6 մահ, 61 տուժած, 15 անհետ կորած. «Սուրմալու»-ի պայթյունի հետեւանքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանի «Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնի տարածքում օգոստոսի 14-ին տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով այս պահի դրությամբ մահացել է վեց քաղաքացի, նրանցից երկուսի ինքնությունը պարզված չէ։
Պայթյունից հետո անհետ կորած է համարվում 15 քաղաքացի։
Առողջապահության նախարարությունից հայտնել են, որ պայթյունի հետեւանքով բժշկական կենտրոններ տեղափոխվածների թիվն այս պահին 61 է: Տարբեր ԲԿ-ներում բուժում շարունակում է ստանալ 21 տուժած: Նրանց առողջական վիճակը մասնագետները գնահատում են միջին ծանրության:
Մյուս հոսպիտալացվածները ստացել են անհրաժեշտ բուժօգնությունն ու դուրս գրվել:
«Առեւտրի կենտրոնում մասնակի փլուզվել է եռահարկ շինություն․ փլատակներն ընդգրկում են 8000-9000 քմ տարածք։
Հրդեհաշիջման աշխատանքներին մասնակցել է 350 փրկարարական ծառայող։
Փրկարարները փլատակների տակից դուրս են բերել 10 տուժածի, 6 դի, ինչպես նաեւ 21 տրանսպորտային միջոց․ հրդեհաշիջման եւ որոնողական աշխատանքները շարունակվում են․ աշխատանքներին մասնակցում է մոտ 150 կամավոր։
Որոնողափրկարարական աշխատանքների բարդությունը պայմանավորված է փլուզման, ինչպես նաեւ հրդեհի մասշտաբների մեծությամբ»,- ասված է Արտակարգ իրավիճակների նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:

Ереван /Медиамакс/. В результате взрыва, произошедшего 14 августа на территории ереванского торгового центра «Сурмалу», на данный момент погибли 6 граждан, личности двоих из них не установлены.
15 граждан считаются пропавшими без вести.
В минздраве сообщили, что число людей, перемещенных в медицинские учреждения в результате взрыва, на данный момент составляет 61 человек. 21 пострадавший продолжает получать лечение в различных медицинских центрах. Эксперты оценивают состояние их здоровья как средней тяжести.
Остальные госпитализированные получили необходимую медицинскую помощь и были выписаны.
«В торговом центре частично обрушилось трехэтажное здание: руины занимают площадь 8000-9000 квадратных метров.
В тушении пожара участвовало 350 пожарных.
Спасателями из-под завалов были извлечены 10 пострадавших, 6 тел, а также 21 транспортное средство. Продолжаются пожарно-поисковые работы, в них участвуют около 150 волонтеров.
Сложность поисково-спасательных работ определяется масштабом обрушения, а также масштабами возгорания»,- говорится в сообщении МЧС.