«Ռուսական ճշմարտությունը» հարմար միֆ է, բայց ի՞նչ է նշանակում «պաշտպանել Եվրոպան» - Mediamax.am
Ուկրաինայի վրա Ռուսաստանի հարձակումից հետո Սլովենիայի կառավարությունն անմիջապես հայտարարեց հազարավոր ուկրաինացի փախստականների ընդունելու պատրաստակամության մասին։ Որպես Սլովենիայի քաղաքացի՝ ես ոչ միայն հպարտություն զգացի, այլեւ ամաչեցի։
Երբ վեց ամիս առաջ Աֆղանստանն ընկավ թալիբների հարձակումից, նույն կառավարությունը հրաժարվեց ընդունել աֆղան փախստականներին՝ պատճառաբանելով, որ նրանք պետք է մնան իրենց երկրում եւ մարտնչեն։ Իսկ մի քանի ամիս առաջ, երբ հազարավոր փախստականներ, հիմնականում իրաքցի քրդեր, փորձեցին Բելառուսից մուտք գործել Լեհաստան, Սլովենիայի կառավարությունը, պնդելով, որ Եվրոպան հարձակման է ենթարկվել, առաջարկել էր ռազմական օգնություն՝ աջակցելու Լեհաստանի նրանց չընդունելու ստոր փորձերին:
Տարածաշրջանում փախստականների երկու տեսակ կա: Փետրվարի 25-ին Սլովենիայի կառավարության թվիթում պարզաբանվել էր տարբերությունը.
«Ուկրաինայից փախստականները գալիս են մի միջավայրից, որն իր մշակութային, կրոնական եւ պատմական իմաստով բոլորովին տարբերվում է այն միջավայրից, որտեղից ծագում են Աֆղանստանից փախստականները»: Վրդովմունքի ալիքից հետո թվիթն արագ ջնջվեց, բայց բացահայտվեց աղմկահարույց ճշմարտությունը. Եվրոպան պետք է իրեն պաշտպանի ոչ-Եվրոպայից:
Նման մոտեցումը կործանարար կլինի Եվրոպայի համար աշխարհաքաղաքական ազդեցության համար շարունակվող գլոբալ պայքարում: Մեր լրատվամիջոցներն ու էլիտան այս պայքարը ներկայացնում են որպես հակամարտություն արեւմտյան «լիբերալ» եւ ռուսական «եվրասիական» ոլորտների միջեւ՝ անտեսելով երկրների շատ ավելի մեծ խումբ՝ Լատինական Ամերիկայում, Մերձավոր Արեւելքում, Աֆրիկայում եւ Հարավարեւելյան Ասիայում։
Նույնիսկ Չինաստանը պատրաստ չէ լիովին աջակցել Ռուսաստանին, թեեւ ունի իր ծրագրերը։ Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընին Ուկրաինայի դեպքերից մեկ օր անց ուղղված ուղերձում ասել էր, որ պատրաստ է աշխատել Չինաստանի եւ Հյուսիսային Կորեայի միջեւ բարեկամության եւ համագործակցության զարգացման ուղղությամբ «նոր իրավիճակում»: Մտավախություն կա, որ Չինաստանը կօգտվի «նոր իրավիճակից»՝ Թայվանը «ազատագրելու» համար։
Այսօր մեզ պետք է անհանգստացնի այն, որ արմատականացումը, որը մենք տեսնում ենք, հատկապես Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կերպարում, պարզապես հռետորական չէ։ Լիբերալ ձախակողմյաններից շատերը, համոզված լինելով, որ երկու կողմերն էլ հասկանում են, որ չեն կարող իրենց լայնածավալ պատերազմ թույլ տալ, կարծում էին, որ Պուտինը բլեֆ է անում, երբ զորքերը տեղափոխում է Ուկրաինայի սահմաններ: Նույնիսկ երբ Պուտինը Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու կառավարությունն անվանեց «թմրամոլների եւ նեոնացիստների բանդա», շատերն ակնկալում էին, որ Ռուսաստանը պարզապես կօկուպացնի երկու ինքնահռչակ «ժողովրդական հանրապետությունները» կամ առավելագույնը՝ ամբողջ Դոնբասը:
Իսկ հիմա ոմանք, ովքեր անվանում են իրենց ձախակողմյաններ, մեղադրում են Արեւմուտքին, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ճիշտ էր Պուտինի մտադրությունների վերաբերյալ: Փաստարկը հայտնի է. ՆԱՏՕ-ն կամաց-կամաց շրջապատում էր Ռուսաստանը՝ հրահրելով «գունավոր հեղափոխություններ» նրա մերձավոր շրջապատում եւ անտեսելով անցյալ դարում Արեւմուտքից հարձակման ենթարկված երկրի ողջամիտ մտավախությունները:
Այստեղ, իհարկե, կա որոշակի ճշմարտություն։ Սակայն միայն այս մասին խոսելը հավասարազոր է Վերսալի պայմանագիրը անարդարության մեջ մեղադրող Հիտլերին արդարացնելուն։ Նույնիսկ ավելի վատ, դա նշանակում է ընդունել, որ մեծ տերություններն ունեն ազդեցության ոլորտներ, որոնց պետք է ենթարկվեն բոլոր մյուսները՝ հանուն համաշխարհային կայունության: Պուտինի այն ենթադրությունը, որ միջազգային հարաբերությունները մեծ տերությունների մրցակցություն է, արտացոլվում է նրա բազմիցս արված հայտարարություններում այն մասին, որ նա այլ ելք չի ունեցել, քան ռազմական միջամտությունն Ուկրաինայում:
Արդյո՞ք դա ճշմարտություն է։ Խնդիրն իսկապե՞ս ուկրաինական ֆաշիզմի մեջ է։ Հարցն ավելի լավ է ուղղել պուտինյան Ռուսաստանին։ Պուտինի ինտելեկտուալ ուղղորդող աստղը Իվան Իլյինն է, ում աշխատանքները կրկին տպագրվում եւ բաժանվում են պետական ապարատի աշխատողներին եւ ժամկետային զինծառայողներին։ 1920-ականների սկզբին Խորհրդային Միությունից վտարվելուց հետո Իլյինը պաշտպանում էր ֆաշիզմի ռուսական տարբերակը՝ պետությունը որպես օրգանական համայնք, որը ղեկավարվում է հայր-միապետի կողմից, որտեղ ազատությունը սեփական տեղն իմանալն է: Իլյինի (եւ Պուտինի) օգտին քվեարկության նպատակը առաջնորդին հավաքական աջակցություն հայտնելն է, այլ ոչ թե նրան լեգիտիմացնելը կամ ընտրելը։
Պուտինի պալատական փիլիսոփա Ալեքսանդր Դուգինը ուշադիր հետեւում է Իլյինին.
«Յուրաքանչյուր այսպես կոչված ճշմարտությունը հավատքի խնդիր է: Հետեւաբար, մենք հավատում ենք մեր արածին, մեր ասածին: Եվ դա ճշմարտությունը պարզելու միակ ճանապարհն է։ Այսպիսով, մենք ունենք մեր հատուկ ռուսական ճշմարտությունը, որը պետք է ընդունել։ Եթե Միացյալ Նահանգները չեն ցանկանում պատերազմ սկսել, դուք պետք է ընդունեք, որ Միացյալ Նահանգներն այլեւս միակ տիրակալը չէ: Թե՛ Սիրիայում, թե՛ Ուկրաինայում Ռուսաստանն ասում է. «Ոչ, դու այլեւս տերը չես»։ Սա աշխարհը կառավարելու հարցն է, որն իսկապես կարող էր լուծել միայն պատերազմը»:
Իսկ Սիրիայի եւ Ուկրաինայի ժողովուրդնե՞րը։ Կարո՞ղ են նրանք նույնպես ընտրել իրենց ճշմարտությունը, թե պարզապես պատերազմի դաշտ են աշխարհի պոտենցիալ կառավարիչների համար:
Գաղափարն այն մասին, որ յուրաքանչյուր «ապրելակերպն» ունի իր ճշմարտությունը, Պուտինի նկատմամբ համակրանք է առաջացնում աջ պոպուլիստների մոտ, ինչպիսին է ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ով Ռուսաստանի ներխուժումն Ուկրաինա անվանել էր «հանճարեղ արարք»: Եվ այդ զգացմունքը փոխադարձ է. երբ Պուտինը խոսում է Ուկրաինայում «ապազգայնացման» մասին, մենք պետք է նկատի ունենանք նրա աջակցությունը Մարին Լը Պենի «Ազգային միավորման» Ֆրանսիայում, Մատեո Սալվինիի «Լիգային» Իտալիայում եւ այլ նեոֆաշիստական շարժումներին:
«Ռուսական ճշմարտությունը» հարմար միֆ է Պուտինի կայսերական տեսլականը արդարացնելու համար, եւ Եվրոպայի համար դրան հակազդելու լավագույն միջոցը կամուրջներ կառուցելն է զարգացող պետությունների հետ, որոնցից շատերն ունեն Արեւմուտքի գաղութացման եւ շահագործման հիմնավոր դժգոհությունների երկար ցուցակ: Բավարար չէ «Եվրոպան պաշտպանելը»։ Իրական մարտահրավերը մյուս երկրներին համոզելն է, որ Արեւմուտքը կարող է նրանց ավելի լավ ընտրություն առաջարկել, քան Ռուսաստանը կամ Չինաստանը: Եվ դրան հասնելու միակ ճանապարհը ինքներս մեզ փոխելն է՝ առանց երկմտելու արմատախիլ անելով նեոգաղութատիրությունը, նույնիսկ եթե այն գալիս է մարդասիրական օգնության տեսքով:
Արդյո՞ք պատրաստ ենք ապացուցելու, որ Եվրոպային պաշտպանելով՝ ամենուր պայքարում ենք ազատության համար։ Փախստականներին հավասար վերաբերվելուց մեր ամոթալի հրաժարվելը միանգամայն այլ ազդանշան է ուղարկում աշխարհին:

Предлагаем вашему вниманию статью философа Славоя Жижека, написанную для Project Syndicate.
После нападения России на Украину словенское правительство сразу заявило о готовности принять тысячи украинских беженцев. Как гражданин Словении, я был не только горд, но и пристыжен.
Когда полгода назад Афганистан пал перед талибами, это же самое правительство отказалось принимать афганских беженцев, мотивируя это тем, что они должны оставаться в своей стране и воевать. А пару месяцев назад, когда тысячи беженцев - в основном иракских курдов - пытались проникнуть в Польшу из Беларуси, правительство Словении, заявив, что Европа подверглась нападению, предложило военную помощь, чтобы поддержать подлые попытки Польши не впускать их.
В регионе появилось два вида беженцев. Твит правительства Словении от 25 февраля прояснил различие: «Беженцы из Украины прибывают из среды, которая в своем культурном, религиозном и историческом смысле является чем-то совершенно отличным от среды, от которой происходят беженцы из Афганистана». После волны возмущения твит был быстро удален, но непристойная правда вышла наружу: Европа должна защищать себя от не-Европы.
Такой подход будет катастрофическим для Европы в продолжающейся глобальной борьбе за геополитическое влияние. Наши СМИ и элиты представляют эту борьбу как конфликт между западной «либеральной» и российской «евразийской» сферами, игнорируя гораздо большую группу стран — в Латинской Америке, на Ближнем Востоке, в Африке и Юго-Восточной Азии.
Славой Жижек Славой Жижек
Даже Китай не готов полностью поддержать Россию, хотя у него есть свои планы. В послании северокорейскому лидеру Ким Чен Ыну на следующий день после того, как Россия начала вторжение в Украину, председатель КНР Си Цзиньпин заявил, что Китай готов работать над развитием отношений дружбы и сотрудничества между Китаем и КНДР «в новой ситуации». Есть опасение, что Китай воспользуется «новой ситуацией» для «освобождения» Тайваня.
Сегодня нас должно беспокоить то, что радикализация, которую мы наблюдаем, особенно в лице президента России Владимира Путина, не является просто риторической. Многие левые либералы, убежденные в том, что обе стороны понимают, что не могут позволить себе полномасштабную войну, думали, что Путин блефует, когда стягивает войска к границам Украины. Даже когда Путин назвал правительство президента Украины Владимира Зеленского «бандой наркоманов и неонацистов», большинство ожидало, что Россия просто оккупирует две самопровозглашенные «народные республики», или, самое большее, оккупирует весь Донбасс.
А теперь некоторые, называющие себя левыми, обвиняют Запад в том, что президент США Джо Байден был прав относительно намерений Путина. Аргумент известен: НАТО медленно окружало Россию, разжигая «цветные революции» в ее ближнем зарубежье и игнорируя разумные опасения страны, подвергшейся нападению с Запада в прошлом веке.
Здесь, конечно, есть доля правды. Но говорить только об этом равносильно тому, чтобы оправдывать Гитлера, обвинявшего в несправедливости Версальский договор. Хуже того, это значит признать то, что великие державы имеют право на сферы влияния, которым должны подчиняться все остальные ради глобальной стабильности. Предположение Путина о том, что международные отношения — это состязание великих держав, отражено в его неоднократных заявлениях о том, что у него не было другого выбора, кроме военного вмешательства в дела Украины.
Это правда? Действительно ли проблема в украинском фашизме? Вопрос лучше адресовать путинской России. Интеллектуальная путеводная звезда Путина - Иван Ильин, чьи работы снова публикуются и раздаются государственным аппаратчикам и призывникам. После изгнания из Советского Союза в начале 1920-х годов Ильин отстаивал российскую версию фашизма: государство как органическое сообщество во главе с монархом-отцом, в котором свобода есть знание своего места. Цель голосования за Ильина (и за Путина) - выразить коллективную поддержку лидера, а не легитимировать или выбрать его.
Александр Дугин, придворный философ Путина, внимательно следует по стопам Ильина:
«Каждая так называемая истина — это вопрос веры. Поэтому мы верим в то, что делаем, мы верим в то, что говорим. И это единственный способ определить истину. Так что у нас есть своя особая русская правда, которую нужно принять. Если Соединенные Штаты не хотят начинать войну, вы должны признать, что Соединенные Штаты больше не являются единственным хозяином. И в Сирии и на Украине Россия говорит: «Нет, ты больше не хозяин». Это вопрос того, кто правит миром, который по-настоящему решить могла только война».
А как же жители Сирии и Украины? Могут ли они также выбрать свою правду или они просто поле битвы для потенциальных мировых правителей?
Идея о том, что у каждого «образа жизни» есть своя правда, - вызывает симпатию в отношении Путина у правых популистов, таких как бывший президент США Дональд Трамп, который назвал вторжение России в Украину «гениальным поступком». И это чувство взаимно: когда Путин говорит о «денацификации» в Украине, мы должны иметь в виду его поддержку «Национального объединения» Марин Ле Пен во Франции, «Лиги» Маттео Сальвини в Италии и других актуальных неофашистских движений.
«Русская правда» - это всего лишь удобный миф для оправдания путинского имперского видения, и лучший способ для Европы противостоять ему - наводить мосты с развивающимися странами, многие из которых имеют длинный список обоснованных претензий к западной колонизации и эксплуатации. Недостаточно «защищать Европу». Истинная задача состоит в том, чтобы убедить другие страны в том, что Запад может предложить им лучший выбор, чем Россия или Китай. И единственный способ добиться этого - изменить себя, безжалостно искоренив неоколониализм, даже если он приходит в виде гуманитарной помощи.
Готовы ли мы доказать, что, защищая Европу, мы везде боремся за свободу? Наш позорный отказ одинаково относиться к беженцам посылает миру совершенно иной сигнал.