Փաշինյան. Կարող ենք ապահովել բեռնատարների տարանցումը Թուրքիայից Ադրբեջան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Թուրքիայի հետ ծավալած դրական երկխոսությունը հույս է տալիս, որ առաջիկայում կարող ենք Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացում ունենալ»:
«Մենք ոչ միայն քաղաքական, այլեւ՝ տեխնիկական առումով, առանց չափազանցության՝ հենց այսօրվանից Հայաստանի տարածքով կարող ենք ապահովել բեռնատար մեքենաների տարանցումը Թուրքիայից Ադրբեջան եւ հակառակ ուղղությամբ։ Հայաստանի տարածքում թե ճանապարհները, թե սահմանային ենթակառուցվածքները պատրաստ են սրան՝ Մարգարա-Եղեգնաձոր-Սիսիան-Գորիս երթուղով։
Քաղաքական առումով նույնպես պատրաստ ենք ապահովել Նախիջեւանից դեպի Ադրբեջանի հիմնական մաս եւ հակառակ ուղղությամբ տարանցումը ՀՀ տարածքով, բայց տեխնիկապես դեռ պատրաստ չենք՝ ենթակառուցվածքների բացակայության պատճառով»,- Թբիլիսում ընթացող «Մետաքսի ճանապարհ» համաժողովին ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայաստանի վարչապետը նշել է, որ քաղաքական առումով Հայաստանը պատրաստ է նաեւ երկաթուղային տարանցում ապահովել Թուրքիայի եւ Նախիջեւանի միջեւ, ինչպես նաեւ՝ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հիմնական մասի միջեւ, «բայց այդ հատվածներում երկաթուղին նորոգման կամ վերակառուցման կարիք ունի».
«Համոզված եմ՝ այս տեխնիկական հարցերը 2-3 տարվա ընթացքում կլուծվեն։ Առաջիկայում ՀՀ տարածքով Ադրբեջանից դեպի Նախիջեւան, նաեւ Ադրբեջան-Հայաստան-Թուրքիա խողովակաշարեր, էլեկտրահաղորդման գծեր նույնպես կկառուցվեն ու կապահովվի նաեւ երկաթուղային եւ ավտոտրանսպորտային կապը»:

Pashinyan: Armenia ready to ensure transit of trucks from Turkey to Azerbaijan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that “the positive dialogue with Turkey gives hope that the Armenia-Turkey border may open in the near future.”
“Not only politically, but also technically, we are ready – without exaggeration – to ensure the transit of trucks from Turkey to Azerbaijan and vice versa through Armenia from today. Both the roads and border infrastructure along the Margara-Yeghegnadzor-Sisian-Goris route are ready for this.
Politically, we are also ready to ensure transit from Nakhichevan to mainland Azerbaijan and vice versa through the territory of Armenia, but technically we are not yet ready due to the lack of infrastructure,” Nikol Pashinyan said at the Silk Road Forum in Tbilisi.
The Armenian Prime Minister noted that politically, Armenia is also ready to provide railway transit between Turkey and Nakhichevan, as well as between Turkey and the main part of Azerbaijan, “but the railway in those sections require repair or reconstruction.”
“I am convinced that these technical issues will be resolved within 2-3 years. In the near future, pipelines and power lines will also be built through the territory of Armenia from Azerbaijan to Nakhichevan, as well as Azerbaijan-Armenia-Turkey, and railway and road transport links will also be established,” he said.