էլեկտրոնային կառավարման ցուցիչով Հայաստանը 68-րդ տեղում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն այսօր ասել է, որ 2020 թվականի ՄԱԿ-ի էլեկտրոնային կառավարման զարգացման ցուցիչի համաձայն Հայաստանը 193 երկրների ցանկում զբաղեցրել է 68-րդ տեղը:
Նախորդ զեկույցի համեմատ Հայաստանը բարելավել է իր դիրքերը 19 կետով:
«Էլեկտրոնային կառավարման մասնակցության ցուցիչով Հայաստանն ընդգրկված է ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող երկրների ցանկում: Մենք ցանկանում ենք էլեկտրոնային գործիքների միջոցով էլ ավելի խթանել քաղաքացիների ներգրավվածությունը որոշումների կայացման գործընթացում»,- նշել է փոխվարչապետը:
Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ գործարկվել է էլեկտրոնային ժողովրդավարության եւ մասնակցային կառավարման եւս մեկ կարեւոր գործիք՝ հանրագրերի էլեկտրոնային միասնական հարթակը, որը հնարավորություն է տալու էլեկտրոնային եղանակով ներկայացնել անհատական եւ կոլեկտիվ հանրագրեր, աջակցել ներկայացվող նախաձեռնություններին, հետեւել հանրագրերի ընթացքին ու էլեկտրոնային եղանակով ստանալ դրանց պատասխանը:

Yerevan /Mediamax/. Deputy Prime Minister of Armenia Tigran Avinyan has stated today that Armenia has ranked 68th out of 193 countries on the UN E-Government Development index.
This is a 19-point improvement on Armenia’s rank in the previous index.
“Armenia is among the countries that rank the highest in terms of e-government engagement. With electronic tools, we want to further facilitate the citizens’ involvement in decision making,” said Avinyan.
The Deputy PM has also announced that the government has launched another key tool for electronic democracy and engaged governance – the electronic petition platform, which enables citizens to submit individual and collective petitions, support initiatives, follow the progress of petitions and receive the response to them by email.