Փաշինյան. Սպառնալիքները վերացական չեն, դրանք իրական եւ գլոբալ են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «արհեստական բանականությունը զարգանում է, և բովանդակության մանիպուլյացիան դառնում է ավելի ու ավելի խճճված»
«Մենք պետք է գիտակցենք այսօրվա մարտահրավերների լրջությունը՝ հիբրիդային սպառնալիքներ, արհեստական բանականության էքսպոնենցիալ աճ, ճշմարտության և կեղծիքի միջև սահմանների մշուշոտում, ապատեղեկատվության զենքի վերածումը։
Այս սպառնալիքները վերացական չեն, դրանք իրական են, անմիջական և գլոբալ։ Դրանք մարտահրավեր են նետում ժողովրդավարական կառավարման հիմքերին, հանրային վստահությանը, բևեռացնում են հասարակությունները և թուլացնում ժողովրդավարական ինստիտուտները ներսից», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հոկտեմբերի 29-ին ելույթ ունենալով Փարիզի խաղաղության համաժողովի ջրջանակում անցկացված Տեղեկատվության ամբողջականության և անկախ լրատվության վերաբերյալ բարձր մակարդակի միջազգային կոնֆերանսին:
«Արտաքին ուժերի կողմից տեղեկատվության մանիպուլյացիան և միջամտությունը աշխարհում անվտանգության հետ կապված աճող մտահոգություն է։ Մենք կարծում ենք, որ այս սպառնալիքների հաղթահարումը պահանջում է իրական համագործակցություն համանման մտածողությամբ պետությունների միջև, որոնք կիսում են մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության հիմնարար արժեքները։
Տեղեկատվական մանիպուլյացիայի նկատմամբ դիմադրողականության խթանումը պետք է սկսվի կրթությունից, քանի որ այսօր տեխնոլոգիաների զարգացումն ամբողջությամբ փոխել է ավանդական լրատվամիջոցների հայեցակարգը։ Մեզնից յուրաքանչյուրը՝ ձեռքում ունենալով սմարթֆոն, հնարավորություն ունի ստեղծել լրատվություն։ Եվ սա ընդգծում է յուրաքանչյուր անհատի մեդիագրագիտության կարևորությունը», - ասել է Հայաստանի վարչապետը:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал, что «искусственный интеллект развивается, и манипуляции контентом становятся всё более изощренными».
«Мы должны осознать всю серьезность современных вызовов: гибридные угрозы, экспоненциальный рост искусственного интеллекта, размывание границ между правдой и ложью, использование дезинформации в качестве оружия.
Эти угрозы не абстрактны, они реальны, непосредственны и глобальны. Они бросают вызов основам демократического управления, общественному доверию, поляризуют общество и ослабляют демократические институты изнутри», - сказал Никол Пашинян, выступая 29 октября на Международной конференции высокого уровня по информационной целостности и независимым СМИ в рамках Парижского форума мира.
«Манипуляция информацией и вмешательство внешних сил представляют собой растущую проблему безопасности во всем мире. Мы считаем, что противодействие этим угрозам требует подлинного сотрудничества между государствами-единомышленниками, разделяющими основные ценности прав человека, демократии и верховенства права, а также взаимной приверженности основанному на правилах международному порядку.
Воспитание устойчивости к информационному манипулированию должно начинаться с образования, поскольку сегодня развитие технологий полностью изменило представление о традиционных медиа. Каждый из нас, имея в руках смартфон, становится потенциальным создателем медиа-контента. И это подчеркивает важность медиаграмотности каждого человека», - сказал премьер-министр.