3 միֆ համավարակի ճգնաժամի մասին եւ այն հաղթահարելու 5 առաջարկ - Mediamax.am
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ Համաշխարհային բանկի նախկին գործադիր կառավարիչ Բերթրան Բադրեի եւ Vision 20 նախաձեռնության համանախագահ Իվ Թիբերգյենի հոդվածը, որը գրվել է Project Syndicate-ի համար:
Ընդամենը մի քանի շաբաթվա ընթացքում Covid-19-ի համավարակը հանգեցրեց համաշխարհային տնտեսության մեկ երրորդի կանգ առնելուն՝ հրահրելով ամենամեծ տնտեսական ցնցումը Մեծ դեպրեսիայից ի վեր: Եվ ամենակարեւոր գործոնը, որը որոշելու է այս ճգնաժամի զարգացման հետագա ուղին, կլինի հավաքական առաջնորդությունը: Սակայն այս ծայրահեղ կարեւոր բաղադրիչը դեռեւս բացակայում է: Միացյալ Նահանգներն ու Չինաստանը միմյանց կոկորդ են կրծում, ուստի գլոբալ առաջնորդությունը պետք է ապահովի մեկ ուրիշը`ո՛չ Վաշինգթոնը եւ ո՛չ էլ Պեկինը:
Միջազգային համագործակցության վերսկսման ուղին հարթելու համար նախեւառաջ պետք է հերքել երեք միֆ:
Միֆ առաջին
Covid-19- ը անսպասելի «սեւ կարապ» է, իրադարձություն, որին ոչ ոք չէր կարող պատրաստվել: Իրականում, հանրային առողջապահության ակտիվիստները, ներառյալ Բիլ Գեյթսին եւ համաճարակաբաններին, այդ թվում՝ Մինեսոտայի համալսարանից Մայքլ Օսթերհոլմին, տարիներ շարունակ ահազանգում էին կորոնավիրուսների եւ գրիպի կողմից հարուցվող համակարգային ռիսկերի մասին. նույնանման նախազգուշացումներ են արվել առաջատար հետախուզական գործակալությունների կողմից:
Այս ճգնաժամի խորությունը դարձել է ոչ ստանդարտ մտածելու եւ գիտնականների շատ հստակ նախազգուշացումներին ուշադրություն դարձնելու մեր հավաքական անկարողության արդյունքը: Ամենավատն այն է, որ Covid-19- ը, հավանաբար, պարզապես բեմական փորձն է այն աղետների, որոնք մեզ սպասվում են կլիմայի փոփոխության արդյունքում, հատկապես 2030-ականների սկզբին, երբ կարող ենք հատել տաքացման շեմը՝ հասնելով նախաարդյունաբերական մակարդակից 1.5 ° C- ով բարձր ցուցանիշի:
Միֆ երկրորդ
Covid-19- ը վարկաբեկեց գլոբալիզացիան: Իհարկե, միջազգային օդային հաղորդակցությունը նպաստեց կորոնավիրուսի տարածմանը աշխարհով մեկ շատ ավելի արագ, քան դա տեղի կունենար տրանսպորտային այլ  միջոցների պարագայում: Բայց միեւնույն ժամանակ, գլոբալիզացիան ապահովում է մեզ տեղեկատվությամբ, դեղերով, տեխնոլոգիաներով եւ բազմակողմանի հաստատություններով, որոնք անհրաժեշտ են ոչ միայն վարակները հաղթահարելու, այլեւ բոլոր այլ հավաքական սպառնալիքները վերացնելու համար:
Շնորհիվ համաշխարհային գիտական ​​հանրության, որը միավորվում է տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների շնորհիվ, նոր տիպի կորոնավիրուսի գենոմը սեկվենավորվել եւ հրապարակվել է հունվարի 12-ին, այսինքն ՝ վարակման օջախի առաջացման մասին Չինաստանից ստացված հաղորդագրությունից երկու շաբաթ անց: Այժմ ամբողջ աշխարհում հետազոտողները կիսվում են իրենց բացահայտումներով ՝ փորձելով պատվաստանյութ ստեղծել: Երբեք այսքան շատ երկրից այսքան շատ մարդիկ չեն համագործակցել մեկ ընդհանուր նախագծի շուրջ:
Միֆ երրորդ
Մեր տրամադրության տակ գտնվող  քաղաքական գործիքներն ու ինստիտուցիոնալ մեխանիզմները կօգնեն հաղթահարել այս ճգնաժամը: Իրականում միջազգային կազմակերպությունները վարակի եւ դրա տնտեսական հետեւանքները հաղթահարելու համար ի վիճակի են մոբիլիզացնել անհրաժեշտ ռեսուրսների միայն մի փոքր մասը: Մեր սպասումները չեն արդարացվի, եթե չփոխենք այնպիսի հաստատությունների աշխատանքային մեթոդները, ինչպիսիք են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը, եւ սկսենք ակտիվորեն ներգրավել մասնավոր սուբյեկտների ռեսուրսները:
Covid-19- ի պանդեմիան սկսվեց շատ կրիտիկական շրջանում ՝ արագացնելով միջազգային համագործակցության խորքային ճգնաժամը: Երկու ճգնաժամերի հաղթահարումը կպահանջի նշանակալի նորամուծություններ, ինչպես նաեւ հսկայական հավաքական ջանքեր՝ ուղղված տնտեսական աճի եւ սոցիալական բարեկեցության միջեւ կայուն հավասարակշռության հաստատմանը: Այս գործընթացը հեշտ չի լինի: Մենք պետք է փոխենք ոչ միայն մեր ինստիտուտներն ու տնտեսական համակարգերը, այլեւ ինքներս մեզ:
Մեզ անհրաժեշտ ծրագիրը բաղկացած է հինգ կետից.
Նախեւառաջ, գլոբալ մակարդակում պետք է ձգտենք ավելի ընդգրկուն առաջնորդության: Հաշվի առնելով ամերիկա-չինական հարաբերություններում առկա դժվարությունները, G20-ի մյուս երկրները պետք է միավորեն ջանքերը`նոր գաղափարներ ստեղծելու համար` բազմաթիվ խնդիրներ լուծելու համար: Մասնավորապես, Եվրամիությունը, Միացյալ Թագավորությունը, Ճապոնիան, Կանադան, Ինդոնեզիան, Հնդկաստանը, Հարավային Կորեան եւ Բրազիլիան պետք է շատ ավելի մեծ դեր խաղան առաջնորդության վակուումը լրացնելու գործում:
Երկրորդ, մեզ անհրաժեշտ են նոր, բազմաստիճան առաջնորդական կոալիցիաներ, ներառյալ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները, մասնավոր հատվածը, հետազոտական ​​կենտրոնները եւ այլ կազմակերպություններ: Երբ սովորական առաջնորդությունը «վերեւից» հապաղում է, մյուսները պետք է օգնության գան:
Երրորդ, մենք պետք է երաշխավորենք սահուն գործընթաց Covid-19-ի պատվաստանյութի մշակման եւ տարածման հարցում: G20-ի երկրները պետք է սկսեն աշխատել համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների եւ մասնավոր հատվածի կամավոր գործընկերների հետ `պատվաստանյութերի արագ եւ արդար մատակարարման հարթակ ստեղծելու ուղղությամբ: Սա աննախադեպ խնդիր է, որը պահանջում է աննախադեպ կոալիցիա:
Չորրորդ, մեզ հարկավոր է ավելի շատ «կրակային հզորություն»՝ զարգացող երկրներում հասունացող ֆինանսական ճգնաժամը հաղթահարելու համար: Արժույթի միջազգային հիմնադրամը պետք է անհապաղ թողարկի Փոխառնությունների հատուկ իրավունքների նոր տրանշ, իսկ ինքնիշխան պարտատերերի Փարիզյան ակումբը (Չինաստանի հետ սերտորեն համագործակցելով) պետք է լուծի պարտապան երկրներից պարտքերի գնալով ավելի անհանդուրժելի դարձող մակարդակի խնդիրը:
Հինգերորդ, միջազգային հանրությունը պետք է սկսի կազմավորել այնպիսի կոալիցիաները, որոնք անհրաժեշտ են ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության համաժողովի եւ հաջորդ տարի նախատեսվող ՄԱԿ-ի Կլիմայի խորհրդաժողովի (COP26) հաջող ընթացքի համար: Աշխարհը կարիք ունի կլիմայի եւ բնապահպանական խնդիրների հաղթահարման գործընթացում երկրների ավելի ակտիվ մասնակցության:

Пандемия: 3 мифа и 5 предложений по выходу из кризиса - Mediamax.am
Предлагаем вашему вниманию отрывки из статьи бывшего управляющего директора Всемирного банка Бертран Бадре и сопредседателя инициативы Vision 20 Ива Тибергьена, написанной для Project Syndicate.
Всего за несколько недель пандемия Covid-19 привела к остановке трети мировой экономики, спровоцировав крупнейший экономический шок со времён Великой депрессии. И самым важным фактором, который определит, как именно этот кризис будет развиваться в дальнейшем, станет коллективное лидерство. Однако этот критически важный компонент до сих пор отсутствует. США и Китай вцепились друг другу в глотку, поэтому глобальное лидерство должен обеспечить кто-то другой – не Вашингтон и не Пекин.
Чтобы открыть путь к возобновлению международного сотрудничества, надо сначала развенчать три мифа.
Первый миф
Covid-19 – это неожиданный «чёрный лебедь», событие, к которому никто не мог подготовиться. В реальности активисты защиты здоровья населения, в том числе Билл Гейтс, и эпидемиологи, в том числе Майкл Остерхольм из Университета Миннесоты, трубили тревогу уже многие годы по поводу системных рисков, исходящих от коронавирусов и гриппа; такие предупреждения делали и ведущие разведывательные агентства.
Сама глубина нынешнего кризиса стала продуктом нашей коллективной неспособности думать нелинейно и прислушиваться к совершенно ясным предупреждениям учёных. Хуже того, Covid-19, наверное, является всего лишь костюмированной репетицией тех катастроф, которые ждут нас в результате изменения климата, особенно в начале 2030-х годов, когда мы можем пересечь порог потепления на 1,5°C выше доиндустриальных уровней.
Второй миф
Covid-19 дискредитировал глобализацию. Да, конечно, международное авиасообщение способствовало распространению коронавируса по всему миру намного быстрее, чем это произошло бы с прежними видами транспорта. Но при этом глобализация обеспечивает нас информацией, лекарствами, технологиями и многосторонними институтами, которые нужны не только для победы над вирусами, но и для устранения всех остальных коллективных угроз.
Благодаря тому, что сегодня существует глобальное научное сообщество, объединяемое с помощью информационных и коммуникационных технологий, геном нового коронавируса был секвенирован и опубликован уже 12 января, то есть через две недели после сообщения Китая о появлении очага случаев заражения. Исследователи во всём мире сейчас обмениваются своими открытиями, пытаясь создать вакцину. Никогда ещё так много людей из столь многих стран не сотрудничали над одним общим проектом.
Третий миф
Имеющиеся у нас политические инструменты и институциональные механизмы помогут нам пережить этот кризис. На самом деле международные организации способны мобилизовать лишь очень незначительную часть ресурсов, необходимых, что справиться с вирусом и его экономическими последствиями. Наши ожидания не оправдаются, если мы не изменим методы работы институтов, подобных Всемирной организации здравоохранения, и не начнём активней привлекать ресурсы частных структур.
Пандемия Covid-19 началась в очень критический момент, ускорив более глубокий кризис международного сотрудничества. Выход из обоих кризисов потребует значительных инноваций, а также колоссальных коллективных усилий, направленных на достижение стабильного равновесия между экономическим ростом и социальным благополучием. Сделать это будет не просто. Мы не просто должны изменить наши институты и экономические системы в целом, мы должны изменить самих себя.
Программа, которая нам нужна, включает пять частей.
Во-первых, нам надо стремиться к более инклюзивному лидерству на глобальном уровне. Учитывая текущие затруднения в американо-китайских отношениях, остальные страны «Большой двадцатки» должны собраться вместе, чтобы сгенерировать новые идеи для решения многих проблем. В частности, Евросоюз, Великобритания, Япония, Канада, Индонезия, Индия, Южная Корея и Бразилия должны играть намного большую роль в заполнении вакуума лидерства.
Во-вторых, нам нужны новые, многоуровневые коалиции лидерства, включающие организации гражданского общества, частный сектор, аналитические центры и другие организации. Когда привычного лидерства «сверху» не предвидится, остальные должны прийти на помощь.
В-третьих, нам надо гарантировать плавный процесс разработки и распределения вакцины от Covid-19. Страны «Большой двадцатки» должны начать работать с соответствующими международными организациями и добровольными партнёрами из частного сектора, чтобы создать платформу для быстрых и равноправных поставок вакцины. Это беспрецедентная задача, которая требует беспрецедентной коалиции.
В-четвёртых, нам нужно больше «огневой мощи», чтобы справиться с назревающим финансовым кризисом в развивающихся странах. Международный валютный фонд должен немедленно провести эмиссию нового транша Специальных прав заимствований (СДР), а Парижский клуб суверенных кредиторов (в тесной координации с Китаем) должен заняться проблемой всё более непосильного уровня долга у стран-должников.
В-пятых, международное сообщество обязано начать создавать коалиции, необходимые для обеспечения успеха на Конференции ООН по биоразнообразию и на Климатической конференции ООН (СОР26) в следующем году. Мир отчаянно нуждается в более активном участии стран в решении климатических и экологических вопросов.