Ամերիկան նմանվել է փլուզվող Խորհրդային Միությանը - Mediamax.am
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Փրինսթոնի համալսարանի Պատմության եւ միջազգային հարաբերությունների պրոֆեսոր Հարոլդ Ջեյմսի հոդվածը, որը գրվել է Project Syndicate-ի համար:
Խորհրդային Միությունը բարենպաստ միջավայր էր քաղաքական կատակների ձեւավորման համար, որոնք նույնքան առանձնահատուկ տեղ էին զբաղեցնում ԽՍՀՄ մշակույթում, որքան ուշ գիշերային կատակերգությունները՝ ԱՄՆ-ում։ Հայտնի անեկդոտներից մեկի համաձայն՝ երիտասարդը, որը Կարմիր հրապարակում բղավել էր, թե խարխլվող Խորհրդային Միության առաջնորդ Լեոնիդ Բրեժնեւն ապուշ է, դատապարտվել էր 25,5 տարվա ազատազրկման, որից վեց ամիսը՝ Գերագույն խորհրդի նախագահության նախագահին վիրավորելու, իսկ 25 տարին՝ պետական գաղտնիքը բացահայտելու համար:
Թրամփի վարչակազմի կատաղի արձագանքը՝ ուղղված ԱՄՆ Ազգային անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնի նոր գրքին, համանման սցենար է հիշեցնում: Գիրքը վտանգավոր է համարվում ոչ այնքան Դոնալդ Թրամփին վիրավորելու, որքան բացահայտելու համար, որ նախագահը կատարյալ ոչ կոմպետենտ է եւ «շշմեցնող անտեղյակ»: Եթե դա դեռ ակնհայտ չէր, ապա այժմ արդեն ամբողջ աշխարհը գիտի, որ ԱՄՆ-ը ռազմավարական հստակ կողմնորոշման կամ գործադիր միասնական առաջնորդության կարիք ունի։
Իրականում, ԱՄՆ-ի ներկայիս «սարսափելի տարվա» (annus horribilis) շատ դրվագներ հիշեցնում են Խորհրդային Միության վերջին տարիները։ ԽՍՀՄ դեպքում երկար ժամանակ զսպված էթնիկ բախումներն ու մրցակցային ազգային նկրտումներն արագորեն ջրի երես դուրս եկան՝ երկիրը մղելով բռնությունների, պառակտման եւ կազմալուծման: ԱՄՆ-ի դեպքում ռասիզմի, ոստիկանության դաժանության եւ անհավասարության դեմ ուղղված համաժողովրդական բողոքի ցույցերին Թրամփի պատասխանն ավելի խորացրեց երկրի պատմական ռասայական բաժանումը: Եվ ինչպես Խորհրդային կայսրության փլուզման ժամանակ Լենինի արձանները, այնպես էլ ԱՄՆ-ում Կոնֆեդերացիայի առաջնորդների արձանները գրեթե ամենուր տապալվում են։
Հաջորդ զուգահեռը վերաբերում է տնտեսությանը։ Խորհրդային Միությունն ուներ ռեսուրսների պլանավորման ու բաշխման բարդ մեխանիզմ, որը ներգրավում էր հասարակության ամենալավ կրթված հատվածին՝ տալով նրանց անարդյունավետ եւ հաճախ կործանարար առաջադրանքներ: Միացյալ Նահանգներն էլ Ուոլ Սթրիթ ունի: Բնականաբար, ԱՄՆ ֆինանսական ծառայությունների հսկայածավալ ոլորտը Պետպլանի (ԽՍՀՄ պետական պլանավորման հանձնաժողով) համարժեքը չէ, սակայն այն ավելի հաճախ օգուտներ է քաղում, քան ստեղծում՝ այդպիսով դառնալով ռեսուրսների բաշխման վերաբերյալ ցանկացած քննարկման անբաժանելի մաս:
Ընդհուպ մինչեւ Խորհրդային համակարգի փլուզման պահը շատ քչերն էին կարծում, որ իրականում դա կարող է տեղի ունենալ: Ամերիկյան համակարգի վիճակը գնահատելիս անհրաժեշտ է հիշել, որ տնտեսագետներն այնքան էլ լավ չեն կանխատեսումների հարցում: Ամբողջ դիսցիպլինան հիմնվում է ժամանակակից պայմանների արտարկման (էքստրապոլացիա) վրա՝ ենթադրելով, որ վերլուծության հիմքում ընկած տարրերը չեն փոխվի: Լիովին գիտակցելով, որ սա անիրատեսական եւ աբսուրդ ենթադրություն է, տնտեսագետները հաճախ ընդօրինակում են միջնադարյան աստվածաբաններին՝ իրենց կանխատեսումները ներկայացնելով առեղծվածային լեզվով եւ ժարգոնով: Ընդ որում, պարտադիր չէ լատիներեն իմանալ՝ ceteris paribus-ը («մնացած բոլոր պայմանները պահվում են կայուն») որպես կանխատեսման նախապայման վկայակոչելու համար։
Հաշվի առնելով այս ստանդարտ պրակտիկան՝ պետք է մեծ ուշադրություն դարձնենք երկարաժամկետ անտրամաբանական կանխատեսումներին, որոնք գործնականում իրականանում են: 1960-ականների վերջին տնտեսագետ Ռոբերտ Ա. Մունդելը երեք կանխատեսում արեց. Խորհրդային Միությունը կազմալուծվելու է, Եվրոպան միասնական արժույթ է ընդունելու, եւ դոլարը պահպանելու է գերիշխող միջազգային արժույթի իր կարգավիճակը: Հաշվի առնելով, որ դրանից անմիջապես հետո անվանական արժեքային համակարգը (ոսկու ստանդարտը) կոլապսի ենթարկվեց՝ հանգեցնելով դոլարի արժեզրկմանը, այս կանխատեսումները խելահեղ էին թվում: Հետագայում պարզվեց, որ Մունդելը ճիշտ էր բոլոր երեք կանխատեսումների հարցում:
Սակայն այն հանգամանքները, որոնց շնորհիվ դոլարը պահպանում է իր երկարատեւ գերիշխանությունը, այժմ փոփոխվում են: COVID-19 համավարակի պայմաններում ի հայտ է գալիս գլոբալիզացիայի ավելի թվայնացված ձեւը: Մինչ մարդկանց եւ ապրանքների միջսահմանային տեղաշարժը կտրուկ անկում է ապրում, տեղեկատվությունը փոխանցվում է ավելի արագ, քան երբեւէ՝ մուտք գործելով ավելի ու ավելի անկշիռ տնտեսություն:
Ավելին, անցած երեքուկես տարիների ընթացքում Թրամփի վարչակազմի կողմից դոլարը քաղաքական նպատակների համար որպես զենք օգտագործելը հանգեցրել է վերջնական դժգոհության։ Ֆինանսական եւ երկրորդական պատժամիջոցները չափազանց արդյունավետ էին իրենց նախնական տեսքով, երբ ուղղված էին փոքր, մեկուսացված վատ խաղացողների դեմ, ինչպիսին Հյուսիսային Կորեան էր: Սակայն այդ պատժամիջոցների լայն տարածումն Իրանի, Ռուսաստանի եւ չինական ընկերությունների դեմ հակառակ արդյունք ունեցավ։ Ռուսաստանից ու Չինաստանից բացի, Եվրոպան եւս արագորեն սկսեց քայլեր ձեռնարկել միջազգային վճարումների եւ հաշվարկների այլընտրանքային մեխանիզմներ մշակելու համար:
Ոչ պետական թվային վճարումների համակարգերը նույնպես արագորեն զարգանում են, մասնավորապես այն տեղերում, որտեղ պետությունը թույլ է կամ վստահություն չի վայելում: Վճարումների հետ կապված հեղափոխությունը, ըստ ամենայնի, ամենաարագը տեղի կունենա աղքատ երկրներում, օրինակ՝ Աֆրիկայում կամ հետխորհրդային որոշ հանրապետություններում: Թվային նոր տեխնոլոգիաներն այս հասարակություններին արդեն իսկ առաջարկում են աղքատությունից եւ ինստիտուցիոնալ թերզարգացումից ինստիտուցիոնալ բարդ համակարգեր տեղափոխվելու միջոցներ, ինչպես նաեւ նորարարությունների եւ բարգավաճման հնարավորություն ընձեռում։
Դոլարի երկարատեւ հանգուցային դերը վկայում է չափազանց լիկվիդային, ապահով ակտիվի պահանջարկի մասին։ Սակայն այդ պայմանը կվերանա, երբ այլընտրանքային անվտանգ ակտիվներ ձեւավորվեն, մասնավորապես, եթե դրանք վայելեն ոչ պետական մատակարարների աջակցությունը: Ավելին, միջազգային ֆինանսական համակարգում դոլարի երկարատեւ գերիշխանությունը պայմանավորված էր նրանով, որ ԱՄՆ-ը շարունակում էր մնալ տնտեսապես կայուն, ֆինանսապես վստահելի եւ մշակութային առումով բաց: Այժմ, երբ ի հայտ են գալիս ամերիկյան համակարգի խնդրահարույց կողմերը, չի բացառվում, որ աշխարհի մնացածը հատվածը սկսի կասկածի տակ առնել դրա տարրական կոմպետենտությունն ու պետության արդյունավետությունը:
COVID-19 ճգնաժամը դրա վառ օրինակն է։ Վարակի հաստատված դեպքերի, մահերի թվի, ինչպես նաեւ համավարակի դեմ պայքարի արդյունավետության տեսանկյունից ԱՄՆ-ը երկրների մեծ մասի եւ զարգացած բոլոր երկրների համեմատ վատ ցուցանիշներ է արձանագրել։ Նախագահ Դոնալդ Թրամփի իշխանության օրոք Ամերիկան միջազգային խայտառակություն է դարձել:
Այս պայմաններում դոլարը միջազգային ասպարեզում չի կարող այնքան գնողունակություն ունենալ, որքան նախկինում, եւ նույնիսկ կարող է սկսել հին սովետական ռուբլուն նմանվել, անգամ եթե ղեկավարությունն ու ռազմավարությունը կտրուկ փոխվեն: Ի վերջո, Միխայիլ Գորբաչովն անմիջապես չփոխարինեց Բրեժնեւին, եւ այն ժամանակ, երբ նա իշխանության եկավ եւ «վերակառուցում» սկսեց, շատ ուշ էր: Հիվանդությունն արդեն մահացու էր։

Late Soviet America - Mediamax.am
The Soviet Union was fertile ground for political jokes, which featured as prominently in the culture as late-night comedy does in the United States. According to one popular story, a young man who shouted in Red Square that the decrepit Soviet leader Leonid Brezhnev was an idiot ended up being sentenced to 25.5 years in prison – six months for insulting the Chairman of the Presidium of the Supreme Soviet, and 25 years for revealing state secrets.
The Trump administration’s furious reaction to a new book by former National Security Adviser John Bolton has followed a similar script. The book is considered dangerous not so much because it insults Donald Trump as because it reveals that the president is deeply incompetent and “stunningly uninformed.” If it wasn’t obvious already, the whole world now knows that the US lacks any strategic orientation or coherent executive leadership.
In fact, many aspects of America’s current annus horribilis recall the final years of the Soviet Union, starting with the intensification of social and political conflict. In the Soviet case, long-suppressed ethnic rivalries and competing national aspirations quickly bubbled to the surface, pushing the entire country toward violence, secession, and disintegration. In the US, Trump’s response to nationwide protests against racism, police brutality, and inequality has been to stoke further the country’s historic racial divide. And, like statues of Lenin during the collapse of the Soviet empire, statues of Confederate leaders are being toppled just about everywhere.
Another parallel concerns the economy. The Soviet Union had a large, complicated planning and resource-allocation apparatus that attracted the society’s best-educated people, only to consign them to unproductive and frequently destructive tasks. The US has Wall Street. To be sure, America’s vast financial-services sector is not the equivalent of Gosplan (the Soviet State Planning Commission), but it does frequently extract value rather than create it, and thus will inevitably be part of any debate about the allocation of resources.
Up until the moment the Soviet system collapsed, very few thought it could actually happen. In assessing the state of the American system, it is important to remember that economists are not very good at prediction. The entire discipline relies on extrapolating from contemporary conditions on the assumption that the underlying fundamentals of what is being analyzed will not change. Knowing full well that this is an unrealistic and absurd assumption, economists often emulate medieval theologians by dressing up their prognoses in arcane language and jargon. One doesn’t need to know Latin to invoke ceteris paribus (“other things being equal”) as the premise of one’s forecasts.
Given this standard practice, we should pay close attention to long-run counter-intuitive forecasts that actually are borne out. In the late 1960s, the economist Robert A. Mundell made three predictions: that the Soviet Union would disintegrate; that Europe would adopt a single currency; and that the dollar would retain its status as the dominant international currency. Considering that the par-value system (gold standard) collapsed soon thereafter, triggering a depreciation of the dollar, these looked like wild predictions. But Mundell turned out to be right on all three counts.
But the circumstances to which the dollar owes its longstanding hegemony are now changing. The COVID-19 pandemic is driving a more digitalized form of globalization. While the cross-border movement of people and goods plummets, information is flowing like never before, ushering in an increasingly weightless economy.
Moreover, for the past three and a half years, the Trump administration has been inviting an eventual backlash against its weaponization of the dollar for political ends. Financial and secondary sanctions were highly effective in their original form, when they were directed against small, isolated bad actors like North Korea. But their more extensive deployment against Iran, Russia, and Chinese companies has proved counterproductive. Not only Russia and China but also Europe have quickly taken steps to develop alternative mechanisms for international payments and settlement.
Non-state digital payments systems are also undergoing rapid development, particularly in places where the state is weak, distrusted, or otherwise lacking credibility. The payments revolution will likely occur fastest in poor countries, such as in Africa or some former Soviet republics. New digital technologies already offer these societies the means to move from poverty and institutional underdevelopment to institutional complexity and the chance of innovation and prosperity.
The dollar’s longstanding centrality reflected global demand for a deep, liquid safe asset. But that condition will disappear when alternative safe assets emerge, particularly if they are backed by non-state providers. More to the point, the dollar’s long reign over the international financial system depended on the US remaining economically stable, financially credible, and culturally open. Now that the US system’s dysfunctions are being laid bare, the rest of the world may start to question its basic competence and state effectiveness.
The COVID-19 crisis is a case in point. In terms of the number of cases and deaths, and the effectiveness of containing the virus, the US has performed poorly relative to most other countries – and all other developed countries. Under President Donald Trump, America has become an international embarrassment.
Under these conditions, the dollar won’t be able to buy as much internationally as it once did, and it may even start to look like the old Soviet ruble, even if there is a dramatic change in leadership and strategy. After all, Mikhail Gorbachev did not immediately succeed Brezhnev, and by the time he came to power and introduced perestroika, it was too late. The malaise had become terminal.