Ըստ նախարարի, քաղաքացիների մոտ 50 տոկոսը կողմ է պատվաստվելուն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եթե 2021թ. մարտ ամսին քաղաքացիների միայն 10 տոկոսն էր պատրաստ պատվաստվել, ապա այժմ մոտ 50 տոկոսը կողմ է արտահայտվել պատվաստվելուն:
Այս տվյալները վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կայացած խորհրդակցության ընթացքում ներկայացրել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ վկայակոչելով նախարարության ուսումնասիրությունը:
Սեպտեմբերի 23-ի դրությամբ Covid-19-ի դեմ իրականացված պատվաստումների թիվը Հայաստանում անցել էր 277 000-ը, սեպտեմբերի 22-ին իրականացվել էր ավելի քան 9900 պատվաստում, ասել է նախարարը:
Անահիտ Ավանեսյանն ասել է, որ հանրապետությունում պատվաստանյութերի քանակը բավարար մակարդակի վրա է, առկա պաշարները համալրվում են նոր խմբաքանակով:
Նախարարը նշել է, որ դպրոցական սեզոնի բացմամբ պայմանավորված՝ դեպքերի շարունակվող աճ է գրանցվում. հիվանդանոցային մահճակալային ֆոնդը գերլարված ռեժիմով է աշխատում, արձանագրվում է հիվանդության ծանր եւ ծայրահեղ ծանր ընթացքների ավելացում եւ վերակենդանացման բաժանմունքների գերծանրաբեռնում:

По словам министра, около 50 % граждан выступают за вакцинацию - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Если в в марте 2021 года только 10 процентов граждан были готовы вакцинироваться, то сейчас за вакцинацию выступают около 50 процентов.
Эти данные представила министр здравоохранения Анаит Аванесян на совещании под председательством премьер-министра Никола Пашиняна, ссылаясь на проведенные министерством исследования.
Министр сообщила, что по состоянию на 23 сентября количество прививок от Covid-19 в Армении превысило 277 тысяч, 22 сентября было проведено более 9 900 прививок.
Анаит Аванесян сообщила, что количество вакцин в стране находится на удовлетворительном уровне, имеющиеся запасы пополняются новыми партиями.
Министр отметила, что в связи с открытием школьного сезона фиксируется продолжающийся рост заболеваемости. Больничный фонд работает в напряженном режиме, наблюдается учащение тяжелых и крайне тяжелых случаев течения заболевания, а также переполненность отделений реанимации.