Ռուբեն Վարդանյան. «Պետք է գիտակցենք ճգնաժամի խորությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սոցիալական ներդրող, IDeA հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի կարծիքով, այսօր հայ հասարակության համար հիմնական մարտահրավերը «այսօրվա ճգնաժամի խորության գիտակցումն է»:
«Ճգնաժամի խորության եւ ծավալի գիտակցումը թույլ կտա՝ առանց խուճապի մատնվելու, հասկանալ, որ այն հնարավոր է հաղթահարել միայն համատեղ ջանքերով: Ոչ իշխանությունները, ոչ ընդդիմությունը հնարավորություն չունեն միայնակ լուծել այս խնդիրները: Մեզ պետք է անկեղծ խոսակցություն այն մասին, թե որտեղ ենք մենք գտնվում այսօր, այլ ոչ թե բաժանում «ներկաների» եւ «նախկինների», «սեւերի» կամ «սպիտակների»:
Մենք պատրանք ունենք, որ եթե ինչ-որ տեղ ինչ-որ մի բան շտկենք, մեր բոլոր խնդիրները ինքնաբերաբար կլուծվեն: Դա այդպես չէ», - ասել է Ռուբեն Վարդանյանը Repat Riarch նախագծին տված հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ Հայաստանի իշխանությունները եւ հայկական սփյուռքը ի վիճակի չեն ինքնուրույն լուծել առկա խնդիրները, «անհրաժեշտ է ներգրավել միջազգային կառույցներին ու մասնագետներին, Ռուսաստանին»:
«Հիմնական մարտահրավերներից մեկը ինստիտուտների նկատմամբ վստահության կորուստն է: Մեկ այլ լուրջ խնդիր է կառավարչական ճգնաժամն եւ որոշում կայացնող մարդկանց պակասը: Հայաստանում կառավարչական ճգնաժամ է բոլոր մակարդակներում, եւ մենք չենք պատկերացնում դրա մասշտաբները», - ասել է Վարդանյանը:
Ըստ նրա, ստեղծված իրավիճակում չափազանց կարեւոր է փոխգործակցություն հաստատելը եւ սովորական եսակենտրոն մոդելներից հրաժարվելը: Այդ պատճառով «Ավրորա» նախաձեռնությունն այսօր գործում է Արցախում՝ համագործակցելով բազմաթիվ կազմակերպությունների հետ, նշել է Ռուբեն Վարդանյանը: Նա շեշտել է, որ անհրաժեշտ է «ամեն օր փոքր նախագծեր իրականացնել», քանի որ դա թույլ կտա վերականգնել մարդկանց հույսը:
«Մեզ համար շատ կարեւոր է խուսափել «հավաքական զոհի» բարդույթի կրկնությունից: Այս բարդույթից մենք ազատվել էինք Արցախյան առաջին պատերազմում տարած հաղթանակի շնորհիվ: Այսօր այն վերադարձել է, եւ դա շատ լուրջ մտավոր ճգնաժամ է, որը նպաստում է արտագաղթին: Այս կրկնության հաղթահարումը լուրջ մարտահրավեր է էլիտաների համար», - ասել է Վարդանյանը:

Рубен Варданян: «главный вызов - осознать масштаб и глубину кризиса» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Социальный инвестор, соучредитель фонда IDeA Рубен Варданян считает, что сегодня главным вызовом для армянского общества является «осознание глубины кризиса, в котором мы находимся».
«Осознание глубины и масштаба кризиса позволит, не впадая в панику, понять, что преодолеть его можно только совместными усилиями. Ни у власти, ни у оппозиции нет шансов решить эти проблемы в одиночку. Нам нужен честный разговор о том, где мы сегодня находимся, а не разделение на «нынешних» и «бывших», «черных» или «белых».
У нас есть иллюзия, что можно где-то что-то подправить и все наши проблемы будут решены. Это не так», - сказал Рубен Варданян в интервью проекту Repat Riarch.
Варданян отметил, что власти Армении и армянская диаспора не способны самостоятельно решить существующие проблемы, «необходимо привлечение международных институтов и специалистов, России».
«Один из ключевых вызовов - это потеря доверия к институтам. Другая серьезная проблема - отсутствие управленческих кадров и людей, которые могут принимать решения. Управленческий кризис в Армении на всех уровнях, и мы не представляем себе его масштабы», - сказал Варданян.
По его словам, в сложившейся ситуации крайне важно налаживать взаимодействие и отказываться от принятых эгоцентричных моделей. Именно поэтому инициатива «Аврора» работает сегодня в Арцахе в партнерстве со многими орагнизациями, заметил Рубен Варданян. Он подчеркнул, что необходимо «каждый день делать небольшие проекты», поскольку это позволит людям восстановить надежду.
«Нам очень важно уйти от рецидива «коллективной жертвы». Мы освободились от этого комплекса благодаря победе в первой Арцахской войне. Сегодня он вернулся, и это очень серьезный ментальный кризис, благоприятствующий эмиграции. Преодоление этого рецидива - вызов для элит», - заявил Варданян.