էլեկտրոնային կառավարման ցուցիչով Հայաստանը 68-րդ տեղում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն այսօր ասել է, որ 2020 թվականի ՄԱԿ-ի էլեկտրոնային կառավարման զարգացման ցուցիչի համաձայն Հայաստանը 193 երկրների ցանկում զբաղեցրել է 68-րդ տեղը:
Նախորդ զեկույցի համեմատ Հայաստանը բարելավել է իր դիրքերը 19 կետով:
«Էլեկտրոնային կառավարման մասնակցության ցուցիչով Հայաստանն ընդգրկված է ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող երկրների ցանկում: Մենք ցանկանում ենք էլեկտրոնային գործիքների միջոցով էլ ավելի խթանել քաղաքացիների ներգրավվածությունը որոշումների կայացման գործընթացում»,- նշել է փոխվարչապետը:
Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ գործարկվել է էլեկտրոնային ժողովրդավարության եւ մասնակցային կառավարման եւս մեկ կարեւոր գործիք՝ հանրագրերի էլեկտրոնային միասնական հարթակը, որը հնարավորություն է տալու էլեկտրոնային եղանակով ներկայացնել անհատական եւ կոլեկտիվ հանրագրեր, աջակցել ներկայացվող նախաձեռնություններին, հետեւել հանրագրերի ընթացքին ու էլեկտրոնային եղանակով ստանալ դրանց պատասխանը:

Ереван /Медиамакс/. Вице-премьер Тигран Авинян заявил сегодня, что по показателю развития электронного управления ООН 2020 года Армения занимает 68-е место среди 193 стран.
По сравнению с предыдущим годом Армения продвинулась вперед на 19 пунктов.
«По показателю развития электронного управления Армения входит в список стран с наивысшим рейтингом. Использование электронных инструментов будет стимулом для еще более активного вовлечения граждан в процесс принятия решений», - отметил вице-премьер.
Он сообщил также, что запущен еще один важный инструмент - единая электронная платформа петиций, которая позволит подавать индивидуальные и коллективные петиции в электронном виде, отслеживать их оборот, получать ответы на них и поддерживать представленные инициативы.