Ամերիկան նմանվել է փլուզվող Խորհրդային Միությանը - Mediamax.am
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Փրինսթոնի համալսարանի Պատմության եւ միջազգային հարաբերությունների պրոֆեսոր Հարոլդ Ջեյմսի հոդվածը, որը գրվել է Project Syndicate-ի համար:
Խորհրդային Միությունը բարենպաստ միջավայր էր քաղաքական կատակների ձեւավորման համար, որոնք նույնքան առանձնահատուկ տեղ էին զբաղեցնում ԽՍՀՄ մշակույթում, որքան ուշ գիշերային կատակերգությունները՝ ԱՄՆ-ում։ Հայտնի անեկդոտներից մեկի համաձայն՝ երիտասարդը, որը Կարմիր հրապարակում բղավել էր, թե խարխլվող Խորհրդային Միության առաջնորդ Լեոնիդ Բրեժնեւն ապուշ է, դատապարտվել էր 25,5 տարվա ազատազրկման, որից վեց ամիսը՝ Գերագույն խորհրդի նախագահության նախագահին վիրավորելու, իսկ 25 տարին՝ պետական գաղտնիքը բացահայտելու համար:
Թրամփի վարչակազմի կատաղի արձագանքը՝ ուղղված ԱՄՆ Ազգային անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնի նոր գրքին, համանման սցենար է հիշեցնում: Գիրքը վտանգավոր է համարվում ոչ այնքան Դոնալդ Թրամփին վիրավորելու, որքան բացահայտելու համար, որ նախագահը կատարյալ ոչ կոմպետենտ է եւ «շշմեցնող անտեղյակ»: Եթե դա դեռ ակնհայտ չէր, ապա այժմ արդեն ամբողջ աշխարհը գիտի, որ ԱՄՆ-ը ռազմավարական հստակ կողմնորոշման կամ գործադիր միասնական առաջնորդության կարիք ունի։
Իրականում, ԱՄՆ-ի ներկայիս «սարսափելի տարվա» (annus horribilis) շատ դրվագներ հիշեցնում են Խորհրդային Միության վերջին տարիները։ ԽՍՀՄ դեպքում երկար ժամանակ զսպված էթնիկ բախումներն ու մրցակցային ազգային նկրտումներն արագորեն ջրի երես դուրս եկան՝ երկիրը մղելով բռնությունների, պառակտման եւ կազմալուծման: ԱՄՆ-ի դեպքում ռասիզմի, ոստիկանության դաժանության եւ անհավասարության դեմ ուղղված համաժողովրդական բողոքի ցույցերին Թրամփի պատասխանն ավելի խորացրեց երկրի պատմական ռասայական բաժանումը: Եվ ինչպես Խորհրդային կայսրության փլուզման ժամանակ Լենինի արձանները, այնպես էլ ԱՄՆ-ում Կոնֆեդերացիայի առաջնորդների արձանները գրեթե ամենուր տապալվում են։
Հաջորդ զուգահեռը վերաբերում է տնտեսությանը։ Խորհրդային Միությունն ուներ ռեսուրսների պլանավորման ու բաշխման բարդ մեխանիզմ, որը ներգրավում էր հասարակության ամենալավ կրթված հատվածին՝ տալով նրանց անարդյունավետ եւ հաճախ կործանարար առաջադրանքներ: Միացյալ Նահանգներն էլ Ուոլ Սթրիթ ունի: Բնականաբար, ԱՄՆ ֆինանսական ծառայությունների հսկայածավալ ոլորտը Պետպլանի (ԽՍՀՄ պետական պլանավորման հանձնաժողով) համարժեքը չէ, սակայն այն ավելի հաճախ օգուտներ է քաղում, քան ստեղծում՝ այդպիսով դառնալով ռեսուրսների բաշխման վերաբերյալ ցանկացած քննարկման անբաժանելի մաս:
Ընդհուպ մինչեւ Խորհրդային համակարգի փլուզման պահը շատ քչերն էին կարծում, որ իրականում դա կարող է տեղի ունենալ: Ամերիկյան համակարգի վիճակը գնահատելիս անհրաժեշտ է հիշել, որ տնտեսագետներն այնքան էլ լավ չեն կանխատեսումների հարցում: Ամբողջ դիսցիպլինան հիմնվում է ժամանակակից պայմանների արտարկման (էքստրապոլացիա) վրա՝ ենթադրելով, որ վերլուծության հիմքում ընկած տարրերը չեն փոխվի: Լիովին գիտակցելով, որ սա անիրատեսական եւ աբսուրդ ենթադրություն է, տնտեսագետները հաճախ ընդօրինակում են միջնադարյան աստվածաբաններին՝ իրենց կանխատեսումները ներկայացնելով առեղծվածային լեզվով եւ ժարգոնով: Ընդ որում, պարտադիր չէ լատիներեն իմանալ՝ ceteris paribus-ը («մնացած բոլոր պայմանները պահվում են կայուն») որպես կանխատեսման նախապայման վկայակոչելու համար։
Հաշվի առնելով այս ստանդարտ պրակտիկան՝ պետք է մեծ ուշադրություն դարձնենք երկարաժամկետ անտրամաբանական կանխատեսումներին, որոնք գործնականում իրականանում են: 1960-ականների վերջին տնտեսագետ Ռոբերտ Ա. Մունդելը երեք կանխատեսում արեց. Խորհրդային Միությունը կազմալուծվելու է, Եվրոպան միասնական արժույթ է ընդունելու, եւ դոլարը պահպանելու է գերիշխող միջազգային արժույթի իր կարգավիճակը: Հաշվի առնելով, որ դրանից անմիջապես հետո անվանական արժեքային համակարգը (ոսկու ստանդարտը) կոլապսի ենթարկվեց՝ հանգեցնելով դոլարի արժեզրկմանը, այս կանխատեսումները խելահեղ էին թվում: Հետագայում պարզվեց, որ Մունդելը ճիշտ էր բոլոր երեք կանխատեսումների հարցում:
Սակայն այն հանգամանքները, որոնց շնորհիվ դոլարը պահպանում է իր երկարատեւ գերիշխանությունը, այժմ փոփոխվում են: COVID-19 համավարակի պայմաններում ի հայտ է գալիս գլոբալիզացիայի ավելի թվայնացված ձեւը: Մինչ մարդկանց եւ ապրանքների միջսահմանային տեղաշարժը կտրուկ անկում է ապրում, տեղեկատվությունը փոխանցվում է ավելի արագ, քան երբեւէ՝ մուտք գործելով ավելի ու ավելի անկշիռ տնտեսություն:
Ավելին, անցած երեքուկես տարիների ընթացքում Թրամփի վարչակազմի կողմից դոլարը քաղաքական նպատակների համար որպես զենք օգտագործելը հանգեցրել է վերջնական դժգոհության։ Ֆինանսական եւ երկրորդական պատժամիջոցները չափազանց արդյունավետ էին իրենց նախնական տեսքով, երբ ուղղված էին փոքր, մեկուսացված վատ խաղացողների դեմ, ինչպիսին Հյուսիսային Կորեան էր: Սակայն այդ պատժամիջոցների լայն տարածումն Իրանի, Ռուսաստանի եւ չինական ընկերությունների դեմ հակառակ արդյունք ունեցավ։ Ռուսաստանից ու Չինաստանից բացի, Եվրոպան եւս արագորեն սկսեց քայլեր ձեռնարկել միջազգային վճարումների եւ հաշվարկների այլընտրանքային մեխանիզմներ մշակելու համար:
Ոչ պետական թվային վճարումների համակարգերը նույնպես արագորեն զարգանում են, մասնավորապես այն տեղերում, որտեղ պետությունը թույլ է կամ վստահություն չի վայելում: Վճարումների հետ կապված հեղափոխությունը, ըստ ամենայնի, ամենաարագը տեղի կունենա աղքատ երկրներում, օրինակ՝ Աֆրիկայում կամ հետխորհրդային որոշ հանրապետություններում: Թվային նոր տեխնոլոգիաներն այս հասարակություններին արդեն իսկ առաջարկում են աղքատությունից եւ ինստիտուցիոնալ թերզարգացումից ինստիտուցիոնալ բարդ համակարգեր տեղափոխվելու միջոցներ, ինչպես նաեւ նորարարությունների եւ բարգավաճման հնարավորություն ընձեռում։
Դոլարի երկարատեւ հանգուցային դերը վկայում է չափազանց լիկվիդային, ապահով ակտիվի պահանջարկի մասին։ Սակայն այդ պայմանը կվերանա, երբ այլընտրանքային անվտանգ ակտիվներ ձեւավորվեն, մասնավորապես, եթե դրանք վայելեն ոչ պետական մատակարարների աջակցությունը: Ավելին, միջազգային ֆինանսական համակարգում դոլարի երկարատեւ գերիշխանությունը պայմանավորված էր նրանով, որ ԱՄՆ-ը շարունակում էր մնալ տնտեսապես կայուն, ֆինանսապես վստահելի եւ մշակութային առումով բաց: Այժմ, երբ ի հայտ են գալիս ամերիկյան համակարգի խնդրահարույց կողմերը, չի բացառվում, որ աշխարհի մնացածը հատվածը սկսի կասկածի տակ առնել դրա տարրական կոմպետենտությունն ու պետության արդյունավետությունը:
COVID-19 ճգնաժամը դրա վառ օրինակն է։ Վարակի հաստատված դեպքերի, մահերի թվի, ինչպես նաեւ համավարակի դեմ պայքարի արդյունավետության տեսանկյունից ԱՄՆ-ը երկրների մեծ մասի եւ զարգացած բոլոր երկրների համեմատ վատ ցուցանիշներ է արձանագրել։ Նախագահ Դոնալդ Թրամփի իշխանության օրոք Ամերիկան միջազգային խայտառակություն է դարձել:
Այս պայմաններում դոլարը միջազգային ասպարեզում չի կարող այնքան գնողունակություն ունենալ, որքան նախկինում, եւ նույնիսկ կարող է սկսել հին սովետական ռուբլուն նմանվել, անգամ եթե ղեկավարությունն ու ռազմավարությունը կտրուկ փոխվեն: Ի վերջո, Միխայիլ Գորբաչովն անմիջապես չփոխարինեց Բրեժնեւին, եւ այն ժամանակ, երբ նա իշխանության եկավ եւ «վերակառուցում» սկսեց, շատ ուշ էր: Հիվանդությունն արդեն մահացու էր։

Америка все больше напоминает СССР накануне развала - Mediamax.am
Представляем вашему вниманию статью профессор истории и международных отношений в Принстонском университете Гарольда Джеймса, написанную для Project Syndicate.
Советский Союз был плодородной почвой для политических анекдотов, которые были также важны в культуре страны, как вечерние комедийные шоу в США. Вот один из популярных: молодой мужчина орал на Красной площади, что престарелый советский лидер Леонид Брежнев – дурак; за это его приговорили к 25,5 годам тюрьмы, включая шесть месяцев за оскорбление председателя Президиума Верховного Совета и 25 лет за разглашение государственной тайны.
Этот сюжет воспроизводит сейчас администрация Трампа своей яростной реакцией на новую книгу бывшего советника по национальной безопасности Джона Болтона. Книга объявлена опасной не столько потому, что она оскорбляет Дональда Трампа, сколько потому, что в ней раскрывается глубокая некомпетентность и «шокирующая неосведомлённость» президента. Если кому-то это и не было понятно раньше, то теперь весь мир уже точно знает, что у США нет никаких стратегических ориентиров и логически последовательной исполнительной власти.
Многие аспекты нынешнего annus horribilis («ужасного года») Америки напоминают последние годы СССР, начиная с обострения социальных и политических конфликтов. В советском случае на поверхность резко всплыли долгое время подавлявшиеся этнические противоречия и оппозиционные национальные чаяния, спровоцировавшие во всей стране насилие, отделение территорий и дезинтеграцию. А в США Трамп отреагировал на общенациональные протесты против расизма, полицейской жестокости и неравенства дальнейшим разжиганием исторических расовых разногласий. Практически по всей Америке сносят памятники лидерам Конфедерации, подобно памятникам Ленину в период развала Советской империи.
Другая параллель касается экономики. У СССР был большой, сложный аппарат планирования и распределения ресурсов; туда набирали самых образованных представителей общества, но в итоге им поручались непродуктивные, а зачастую просто деструктивные задачи. А у Америки есть Уолл-стрит. Да, конечно, гигантский сектор финансовых услуг США не является эквивалентом Госплана (Государственного планового комитета СССР), однако он регулярно изымает стоимость, а не создаёт её, и поэтому без него не могут обойтись любые дискуссии о распределении ресурсов.
Вплоть до момента, когда советская система действительно рухнула, мало кто думал, что это реально может произойти. Оценивая состояние американской системы, важно помнить о том, что экономисты не очень хороши в прогнозировании. Вся эта наука опирается на экстраполирование существующих условий в будущее, исходя из предположения, что базовые основы и принципы анализируемого не изменятся. Прекрасно понимая, что такое предположение нереалистично и абсурдно, экономисты нередко подражают средневековым богословам, формулируя свои прогнозы на малопонятном языке и жаргоне. Не нужно знать латынь, чтобы сделать ceteris paribus («при прочих равных») условием прогноза.
На фоне этой стандартной практики нам следует внимательней отнестись к долгосрочным, парадоксальным прогнозам, которые действительно сбылись. В конце 1960-х годов экономист Роберт Манделл сделал три предсказания: СССР развалится, Европа введёт единую валюту, а доллар сохранит статус доминирующей международной валюты. Вскоре после этого система фиксированных валютных курсов («золотой стандарт») развалилась, спровоцировав девальвацию доллара, поэтому все эти предсказания выглядели дико. Но в итоге Манделл оказался прав по всем трём пунктам.
Впрочем, обстоятельства, которые помогали доллару сохранять свою долгую гегемонию, начали меняться. Пандемия Covid-19 стимулирует переход к цифровой форме глобализации. Хотя передвижение людей и товаров через границы резко уменьшилось, обмен информацией достиг невиданных масштабов, возвещая появление всё более невесомой экономики.
Кроме того, на протяжении минувших трёх с половиной лет администрация Трампа активно использовала доллар в качестве оружия в своих политических целях, провоцируя неизбежный отпор. Финансовые и вторичные санкции были крайне эффективны в их изначальной форме, когда они были направлены против небольших, изолированных нарушителей, например, КНДР. Но их расширенное применение против Ирана, России и китайских компаний оказалось контрпродуктивным. Не только Россия и Китай, но и Европа начали быстро предпринимать шаги с целью создания альтернативных механизмов международных платежей и расчётов.
Кроме того, сегодня наблюдается быстрое развитие негосударственных цифровых платёжных систем, особенно в странах со слабой государственной властью, которая не пользуется доверием и не имеет авторитета. По всей видимости, платёжная революция будет намного быстрее происходить в бедных странах, например, в Африке или некоторых бывших советских республиках. Новые цифровые технологии уже становятся для жителей этих стран инструментом выхода из бедности и повышения институциональной развитости; они дают шанс на инновации и процветание.
Давние центральные позиции доллара объясняются глобальным спросом ликвидный, безопасный актив с глубоким рынком. Но ситуация изменится, когда появятся альтернативные безопасные активы, особенно в случае, если их поддержат негосударственные поставщики услуг. Ещё важнее то, что давнее господство доллара в международной финансовой системе опиралось на сохранение экономически стабильной, пользующейся финансовым доверием, культурно открытой Америки. А сегодня, когда стали совершенно очевидны провалы американской системы, остальной мир может поставить под вопрос её базовую компетентность и государственную эффективность.
Примером здесь является кризис Covid-19. Если посмотреть на количество случаев заражения и смертей, а также на эффективность в сдерживании вируса, выяснится, что у США результаты хуже, чем у большинства других стран – и чем у всех остальных развитых стран. При президенте Дональде Трампе Америка превратилась в международное позорище.
В подобных условиях международная покупательная способность доллара не сможет оставаться такой же, как раньше. Доллар может даже стать похожим на старый советский рубль, причём даже в том случае, если произойдёт резкая смена лидерства и стратегии. Михаил Горбачёв не был непосредственным преемником Брежнева; к тому моменту, когда он пришёл к власти и начал перестройку, было уже слишком поздно. Болезнь перешла в терминальную стадию.