«Ռուսական ճշմարտությունը» հարմար միֆ է, բայց ի՞նչ է նշանակում «պաշտպանել Եվրոպան» - Mediamax.am
Ուկրաինայի վրա Ռուսաստանի հարձակումից հետո Սլովենիայի կառավարությունն անմիջապես հայտարարեց հազարավոր ուկրաինացի փախստականների ընդունելու պատրաստակամության մասին։ Որպես Սլովենիայի քաղաքացի՝ ես ոչ միայն հպարտություն զգացի, այլեւ ամաչեցի։
Երբ վեց ամիս առաջ Աֆղանստանն ընկավ թալիբների հարձակումից, նույն կառավարությունը հրաժարվեց ընդունել աֆղան փախստականներին՝ պատճառաբանելով, որ նրանք պետք է մնան իրենց երկրում եւ մարտնչեն։ Իսկ մի քանի ամիս առաջ, երբ հազարավոր փախստականներ, հիմնականում իրաքցի քրդեր, փորձեցին Բելառուսից մուտք գործել Լեհաստան, Սլովենիայի կառավարությունը, պնդելով, որ Եվրոպան հարձակման է ենթարկվել, առաջարկել էր ռազմական օգնություն՝ աջակցելու Լեհաստանի նրանց չընդունելու ստոր փորձերին:
Տարածաշրջանում փախստականների երկու տեսակ կա: Փետրվարի 25-ին Սլովենիայի կառավարության թվիթում պարզաբանվել էր տարբերությունը.
«Ուկրաինայից փախստականները գալիս են մի միջավայրից, որն իր մշակութային, կրոնական եւ պատմական իմաստով բոլորովին տարբերվում է այն միջավայրից, որտեղից ծագում են Աֆղանստանից փախստականները»: Վրդովմունքի ալիքից հետո թվիթն արագ ջնջվեց, բայց բացահայտվեց աղմկահարույց ճշմարտությունը. Եվրոպան պետք է իրեն պաշտպանի ոչ-Եվրոպայից:
Նման մոտեցումը կործանարար կլինի Եվրոպայի համար աշխարհաքաղաքական ազդեցության համար շարունակվող գլոբալ պայքարում: Մեր լրատվամիջոցներն ու էլիտան այս պայքարը ներկայացնում են որպես հակամարտություն արեւմտյան «լիբերալ» եւ ռուսական «եվրասիական» ոլորտների միջեւ՝ անտեսելով երկրների շատ ավելի մեծ խումբ՝ Լատինական Ամերիկայում, Մերձավոր Արեւելքում, Աֆրիկայում եւ Հարավարեւելյան Ասիայում։
Նույնիսկ Չինաստանը պատրաստ չէ լիովին աջակցել Ռուսաստանին, թեեւ ունի իր ծրագրերը։ Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընին Ուկրաինայի դեպքերից մեկ օր անց ուղղված ուղերձում ասել էր, որ պատրաստ է աշխատել Չինաստանի եւ Հյուսիսային Կորեայի միջեւ բարեկամության եւ համագործակցության զարգացման ուղղությամբ «նոր իրավիճակում»: Մտավախություն կա, որ Չինաստանը կօգտվի «նոր իրավիճակից»՝ Թայվանը «ազատագրելու» համար։
Այսօր մեզ պետք է անհանգստացնի այն, որ արմատականացումը, որը մենք տեսնում ենք, հատկապես Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կերպարում, պարզապես հռետորական չէ։ Լիբերալ ձախակողմյաններից շատերը, համոզված լինելով, որ երկու կողմերն էլ հասկանում են, որ չեն կարող իրենց լայնածավալ պատերազմ թույլ տալ, կարծում էին, որ Պուտինը բլեֆ է անում, երբ զորքերը տեղափոխում է Ուկրաինայի սահմաններ: Նույնիսկ երբ Պուտինը Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու կառավարությունն անվանեց «թմրամոլների եւ նեոնացիստների բանդա», շատերն ակնկալում էին, որ Ռուսաստանը պարզապես կօկուպացնի երկու ինքնահռչակ «ժողովրդական հանրապետությունները» կամ առավելագույնը՝ ամբողջ Դոնբասը:
Իսկ հիմա ոմանք, ովքեր անվանում են իրենց ձախակողմյաններ, մեղադրում են Արեւմուտքին, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ճիշտ էր Պուտինի մտադրությունների վերաբերյալ: Փաստարկը հայտնի է. ՆԱՏՕ-ն կամաց-կամաց շրջապատում էր Ռուսաստանը՝ հրահրելով «գունավոր հեղափոխություններ» նրա մերձավոր շրջապատում եւ անտեսելով անցյալ դարում Արեւմուտքից հարձակման ենթարկված երկրի ողջամիտ մտավախությունները:
Այստեղ, իհարկե, կա որոշակի ճշմարտություն։ Սակայն միայն այս մասին խոսելը հավասարազոր է Վերսալի պայմանագիրը անարդարության մեջ մեղադրող Հիտլերին արդարացնելուն։ Նույնիսկ ավելի վատ, դա նշանակում է ընդունել, որ մեծ տերություններն ունեն ազդեցության ոլորտներ, որոնց պետք է ենթարկվեն բոլոր մյուսները՝ հանուն համաշխարհային կայունության: Պուտինի այն ենթադրությունը, որ միջազգային հարաբերությունները մեծ տերությունների մրցակցություն է, արտացոլվում է նրա բազմիցս արված հայտարարություններում այն մասին, որ նա այլ ելք չի ունեցել, քան ռազմական միջամտությունն Ուկրաինայում:
Արդյո՞ք դա ճշմարտություն է։ Խնդիրն իսկապե՞ս ուկրաինական ֆաշիզմի մեջ է։ Հարցն ավելի լավ է ուղղել պուտինյան Ռուսաստանին։ Պուտինի ինտելեկտուալ ուղղորդող աստղը Իվան Իլյինն է, ում աշխատանքները կրկին տպագրվում եւ բաժանվում են պետական ապարատի աշխատողներին եւ ժամկետային զինծառայողներին։ 1920-ականների սկզբին Խորհրդային Միությունից վտարվելուց հետո Իլյինը պաշտպանում էր ֆաշիզմի ռուսական տարբերակը՝ պետությունը որպես օրգանական համայնք, որը ղեկավարվում է հայր-միապետի կողմից, որտեղ ազատությունը սեփական տեղն իմանալն է: Իլյինի (եւ Պուտինի) օգտին քվեարկության նպատակը առաջնորդին հավաքական աջակցություն հայտնելն է, այլ ոչ թե նրան լեգիտիմացնելը կամ ընտրելը։
Պուտինի պալատական փիլիսոփա Ալեքսանդր Դուգինը ուշադիր հետեւում է Իլյինին.
«Յուրաքանչյուր այսպես կոչված ճշմարտությունը հավատքի խնդիր է: Հետեւաբար, մենք հավատում ենք մեր արածին, մեր ասածին: Եվ դա ճշմարտությունը պարզելու միակ ճանապարհն է։ Այսպիսով, մենք ունենք մեր հատուկ ռուսական ճշմարտությունը, որը պետք է ընդունել։ Եթե Միացյալ Նահանգները չեն ցանկանում պատերազմ սկսել, դուք պետք է ընդունեք, որ Միացյալ Նահանգներն այլեւս միակ տիրակալը չէ: Թե՛ Սիրիայում, թե՛ Ուկրաինայում Ռուսաստանն ասում է. «Ոչ, դու այլեւս տերը չես»։ Սա աշխարհը կառավարելու հարցն է, որն իսկապես կարող էր լուծել միայն պատերազմը»:
Իսկ Սիրիայի եւ Ուկրաինայի ժողովուրդնե՞րը։ Կարո՞ղ են նրանք նույնպես ընտրել իրենց ճշմարտությունը, թե պարզապես պատերազմի դաշտ են աշխարհի պոտենցիալ կառավարիչների համար:
Գաղափարն այն մասին, որ յուրաքանչյուր «ապրելակերպն» ունի իր ճշմարտությունը, Պուտինի նկատմամբ համակրանք է առաջացնում աջ պոպուլիստների մոտ, ինչպիսին է ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ով Ռուսաստանի ներխուժումն Ուկրաինա անվանել էր «հանճարեղ արարք»: Եվ այդ զգացմունքը փոխադարձ է. երբ Պուտինը խոսում է Ուկրաինայում «ապազգայնացման» մասին, մենք պետք է նկատի ունենանք նրա աջակցությունը Մարին Լը Պենի «Ազգային միավորման» Ֆրանսիայում, Մատեո Սալվինիի «Լիգային» Իտալիայում եւ այլ նեոֆաշիստական շարժումներին:
«Ռուսական ճշմարտությունը» հարմար միֆ է Պուտինի կայսերական տեսլականը արդարացնելու համար, եւ Եվրոպայի համար դրան հակազդելու լավագույն միջոցը կամուրջներ կառուցելն է զարգացող պետությունների հետ, որոնցից շատերն ունեն Արեւմուտքի գաղութացման եւ շահագործման հիմնավոր դժգոհությունների երկար ցուցակ: Բավարար չէ «Եվրոպան պաշտպանելը»։ Իրական մարտահրավերը մյուս երկրներին համոզելն է, որ Արեւմուտքը կարող է նրանց ավելի լավ ընտրություն առաջարկել, քան Ռուսաստանը կամ Չինաստանը: Եվ դրան հասնելու միակ ճանապարհը ինքներս մեզ փոխելն է՝ առանց երկմտելու արմատախիլ անելով նեոգաղութատիրությունը, նույնիսկ եթե այն գալիս է մարդասիրական օգնության տեսքով:
Արդյո՞ք պատրաստ ենք ապացուցելու, որ Եվրոպային պաշտպանելով՝ ամենուր պայքարում ենք ազատության համար։ Փախստականներին հավասար վերաբերվելուց մեր ամոթալի հրաժարվելը միանգամայն այլ ազդանշան է ուղարկում աշխարհին:

Slavoj Žižek, Professor of Philosophy at the European Graduate School, is International Director of the Birkbeck Institute for the Humanities at the University of London.
After the Russian attack on Ukraine, the Slovene government immediately proclaimed its readiness to receive thousands of Ukrainian refugees. As a Slovene citizen, I was not only proud but also ashamed.
After all, when Afghanistan fell to the Taliban six months ago, this same government refused to accept Afghan refugees, arguing that they should stay in their country and fight. And a couple of months ago, when thousands of refugees – mostly Iraqi Kurds – tried to enter Poland from Belarus, the Slovene government, claiming that Europe was under attack, offered military aid to support Poland’s vile effort to keep them out.
Throughout the region, two species of refugees have emerged. A tweet by the Slovene government on February 25 clarified the distinction: “The refugees from Ukraine are coming from an environment which is in its cultural, religious, and historical sense something totally different from the environment out of which refugees from Afghanistan are coming.” After an outcry, the tweet was quickly deleted, but the obscene truth was out: Europe must defend itself from non-Europe.
This approach will be catastrophic for Europe in the ongoing global struggle for geopolitical influence. Our media and elites frame that struggle as a conflict between a Western “liberal” sphere and a Russian “Eurasian” sphere, ignoring the much larger group of countries – in Latin America, the Middle East, Africa, and Southeast Asia – that are observing us closely.
Slavoj Žižek Slavoj Žižek
Even China is not ready to support Russia fully, although it has its own plans. In a message to North Korean leader Kim Jong-un a day after Russia launched its invasion of Ukraine, Chinese President Xi Jinping said that China is ready to work to develop China-DPRK relations of friendship and cooperation “under a new situation.” There is a fear that China will use the “new situation” to “liberate” Taiwan.
What should worry us now is that the radicalization we see, most clearly with Russian President Vladimir Putin, is not just rhetorical. Many on the liberal left, convinced that both sides knew they could not afford a full-on war, thought Putin was bluffing when he massed troops at Ukraine’s borders. Even when Putin described Ukrainian President Volodomyr Zelensky’s government as a “gang of drug addicts and neo-Nazis,” most expected that Russia would just occupy the two breakaway “people’s republics” controlled by Kremlin-backed Russian separatists or, at most, extend the occupation to eastern Ukraine’s entire Donbas region.
And now some who call themselves leftists (I wouldn’t) are blaming the West for the fact that US President Joe Biden was right about Putin’s intentions. The argument is well-known: NATO was slowly encircling Russia, fomenting color revolutions in its near-abroad, and ignoring the reasonable fears of a country that had been attacked from the West in the last century.
There is, of course, an element of truth here. But saying only this is equivalent to justifying Hitler by blaming the unjust Treaty of Versailles. Worse, it concedes that big powers have the right to spheres of influence, to which all others must submit for the sake of global stability. Putin’s assumption that international relations is a contest of great powers is reflected in his repeated claim that he had no choice but to intervene militarily in Ukraine.
Is that true? Is the problem really Ukrainian fascism? The question is better directed at Putin’s Russia. Putin’s intellectual lodestar is Ivan Ilyin, whose works are back in print and given to state apparatchiks and military conscripts. After being expelled from the Soviet Union in the early 1920s, Ilyin advocated a Russian version of fascism: the state as an organic community led by a paternal monarch, in which freedom is knowing one’s place. The purpose of voting for Ilyin (and for Putin) is to express collective support for the leader, not to legitimate or choose him.
Aleksandr Dugin, Putin’s court-philosopher, closely follows in Ilyin’s steps, adding a postmodern garnish of historicist relativism:
“Every so-called truth is a matter of believing. So we believe in what we do, we believe in what we say. And that is the only way to define the truth. So we have our special Russian truth that you need to accept. If the United States does not want to start a war, you should recognize that [the] United States is not any more a unique master. And [with] the situation in Syria and Ukraine, Russia says, ‘No you are not any more the boss.’ That is the question of who rules the world. Only war could decide really.”
But what about the people of Syria and Ukraine? Can they also choose their truth or are they just a battlefield for would-be world rulers?
The idea that each “way of life” has its own truth is what endears Putin to right-wing populists like former US President Donald Trump, who praised Russia’s invasion of Ukraine as the act of a “genius.” And the feeling is mutual: When Putin talks about “denazification” in Ukraine, we should bear in mind his support for Marine le Pen’s National Rally in France, Matteo Salvini’s Lega in Italy, and other actual neo-fascist movements.
The “Russian truth” is only a convenient myth to justify Putin’s imperial vision, and the best way for Europe to counter it is to build bridges to developing and emerging countries, many of which have a long list of justified grievances against Western colonization and exploitation. It’s not enough to “defend Europe.” The true task is to persuade other countries that the West can offer them better choices than Russia or China can. And the only way to achieve that is to change ourselves by ruthlessly uprooting neo-colonialism, even when it comes packaged as humanitarian help.
Are we ready to prove that in defending Europe, we are fighting for freedom everywhere? Our disgraceful refusal to treat refugees equally sends the world a very different message.