Լուսանկարը` Էլիզա Մխիթարյան
Ի՞նչ է «ֆեյք նյուզը» եւ ինչո՞ւ է այն վտանգավոր հանրության համար: Ինչո՞ւ է Covid-19 համավարակը հատկապես հաճախ դառնում մեդիա մանիպուլյացիաների առարկա: Ինչպե՞ս տարբերել ճշմարտությունն ապատեղեկատվությունից եւ, առհասարակ, ինչպե՞ս պաշտպանվել «ֆեյք նյուզ»-ից: Բոլոր այս արդիական հարցերին Լրատվական ռադիոյի եթերում փորձել են պատասխանել ոլորտի մասնագետները՝ հայտնի բլոգեր, մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը եւ Մեդիամաքսի գլխավոր խմբագիր, դասախոս Դավիթ Ալավերդյանը:
Երեւանի պետական համալսարանի Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում նրանք միասին դասավանդում են «Տեղեկատվական անվտանգություն» առարկան եւ սովորեցնում են ապագա լրագրողներին տարբերել տեղեկատվության հավաստի եւ կեղծ աղբյուրները: Այդ գիտելիքները կարող են օգտակար լինել շատերին, քանզի Հայաստանի բնակիչների զգալի մասը տեղեկությունները քաղում է համացանցից եւ հատկապես սոցիալական ցանցերից, առաջին հերթին՝ Ֆեյսբուքից, որտեղ «ֆեյք նյուզը» եւ մեդիա մանիպուլյացիները հատկապես շատ են:
«Երբեմն կեղծիքն այնքան լավ է քողարկված, որ նույնիսկ ես եմ դժվարանում հասկանալ` լուրը հավաստի է, թե ոչ: Նման դեպքերում ես անմիջապես փորձում եմ գտնել սկզբնաղբյուրը, փնտրում եմ տեղեկության հաստատումը հեղինակավոր այլ աղբյուրներում: Շատ ավելի բարդ է լինում, երբ սկզբնաղբյուրն է հանդես գալիս հակասական հայտարարություններով: Covid-19 համավարակի առաջին ամիսներին լուրերը, մեկնաբանությունները, կարծիքներն այնքան շատ էին ու հակասական, որ հանրության մոտ իսկական խառնաշփոթ էր առաջացել, եւ մարդիկ չէին հասկանում՝ ում հավատալ եւ ում՝ ոչ»,- հաղորդման ընթացքում ասում է Սամվել Մարտիրոսյանը, ով ինքն էլ դիմակ կրելու եւ համավարակից պաշտպանվելու հանրային արշավի ակտիվ մասնակից է:
«Եթե տարիներ առաջ մենք տեղեկատվության աղբյուրների պակաս էինք զգում, ապա այժմ ստիպված ենք սահմանափակել դրանք, իսկ երբեմն նույնիսկ պաշտպանվել դրանցից: Իմ ուսանողներին եւ գործընկերներին ես խորհուրդ եմ տալիս ընտրել հավաստի մի քանի լրատվամիջոցներ, որոնց իրենք վստահում են եւ որոնք իրենց երբեք չեն ստել, եւ հավատալ միայն նրանց, իսկ մնացած բոլոր աղբյուրներից հրաժարվել կամ թերահավատորեն վերաբերվել: Նույնը խորհուրդ եմ տալիս անել նաեւ սոցիալական ցանցերում: Դա զգալիորեն հեշտացնում է կյանքը եւ օգնում խուսափել հիասթափություններից»,- խորհուրդ է տալիս Դավիթ Ալավերդյանը:
Փորձագետները նկատել են, որ մեդիա մանիպուլյացիների նոր ալիքը կապված է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստվելու քարոզարշավի հետ: Մի շարք լրատվամիջոցներ, սոցցանցերի ակտիվ օգտատերեր կասկածի տակ են դնում պատվաստանյութերի արդյունավետությունը, չնայած ամբողջ աշխարհն այսօր արագ տեմպերով պատվաստվում է, որպեսզի ընդմիշտ հաղթահարի համավարակը:
«Առողջապահական թեմաներով «ֆեյք նյուզ»-երը հիրավի վտանգավոր են, առաջին հերթին՝ հենց բուժվողների կյանքի համար, քանզի այդ հրապարակումների ազդեցության տակ մարդիկ կարող են հրաժարվել պատվաստումից կամ ընդհանրապես բուժումից եւ զրկվել իրենց կյանքից: Այդ է պատճառը, որ մենք՝ լրագրողները, բլոգերները, փորձագետները պարտավոր ենք օգտագործել հաղորդակցության հնարավոր բոլոր խողովակները հանրությանը ճշմարտությունը հասցնելու համար»,- իրենց ամփոփիչ խոսքում ասում են հաղորդման հյուրերը:

Эксперты утверждают: фейк-ньюз опасны для здоровья - Mediamax.am
Что такое фейк-ньюз и чем они опасны для общества? Почему пандемия Covid-19 становится предметом медиаманипуляций особенно часто? Как отличить правду от дезинформации и, вообще, как обезопасить себя от фейковых новостей? Ответы на эти актуальные вопросы в эфире «Лратвакан Радио» постарались дать известные специалисты в сфере информационной безопасности – медиаэксперт Самвел Мартиросян и главный редактор «Медиамакса» Давид Алавердян.
Они вместе преподают «Информационную безопасность» на факультете журналистики Ереванского государственного университета и учат отличать достоверные источники информации от ложных. Эти знания пригодятся не только будущим журналистам, но и многим жителям Армении, поскольку они черпают информацию из интернета, главным образом из интернета, в частности из «Фейсбука» и других соцсетей, где особенно много фейковых новостей и медиаманипуляций.
«Иногда ложь бывает настолько хорошо завуалирована, что даже мне трудно понять, достоверна ли та или иная новость. В подобных случаях я сразу пытаюсь найти первоисточник, ищу подтверждение информации в авторитетных изданиях. Гораздо сложнее, когда сам первоисточник выступает с противоречивыми заявлениями. В первые месяцы пандемии новости, комментарии, мнения по поводу Covid-19 были настолько многочисленными и противоречивыми, что общественность была действительно сбита с толку, и люди не понимали, кому верить, а кому нет», – рассказывает Самвел Мартиросян, который сам активно поддерживает общественную кампанию по обязательному ношению масок:
«Если несколько лет назад у нас был дефицит источников информации, то теперь мы вынуждены ограничивать их, а иногда даже защищаться. Я советую своим студентам и коллегам выбрать несколько надежных СМИ, которым они доверяют и которые никогда им не лгали, и верить только им, от остальных же отказаться или же относиться к ним критически. То же самое рекомендую сделать и в отношении социальных сетей. Это изрядно облегчает жизнь и помогает избежать разочарований», – советует Давид Алавердян.
Эксперты замечают, что новая волна медиаманипуляций связана с кампанией по вакцинации от коронавируса. Ряд СМИ, а также некоторые активные пользователи социальных сетей ставят под сомнение эффективность прививок, несмотря на то, что сегодня весь мир ускоренными темпами вакцинируется, чтобы навсегда победить пандемию.
«Фейковые новости на тему здоровья реально опасны, поскольку под их влиянием люди могут вообще отказаться от вакцинации или лечения и лишиться жизни. Именно поэтому мы – журналисты, блогеры, эксперты – обязаны использовать все возможные каналы коммуникации, чтобы донести до общественности правду», – заключают гости программы.