Երեւան: Մեդիամաքս: Մեկնարկել է Future Armenian (Ապագա հայկականը) հանրային նախաձեռնությունը, որի նպատակն է «ստեղծել Հայաստանի եւ հայության կայուն զարգացման շուրջ համընդհանուր փոխըմբռնում»։
Ծրագրի նախաձեռնող խմբում են Ռիչարդ Ազարնիան (Ֆրանսիա), Արթուր Ալավերդյանը (Հայաստան), Նուբար Աֆեյանը (ԱՄՆ) եւ Ռուբեն Վարդանյանը (Ռուսաստան)։
Ծրագրի մշակմանը եւ քննարկմանը մասնակցել են հարյուրավոր մարդիկ աշխարհի տարբեր երկրներից, եւ որին արդեն միացել են 380 հոգի, այդ թվում՝ Նիկոլա Ազնավուրը (Հայաստան), Կարո Արմենը (ԱՄՆ), Լեւոն Արոնյանը (Հայաստան), Էնթոնի Բարսամյանը (ԱՄՆ), Գեորգի Դերլուգյանը (Արաբական Էմիրություններ), Ռուբեն Ենիկոլոպովը (Ռուսաստան), Ատոմ Էգոյանը (Կանադա), Էդուարդո Էռնեկյանը (Արգենտինա), Ջեյմս Թուֆենկյանը (ԱՄՆ), Ռուբեն Հարությունյանը (Ռուսաստան), Ռալֆ Յիրիկյանը (Հայաստան), Էրիկ Նազարյանը (ԱՄՆ), Ստաս Նամինը (Ռուսաստան), Ալիս Պետրոսյանը (ԱՄՆ), Մարի Փափազյանը (ԱՄՆ), Փոլ Փոլմանը (Շվեյցարիա), Արտյոմ Օգանովը (Ռուսաստան):
Ապագա հայկականի հռչակած 15 նպատակներն են.
1. Տեսլականի սահմանում. Հավաքականորեն սահմանել եւ տեր կանգնել Հայաստանի ապագային:
2. Երաշխավորված պետականություն. Ընդունել մեր անվտանգության դեմ սպառնալիքի առկայությունը եւ կառուցել ավելի արդյունավետ ու հեռանկարային պաշտպանական համակարգ:
3. Պատմական պատասխանատվություն. Հարգել Հայոց ցեղասպանության նահատակների, այն վերապրածների եւ նրանց փրկողների հիշատակը միջազգային իրազեկման եւ մարդասիրական աջակցության միջոցով՝ կանխարգելելու համար մարդկության դեմ բռնությունը, պայքարելու դրա դեմ եւ վերացնելու համար դրա հետեւանքները:
4. Ազատ Արցախ. Երաշխավորել Արցախի ֆիզիկական անվտանգությունը եւ հաստատել նրա իրավական կարգավիճակը:
5. Հայաստան-Սփյուռք միասնականություն. Հայաստանի եւ Սփյուռքի փոխհարաբերությունները վերածել փոխադարձության եւ վստահության վրա հիմնված հարաբերությունների:
6. Ուժեղ սփյուռք. Թարմացնել եւ ընդլայնել սփյուռքյան կազմակերպություններն ու կառույցները՝ դրանց կենսունակությունն ապահովելու եւ ողջ աշխարհում հայոց ժառանգությունը պահպանելու համար:
7. Ուժեղ դաշինքներ. Հակազդել մեկուսացմանը եւ կարեւորություն ձեռք բերել՝ տարածաշրջանային եւ համաշխարհային ռազմավարական գործընկերությունների միջոցով:
8. Հարաճում. Խթանել մարդկային ու ֆինանսական կապիտալ ներգրավող մրցունակ տնտեսություն:
9. Բնակչության աճ. Կենտրոնանալ Հայաստանի ժողովրդագրական մարտահրավերներին լուծում տալու վրա՝ Հայաստանի ապագան երաշխավորելու համար ապահովելով բնակչության աճ, հայրենադարձություն եւ մասնագետների ներհոսք:
10. Կրթության գերազանցություն. Առաջնահերթություն հաղորդել կրթությանը՝ որպես աշխարհի հայության բարձրագույն սոցիալական արժեք:
11. Գիտության, տեխնոլոգիաների եւ ստեղծագործականության գերակայություն. Ներդրումներ կատարել գիտության, տեխնոլոգիաների եւ ստեղծագործականության մեջ՝ նորարարությունն ու զարգացումը խթանելու համար հատկապես առողջապահության, շրջակա միջավայրի եւ գիտելիքահեն տնտեսության ոլորտներում:
12. Ողջամիտ կառավարում. Զարգացնել արդյունավետ եւ հաշվետու ինստիտուտներ, հավատարիմ մնալ կառավարության ու հասարակության մեջ կատարելության եւ պրոֆեսիոնալիզմի ձգտմանը:
13. Արդար հասարակություն եւ նվազեցված անհավասարություններ. Արմատախիլ անել աղքատությունը եւ հասնել հասարակության մեջ ազնվության եւ արդարության տիրապետման:
14. Ժառանգության պահպանում. Հիմնվելով մեր եզակի ինքնության ու պատմական փորձի վրա՝ այն օգտագործել ոգեշնչելու եւ առաջնորդելու համար մեր ապագան:
15. Փաստերի վրա հիմնված որոշումների կայացում. Ղեկավարությունից եւ հասարակությունից պահանջել, որ ազգային որոշումների կայացումը հիմնված լինի ոչ թե պատրանքների, այլ փաստերի վրա։
«Չնայած այս ժամանակահատվածն համընկնում է Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի հետ, այս նախաձեռնությունը չունի քաղաքական նպատակներ եւ հավակնություններ: Մինչ Հայաստանն ընտրում է իր ապագա առաջնորդներին, այս նախաձեռնությունը խթանում է բաց հանրային դիսկուրս՝ ընտրելու ապագա, որը կոգեշնչի ու կներգրավի Հայաստանի եւ համայն հայության հավաքական ներուժը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նախաձեռնողներն առաջիկա ամիսներին իրականացնելու են նաեւ տեղեկատվական արշավ տարբեր հարթակներում հանրային բանավեճերի եւ քննարկումների միջոցով, ինչպես վիրտուալ, այնպես էլ ոչ վիրտուալ ձեւաչափով: Տեղեկատվական արշավի նպատակն է բարձրացնել իրազեկումը լայն հանրության շրջանում եւ ապահովել մասնակցություն յուրաքանչյուր նպատակի շուրջ՝ համատեղ քննարկելու համար այդ նպատակներին հասնելու լավագույն ուղին:
Բոլոր հետաքրքրված մարդիկ կարող են դառնալ համանախաձեռնող՝ այցելելով www.futurearmenian.com կայք, մասնակցելով «ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» նախաձեռնության առաջիկա քննարկումներին եւ միասին ծրագրել հետագա քայլերը:

Ереван /Медиамакс/. Запущена общественная инициатива The Future Armenian, целью которой является «в ходе конструктивного диалога выработать всеобщее представление об устойчивом развитии Армении и армянского народа».
Членами инициативной группы выступили Ричард Азарниа (Франция), Артур Алавердян (Армения), Нубар Афеян (США) и Рубен Варданян (Россия).
К инициативе уже присоединились 380 человек, включая Николя Азнавура (Армения), Гаро Армена (США), Левона Ароняна (Армения), Рубена Арутюняна (Россия), Энтони Барсамяна (США), Георгия Дерлугьяна (ОАЭ), Рубена Ениколопова (Россия), Ральфа Йирикяна (Армения), Стаса Намина (Россия), Эрика Назаряна (США), Элис Петросян (США), Артёма Оганова (Россия), Мари Папазян (США), Пола Полмана (Швейцария), Джеймса Туфенкяна (США), Атома Эгояана (Канада) и Эдуардо Эрнекяна (Аргентина).
The Future Armenian провозгласило 15 целей:
1. Формулировка концепции: вместе спланировать будущее Армении и нести ответственность за его создание.
2. Гарантия суверенитета: признать существующую угрозу суверенитету Армении и создать более эффективную и перспективную систему обороны и безопасности.
3. Историческая ответственность: чтить память жертв Геноцида армян, а также выживших и их спасителей, ведя международную просветительскую и гуманитарную деятельность для предотвращения преступлений против человечности, преодоления последствий насилия и для искоренения его в будущем.
4. Свободный Арцах: гарантировать физическую безопасность Арцаха и определить его правовой статус.
5. Единство Армении и диаспоры: трансформировать отношения между Арменией и диаспорой на основе принципа взаимности и доверия.
6. Сильная диаспора: реформировать и усилить диаспоральные институты и структуры для обеспечения их жизнеспособности и сохранения армянского наследия во всём мире.
7. Эффективные партнёрства: добиться выхода из изоляции и обрести значимость благодаря региональному и глобальному стратегическому взаимодействию.
8. Опережающий рост: создать конкурентную экономическую модель, в равной степени привлекательную для человека и капитала.
9. Рост численности населения: гарантировать будущее Армении, сконцентрировавшись на решении демографической проблемы за счёт стимулирования роста численности населения, репатриации и привлечения в страну квалифицированных кадров.
10. Превосходство в образовании: сделать образование приоритетом и главной социальной ценностью для армянского народа во всём мире.
11. Примат науки, технологий и креативности: инвестировать в науку, технологии и творческую деятельность, чтобы стимулировать развитие инновационной экономики, обеспечивающей здоровую и экологически безопасную жизнь.
12. Надлежащее управление: создать эффективные и подотчётные в своей деятельности институты, сделать профессионализм и стремление к совершенству основополагающими принципами в государственных структурах и в обществе в целом.
13. Справедливое общество и сокращение неравенства: преодолеть бедность, построить открытое и честное общество.
14. Сохранение наследия: опираться на уникальную идентичность армянского народа и исторический опыт, вдохновляться ими и ориентироваться на них, создавая будущее.
15. Принятие обоснованных решений: требовать от руководства страны и общества, чтобы судьбоносные для Армении решения основывались на фактах, а не на иллюзиях.
«Несмотря на то, что старт The Future Armenian совпадает по времени с кампанией, предваряющей парламентские выборы в Армении, эта инициатива не имеет политических устремлений и не преследует политических целей. В то время как Армения будет выбирать своих представителей, инициатива будет содействовать открытым дебатам, в ходе которых широкая общественность будет выбирать модель будущего страны и нации, которая привлечёт и объединит силы армян в Армении и во всём мире», - говорится в сообщении.
В ближайшие месяцы инициаторы The Future Armenian намерены организовать проведение общественных дискуссий и открытых дебатов на разных площадках и в виртуальном пространстве. Цель этих мероприятий – повысить осведомлённость широкой общественности и обеспечить её участие в обсуждении 15 целей и оптимальных путей их достижения.
Все заинтересованные лица и организации могут стать соавторами инициативы, посетив www.futurearmenian.com, приняв участие в предстоящих дискуссиях и совместном планировании следующих шагов.