2021 թվականը Հայկական ԱԷԿ-ի համար «որոշիչ կլինի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի եւ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն այսօր այցելել են Հայկական ատոմակայան կատարած այցի ընթացքում:
ՀԱԷԿ-ի արդիականացման աշխատանքների գլխավոր կապալառուն է «Ռուսատոմ սերվիս» ընկերությունը, որը «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի խմբի մաս է կազմում:
«Ռոսատոմ»-ի հաղորդագրության մեջ ասված է, որ «2021 թվականը Հայկական ԱԷԿ-ի  եւ ընդհանրապես Հայաստանի ատոմային էներգետիկայի զարգացման համար որոշիչ է լինելու»։
«Անցած տարին հեշտ չէր համաճարակի պատճառով, բայց մենք շատ բան արեցինք հայ մասնագետների հետ համատեղ ջանքերով: Իրականացվել է մեծ ծավալի աշխատանք. ավարտվել է տուրբագեներատորի հիմնանորոգումը, ռեակտորի կառավարման եւ պաշտպանության համակարգերի կրիչների գործիքային փորձաքննություն, ստուգվել են մետաղի ոչ քայքայիչ վերահսկողության գործիքները: Կայանը նախապատրաստվել է ռեակտորի ակտիվ գոտու վթարային հովացման համակարգի արդիականացմանն ու իրանի վերականգնողական թրծաթողմանը», - ասել է «Ռուսատոմ սերվիս»-ի գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սալկովը:
Այս տարի կայանի պլանային կանխարգելիչ նորոգումը (ՊԿՆ-2021) կտեւի սովորականից ավելի երկար: Հայկական ատոմակայանի աշխատանքը կդադարեցվի 141 օրով: Նման երկարատեւ անջատումը պայմանավորված է կայանի արդիականացմանն ուղղությամբ մնացած աշխատանքներն ավարտելու անհրաժեշտությամբ, որոնց թվում կարեւոր տեղ է զբաղեցնում ռեակտորի իրանի թրծաթողումը:
«Կայանի անջատումից առաջ անհրաժեշտ է արդիականացնել ռեակտորային դահլիճի 250 տոննանոց կռունկները, որոնք անհրաժեշտ են թրծաթողման կայանքի տեղադրման համար: Անհրաժեշտ կլինի նաեւ ռեակտորից բեռնաթափել վառելիքը եւ ծանրակշիռ սարքավորումը», - ասել է կայանի գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը:
«Այս տարի ծրագրված բոլոր գործողությունները հաջողությամբ իրականացնելուց հետո Հայաստանի կառավարությանն առընթեր միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեն երկարաձգելու է կայանի շահագործման լիցենզիան մինչեւ 2026 թվականը: Բացի այդ, թրծաթողման գործընթացն իրականացնելու արդյունքում կվերականգնվեն ռեակտորի իրանի ֆիզիկա-մեխանիկական հատկությունները, եւ կայանը հնարավոր կլինի շահագործել նաեւ 2026 թվականից հետո», - ավելացրել է նա:

2021 год станет определяющим для атомной энергетики Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр территориального управления и инфраструктур Армении Сурена Папикян и посол России в Армении Сергей Копыркин посетили сегодня Армянскую атомную электростанцию.
Визит состоялся для ознакомления с ходом реализации работ по модернизации АЭС, генеральным подрядчиком которых выступает АО «Русатом Сервис», входящее в электроэнергетический дивизион Госкорпорации «Росатом». В распространенном сегодня пресс-релизе «Росатома» говорится, что «2021 год станет определяющим для работы Армянской АЭС и развития атомной энергетики Армении в целом».
«Прошлый год был непростым из-за пандемии, но совместными усилиями с армянскими атомщиками мы сделали очень многое. Был реализован большой объем работ: завершен капитальный ремонт турбогенератора, проведено инструментальное обследование приводов систем управления и защиты реактора, выполнена проверка приборов для неразрушающего контроля металла. Также станцию подготовили к модернизации системы аварийного охлаждения активной зоны реактора и восстановительному отжигу корпуса реактора. На станцию была доставлена установка для отжига и уже завершены работы по ее сборке», - сказал гендиректор АО «Русатом Сервис» Евгений Сальков.
В этом году планово-предупредительный ремонт на станции будет длиться дольше обычного. Армянская АЭС остановится на 141 дeнь. Столь долгая остановка связана с необходимостью завершения оставшихся работ по модернизации станции, в числе которых важное место занимает отжиг корпуса реактора.
«До остановки станции еще предстоит модернизировать 250-тонные краны реакторного зала, необходимые для монтажа отжиговой установки. Также из реактора необходимо будет выгрузить топливо и тяжеловесное оборудование», - сказал гендиректор станции Эдуард Мартиросян. «После успешного проведения в этом году всех запланированных мероприятий Государственный комитет по регулированию ядерной безопасности при правительстве Армении продлит лицензию на эксплуатацию станции до 2026 года. Кроме того, после проведения процедуры отжига на АЭС восстановятся физико-механические свойства корпуса реактора и станцию можно будет эксплуатировать и после 2026 года», - добавил он.