6 մահ, 61 տուժած, 15 անհետ կորած. «Սուրմալու»-ի պայթյունի հետեւանքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանի «Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնի տարածքում օգոստոսի 14-ին տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով այս պահի դրությամբ մահացել է վեց քաղաքացի, նրանցից երկուսի ինքնությունը պարզված չէ։
Պայթյունից հետո անհետ կորած է համարվում 15 քաղաքացի։
Առողջապահության նախարարությունից հայտնել են, որ պայթյունի հետեւանքով բժշկական կենտրոններ տեղափոխվածների թիվն այս պահին 61 է: Տարբեր ԲԿ-ներում բուժում շարունակում է ստանալ 21 տուժած: Նրանց առողջական վիճակը մասնագետները գնահատում են միջին ծանրության:
Մյուս հոսպիտալացվածները ստացել են անհրաժեշտ բուժօգնությունն ու դուրս գրվել:
«Առեւտրի կենտրոնում մասնակի փլուզվել է եռահարկ շինություն․ փլատակներն ընդգրկում են 8000-9000 քմ տարածք։
Հրդեհաշիջման աշխատանքներին մասնակցել է 350 փրկարարական ծառայող։
Փրկարարները փլատակների տակից դուրս են բերել 10 տուժածի, 6 դի, ինչպես նաեւ 21 տրանսպորտային միջոց․ հրդեհաշիջման եւ որոնողական աշխատանքները շարունակվում են․ աշխատանքներին մասնակցում է մոտ 150 կամավոր։
Որոնողափրկարարական աշխատանքների բարդությունը պայմանավորված է փլուզման, ինչպես նաեւ հրդեհի մասշտաբների մեծությամբ»,- ասված է Արտակարգ իրավիճակների նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:

Explosion at Surmalu trade center in Yerevan kills 6, leaves 61 injured and 15 missing - Mediamax.am
Explosion at Surmalu trade center in Yerevan kills 6, leaves 61 injured and 15 missing
Yerevan /Mediamax/. The death toll from the blast at Surmalu trade center in Yerevan on Sunday reached 6, two of them have not been identified yet. Fifteen people are missing.
Armenia’s Ministry of Health reports that 61 people were transported to medical centers, 21 continue receiving treatment there. Doctors assess their condition as moderate. The other hospitalized received treatment and discharged.
“A three-storeyed building has partially collapsed at the trade center, 350 rescuers were involved in the fire extinguishing works. The rescuers retrieved 10 injured, 6 bodies and 21 vehicles under the debris. The search for the missing continues. Some 150 volunteers are engaged in the works.
The complexity of the search and rescue operations is agreed with the large scale of the collapse, and the fire,” the Ministry of Emergency Situations said in a news release.