Քննարկվել են բարեփոխումները կիբեռանվտանգության ոլորտում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել տեղեկատվական եւ կիբեռանվտանգության ոլորտում ընթացող գործընթացներին ու բարեփոխումներին, պետական մարմինների կայքէջերի անվտանգության հարցերին նվիրված խորհրդակցություն:
Փոխվարչապետը շեշտել է, որ քննարկվող հարցերն առավել քան արդիական են, հաշվի առնելով, որ հուլիսին Հայաստանի հյուսիս-արեւելյան սահմանին Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունները զուգակցվեցին կիբեռտարածքում ՀՀ պաշտոնական կայքէջերի նկատմամբ հարձակումների հետ:
Նա նշել է, որ անհրաժեշտ է առավել հստակեցնել տեղեկատվական ու կիբեռանվտանգության ոլորտում պետական մարմինների  գործառույթները ու պարտականությունները, աշխատանքներ տանել նորմատիվային դաշտի արդիականացման, կայքերի պաշտպանության ծրագրային եւ ապարատային ապահովման,  պետական ծառայողների համար կրթության եւ անվտանգության ապահովման մեխանիզմների մշակման ուղղությամբ։

Обсуждены реформы в сфере кибербезопасности - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Вице-премьер Армении Тигран Авинян провел сегодня совещание по вопросам обеспечения безопасности веб-сайтов государственных структур и реформам в сферах информационной и кибербезопасности.
Вице-премьер подчеркнул, что эти вопросы более чем актуальны, учитывая, что военные действия, развязанные Азербайджаном на северо-восточном участке границе с Арменией в июле, сопровождались хакерскими атаками на официальные веб-сайты Армении.
Тигран Авинян отметил, что необходимо уточнить функции и обязанности государственных структур в сфере информационной и кибербезопасности, провести работу по модернизации нормативного пространства, программного и технического обеспечения для защиты веб-сайтов, разработке механизмов по обучению госслужащих.