Քննարկվել են բարեփոխումները կիբեռանվտանգության ոլորտում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել տեղեկատվական եւ կիբեռանվտանգության ոլորտում ընթացող գործընթացներին ու բարեփոխումներին, պետական մարմինների կայքէջերի անվտանգության հարցերին նվիրված խորհրդակցություն:
Փոխվարչապետը շեշտել է, որ քննարկվող հարցերն առավել քան արդիական են, հաշվի առնելով, որ հուլիսին Հայաստանի հյուսիս-արեւելյան սահմանին Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունները զուգակցվեցին կիբեռտարածքում ՀՀ պաշտոնական կայքէջերի նկատմամբ հարձակումների հետ:
Նա նշել է, որ անհրաժեշտ է առավել հստակեցնել տեղեկատվական ու կիբեռանվտանգության ոլորտում պետական մարմինների  գործառույթները ու պարտականությունները, աշխատանքներ տանել նորմատիվային դաշտի արդիականացման, կայքերի պաշտպանության ծրագրային եւ ապարատային ապահովման,  պետական ծառայողների համար կրթության եւ անվտանգության ապահովման մեխանիզմների մշակման ուղղությամբ։

Yerevan /Mediamax/. Today Deputy Prime Minister of Armenia Tigran Avinyan has held a meeting on ongoing processes and reforms in information and cyber security as well as security of the official websites of state bodies.
Tigran Avinyan has underlined that the matters on the meeting agenda are more than relevant given that Azerbaijan’s offensive on the northeastern section of the border with Armenia was accompanied by cyber-attacks on the official webpages of Armenian state bodies.
The Deputy Prime Minister has noted that it is necessary to specify the functions and duties of state bodies in the area of information and cyber security, modernize the standards and regulations, ensure the software and hardware security for the state bodies’ websites, and put together relevant education and security mechanisms for government workers.