Մարաղայում սպանված Թամարա Զաքարյանը
Մարաղան եւ մարաղեցիները, թերեւս, Արցախի չսպիացող վերքն են։ 1992-ի ապրիլին Մարտակերտի շրջանի Մարաղա գյուղում դաժան ցեղասպանություն վերապրած արցախցիներն այժմ կրկին ու կրկին բռնել են գաղթի ճանապարհը։ Այսօր չկա նաեւ Նոր Մարաղան, որը նրանց համար տուն էր դարձել Արցախյան առաջին պատերազմից հետո։ Այն վերադարձվեց Ադրբեջանին 2020-ի աշնանը Աղդամի եւ դրան հարակից մյուս բնակավայրերի հետ միասին։
Որքան ծանր ու ցավալի է մարաղեցիների անցյալն ու ներկան, այնքան լռեցված ու անարձագանք։ Այսօր՝ սարսափելի կոտորածից 30 տարի անց, փաստում ենք, որ Մարաղայի ողբերգությունն այդպես էլ համապատասխան գնահատականի ու ուշադրության չի արժանացել ոչ միայն միջազգային հանրության շրջանում, այլեւ հենց Հայաստանում։
Ռոմա Կարապետյանը Արցախյան առաջին պատերազմին, այդ թվում՝ 1992-ի ապրիլի 10-ի չարաբաստիկ օրը գլխավորում էր մարաղեցիների ինքնապաշտպանական ջոկատը։ Վերջինիս հետ խոսեցինք Մարաղայի համար ճակատագրական այդ ժամերի՝ առավել քիչ լուսաբանված առանցքային դրվագների մասին։
«Մարաղան ես անվանում եմ հերոսամարտ։ Մեր գյուղի վրա շատ անգամներ են հարձակվել։ Բայց հիմնականը նշում եմ ես երեքը, քանի որ դրանք լայնածավալ էին։
Մեկը՝ փետրվարի 25-ի լույս 26-ի գիշերը՝ հենց նույն Խոջալուի գործողության օրը, հետո ապրիլի 10-ին ու մայիսի 11-ին։ Մեր գյուղը սահմանային գյուղ էր։ Մի համայնքի մեջ երկու գյուղ էր՝ Մարաղա եւ Մարգուշեւան։ Մարգուշեւանցիները Միրբաշիրի ռայոնից են եկել 20-րդ դարի սկզբում, իրենք Բեգյումսարով գյուղից են եկել։ 1919-20 թվականների կոտորածների ժամանակ բեգյումսարովցիները տեղահանվում են, դրանք լրիվ գալիս են մեզ մոտ։ Մենք եւ Մարգուշեւանը որպես մի սովխոզ կոչվել ենք Լենինավան։ Բնակչությունը մոտ 5000 էր, քաղաքատիպ ավան էր համարվում։ 2513 բնակիչ եղել են մարաղեցիք, 2500՝ Մարգուշեւանը։ Մարգուշեւանը միշտ Մարաղայից մի 300 բնակիչ պակաս են եղել, բայց Սումգայիթի կոտորածը որ տեղի ունեցավ, էնտեղից 50 ընտանիք տեղավորվեց մեզ մոտ՝ Մարգուշեւանում։
Ամենայուղոտ «թիքյան», դե, սահմանայիններից մեր գյուղն էր․ բնակչությունը՝ մեծ, սահմանին մոտիկ։ Բայց մենք իրանց (ադրբեջանցիներին) լավ ենք կերցրել։ Թեկուզ երկու անգամ գրավել են, բայց մենք նույն օրն էլ ազատագրվել ենք, չենք թողել մեր զորքը նոկաուտի ենթարկվի։ Ապրիլի 10-ի հարձակման ժամանակ էլ մեր պաշտպանության ջոկատը երեք անգամ ադրբեջանցիներին հետ մղեց, չորրորդ անգամ նրանք ներխուժել են գյուղ, իհարկե, սովետական բանակի օգնությամբ։  Մտել են գյուղ, գիշերը արդեն որ օգնություն եմ կանչել, ժամը 11-ից մինչեւ 1-ը ընկած ժամանակահատվածում ազատագրել ենք գյուղը։ Հաջորդ օրը նորից ժողովուրդը գալիս, սկսում է գյուղում ապրելը։
Նման բան ո՞վ կարող էր սպասել… Եթե սպասեինք, ժողովրդին կտեղափոխեինք նախապես։ 51 կորուստ ենք ունեցել՝ խաղաղ բնակիչ, 38 էլ պատանդ են տարել։ Եղել են չորս խումբ հարեւաններով։ Մոտավորապես 17-18 հոգուց բաղկացած խմբեր էին, որոնք գետնափոր են սարքել իրենց համար, մնացել։ Էդ չորս խմբից մեկը՝ 17 հոգի, պատահական ողջ են մնում։ Էն երեքին ադրբեջանցիները բացահայտում են։
38 հոգի գերի են տարել։ Տարբեր ամիսներին տարբեր կերպ փոխանակել ենք, երբ արդեն մենք էլ իրենցից պատանդներ ունեցանք։ 38-ից 14 հոգու ճակատագիրը մինչեւ հիմա անհայտ է։ Համարում ենք մահացած։ Անկարելի է, որ էդքան տարի մարդ նրանց ձեռքին ողջ մնա։ Դրա համար ես էն 51 հոգու հետ միասին հաշվում եմ, որ 65 հոգի ենք զոհ ունեցել բնակիչներից։ Հետ եկածները բոլորն էլ աննորմալ վիճակում են հետ եկել։ Բոլորն էլ մի բան են ասում, ասում են. «Դու ինձանից պահանջում ես պատմեմ, թե ընդեղ ինչ են արել։ Ես ո՞նց պատմեմ։ Պատմելու բա՞ն ա, որ պատմեմ»։ Կանայք, երեխաներ, մեծահասակներ։ Իսկ պաշտպանական ջոկատից 48 հոգի ա զոհվել։
«Գործարքը»
Ապրիլի 10-ին մեր նահանջի պատճառներից մեկն էլ սովետական բանակի՝ ադրբեջանցիներին տեխնիկապես աջակցելն էր։ Ռուսական 16 զրահատեխնիկա էր նրանց աջակցում։ Էն ժամանակվա մեր զենքերի համար դա, իհարկե, մեծ ուժ էր։ Տանկին հակատանկային միջոց ա պետք։ Տանկին չես կարող ավտոմատով խփես։ Գյուղից դուրս չենք եկել, կռվով մետր-մետր ենք նահանջել, գյուղի մի ծայրից մյուս ծայրն ենք նահանջել, բայց գյուղից դուրս չենք եկել։ Եվ նույն գիշեր գյուղը ազատագրել ենք։
Էդ ռուսական տեխնիկան մտավ գյուղ, բայց նույն տեխնիկան չի կռվել մեզ հետ երկար, թողել, գնացել ա։ Կես ժամվա մեջ ճնշում ա գործադրել, մենք նահանջել ենք, թուրքերը մտել են գյուղ, իրենք թողել, գնացել են։ Պարզ երեւում էր, որ ռուսների հետ պայմանավորված գործարք էր դա։ Ասել են. «Մեզ ուղղակի նե՛րս գցեք գյուղ, մնացածի հետ դուք գործ չունեք»։
Մայիսի 11-ին նույն կռիվը, նույն գրաֆիկն ա եղել։ Տարբերությունն այն էր, որ մայիսի 11-ին գյուղում խաղաղ բնակիչ չկար։ Նույն բանը, նույն սցենարով։ Չէ՞ որ ապրիլի 10-ն իրենց համար անհաջող համարվեց, նույն օրը գյուղը ազատագրեցինք։ Բայց մայիսի 11-ին էդ նույն ռուսական տեխնիկան լրիվ մեր ականների վրա պայթել է։ Ավելի պատրաստված էինք։ Ի տարբերություն ապրիլի 10-ի՝ արդեն ականապատված դաշտ ենք ունեցել, ավելի համապատասխան զենքեր ենք ունեցել, արդեն ոչ թե որսորդական, այլ իսկական մարտական զենքերով ենք զինված եղել՝ ավտոմատներով, գնդացիրներով։ Անգամ ԲՄՊ ենք ունեցել, տանկ ենք ունեցել արդեն։ Սկզբնական շրջանում մենք ինքներս ենք հայթայթել, հետո արդեն Հայաստանից էլ են օգնել։ Չեմ կարող ամբողջը ասել, համենայնդեպս, էն ժամանակ հայերը ձգտում ունեին, ամեն մեկը ձգտել ա մի փամփուշտ էլ թեկուզ բերի։ Շատ բաներ կա պատմելու։ Մի ամսվա ընթացքում հասցրել ենք 96 հակատանկային ական տեղավորենք ճանապարհին։ Ում ասում ես, զարմանում ա։ Էն ժամանակ որտեղի՞ց ձեզ հակատանկային մինա։
«Ո՞ր մի Մարաղայից խոսեմ»
Մարդկանց մի մասը վերադարձավ, մի մասը վախեցավ։ Դա նեղանալու չի, բնական է։ Վերջնական դուրս ենք եկել հունիսի 17-ին։ Շահումյանը որ տեղահանվեց, Թալիշով, Չայլուով էին գալիս, մեր մոտով գնում Մարտակերտ, այնուհետեւ՝ Ասկերանով՝ Ստեփանակերտ։ Մարդկանց վրա ազդում ա, խուճապ ա առաջացնում։ Ասում են՝ սրանք գնում են, ես մնում եմ։ Սրանք ինչի՞ց են գնում, ըհը՛, որ չկոտորվեն։ Դե որ նրանք գնում են, ես էլ գնամ։ Էդ հոգեբանությունը կա չէ՞ մարդու մեջ։ Մեր ձախ թեւը Չայլու գյուղն էր։ Չայլուն որ ճնշում են, մերոնք նահանջում են։ Սրանք հարձակվում են Հասանղայի վրա։ Մեր թիկունքի գյուղ էր դա էլ։ Ձախ թեւս չկա, մեջքս չկա, առաջս՝ թշնամին։ Մեզ մնում էր մի ուղղություն, մի տեղ, որ դուրս գանք։ Հո հիմար չե՞նք՝ մնանք շրջափակման մեջ։ 238 հոգանոց ջոկատով կռվեմ ամբողջ Ադրբեջանի դեմ՝ տրամաբանական չի։ Եթե թիկունքիդ գյուղերը չկան, ի՞նչ պիտի անես։ Ստիպված դուրս ենք եկել։
Մարաղայում սպանված Թամարա Զաքարյանը Մարաղայում սպանված Թամարա Զաքարյանը
Մարտակերտը մի տարի իրանց ձեռքում էր։ Իսկ 1994 թվի հրադադարով Մարտակերտի 6 գյուղ թողեցին իրենց՝ Մարաղա, Մարգուշեւան, Կարմիրավան, Հասանղա (Հայկաջուր), Մարիլյան, Չայլու (Այգեստան)։ Մենակ էդ 6 գյուղից 10 000-ից ավելի բնակչություն դարձան փախստական:
…Մարաղեցին էլ որտե՞ղ գնա։ Ո՞ր մի Մարաղայից խոսեմ։ Մենք 1828 թվականին Պարսկաստանից տեղահանված ժողովուրդ ենք։ Էդ Մարաղայից էլ տեղահանվեցինք, դարձանք Նոր Մարաղա, հիմա էնտեղից էլ դուրս եկանք։ Ինչի՞ եք տանում մեզ Աղդամի շրջանի գյուղում վերաբնակեցնում, փոխանակ Մարտակերտից մի 200-300 հա հող հատկացնեին։ Հիմա էլ ասում ես՝ սա Աղդամ ա, պիտի դուրս գաք։ Զենքը ձեռքիս, ավտոմատը ձեռքիս՝ ես ինչի՞ պիտի դուրս գամ։ Կռի՞վ եմ տվել, որ դուրս գամ։ Թո՛ղ կռվեմ, պարտվեմ, նո՛ր դուրս գամ։ Շուշին էլ առանց կռվի տվեցին եւ 7 շրջանները։
Իսկ իրենք որ ասում են, թե Խոջալուի համար էինք վրեժ լուծում եւ այլն, դա թատրոն ա։ Բա հիմա ինչի՞ համար են վրեժ լուծում, էլի շարունակել են կոտորել։ Նրանց նպատակն ա, որ հայը չլինի։ Հիմա էլ 7 շրջանները տրված ա, եկել, նստել են Հայաստանի սահմանների բարձունքներին, սպառնում են մեր պետականությանը։ Բա հիմա ինչի՞…»
Մարաղայի կոտորածն արցախահայության համար 90-ականների պատերազմի ամենաողբերգական էջն է։ Մինչ օրս ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող Մարաղա գյուղում 1992թ․-ի ապրիլի 10-ին ադրբեջանական բանակի զինված հարձակմանը հաջորդել է դաժան սպանդը, որին զոհ են գնացել գյուղից փախչել չհասցրած շուրջ հինգ տասնյակ խաղաղ բնակիչ, գերի են տարվել 38-ը։
Սպանվածներից 30-ը կանայք էին։ Ըստ Helsinki Watch իրավապաշտպան կազմակերպության տվյալների՝ գերեվարվածների թվում եղել է 18 կին, 9 երեխա, 3 տարեց եւ մեկ կույր։
Մարաղայի կոտորածի մասին «Սովորական ցեղասպանություն. Մարաղա. 10 ապրիլի 1992» փաստավավերագրական ֆիլմում Մարաղայի նախկին բնակիչներից Կարինե Պողոսյանը, ով ադրբեջանական գերության մեջ էր հայտնվել իր երկու մանկահասակ երեխաների հետ, այսպես է հիշում այդ դժոխային օրը․
«Նրանք ասում էին. «Ձեզ պետք է մինչեւ վերջին մարդը ոչնչացնենք, Ղարաբաղը մերն է, դուք պետք է ոչնչանաք, ոչ թե տեղափոխվեք, եւ այստեղ կապրենք մենք»։ Անընդհատ հայհոյում էին հայերին: Ասում էին. «Դուք հարամ եք, դուք հայ եք, դուք կեղտոտ եք»:
Կարինեն՝ երեխաների հետ Կարինեն՝ երեխաների հետ
Կարինեին ու նրա որդուն փոխանակելուց հետո տեւական ժամանակ անհետ կորածների ցուցակում էր նրա դուստրը, որին մեկուկես ամիս անց հայտնաբերել են մանկատներից մեկում։ Երեխայի վերադարձի գործընթացը ձգվել է մինչեւ 1 տարի 7 ամիս, երբ երեխան արդեն 3 տարեկան էր։
«Դայակն ինձ մեղադրում էր, թե թողել եմ նրան, երեւի կարծում էր՝ ես եմ հանձնել մանկատուն։ Իսկ այդ պահին ես ոչինչ չէի զգում։ Մտածում էի՝ ընդամենը հաշված րոպեներ են, վերցնելու եմ երեխային ու հեռանամ: Բայց երեխան չէր ուզում ինձ մոտենալ, կպած էր նրան, նույնիսկ լացեց նրա հետեւից։ Երեխան ընդհանրապես չէր խոսում, իսկ մի քանի օր անց սկսեց ադրբեջաներեն բառեր ասել: Հետագայում արդեն կամաց-կամաց հարմարվեց։ Բայց վախեցած էր. հենց զինվոր կամ մեքենա էր տեսնում, գոռում էր», - հիշում է Կարինե Պողոսյանը։
Կարինեի հարազատ քույրը՝ Զարինե Պողոսյանը, գերությունից վերադարձել է մեկ շաբաթ անց եւ որոշ ժամանակ անց մահացել Մարտակերտի հոսպիտալում։ Զարինեն եւ նրա հայրը, ով եկել էր աղջկա եւ թոռների փոխանակման համար, հետդարձի ճանապարհին ծանր վիրավորվել են ադրբեջանցիների կողմից տեղադրած ականների պայթյունից։ Ընտանիքի մայրը՝ Սվետա Պողոսյանը պատմել է, որ աղջկան կտրող-ծակող գործիքով վնասվածք էին հասցրել վզի շրջանում, ինչպես նաեւ ծխախոտով այրել կուրծքը, պատռելով ականջի բլթակները՝ խլել ոսկյա ականջօղերը։ Զարինե Պողոսյանը մահացել է որովայնի շրջանում ծանր վնասվածքից։
Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամ եւ նախկին փոխխոսնակ, իրավապաշտպան բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը, որը գյուղ էր այցելել ապրիլի 11-ին, հետագայում իր հարցազրույցներից մեկում այսպես է հիշել Մարաղան․
«...Երբ մենք գնացինք, այնտեղ տեսանք բնակիչների կտրած գլուխներ։ Ես այդ ամենը տեսել եմ իմ աչքերով, մարդկանց մարմինների կտրատված մասեր՝ թափված գետնին։ Նրանք նույնիսկ կենդանի մարդկանց են վառել։ Ես տեսել եմ վառված կնոջ մարմնի մասունքներ։ Այնուհետեւ նրանք զբաղվել են դիակապտությամբ, ինչից հետո թալանել են տներն ու վառել։
Գերության մեջ սպանված ուսուցչուհի Ալվինա Բաղդասարյանը Գերության մեջ սպանված ուսուցչուհի Ալվինա Բաղդասարյանը
Լուսանկարը` Alvina Baghdasaryan, a teacher from Maragha killed in captivity in Azerbaijan
...Ադրբեջանցիների հարձակումները խիստ տարբերվում էին հայերի հարձակողական մարտերից։ Ես գիտեմ դա, քանի որ այստեղ եմ եղել պատերազմի ժամանակ։ Երբ հայերը ստիպված էին հարձակվել գյուղի վրա, որտեղ ադրբեջանցիներ էին ապրում, նրանք անում էին հնարավոր ամենը, որ նախապես զգուշացնեն բնակիչներին եւ նախապես տարհանվելու հնարավորություն տան, որ խաղաղ բնակչության շրջանում կորուստները լինեն նվազագույն։
Այդպես են վարվել Մոնթե Մելքոնյանն ու մյուսները։ Քելբաջարի գործողության ժամանակ, մինչ այնտեղ մտնելը, հայերը բարձրախոսներով զգուշացրեցին բնակչությանը, որ նրանք կարող են դուրս գալ եւ այդկերպ փրկվել։ Իսկ երբ ադրբեջանցիներն էին պաշարում գյուղը, չէին զգուշացնում այդ մասին եւ սպանում էին իրենց ճանապարհին հանդիպած յուրաքանչյուրին՝ առանց բացառության, եւ դա անում էին ամենադաժան կերպով»։
Ըստ բարոնուհու՝ այդ ժամանակ Մարաղայում բավականաչափ անվտանգ չէր, որպեսզի իր հետ միասին դեպքի վայր բերվեին նաեւ արտասահմանյան լրագրողներ։ Քոքսը նաեւ նշել էր, որ բրիտանական հայտնի լրատվամիջոցը նախ խոստացել է իրեն հրապարակել Մարաղայի ողբերգության մասին նյութը, սակայն ավելի ուշ հրաժարվել է անել դա։
««Դեյլի Թելեգրաֆը» պայմանավորվեց ինձ հետ բացառիկ ռեպորտաժի մասին՝ իր էջերում օգտագործելով ֆոտոնյութերը, ուստի ես չդիմեցի այլ թերթերի։ Ժամանակ անցավ, բայց հրապարակում այդպես էլ չեղավ։ Ես զանգահարեցի գլխավոր խմբագրին, բայց նա ասաց, որ որոշել է չտպագրել նյութը։ «Բայց Դուք մի քանի շաբաթ առաջ հրապարակել էիք ռեպորտաժ Խոջալուի դեպքերի մասին, ինչո՞ւ չեք ուզում ճշմարտությունը տպագրել Մարաղայի մասին»,- հարցրեցի ես։ Նա պատասխանեց. «Ես չեմ կարծում, որ մենք պետք է զբաղվենք ողբերգությունների առեւտրով՝ պահելով հավասարակշռությունը»։ Եվ կախեց լսափողը»։
Ըստ Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի, ցեղասպանություն նշանակում է հետեւյալ գործողություններից ցանկացածը՝ կատարված ազգային, էթնիկական, ցեղական կամ կրոնական որեւէ խմբի, որպես այդպիսին, լրիվ կամ մասնակի ոչնչացման մտադրությամբ.
(ա) այդ խմբի անդամների սպանությունը,
(բ) այդ խմբի անդամներին մարմնական լուրջ վնասվածքներ կամ մտավոր վնաս պատճառելը,
(գ) որեւէ խմբի համար կյանքի այնպիսի պայմանների միտումնավոր ստեղծումը, որոնք ուղղված են նրա լրիվ կամ մասնակի ֆիզիկական ոչնչացմանը,
(դ) այդ խմբի միջավայրում մանկածնությունը կանխելուն միտված միջոցների իրականացումը,
(ե) երեխաների բռնի փոխանցումը մարդկային մի խմբից մյուսին։
Ըստ նույն Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի՝ պատժելի են հետեւյալ արարքները՝
(ա) ցեղասպանությունը,
(բ) ցեղասպանություն կատարելու նպատակով դավադրությունը,
(գ) ցեղասպանության ուղղակի եւ հրապարակային հրահրումը,
(դ) ցեղասպանություն կատարելու փորձը,
(ե) հանցակցությունը ցեղասպանության կատարման մեջ։
Կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածը նաեւ շեշտում է, որ վերնշյալ հանցագործությունները կատարած անձինք ենթակա են պատժի, անկախ նրանից, թե սահմանադրությամբ պատասխանատու ղեկավարներ են, թե պաշտոնատար կամ մասնավոր անձինք։

Tamara Zakaryan, one of the women killed in Maragha on April 10, 1992
Maragha and people of Maragha are probably incurable wounds of Artsakh. People of Artsakh, who survived a severe genocide in the village of Maragha in the Martakert province in April of 1992, are again on the road to migration. Nor Maragha doesn’t exist either; that was home for these people after the First Nagorno-Karabakh War. This area was returned to Azerbaijan in Autumn of 2020 together with other settlements of Aghdam province.
The more difficult  and painful the past and present of the people of Maragha is,  the more silent and unresponsive it is. Today, almost 30 years after the horrific massacre, we state that the Maragha tragedy hasn’t received the appropriate assessment and attention among the international community and also in Armenia.
Roma Karapetyan was leading a self-defence brigade of the people of Maragha at the First Nagorno-Karabakh War, on the unfortunate day of April 10 in 1992. We spoke with him about those crucial moments for Maragha and the pivotal episodes that were less covered.
I call Maragha a heroic battle. Our village was attacked many times. But now I will mention 3 of them that were more large-scale. One of them was over the night of 25-26 February on Khojaly operation, then on April 10 and on May 11. Our village was at the border. Maragha and Margushevan villages were united in one community. People from Margushevan came from Mirbashir province at the beginning of 20th century from Begyumsarov village. During massacres in 1919 and 1920, people of Begyumsarov were displaced and came to our place.
Maragha and Margushevan as a united sovkhoz was called Leninavan with the population of 5000. It was considered an urban-type settlement. 2513 were people of Maragha and 2500 were people from Margushevan.
Margushevan always had 300 inhabitants less than Maragha, but after the Sumgait massacre 50 families were settled at our place in Margushevan.
Our border village with its large population was the most desirable one for Azeris. But we defeated them. Though they occupied the village two times, we were liberated on the same day, and didn’t let our army be knocked down. On April 10, during the attack, our defence brigade pushed back Azeris 3 times, the 4th time they invaded the village, of course, with the help of the Soviet army. They entered the village at night when I called for help. We liberated the village from 11 pm to 1 am. The next day the village was being inhabited again.
Who could expect such a situation? If we waited, we would transfer the population beforehand. 51 peaceful civilians were killed and 38 people were taken prisoners. Neighbors were divided into 4 groups, approximately 17, 18 people each. They made ditches and hid inside. One of these groups with 17 people remained alive by luck. Azeris revealed the other 3 groups. 38 people were being taken as prisoners.
The exchange of prisoners took place in different ways during different months, when we also had Azeri prisoners. The fate of 14 of 38 people is still unknown. They are considered dead. It is impossible for a person to survive in their hands for so many years. That is why I consider that 65 people were killed and not 51. All those who returned from captivity were in an abnormal state. They say one thing, - "You demand from me to tell how they treated me. How can I tell you? Isn’t it indescribable how Azeris acted? Women, children, elder. 48 people from the defense brigade were killed”.
“The deal”
One of the reasons for our retreat on April 10 was the military equipment support of the Soviet army to Azerbaijan. 16 Russian armored fighting vehicles supported Azeris. It was, of course, a great strength compared with our weapons at that time. To hit a tank, we need anti-tank armor. You can not hit the tank with an assault rifle. We didn’t leave the village. We retreated meter by meter by fighting, but we did not leave the village. And that night we liberated the village. Russian military equipment entered the village, but it was used for just half an hour. Under its pressure we retreated and Azeris entered the village. After it the Russians left. It is obvious that it was planned with Russians beforehand. They said, - “Just help us enter the village, the rest is our business”.
On May 11, the same scenario of the same fight was repeated. The difference was the absence of civilians in the village on May 11. The same thing, with the same scenario. April 10 was considered unlucky for Azeris and we liberated the village on the same day. On May 11 the same Russian military equipment completely exploded on our mines. This time we prepared better. Unlike April 10, we already had a minefield and more appropriate weapons. We were no longer armed with hunting weapons, but with real combat weapons, with machine guns and assault rifles. Even we had an infantry fighting vehicle (IFV) and a tank. Initially, we procured them by ourselves, then we got help from Armenia. I can’t tell everything, by the way, Armenians had aspiration, everyone tried to bring at least one bullet. There is so much to tell. During one month we managed to place 96 anti-tank mines on the road. Everyone gets surprised at this fact. Where could you find anti tank mines at this period of time?
Which Maragha should I talk about?
Some people returned, others were frightened to come back. No one should get offended by this fact, it is natural. On June 17, eventually, we left the village. When people of Shahumyan were displaced, people reached Martakert via Chaylu, Talish, Maragha, then via Askeran to Stepanakert. It affects people and causes panic. They said, - “They go and I stay. They go to avoid being killed. If they go, I should do the same. So, this is the psychology of a person”. Our left wing was Chaylu village. Azeris attacked Hasanagha when Chaylu was pressured and our forces retreated. It was a rear village too. My left wing (Chaylu village) is occupied, my back (Hasanagha village) is occupied too and the enemy was in front of us. Just a single exit was left not to appear in the blockade. It was not logical to fight against the whole Azerbaijans with a 238-member brigade. If the rear villages are missing, what shall you do? We had to leave.
Martakert was in their hands for 10 months. With the ceasefire in 1994, 6 villages of Martakert were left to Azerbaijans: Maragha, Margushevan, Karmiravan, Hasangha (Haykajur), Marilyan, Chaylu (Aygestan). Total population of these 6 villages was more than 10.000.
Tamara Zakaryan, one of the women killed in Maragha on April 10, 1992 Tamara Zakaryan, one of the women killed in Maragha on April 10, 1992
Where should the people of Maragh go? Which Maragha should I talk about? We had been displaced from Iran in 1828. We had been displaced from Maragha and became habitants of New Maragha, now we left it again. Why did they relocate us to the village of Aghdam province, instead of providing us with 200-300 hectares of land in Martakert? Now they tell us to leave Aghdam. Why should I leave the village when I have my own rifle? Let me fight and lose then to leave a village. 7 provinces and Shushi were taken without struggle. When Azeris said that they were taking revenge for Khojaly, it was a spectacle played by them.  Now what are they taking revenge for? They continued the massacre. Their aim is to eliminate Armenians. Now when the 7 provinces have been handed to them, they have occupied the heights of the borders of Armenia and threaten our statehood. What is their purpose now?”
Vrej Sarukhanyan was the first journalist to visit Maragha after this tragedy, who witnessed fresh traces of a horrific massacre with his cameraman. The village had been completely destroyed a few hours later after being under the control of the Azerbaijani military.  This scene left an indelible trace on Vrej Sarukhanyan's memory. It is interesting that սthe journalist had reached Maragha on his own initiative, and the government agencies were more passive in covering and sharing what had happened in Maragha.
“On April 10, I was in Stepanakert and was aware of the cruelty in Maragha. They were talking about some incidents, but nothing definite was said. We could hardly get any information. I did my best to find petrol but failed. They said that Serj Sargsyan was dealing with such issues. I went and told Serj Sargsyan to give me a can of gasoline for “Lraber” TV news. He answered: “I can’t, as the situation is very bad and we provide gasoline with bottles only to ambulaces”.  “Tell me who has gasoline in the car in order to give me some or share the car with me”, - I asked. “There was some gasoline left in the president Arthur Mkrtchyan’s “Niva” but, keep it confidential, - said Serj Sargsyan. I visited the president and explained to him that the situation was very bad and I should do video recording for “Lraber” TV news.
He was aware of the situation too. He suggested that I wait a little and to go there together, as there wasn’t enough fuel for 2 cars. He was a very noble and ordinary person. As soon as I entered, he stood up, I was surprised.  “You are the president, why should you stand up?”, - I asked. “It is a shame not to stand up”, - he answered. Well, he was much younger than me.
On April 11, in the morning we reached Maragha and saw that the whole village had been destroyed. There were corpses along the road. On the main road to the village I saw 17 or 20 corpses of Turkish soldiers. Suddenly I saw a man from Karabakh who shouted “Ua, ua, ua, ua, Kasimov, Kasimov, damn you”...
“What happened, brother”, - I asked. “It is Kasimov, a policeman from Mirbashir who persecuted us so much”, he answered by severely kicking the corpse. “How did you guess that he is Kasimov?  “Wait”, - he answered, rummaging in Kasimov’s pockets and taking out the policeman's ID. It was really “Kasimov”.
Armenian soldiers have never desecrated Turks’ corpses. In other countries you can see corpse looting, but here, never.
We were walking along the streets and saw a TV-set, refrigerator, a dead cow, and a sheep. Everyone was shot and killed. The village was totally robbed. Whatever they managed they robbed, the rest was thrown in the streets. The village was in ruins ․․․ There was no breath. A bird perched on the door, was chirping like a mourner. I told the cameraman to capture that moment. Everything was destroyed, everyone was severely killed. It reminded me of 1915. Yes, I clearly felt what my grandfathers had survived in Sassoon. Maybe in 1915 it was milder, the Turks killed, the Kurds came and robbed. But here people were ripped and dismembered.
I was informed that Arthur had urgently left for Stepanakert. I was surprised and angry. How should we leave now? Then I said “wait!”. Zori Balayan, Caroline Cox and representatives of foreign TV channels were coming. The hole, where 20-25 civilians were buried, Caroline Cox asked to open in order to make a video recording. She also saw bloody sickles.
On our way back we reached Drmbon, and Zori Balayan told us that we couldn't get out as Azeris were bombarding and we would be killed.
“I have a Greek sister in origin and we should stay at her place”. We had a long conversation with Caroline Cox. She was shocked, it was terrible.
The next day we took a plane. There were a few wounded people on stretchers inside the plane. There were no seats. We were falling from tremors. I saw how Caroline Cox fell down, I tried to help her and she said. “No problem”. It turned out that they shot our plane. While landing, the plane rubbed its tail on the ground, we somehow got off. Now we didn’t believe that we arrived alive. The door opened and we jumped out without the stairs.
The Maragha massacre is the most tragic page for the Armenians of Artsakh in the war of the 90s. On April 10, 1992, an armed attack by the Azerbaijani military was followed by a brutal massacre in the village of Maragha (still under Azerbaijani control) where about 50 civilians were killed and 38 were taken prisoner.
It is known that 30 of the killed people were women. According to the “Helsinki Watch” human rights organization, 18 women, 9 children, 3 elderly people and one blind person were among the prisoners.
In the documentary about the Maragha massacre "Ordinary genocide. Maragha, April 10, 1992", Karine Poghosyan, a former resident of Maragha, who was taken prisoner in Azerbaijan with her two young children, remembers that hellish day.
"We must destroy you until the last person, Karabakh is ours, you must be destroyed but not to be displaced. We must destroy all of you, Karabakh is ours, we will live here, - they said. They constantly cursed the Armenians and said, - "You, damned Armenians are dirty."
Karine and her kids Karine and her kids
After exchanging Karine and her son, her daughter was in the list of missing people for a short time, who was found one and a half months later in one of the orphanages. The process of returning the child was delayed until a year  and seven months, when the child was already 3 years old.
"The nanny accused me of leaving my child, because she thought I had taken her to the orphanage by my own will. At that moment I felt nothing. I thought it was just a minute, I would pick up the baby and leave. But the child did not want to come with me. She was clinging to the nanny and cried. The child did not speak at all. And a few days later she began to utter Azerbaijani words. Later, she adapted slowly. But she was frightened. As soon as she saw a soldier or a car, she shouted" Karine Poghosyan remembers.
Karine's sister, Zarine Poghosyan, returned from captivity a week later and died some time later in Martakert hospital. Zarine and her father, who had come to exchange the girls and grandchildren, were severely wounded by a mine explosionon their way back. The mother of the family, Sveta Poghosyan, said that the girl’s neck had been injured with a cutting-piercing tool, as well as her breast had been burned with a cigarette. Azerbaijanis tore her earlobes, taking away her gold earrings. Zarine Poghosyan died from a severe belly injury.
Human rights activist Baroness Caroline Cox, a member and former Deputy Speaker of the British House of Lords visited the village on April 11. In one of her interviews she remembers Maragha, -"When we went there, we saw civilians’ decapitated corpses. I have seen all this with my own eyes, dismembered human bodies lying on the ground. They even burned people alive. I saw the burnt remains of a woman. Then, they desecrated corpses, after they looted the houses and set them on fire.
Attacks of the Azeris and Armenians were totally different. I know that because I was here during the war. When the Armenians had to attack the village where the Azeris lived, they warned to evacuate the civilians in advance, so that the losses among the population would be minimal.
Monte Melkonyan and the others acted like this. Before entering Kelbajar, the Armenians warned the population with loudspeakers to get out and thus be saved.  And when the Azeris besieged the village, they did not warn about it; they killed everyone they met on their way, without exception, in the cruellest way."
According to the Baroness, at that time it was unsafe enough to bring foreign journalists to Maragha. Caroline Cox also mentioned that the well-known British media promised to publish the article about the Maragha massacre, but later refused to do so.
““The Daily Telegraph” agreed with me on an exclusive report using the photo materials on its pages, so I did not turn to other newspapers. Time passed, but no publications appeared. I called the chief editor, and learned that he had changed his mind about publishing an article. "But you published a report about the events in Khojaly a few weeks ago. Why don't you want to publish the truth about Maragha?”, - I asked. He answered, - "I do not think we should deal with tragedies while maintaining balance."  And he hung up the phone. "
Due to UN Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, genocide means any of the following acts committed with intent to destroy, in whole or in part, a national, ethnical, racial or religious group, as such:
a. Killing members of the group;
b. Causing serious bodily or mental harm to members of the group;
c. Deliberately inflicting on the group conditions of life calculated to bring about its physical destruction in whole or in part;
d. Imposing measures intended to prevent births within the group;
e. Forcibly transferring children of the group to another group.
According to Article 3 of the same Convention the following acts shall be punishable:
(a) Genocide;
(b) Conspiracy to commit genocide;
(c) Direct and public incitement to commit genocide;
(d) Attempt to commit genocide;
(e)Complicity in genocide.
Article 4 of the Convention also states: Persons committing genocide or any of the other acts enumerated in article III shall be punished, whether they are constitutionally responsible rulers, public officials or private individuals.