provides them with the opportunity to be employed, receive a salary, be away from home for a few hours and feel useful,” says Vehanush Gyulbaganyan, the co-founder of the organization and chairman of the board.
The idea was brought to life with the financial support of the Izmirlian and Gishyan Foundations. In December 2020, while the cup-making machine was on its way to Armenia, the therapists started preparing the teens for the production process. Behind the seemingly simple process stands long hours of thorough and dedicated work.
Vehanush Gyulbangyan Vehanush Gyulbangyan
“There are many details in the production process posing a serious challenge for a child diagnosed with autism. Even for us this represented a challenge considering that this was the first pilot project in Armenia involving people diagnosed with autism  in production process. At first glance, it is a smooth-running process, but in reality, the teens went through quite a considerable path of improvement,” says Arpine Ashotyan, the director of Hand in Hand center.
Samvel Poghosyan is also new to cup production. He has worked as a programmer for 30 years. Samvel has learned the ropes on his own from reading books and doing research and now he volunteers to help the children. He has no pedagogical experience, instead, his patience, love for children, and the passion for his work, that is so important, come to his aid.
Arpine Ashotyan Arpine Ashotyan
“These children cannot pave the way on their own, they need to be empowered. I am teaching them little by little, as I would teach my grandchild, by showing what to do and what not to do. But these children need constant coaching and mentoring, for instance, to place the cup in the right place, or  pick up the paper after having washed their hands, etc. We need to be careful until they understand the process and adapt to it. It is a time-consuming and constant effort. But all people are like that, each with their own complexities. It's not a big deal.”
Samvel Poghosyan Samvel Poghosyan
One of the most active and skilled members of the team is 19-year-old Arshak. “I am the representative of the workshop,” he says. Master Samvel and Arshak are testing the new paper from China. A few cups come out burnt, which means that the settings will need to be adjusted to the appropriate temperature and speed.
“I oversee the cup production process, take out the ready product and check them to make sure there are no defects. Then I place them in a box and hand it over to my fellow coworkers. Afterwards, we stack the cups in groups of six and pack them in a box. The cups are very convenient for hot and cold drinks. I would drink coffee, juice, water, or tea from them,” Arshak advertises their product.
Meanwhile, his fellow coworkers are sitting at the table waiting for the new batch of cups. Each of them is assigned the task of packing six cups. Maintaining the sequence of activities from production to packaging is sometimes difficult. For the moment, each member of the group has only mastered his own link in the chain. Getting used to seemingly simple actions is the result of hard work. When there is no production, children often forget what they have learned.
The small salary they receive from production is a great incentive for the teens, while the most important thing for the parents is their children's employment and independence.
Talking about his 17-year-old son Gevorg, Ghohar Ghazaryan enthusiastically shares about his interests in photography and  a good sense of smell. If there were specialists who could train Gevorg, he could become a perfumer. The young man started attending Hand in Hand center recently. The family used to live in Russia, where they lacked the opportunity to participate in group activities.
“I was the one to bring Gevorg here. We also attend other centers where the specialists work with him. We experienced a significant improvement, a change that everyone can feel.
Gohar Ghazaryan Gohar Ghazaryan
It is essential for the parent that their child is independent, organized, and responsible. We, as parents, are more worried about the future, hoping that at least they would be able to earn and provide for themselves,” says Gohar.
The goal of the organization is to provide the teenagers with a permanent and stable job and salary, while channeling the profit from the production to the operations of the center.
As a next step, the center plans to purchase paper cutting and printing equipment to close the production cycle. This will help save time along with creating new employment opportunities. They are convinced that there will be no difficulties with sales.
“The fact that the product is made by a child diagnosed with autism, and the generated profit is directed to their salaries and organizing the therapies of other autistic children attending the center, inspires many people to contribute to this initiative and share social responsibility and our vision.
We have a lot of orders and price requests, and at the moment it can be challenging for us to organize the technical processes: to become proficient in the market, master the process, select the right paper and import it by a shorter route, make the right price quotation, calculate the right quantity, but we are convinced that these are challenges we will be able to overcome,” says Vehanush Gyulbaganyan.
To develop their communication skills, autistic teenagers are also taught to register orders and deliver the products to customers. The first experience was entrusted to Arshak. He will deliver to Izmirlian Foundation the first batch of cups bearing the foundation’s logo.