Լուսանկարը` Էլիզա Մխիթարյան
Ի՞նչ է «ֆեյք նյուզը» եւ ինչո՞ւ է այն վտանգավոր հանրության համար: Ինչո՞ւ է Covid-19 համավարակը հատկապես հաճախ դառնում մեդիա մանիպուլյացիաների առարկա: Ինչպե՞ս տարբերել ճշմարտությունն ապատեղեկատվությունից եւ, առհասարակ, ինչպե՞ս պաշտպանվել «ֆեյք նյուզ»-ից: Բոլոր այս արդիական հարցերին Լրատվական ռադիոյի եթերում փորձել են պատասխանել ոլորտի մասնագետները՝ հայտնի բլոգեր, մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը եւ Մեդիամաքսի գլխավոր խմբագիր, դասախոս Դավիթ Ալավերդյանը:
Երեւանի պետական համալսարանի Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում նրանք միասին դասավանդում են «Տեղեկատվական անվտանգություն» առարկան եւ սովորեցնում են ապագա լրագրողներին տարբերել տեղեկատվության հավաստի եւ կեղծ աղբյուրները: Այդ գիտելիքները կարող են օգտակար լինել շատերին, քանզի Հայաստանի բնակիչների զգալի մասը տեղեկությունները քաղում է համացանցից եւ հատկապես սոցիալական ցանցերից, առաջին հերթին՝ Ֆեյսբուքից, որտեղ «ֆեյք նյուզը» եւ մեդիա մանիպուլյացիները հատկապես շատ են:
«Երբեմն կեղծիքն այնքան լավ է քողարկված, որ նույնիսկ ես եմ դժվարանում հասկանալ` լուրը հավաստի է, թե ոչ: Նման դեպքերում ես անմիջապես փորձում եմ գտնել սկզբնաղբյուրը, փնտրում եմ տեղեկության հաստատումը հեղինակավոր այլ աղբյուրներում: Շատ ավելի բարդ է լինում, երբ սկզբնաղբյուրն է հանդես գալիս հակասական հայտարարություններով: Covid-19 համավարակի առաջին ամիսներին լուրերը, մեկնաբանությունները, կարծիքներն այնքան շատ էին ու հակասական, որ հանրության մոտ իսկական խառնաշփոթ էր առաջացել, եւ մարդիկ չէին հասկանում՝ ում հավատալ եւ ում՝ ոչ»,- հաղորդման ընթացքում ասում է Սամվել Մարտիրոսյանը, ով ինքն էլ դիմակ կրելու եւ համավարակից պաշտպանվելու հանրային արշավի ակտիվ մասնակից է:
«Եթե տարիներ առաջ մենք տեղեկատվության աղբյուրների պակաս էինք զգում, ապա այժմ ստիպված ենք սահմանափակել դրանք, իսկ երբեմն նույնիսկ պաշտպանվել դրանցից: Իմ ուսանողներին եւ գործընկերներին ես խորհուրդ եմ տալիս ընտրել հավաստի մի քանի լրատվամիջոցներ, որոնց իրենք վստահում են եւ որոնք իրենց երբեք չեն ստել, եւ հավատալ միայն նրանց, իսկ մնացած բոլոր աղբյուրներից հրաժարվել կամ թերահավատորեն վերաբերվել: Նույնը խորհուրդ եմ տալիս անել նաեւ սոցիալական ցանցերում: Դա զգալիորեն հեշտացնում է կյանքը եւ օգնում խուսափել հիասթափություններից»,- խորհուրդ է տալիս Դավիթ Ալավերդյանը:
Փորձագետները նկատել են, որ մեդիա մանիպուլյացիների նոր ալիքը կապված է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստվելու քարոզարշավի հետ: Մի շարք լրատվամիջոցներ, սոցցանցերի ակտիվ օգտատերեր կասկածի տակ են դնում պատվաստանյութերի արդյունավետությունը, չնայած ամբողջ աշխարհն այսօր արագ տեմպերով պատվաստվում է, որպեսզի ընդմիշտ հաղթահարի համավարակը:
«Առողջապահական թեմաներով «ֆեյք նյուզ»-երը հիրավի վտանգավոր են, առաջին հերթին՝ հենց բուժվողների կյանքի համար, քանզի այդ հրապարակումների ազդեցության տակ մարդիկ կարող են հրաժարվել պատվաստումից կամ ընդհանրապես բուժումից եւ զրկվել իրենց կյանքից: Այդ է պատճառը, որ մենք՝ լրագրողները, բլոգերները, փորձագետները պարտավոր ենք օգտագործել հաղորդակցության հնարավոր բոլոր խողովակները հանրությանը ճշմարտությունը հասցնելու համար»,- իրենց ամփոփիչ խոսքում ասում են հաղորդման հյուրերը:

What are fake news and why are they dangerous for the public? Why is the COVID-19 pandemic so often the target of media manipulations? How can you distinguish between misinformation and truth? How can you protect yourself from fake news in general? Famous blogger and media expert Samvel Martirosyan, and Mediamax Editor-in-chief, Professor Davit Alaverdyan, discussed these issues with the Armenian News Radio.
The two experts teach Information Security at the Department of Journalism of the Yerevan State University (YSU), explaining to future reporters how to distinguish between reliable and false sources of information. Many people outside journalism can find the knowledge useful too, as a significant part of the population of Armenia gathers information from the internet and especially from social networks, Facebook above all, where “fake news” and media manipulations are particularly frequent.
“Sometimes the falsehood is so well-hidden that even I find it difficult to understand whether the news is true or not. In such cases, I try at once to find the source, seek confirmation of the given report in other sources that I consider reliable. It is much more difficult when the source makes contradictory statements. In the first months of the COVID-19 epidemic in Armenia, there were so many news, comments, and opinions, and they were so contradictory, that the public was really confused and people did not understand whom to believe,” said Samvel Martirosyan, who is an active participant of the public campaign promoting masks and other safety measures against the epidemic.
“Years ago, we lacked sources of information, and now, there are so many we have to limit them and sometimes even protect ourselves from them. I advise my students and colleagues to choose a few reliable media outlets that they trust based on the fact these outlets never lied, and to believe only them and reject or be sceptical of all other sources. I recommend doing the same on social media. It makes life much easier and helps to avoid disappointment,” advised David Alaverdyan.
The two experts link the new wave of media manipulations to the COVID vaccination campaign. A number of media outlets and active social media users are questioning the effectiveness of vaccines, although the whole world is getting vaccinated at a rapid pace to squash the pandemic for good.
“Fake news about healthcare-related topics are particularly dangerous, primarily for the patients themselves, because people might refuse to get vaccinated or reject treatment and die under the influence of these false reports. This is why we - the journalists, the bloggers, the experts – want to use all channels of communication to report the truth to the people,” concluded Martirosyan and Alaverdayn.