Գիլանը եւ Այոմին ալբոմ կթողարկեն Գյումրիի դպրոցի վերականգնման նպատակով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Deep Purple-ի վոկալիստ Իէն Գիլանը եւ Black Sabbath-ի կիթառահար Թոնի Այոմին հունիսի 22-ին կթողարկեն իրենց հիմնած WhoCares խմբի ալբոմը, որի վաճառքից ստացված գումարը կօգտագործվի Հայաստանում երաժշտական դպրոցի վերականգնման համար:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը` վկայակոչելով earMUSIC ընկերությունը, ալբոմում կընդգրկվեն երկու երգեր WhoCares-ի անցյալ տարվա մայիսին թողարկված սինգլից (Out Of My Mind եւ Holy Water), ինչպես նաեւ Գիլանի եւ Այոմիի չթողարկված եւ հազվագյուտ ձայնագրություններ:
Մասնավորապես, ալբոմում կներառվի Deep Purple-ի` “Dick Pimple” ջեմ-ստեղծագործությունը, որը ծնվել էր Purpendicular ալբոմի աշխատանքների ժամանակ: Ալբոմում ներկայացված կլինի նաեւ Իէն Գիլանի եւ Repo Depo խմբի կողմից ձայնագրված եւ երբեւէ չթողարկված “Easy Come Easy Go” երգը:
Ձայնասկավառակում կընդգրկվեն նաեւ Թոնի Այոմիի երկու երգեր, որոնք ձայնագրվել են Գլեն Հյուզի հետ համագործակցությամբ, ինչպես նաեւ When a Blind Man Cries երգի չթողարկված ակուստիկ տարբերակը, որը Իէն Գիլանի կողմից ձայնագրվել է Absolute Radio-ում ելույթի ընթացքում, եւ այլ երգեր:
Գյումրու թիվ 6 երաժշտական դպրոցի վերականգնման նախագիծը համակարգում են Մեդիամաքսը, ավստրալիական Do Something կազմակերպությունը եւ Հայ օգնության ֆոնդը, որոնք մոտ ժամանակներս կհայտնեն շինարարության մեկնարկի ժամկետների մասին:

Ian Gillan and Tony Iommi to release an album of rare and unreleased material for reconstruction of an Armenian school - Mediamax.am
7550 views
Ian Gillan and Tony Iommi to release an album of rare and unreleased material for reconstruction of an Armenian school
Yerevan/Mediamax/. Deep Purple lead singer Ian Gillan and guitarist of Black Sabbath Tony Iommi will release an album of their WhoCares ad-hoc band on June 22. The money from the sales of the album will be allocated for restoring a music school in Armenia.
The album will comprise 2 songs from the WhoCares single (Out Of My Mind and Holy Water) released in May 2011 and also Gillan’s and Iommi’s unreleased and rare material, Mediamax reports quoting earMUSIC.
Studio jam-composition of Deep Purple “Dick Pimple” which was created while working on Purpendicular album and which hasn’t been released yet will be included in the album. Unreleased “Easy Come Easy Go” recorded by Ian Gillan with Repo Depo group which the vocalist established before returning to Deep Purple will also be included in the album.
The album will also comprise 2 compositions by Tony Iommi recorded in cooperation with Glenn Hughes as well as the acoustic version of “When a Blind Man Cries” song which is released for the first time and was recorded by Ian Gillan during his singing at Absolute Radio as well as other songs.
The project of reconstruction of Gyumri N6 school is coordinated by Mediamax, Do Something Australian organization and Fund for Armenian Relief which will announce the date of the start of the construction in the nearest future.