Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Հարվարդի համալսարանի պրոֆեսոր Ջոզեֆ Ս. Նայ կրտսերի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար: Հենց Ջոզեֆ Ս. Նայ կրտսերն էր 1990 թվականին հեղինակել «փափուկ ուժի» հայեցակարգը, որի համաձայն գերտերությունները այլ երկրերի հետ հարաբերություններում ցանկալի արդյունքի հասնելու համար կարող են չապավինել միայն իրենց ուժին:
«Ի՞նչ եղավ փափուկ ուժի հետ»
2021 թվականի վերջում Ռուսաստանը զորքեր էր կուտակել Ուկրաինայի հետ սահմանի մոտ, չինական ռազմական ինքնաթիռները թռչում էին Թայվանի մոտակայքում, Հյուսիսային Կորեան շարունակում էր միջուկային զենքի ստեղծման իր ծրագիրը, իսկ թալիբները պարեկություն էին անում Քաբուլի փողոցներում։ Նայելով այս ամենին` ընկերներս ինձ հարց տվեցին. «Ի՞նչ եղավ փափուկ ուժի հետ»:
Պատասխաններից մեկը կարելի է գտնել այլ վերջին իրադարձություններում, ինչպիսին էր նախագահ Ջո Բայդենի հրավիրած վիրտուալ «Հանուն ժողովրդավարության» գագաթնաժողովը, որին մասնակցեցին ավելի քան 100 երկրների ներկայացուցիչներ։ Այս գործընթացից դուրս թողած Չինաստանը հայտարարեց, որ ունի այլ եւ ավելի կայուն ժողովրդավարության տեսակ, քան
այն, որը գովաբանում է ԱՄՆ-ն: Այն, ինչ մենք տեսանք, փափուկ ուժի համար մեծ թերությունների մրցակցություն էր, որն ուրիշների վրա ազդելու ունակություն է՝ գրավչության, այլ ոչ թե հարկադրանքի կամ վճարի միջոցով:
Գաղափարն ասոցացվում է միջազգային հարաբերությունների հետ
Երբ 1990 թվականին առաջին անգամ գրեցի «փափուկ ուժի» մասին, փորձում էի հաղթահարել այն դեֆիցիտը, որը վերլուծաբաններն ունեին ուժի մասին մտածելուց: Սակայն այդ գաղափարն աստիճանաբար ավելի քաղաքական հնչեղություն ստացավ։ Ինչ-որ իմաստով հիմքում ընկած միտքը նոր չէ. նման հասկացությունները ծագել են հին փիլիսոփաների ժամանակներում, ինչպիսին էր Լաո Ցզին: Փափուկ ուժը չի վերաբերում միայն միջազգային վարքագծին կամ ԱՄՆ-ին: Շատ փոքր երկրներ եւ կազմակերպություններ նույնպես գրավելու ուժ ունեն, իսկ ժողովրդավարական երկրներում փափուկ ուժը առնվազն առաջնորդության կարեւոր բաղադրիչ է:
Սակայն ներկայում այս գաղափարը, որպես կանոն, ասոցացվում է միջազգային հարաբերությունների հետ։ Քանի դեռ Եվրամիությունը ստանում էր իր ներկայիս տեսքը, եվրոպացի առաջնորդներն սկսեցին առավել հաճախ էին օգտագործում այս եզրույթը: 2007 թվականից ի վեր, երբ Չինաստանի այն ժամանակվա նախագահ Հու Ցզինտաոն ասաց, որ Չինաստանը պետք է զարգացնի իր փափուկ ուժը, կառավարությունը միլիարդավոր դոլարներ ներդրեց դրանում։ Չինաստանն այժմ կանգնած է «խելացի ուժի» արդյունավետ ռազմավարության իրականացման մարտահրավերի առաջ:
Փափուկ ուժն անտեսելը ռազմավարական սխալ է
Փափուկ ուժը իշխանության միակ կամ նույնիսկ ամենակարեւոր աղբյուրը չէ, քանի որ դրա ազդեցությունը, որպես կանոն, դանդաղ է եւ անուղղակի: Սակայն դա անտեսելը կամ արհամարհելը լուրջ ռազմավարական եւ վերլուծական սխալ է։ Հռոմեական կայսրության հզորությունը հիմնված էր ոչ միայն նրա լեգեոնների, այլեւ հռոմեական մշակույթի եւ օրենքների գրավչության վրա: Նմանապես, նորվեգացի վերլուծաբաններից մեկը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո Արեւմտյան Եվրոպայում ամերիկյան ներկայությունը բնութագրեց որպես «հրավիրված կայսրություն»: Բեռլինի պատի փլուզման ժամանակ ոչ մի կրակոց չարձակվեց՝ այն ապամոնտաժվեց մուրճերով ու բուլդոզերներով, որոնք գտնվում էին Արեւմուտքի փափուկ ուժի ազդեցության տակ գտնվող մարդկանց ձեռքերում։
Խելացի քաղաքական առաջնորդները վաղուց են հասկացել, որ արժեքները կարող են իշխանություն ստեղծել։ Եթե ես կարողանամ ստիպել քեզ ցանկանալ այն, ինչ ես եմ ցանկանում, ապա ստիպված չեմ լինի պարտադրել քեզ անել այն, ինչ դու չես ուզում: Եթե երկիրը ներկայացնում է արժեքներ, որոնք մյուսները գրավիչ են համարում, այն կարող է խնայել մտրակի եւ քաղցրաբլիթի օգտագործման վրա։ Երկրի փափուկ ուժը հիմնականում գալիս է երեք աղբյուրներից. մշակույթից, քաղաքական արժեքներից, ինչպիսիք են ժողովրդավարությունը եւ մարդու իրավունքները (երբ նա աջակցում է դրանց) եւ քաղաքականություններից (երբ նրանք համարվում են օրինական, քանի որ ձեւավորվել են՝ հաշվի առնելով այլոց շահերը):
«Պատվաստանյութային դիվանագիտությունը»
Կառավարությունը կարող է ազդել ուրիշների վրա՝ ցուցադրելով իր վարքի օրինակը իր տան մեջ (օրինակ՝ պաշտպանելով մամուլի ազատությունը եւ բողոքի իրավունքը), միջազգային կառույցներում (խորհրդատվություն տալով եւ խրախուսելով բազմակողմանիությունը), ինչպես նաեւ արտաքին քաղաքականության միջոցով (օրինակ՝ խթանելով զարգացումը եւ մարդու իրավունքները):
COVID-19 համաճարակի ժամանակ Չինաստանը փորձեց օգտագործել այսպես կոչված «պատվաստանյութային դիվանագիտությունը»՝ ամրապնդելու իր «փափուկ ուժը», որը խաթարվել էր Ուհանում սկզբնական կորոնավիրուսային բռնկման հետեւանքով: Չինաստանի կառավարության ջանքերը կենտրոնացած էին «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության ամրապնդման վրա, որն աջակցում է ենթակառուցվածքային նախագծերին աշխարհի շատ մասերում:
Սակայն միջազգային հարցումների մխիթարիչ չեն։ Գրավչության առումով Չինաստանը զիջում է ԱՄՆ-ին բոլոր մայրցամաքներում, բացառությամբ Աֆրիկայի, որտեղ երկու երկրները փոխկապակցված են: Չինաստանի փափուկ ուժի ցածր մակարդակի պատճառներից մեկը կոշտ ուժի անհմուտ օգտագործումն է՝ ավելի ու ավելի ազգայնական արտաքին քաղաքականության հետեւանքով:
Չինաստանը խնդիր ունի խելացի ուժի հետ։ Ի վերջո, դժվար է միաժամանակ կիրառել պատվաստանյութային դիվանագիտություն եւ «ռազմիկ գայլի դիվանագիտություն» (փոքր երկրների ագրեսիվ, հարկադրական ահաբեկում):
Ամերիկան ավելին է, քան իր կառավարությունը
Ճիշտ է, միջազգային հարցումները ցույց են տվել, որ Դոնալդ Թրամփի նախագահության օրոք ԱՄՆ-ն նույնպես գրանցել է փափուկ ուժի անկում։ Բայց, բարեբախտաբար, Ամերիկան ավելին է, քան իր կառավարությունը։ Ի տարբերություն կոշտ ուժի ակտիվների (օրինակ՝ ռազմական), փափուկ ուժի շատ ռեսուրսներ առանձնացված են կառավարությունից եւ միայն մասամբ են համապատասխանում դրա նպատակներին:
Օրինակ, հոլիվուդյան ֆիլմերը, որոնցում ցուցադրված են անկախ կանայք կամ բողոքող փոքրամասնությունները, ոգեշնչում են մարդկանց ամբողջ աշխարհում: Նույնը կարելի է ասել ամերիկյան հիմնադրամների բարեգործական գործունեության, ամերիկյան համալսարաններում հետազոտությունների ազատության մասին։
Ընկերությունները, համալսարանները, հիմնադրամները, եկեղեցիները եւ բողոքի շարժումները զարգացնում են իրենց սեփական փափուկ ուժը: Երբեմն նրանց գործունեությունը ամրապնդում է պաշտոնական արտաքին քաղաքական նպատակները, երբեմն էլ հակասության մեջ են մտնում դրանց հետ։ Ամեն դեպքում, փափուկ ուժի այս մասնավոր աղբյուրները գնալով ավելի կարեւոր են դառնում սոցիալական ցանցերի դարաշրջանում:
2021 թվականի հունվարի 6-ի ապստամբությունը ԱՄՆ Կոնգրեսում, անշուշտ, վնաս հասցրեց ԱՄՆ-ի փափուկ ուժին: Սակայն նրանք, ովքեր վաղաժամ սգացել են ամերիկյան ժողովրդավարության մահը, պետք է հիշեն, որ, չնայած համաճարակին, 2020 թվականի ընտրություններում ընտրողների աննախադեպ մասնակցություն գրանցվեց: Ամերիկայի ժողովուրդը դեռեւս ուժ ունի ազատ եւ արդար ընտրություններում դատարկախոսին տապալելու համար։
Դա չի նշանակում, որ ամերիկյան ժողովրդավարության կամ նրա փափուկ ուժի հետ ամեն ինչ կարգին է: Թրամփը խաթարել է ժողովրդավարական շատ նորմեր, որոնք այժմ անհրաժեշտ է վերականգնել։ Բայդենը իր նախագահության նպատակն է դարձրել ժողովրդավարության ամրապնդումը ինչպես երկրի ներսում, այդպես էլ երկրից դուրս, սակայն արդյունքները դեռեւս պետք է երեւան:
Ոչ ոք չի կարող վստահ լինել որեւէ երկրի փափուկ ուժի ապագա հետագծի վրա։ Բայց կասկած չկա, որ ներգրավվածության միջոցով ազդեցությունը կմնա համաշխարհային քաղաքականության կարեւոր բաղադրիչ: Ինչպես ասել է Մարկ Թվենը, «մահվանս մասին լուրերը խիստ չափազանցված են»: Նույնը կարելի է ասել փափուկ ուժի մասին։

Whatever Happened to Soft Power?
As 2021 drew to a close, Russia had massed troops near its border with Ukraine; China had flown military jets near Taiwan; North Korea was still pursuing its nuclear-weapons program; and Taliban fighters were patrolling the streets of Kabul. Seeing all this, friends asked me: “Whatever happened to soft power?”
One answer is that it can be found in other recent events, such as President Joe Biden’s virtual Summit for Democracy, which was attended by representatives from more than 100 countries. Having been excluded, China took to the airwaves and social media to proclaim that it had a different and more stable type of democracy than the one being extolled by the United States. What we were seeing was a great-power competition over soft power, understood as the ability to influence others by attraction rather than by coercion or payment.
When I first wrote about soft power in 1990, I was seeking to overcome a deficiency in how analysts thought about power generally. But the concept gradually acquired more of a political resonance. In some respects, the underlying thought is not new; similar concepts can be traced back to ancient philosophers such as Lao Tse. Nor does soft power pertain only to international behavior or to the US. Many small countries and organizations also possess the power to attract; and in democracies, at least, soft power is an essential component of leadership.
Still, the concept is now generally associated with international relations. As the European Union developed into its current form, European leaders increasingly made use of the term. And ever since 2007, when then-Chinese President Hu Jintao declared that China must develop its soft power, the government has invested billions of dollars in that quest. The challenge now is for China to implement an effective smart-power strategy. If it can effectively pair its growing hard power with soft power, it will be less likely to provoke counter-balancing coalitions.
Soft power is not the only or even the most important source of power, because its effects tend to be slow and indirect. But to ignore or neglect it is a serious strategic and analytic mistake. The Roman Empire’s power rested not only on its legions, but also on the attraction of Roman culture and law. Similarly, as a Norwegian analyst once described it, the American presence in Western Europe after World War II was “an empire by invitation.” No barrage of artillery brought down the Berlin Wall; it was removed by hammers and bulldozers wielded by people who had been touched by Western soft power.
Smart political leaders have long understood that values can create power. If I can get you to want what I want, I will not have to force you to do what you do not want to do. If a country represents values that others find attractive, it can economize on the use of sticks and carrots.
A country’s soft power comes primarily from three sources: its culture; its political values, such as democracy and human rights (when it upholds them); and its policies (when they are seen as legitimate because they are framed with an awareness of others’ interests). A government can influence others through the example of how it behaves at home (such as by protecting a free press and the right to protest), in international institutions (consulting others and fostering multilateralism), and through its foreign policy (such as by promoting development and human rights).
During the COVID-19 pandemic, China has tried to use so-called “vaccine diplomacy” to bolster its soft power, which had been damaged by its secretive handling of the initial outbreak of the coronavirus in Wuhan. The government’s efforts have been aimed at reinforcing its Belt and Road Initiative, which supports infrastructure projects in many parts of the world.
But international polls show that the results have been disappointing. In measures of attractiveness, China lags behind the US on all continents except Africa, where the two countries are tied. One reason for China’s lower level of soft power is its heavy-handed use of hard power in pursuit of an increasingly nationalist foreign policy. This has been on full display in its economic punishment of Australia and in its military operations on the Himalayan border with India.
China has a smart-power problem. After all, it is difficult to practice vaccine diplomacy and “wolf-warrior diplomacy” (aggressive, coercive browbeating of smaller countries) at the same time.
True, international polls showed that the US also suffered a decline in soft power during Donald Trump’s presidency. But, fortunately, America is more than its government. Unlike hard-power assets (such as armed forces), many soft-power resources are separate from the government and are only partly responsive to its purposes. For example, Hollywood movies showcasing independent women or protesting minorities inspire others around the world. So, too, does the charitable work of US foundations and the freedom of inquiry at American universities.
Firms, universities, foundations, churches, and protest movements develop soft power of their own. Sometimes their activities will reinforce official foreign-policy goals, and sometimes they will be at odds with them. Either way, these private sources of soft power are increasingly important in the age of social media.
The January 6, 2021, insurrection at the US Capitol certainly damaged US soft power. But those who would mourn the death of American democracy prematurely should bear in mind that the 2020 election drew an unprecedented turnout despite the pandemic. The American people are still able to unseat a demagogue in a free and fair election.
This is not to suggest that all is well with American democracy or its soft power. Trump eroded many democratic norms that now must be restored. Biden has made strengthening democracy at home and abroad a goal of his presidency, but the results remain to be seen.
No one can be certain about the future trajectory of any country’s soft power. But there is no doubt that influence through attraction will remain an important component of world politics. As Mark Twain famously quipped, “The reports of my death are greatly exaggerated.” The same is true of soft power.