Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը, ով հիվանդանոցում բուժվում է նոր տիպի կորոնավիրուսից, առաջիկա օրերին դուրս կգրվի հիվանդանոցից։
Այս մասին հաղորդել է նախագահի մամուլի ծառայությունը եւ նշել, որ նախագահը բուժումը կշարունակի տնային պայմաններում՝ բժիշկների հսկողության տակ: Նրան ցուցված է անկողնային ռեժիմ։
«Ապաքինվելուց հետո եւ բժիշկների համապատասխան թույլտվությունը ստանալուն պես Հանրապետության նախագահը կվերադառնա Հայաստան, մինչ այդ կշարունակի աշխատել հեռավար»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

Armenian President to be discharged from London hospital - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. In the next few days President of Armenia Armen Sarkissian will be discharged from London hospital, where he has been treated from COVID-19.
The presidential press service has made the announcement, adding that the President will continue his recovery at home, under medical monitoring. The doctors’ direction for him is bed rest.
“After making the recovery and receiving the corresponding permission for the medics, the President will return to Armenia. Until then, he will be working remotely,” the press service said.