Ռուբեն Վարդանյան․«Հարցը շատ պարզ է. մեզ համար կարեւո՞ր է հայ լինելը» - Mediamax.am
Սոցիալական ներդրող եւ ձեռնարկատեր Ռուբեն Վարդանյանը կարծում է, որ բոլորս պետք է պատասխանենք պարզ հարցին. մեզ համար կարեւո՞ր է հայ լինելը:
«Եթե կարեւոր է, ապա որքա՞ն: Ի՞նչ են պատրաստ մարդիկ զոհաբերել հանուն հայ լինելու, կարո՞ղ են իրենց կյանքը տալ հայրենիքի համար», - ասել է Ռուբեն Վարդանյանը՝ հյուրընկալվելով Rearrange with Narek Amirkhanyan պոդքասթին:
«Տարիներ առաջ ես ինձ հարց տվեցի՝ ինձ համար կարեւո՞ր է իմ հայ լինելը, թե՝ ոչ։ Պատասխանեցի, որ կարեւոր է։ Ի՞նչ է սա նշանակում՝ պետք է հպարտանա՞մ, որ պապս կամ հայրս հա՞յ են եղել, թե՞ հայկական պար լավ պարեմ՝ ո՞րն է չափանիշը, որն ինձ հուշում է, որ ես հայ եմ։ Սա դժվար հարց է։
Կարծում եմ, ամենաուժեղ սերն այն է, երբ պատրաստ եմ ուրիշ մարդու, ընտանիքիդ, հայրենիքիդ համար կյանքդ տալ։ Եթե պատրաստ չես, չի նշանակում, որ չես սիրում, բայց սիրո բարձրագույն չափանիշը դա է։ Ես վաղուց որոշել եմ, որ ինձ համար կարեւոր է իմ հայ լինելը»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը։
Նա նշել է, որ 44-օրյա պատերազմում կրած պարտությունը մեզ տվել է փոփոխությունների հնարավորություն, քանի որ փոփոխություններն անհամեմատ ավելի հեշտ է իրագործել ճգնաժամների ժամանակ եւ ավելի դժվար, երբ ամեն ինչ կարգին է։
«Այդ պատճառով առաջին պատերազմում տարած հաղթանակը մեզ ծուղակը գցեց։ Ասում էինք՝ «հաղթել ենք» ու ոչինչ չէինք անում: Բայց եթե այսօր, պարտությունից հետո էլ դաս չենք քաղում, չենք հասկանում՝ ինչ անենք, որ ուժեղանանք… Այս հարցը կանգնած է մեր բոլորի առջեւ»,- ասել է նա։
Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ 2020թ. պատերազմից հետո իր համար ընտրությունը շատ պարզ է եղել:
«Կամ պետք է դուրս գայի իմ «հարմարավետության գոտուց» եւ փորձեի անել այնպես, որ իրավիճակը փոխվի, որ նորից ուժեղանանք: Կամ էլ պետք է ասեի, որ ծագումով հայ գործարար եմ, բայց` «աշխարհի մարդ», ով հիշում է իր հայկական արմատները, բայց դրանով ամեն ինչ ավարտվում է», - նկատել է նա՝ նշելով, որ ընտրել է առաջին տարբերակը:
«Ձեզ համար կարեւո՞ր է, թե ձեր երեխան ինչ հայ է լինելու, ի՞նչ միջավայրում է ապրելու, ո՞ւմ հետ է շփվելու։ Որոշումը պետք է հիմա կայացնենք», - շեշտել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Рубен Варданян: «Вопрос стоит так: важно ли для нас быть армянами?» - Mediamax.am
Социальный инвестор и предприниматель Рубен Варданян считает, что все мы должны ответить на вопрос: важно ли для нас быть армянами?
«И если важно, то насколько? Чем готовы пожертвовать люди ради того, чтобы быть армянами, могут ли они отдать свою жизнь за Родину?», - сказал Рубен Варданян в подкасте Rearrange with Narek Amirkhanyan
«Несколько лет назад я задал себе вопрос: важно ли для меня то, что я армянин? Я ответил себе, что это важно. Но что это означает: гордиться тем, что мой дед и отец были армянами или хорошо танцевать армянские танцы? Каков критерий, определяющий, что я армянин? Это сложный вопрос.
Я считаю, что самая сильная любовь - это когда готов отдать свою жизнь за другого человека, за свою семью, за свою Родину. Если ты не готовк этому, это не означает, что ты не любишь, однако именно такое отношение – высшее проявление любви. Я давно решил, что для меня важно быть армянином», - сказал Рубен Варданян.
Он отметил, что поражение в 44-дневной войне дало нам возможность измениться, поскольку изменения легче осуществлять в период кризисов и сложнее, когда все хорошо.
«Вот почему победа в первой войне стала ловушкой для нас. «Мы победили», - говорили мы и не делали ничего. Но если и сегодня, после поражения, мы  не усвоили урока и не понимаем, что нужно делать, чтобы стать сильнее…. Этот вопрос стоит перед всеми нами», - отметил Варданян.
Он отметил, что после войны 2020 года выбор для него был предельно простым:
«Выйти из своей «зоны комфорта» и попытаться изменить ситуацию, чтобы мы снова стали сильными. Или говорить, что я бизнесмен армянского происхождения, но «человек мира», который помнит свои армянские корни – и только», - сказал он, отметив, что выбрал первый вариант.
«Важно ли для вас, каким армянином будет ваш ребенок, в какой среде он будет жить, с кем будет общаться? Решение должно быть принято именно сейчас», - подчеркнул Рубен Варданян.