Ռուբեն Վարդանյան. «Պետք է գիտակցենք ճգնաժամի խորությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սոցիալական ներդրող, IDeA հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի կարծիքով, այսօր հայ հասարակության համար հիմնական մարտահրավերը «այսօրվա ճգնաժամի խորության գիտակցումն է»:
«Ճգնաժամի խորության եւ ծավալի գիտակցումը թույլ կտա՝ առանց խուճապի մատնվելու, հասկանալ, որ այն հնարավոր է հաղթահարել միայն համատեղ ջանքերով: Ոչ իշխանությունները, ոչ ընդդիմությունը հնարավորություն չունեն միայնակ լուծել այս խնդիրները: Մեզ պետք է անկեղծ խոսակցություն այն մասին, թե որտեղ ենք մենք գտնվում այսօր, այլ ոչ թե բաժանում «ներկաների» եւ «նախկինների», «սեւերի» կամ «սպիտակների»:
Մենք պատրանք ունենք, որ եթե ինչ-որ տեղ ինչ-որ մի բան շտկենք, մեր բոլոր խնդիրները ինքնաբերաբար կլուծվեն: Դա այդպես չէ», - ասել է Ռուբեն Վարդանյանը Repat Riarch նախագծին տված հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ Հայաստանի իշխանությունները եւ հայկական սփյուռքը ի վիճակի չեն ինքնուրույն լուծել առկա խնդիրները, «անհրաժեշտ է ներգրավել միջազգային կառույցներին ու մասնագետներին, Ռուսաստանին»:
«Հիմնական մարտահրավերներից մեկը ինստիտուտների նկատմամբ վստահության կորուստն է: Մեկ այլ լուրջ խնդիր է կառավարչական ճգնաժամն եւ որոշում կայացնող մարդկանց պակասը: Հայաստանում կառավարչական ճգնաժամ է բոլոր մակարդակներում, եւ մենք չենք պատկերացնում դրա մասշտաբները», - ասել է Վարդանյանը:
Ըստ նրա, ստեղծված իրավիճակում չափազանց կարեւոր է փոխգործակցություն հաստատելը եւ սովորական եսակենտրոն մոդելներից հրաժարվելը: Այդ պատճառով «Ավրորա» նախաձեռնությունն այսօր գործում է Արցախում՝ համագործակցելով բազմաթիվ կազմակերպությունների հետ, նշել է Ռուբեն Վարդանյանը: Նա շեշտել է, որ անհրաժեշտ է «ամեն օր փոքր նախագծեր իրականացնել», քանի որ դա թույլ կտա վերականգնել մարդկանց հույսը:
«Մեզ համար շատ կարեւոր է խուսափել «հավաքական զոհի» բարդույթի կրկնությունից: Այս բարդույթից մենք ազատվել էինք Արցախյան առաջին պատերազմում տարած հաղթանակի շնորհիվ: Այսօր այն վերադարձել է, եւ դա շատ լուրջ մտավոր ճգնաժամ է, որը նպաստում է արտագաղթին: Այս կրկնության հաղթահարումը լուրջ մարտահրավեր է էլիտաների համար», - ասել է Վարդանյանը:

Yerevan /Mediamax. Impact investor, co-founder of IDeA Foundation Ruben Vardanyan believes that the main challenge for the Armenian society today is "to realize the depth of the crisis we are facing.”
“Awareness of the depth and scale of the crisis will allow us to understand without panicking that it can be overcome only through joint efforts. Neither the authorities nor the opposition has a chance to solve these problems alone. We need an honest conversation about where we are today, not a division into “current” and “former”, “black” or “white”. We have the illusion that something can be corrected somewhere and all our problems will be solved. It is not so,” Ruben Vardanyan said in an interview with the Repat Riarch project.
Vardanyan has noted that the Armenian authorities and the Diaspora are unable to solve the existing problems independently, “it is necessary to involve international institutions and specialists, Russia.”
“One of the key challenges is the loss of trust in institutions. Another serious problem is the management crisis and lack of people who can make decisions. There is a management crisis in Armenia at all levels, and we do not realize its scale,” he said.
According to Ruben Vardanyan, in current situation, it is extremely important to establish cooperation and abandon the usual egocentric models. That is why Aurora Initiative cooperates with many organizations in Artsakh now, he added. The impact investor has stressed that it is necessary to “do small projects every day” in order to enable people to regain hope.
“It is very important for us to avoid the recurrence of the “collective victimhood”. We got rid of this complex thanks to the victory in the first Artsakh war. Today it is back, and this is a very serious mental crisis conducive for emigration. Overcoming this relapse is a challenge for the elites,” Vardanyan stated.