Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Հարվարդի համալսարանի պրոֆեսոր Ջոզեֆ Ս. Նայ կրտսերի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար: Հենց Ջոզեֆ Ս. Նայ կրտսերն էր 1990 թվականին հեղինակել «փափուկ ուժի» հայեցակարգը, որի համաձայն գերտերությունները այլ երկրերի հետ հարաբերություններում ցանկալի արդյունքի հասնելու համար կարող են չապավինել միայն իրենց ուժին:
«Ի՞նչ եղավ փափուկ ուժի հետ»
2021 թվականի վերջում Ռուսաստանը զորքեր էր կուտակել Ուկրաինայի հետ սահմանի մոտ, չինական ռազմական ինքնաթիռները թռչում էին Թայվանի մոտակայքում, Հյուսիսային Կորեան շարունակում էր միջուկային զենքի ստեղծման իր ծրագիրը, իսկ թալիբները պարեկություն էին անում Քաբուլի փողոցներում։ Նայելով այս ամենին` ընկերներս ինձ հարց տվեցին. «Ի՞նչ եղավ փափուկ ուժի հետ»:
Պատասխաններից մեկը կարելի է գտնել այլ վերջին իրադարձություններում, ինչպիսին էր նախագահ Ջո Բայդենի հրավիրած վիրտուալ «Հանուն ժողովրդավարության» գագաթնաժողովը, որին մասնակցեցին ավելի քան 100 երկրների ներկայացուցիչներ։ Այս գործընթացից դուրս թողած Չինաստանը հայտարարեց, որ ունի այլ եւ ավելի կայուն ժողովրդավարության տեսակ, քան
այն, որը գովաբանում է ԱՄՆ-ն: Այն, ինչ մենք տեսանք, փափուկ ուժի համար մեծ թերությունների մրցակցություն էր, որն ուրիշների վրա ազդելու ունակություն է՝ գրավչության, այլ ոչ թե հարկադրանքի կամ վճարի միջոցով:
Գաղափարն ասոցացվում է միջազգային հարաբերությունների հետ
Երբ 1990 թվականին առաջին անգամ գրեցի «փափուկ ուժի» մասին, փորձում էի հաղթահարել այն դեֆիցիտը, որը վերլուծաբաններն ունեին ուժի մասին մտածելուց: Սակայն այդ գաղափարն աստիճանաբար ավելի քաղաքական հնչեղություն ստացավ։ Ինչ-որ իմաստով հիմքում ընկած միտքը նոր չէ. նման հասկացությունները ծագել են հին փիլիսոփաների ժամանակներում, ինչպիսին էր Լաո Ցզին: Փափուկ ուժը չի վերաբերում միայն միջազգային վարքագծին կամ ԱՄՆ-ին: Շատ փոքր երկրներ եւ կազմակերպություններ նույնպես գրավելու ուժ ունեն, իսկ ժողովրդավարական երկրներում փափուկ ուժը առնվազն առաջնորդության կարեւոր բաղադրիչ է:
Սակայն ներկայում այս գաղափարը, որպես կանոն, ասոցացվում է միջազգային հարաբերությունների հետ։ Քանի դեռ Եվրամիությունը ստանում էր իր ներկայիս տեսքը, եվրոպացի առաջնորդներն սկսեցին առավել հաճախ էին օգտագործում այս եզրույթը: 2007 թվականից ի վեր, երբ Չինաստանի այն ժամանակվա նախագահ Հու Ցզինտաոն ասաց, որ Չինաստանը պետք է զարգացնի իր փափուկ ուժը, կառավարությունը միլիարդավոր դոլարներ ներդրեց դրանում։ Չինաստանն այժմ կանգնած է «խելացի ուժի» արդյունավետ ռազմավարության իրականացման մարտահրավերի առաջ:
Փափուկ ուժն անտեսելը ռազմավարական սխալ է
Փափուկ ուժը իշխանության միակ կամ նույնիսկ ամենակարեւոր աղբյուրը չէ, քանի որ դրա ազդեցությունը, որպես կանոն, դանդաղ է եւ անուղղակի: Սակայն դա անտեսելը կամ արհամարհելը լուրջ ռազմավարական եւ վերլուծական սխալ է։ Հռոմեական կայսրության հզորությունը հիմնված էր ոչ միայն նրա լեգեոնների, այլեւ հռոմեական մշակույթի եւ օրենքների գրավչության վրա: Նմանապես, նորվեգացի վերլուծաբաններից մեկը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո Արեւմտյան Եվրոպայում ամերիկյան ներկայությունը բնութագրեց որպես «հրավիրված կայսրություն»: Բեռլինի պատի փլուզման ժամանակ ոչ մի կրակոց չարձակվեց՝ այն ապամոնտաժվեց մուրճերով ու բուլդոզերներով, որոնք գտնվում էին Արեւմուտքի փափուկ ուժի ազդեցության տակ գտնվող մարդկանց ձեռքերում։
Խելացի քաղաքական առաջնորդները վաղուց են հասկացել, որ արժեքները կարող են իշխանություն ստեղծել։ Եթե ես կարողանամ ստիպել քեզ ցանկանալ այն, ինչ ես եմ ցանկանում, ապա ստիպված չեմ լինի պարտադրել քեզ անել այն, ինչ դու չես ուզում: Եթե երկիրը ներկայացնում է արժեքներ, որոնք մյուսները գրավիչ են համարում, այն կարող է խնայել մտրակի եւ քաղցրաբլիթի օգտագործման վրա։ Երկրի փափուկ ուժը հիմնականում գալիս է երեք աղբյուրներից. մշակույթից, քաղաքական արժեքներից, ինչպիսիք են ժողովրդավարությունը եւ մարդու իրավունքները (երբ նա աջակցում է դրանց) եւ քաղաքականություններից (երբ նրանք համարվում են օրինական, քանի որ ձեւավորվել են՝ հաշվի առնելով այլոց շահերը):
«Պատվաստանյութային դիվանագիտությունը»
Կառավարությունը կարող է ազդել ուրիշների վրա՝ ցուցադրելով իր վարքի օրինակը իր տան մեջ (օրինակ՝ պաշտպանելով մամուլի ազատությունը եւ բողոքի իրավունքը), միջազգային կառույցներում (խորհրդատվություն տալով եւ խրախուսելով բազմակողմանիությունը), ինչպես նաեւ արտաքին քաղաքականության միջոցով (օրինակ՝ խթանելով զարգացումը եւ մարդու իրավունքները):
COVID-19 համաճարակի ժամանակ Չինաստանը փորձեց օգտագործել այսպես կոչված «պատվաստանյութային դիվանագիտությունը»՝ ամրապնդելու իր «փափուկ ուժը», որը խաթարվել էր Ուհանում սկզբնական կորոնավիրուսային բռնկման հետեւանքով: Չինաստանի կառավարության ջանքերը կենտրոնացած էին «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության ամրապնդման վրա, որն աջակցում է ենթակառուցվածքային նախագծերին աշխարհի շատ մասերում:
Սակայն միջազգային հարցումների մխիթարիչ չեն։ Գրավչության առումով Չինաստանը զիջում է ԱՄՆ-ին բոլոր մայրցամաքներում, բացառությամբ Աֆրիկայի, որտեղ երկու երկրները փոխկապակցված են: Չինաստանի փափուկ ուժի ցածր մակարդակի պատճառներից մեկը կոշտ ուժի անհմուտ օգտագործումն է՝ ավելի ու ավելի ազգայնական արտաքին քաղաքականության հետեւանքով:
Չինաստանը խնդիր ունի խելացի ուժի հետ։ Ի վերջո, դժվար է միաժամանակ կիրառել պատվաստանյութային դիվանագիտություն եւ «ռազմիկ գայլի դիվանագիտություն» (փոքր երկրների ագրեսիվ, հարկադրական ահաբեկում):
Ամերիկան ավելին է, քան իր կառավարությունը
Ճիշտ է, միջազգային հարցումները ցույց են տվել, որ Դոնալդ Թրամփի նախագահության օրոք ԱՄՆ-ն նույնպես գրանցել է փափուկ ուժի անկում։ Բայց, բարեբախտաբար, Ամերիկան ավելին է, քան իր կառավարությունը։ Ի տարբերություն կոշտ ուժի ակտիվների (օրինակ՝ ռազմական), փափուկ ուժի շատ ռեսուրսներ առանձնացված են կառավարությունից եւ միայն մասամբ են համապատասխանում դրա նպատակներին:
Օրինակ, հոլիվուդյան ֆիլմերը, որոնցում ցուցադրված են անկախ կանայք կամ բողոքող փոքրամասնությունները, ոգեշնչում են մարդկանց ամբողջ աշխարհում: Նույնը կարելի է ասել ամերիկյան հիմնադրամների բարեգործական գործունեության, ամերիկյան համալսարաններում հետազոտությունների ազատության մասին։
Ընկերությունները, համալսարանները, հիմնադրամները, եկեղեցիները եւ բողոքի շարժումները զարգացնում են իրենց սեփական փափուկ ուժը: Երբեմն նրանց գործունեությունը ամրապնդում է պաշտոնական արտաքին քաղաքական նպատակները, երբեմն էլ հակասության մեջ են մտնում դրանց հետ։ Ամեն դեպքում, փափուկ ուժի այս մասնավոր աղբյուրները գնալով ավելի կարեւոր են դառնում սոցիալական ցանցերի դարաշրջանում:
2021 թվականի հունվարի 6-ի ապստամբությունը ԱՄՆ Կոնգրեսում, անշուշտ, վնաս հասցրեց ԱՄՆ-ի փափուկ ուժին: Սակայն նրանք, ովքեր վաղաժամ սգացել են ամերիկյան ժողովրդավարության մահը, պետք է հիշեն, որ, չնայած համաճարակին, 2020 թվականի ընտրություններում ընտրողների աննախադեպ մասնակցություն գրանցվեց: Ամերիկայի ժողովուրդը դեռեւս ուժ ունի ազատ եւ արդար ընտրություններում դատարկախոսին տապալելու համար։
Դա չի նշանակում, որ ամերիկյան ժողովրդավարության կամ նրա փափուկ ուժի հետ ամեն ինչ կարգին է: Թրամփը խաթարել է ժողովրդավարական շատ նորմեր, որոնք այժմ անհրաժեշտ է վերականգնել։ Բայդենը իր նախագահության նպատակն է դարձրել ժողովրդավարության ամրապնդումը ինչպես երկրի ներսում, այդպես էլ երկրից դուրս, սակայն արդյունքները դեռեւս պետք է երեւան:
Ոչ ոք չի կարող վստահ լինել որեւէ երկրի փափուկ ուժի ապագա հետագծի վրա։ Բայց կասկած չկա, որ ներգրավվածության միջոցով ազդեցությունը կմնա համաշխարհային քաղաքականության կարեւոր բաղադրիչ: Ինչպես ասել է Մարկ Թվենը, «մահվանս մասին լուրերը խիստ չափազանցված են»: Նույնը կարելի է ասել փափուկ ուժի մասին։

«Мягкая» или «умная сила»: как сэкономить на использовании кнута и пряника - Mediamax.am
Предалагаем вашему вниманию статью профессор Гарвардского университета Джозефа С. Ная-младшего, написанную для Project Syndicate. Именно Джозеф С. Най-младший стал в 1990 году автором концепции «мягкой силы».
К концу 2021 года Россия сосредоточила войска у своей границы с Украиной, китайские военные самолеты летали вблизи Тайваня, Северная Корея продолжает свою программу по созданию ядерного оружия, а боевики Талибана патрулировали улицы Кабула. Наблюдая за всем этим, друзья задали мне вопрос: «Что случилось с мягкой силой?».
Один из ответов можно найти в других недавних событиях, таких как виртуальный саммит «За демократию» Президента Джо Байдена, на котором присутствовали представители более 100 стран. Будучи исключенным из этого процесса, Китай выступил в эфире и социальных сетях с заявлением о том, что у него иной и более стабильный тип демократии, чем тот, который превозносят Соединенные Штаты. То, что мы видели, было соперничеством великих держав за мягкую силу, понимаемую как способность влиять на других посредством привлечения, а не принуждения или оплаты.
Когда я впервые написал о «мягкой силе» в 1990 году, я пытался преодолеть дефицит того, как аналитики думают о силе в целом. Однако эта концепция постепенно приобрела более политический резонанс. В некотором смысле основная мысль не нова; подобные концепции восходят к древним философам, таким как Лао-Цзы. Мягкая сила относится не только к международному поведению или к США. Многие малые страны и организации также обладают силой привлечения; а в демократических странах, как минимум, мягкая сила является важным компонентом лидерства.
Однако в настоящее время, эта концепция, как правило, ассоциируется с международными отношениями. По мере того, как Европейский Союз приобретал свою нынешнюю форму, европейские лидеры все чаще использовали этот термин. С 2007 года, когда тогдашний президент Китая Ху Цзиньтао заявил, что Китай должен развивать свою мягкую силу, правительство инвестировало в это миллиарды долларов. Сейчас перед Китаем стоит задача осуществить эффективную стратегию «умной силы». Если он сможет эффективно сочетать свою растущую жесткую силу с мягкой силой, он с меньшей вероятностью будет провоцировать уравновешивающие коалиции.
Мягкая сила – не единственный и даже не самый важный источник власти, поскольку ее воздействие, как правило, является медленным и косвенным. Но игнорировать или пренебрегать ею является серьезной стратегической и аналитической ошибкой. Мощь Римской империи держалась не только на ее легионах, но и на привлекательности римской культуры и права. Аналогичным образом, один норвежский аналитик описал американское присутствие в Западной Европе после Второй мировой войны в качестве «приглашенной империи». При развале Берлинской стены не прозвучало ни одного выстрела, ее разобрали молотками и бульдозерами, которые были в руках людей, которых коснулась мягкая сила Запада.
Умные политические лидеры давно поняли, что ценности могут создавать власть. Если я смогу заставить тебя хотеть того, чего хочу я, мне не придется заставлять тебя делать то, чего ты не хочешь. Если страна представляет ценности, которые другие находят привлекательными, она может сэкономить на использовании кнута и пряника.
Мягкая сила страны исходит в основном из трех источников: ее культуры; ее политических ценностей, таких как демократия и права человека (когда она их поддерживает); и ее политик (когда они рассматриваются как законные, поскольку они формируются с учетом интересов других). Правительство может влиять на других, показывая пример своего поведения у себя дома (например, защищая свободу прессы и право на протест), в международных институтах (консультируя других и поощряя многосторонность), а также посредством своей внешней политики (например, продвигая развитие и права человека).
Во время пандемии COVID-19 Китай пытался использовать так называемую «вакцинную дипломатию» для укрепления своей «мягкой силы», которая была подорвана из-за его тайного манипулирования с первоначальной вспышкой коронавируса в Ухане. Усилия правительства Китая были направлены на укрепление инициативы «Один пояс, один путь», которая поддерживает инфраструктурные проекты во многих частях света.
Но международные опросы показывают, что результаты были неутешительными. По показателям привлекательности Китай отстает от США на всех континентах, кроме Африки, где две страны связаны между собой. Одной из причин более низкого уровня мягкой силы Китая является его неуклюжее использование жесткой силы в погоне за все более националистической внешней политикой. Это в полной мере проявилось в его экономическом наказании Австралии и в его военных операциях на границе Гималаев с Индией.
У Китая есть проблема с умной силой. В конце концов, сложно одновременно практиковать вакцинную дипломатию и «дипломатию волка-воина» (агрессивное, принудительное запугивание малых стран).
Правда, международные опросы показали, что США также испытали снижение мягкой силы во время президентства Дональда Трампа. Но, к счастью, Америка – это больше, чем ее правительство. В отличие от активов жесткой силы (таких как вооруженные силы), многие ресурсы мягкой силы отделены от правительства и лишь частично отвечают его целям. Например, голливудские фильмы, в которых показаны независимые женщины или протестующие меньшинства, вдохновляют людей по всему миру. То же самое можно сказать и о благотворительной деятельности американских фондов, и о свободе исследований в американских университетах.
Фирмы, университеты, фонды, церкви и протестные движения развивают свою собственную мягкую силу. Иногда их деятельность укрепляет официальные внешнеполитические цели, а иногда они вступают с ними в противоречие. В любом случае, эти частные источники мягкой силы приобретают все большее значение в эпоху социальных сетей.
Восстание 6 января 2021 года в Капитолии США, безусловно, нанесло ущерб мягкой силе США. Но тем, кто преждевременно оплакивал смерть американской демократии, следует помнить о том, что, несмотря на пандемию, выборы 2020 года вызвали беспрецедентную явку избирателей. Американский народ все еще в силах свергнуть демагога на свободных и честных выборах.
Это не означает, что с американской демократией или ее мягкой силой все в порядке. Трамп подорвал многие демократические нормы, которые теперь необходимо восстановить. Байден сделал укрепление демократии внутри страны и за рубежом целью своего президентства, но результаты еще предстоит увидеть.
Никто не может быть уверен в будущей траектории мягкой силы любой страны. Но нет сомнений в том, что влияние через привлечение останется важной составляющей мировой политики. Как однажды заметил Марк Твен: «Слухи о моей смерти сильно преувеличены». То же самое можно сказать и о мягкой силе.