Ըստ նախարարի, քաղաքացիների մոտ 50 տոկոսը կողմ է պատվաստվելուն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եթե 2021թ. մարտ ամսին քաղաքացիների միայն 10 տոկոսն էր պատրաստ պատվաստվել, ապա այժմ մոտ 50 տոկոսը կողմ է արտահայտվել պատվաստվելուն:
Այս տվյալները վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կայացած խորհրդակցության ընթացքում ներկայացրել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ վկայակոչելով նախարարության ուսումնասիրությունը:
Սեպտեմբերի 23-ի դրությամբ Covid-19-ի դեմ իրականացված պատվաստումների թիվը Հայաստանում անցել էր 277 000-ը, սեպտեմբերի 22-ին իրականացվել էր ավելի քան 9900 պատվաստում, ասել է նախարարը:
Անահիտ Ավանեսյանն ասել է, որ հանրապետությունում պատվաստանյութերի քանակը բավարար մակարդակի վրա է, առկա պաշարները համալրվում են նոր խմբաքանակով:
Նախարարը նշել է, որ դպրոցական սեզոնի բացմամբ պայմանավորված՝ դեպքերի շարունակվող աճ է գրանցվում. հիվանդանոցային մահճակալային ֆոնդը գերլարված ռեժիմով է աշխատում, արձանագրվում է հիվանդության ծանր եւ ծայրահեղ ծանր ընթացքների ավելացում եւ վերակենդանացման բաժանմունքների գերծանրաբեռնում:

Armenian minister says 50% of citizens are for vaccination - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. If in March 2021 only 10% of the citizens were ready to get shots, currently about 50% are for vaccination.
The data backed on the studies made by Ministry of Health has been presented by the minister Anahit Avanesyan at the meeting chaired by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
As of September 23, the number of vaccinations against COVID-19 in Armenia surpassed 277,000, on September 22 over 9,900 people were vaccinated, the minister said.
Avanesyan noted that there are enough vaccines in the country and that the existing reserves are being replenished with new batches.
The minister noted that agreed with the launch of the academic year a continuous growth in cases is being recorded. She said the number of grave and severely grave cases is growing, and the intensive care units are overloaded.--