Երեւան։ Մեդիամաքս։ Queen խմբի համահիմնադիր Բրայան Մեյը հաստատել է իր մասնակցությունը սեպտեմբերի 5-ց 10-ը Երեւանում կայանալիք STARMUS VI միջազգային փառատոնին:
Փառատոնի շրջանակում սեպտեմբերի 7-ին Հայաստանի Օպերայի եւ բալետի թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի, Դերեկ Շերինյանի եւ այլ երաժիշտների հետ Բրայան Մեյը կներկայացնի ստեղծագործություններ իր նոր Another World ալբոմից:
Չնայած Բրայան Մեյը մեծ դեր է խաղացել 1989 թվականին ստեղծված Rock Aid Armenia նախագծում, նա երբեք չի եղել Հայաստանում:
2010 թվականին նոյեմբերին Լոնդոնում Հայաստանի դեսպանությունում Բրայան Մեյին հանձնվել է Փառի շքանշանը՝ Rock Aid Armenia-ում ունեցած նշանակալի ավանդի համար:
1988 թվականին Բրայան Մեյը հանդիպել է Կանարյան կղզիների աստղաֆիզիկայի ինստիտուտի դոկտոր Գարիկ Իսրաելյանին: Տարիներ անց Գարիկ Իսրայելյանն օգնել է Մեյին ավարտել իր թեկնածուական թեզը եւ ստանալ աստղաֆիզիկայի գիտությունների դոկտորի աստիճանը:
STARMUS-ը Գարիկ Իսրայելյանի եւ Բրայան Մեյի կողմից հիմնադրվել է 2011-ին։
Մինչ օրս անցկացվել է 5 փառատոն (Իսպանիայում, Նորվեգիայում և Շվեյցարիայում), իսկ 6-րդը կանցկացվի Հայաստանում 2022 թվականի սեպտեմբերին:

Брайан Мэй посетит Армению в сентябре - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Легендарный гитарист группы Queen Брайан Мэй подтвердил свое участие в международном фестивале STARMUS VI, который пройдет в Ереване с 5 по 10 сентября.
В рамках фестиваля 7 сентября Брайан Мэй представит произведения со своего нового альбома Another World вместе с симфоническим оркестром Национального театра оперы и балета, Дереком Шериняном и рядом других музыкантов.
Несмотря на то, что Брайан Мэй сыграл важную роль в проекте Rock Aid Armenia в1989 году, он никогда не был в Армении.
В ноябре 2010 года Брайан Мэй был награжден Орденом Почета в посольстве Армении в Лондоне за значительный вклад в проект Rock Aid Armenia.
В 1988 году Брайан Мэй встретился с доктором астрофизики Института на Канарских островах Гариком Исраеляном. Спустя несколько лет Гарик Исраелян помог Мэю закончить работу над кандидатской диссертацией и получить степень доктора астрофизики.
STARMUS был основан Гариком Исраеляном и Брайаном Мэем в 2011 году. За это время состоялось 5 фестивалей (в Испании, Норвегии и Швейцарии), а 6-й пройдет в Армении в сентябре 2022 года.