Երեւան: Մեդիամաքս: Բրեվիս ընկերությունը 2020 թ. մայիսին հետազոտություն է անցկացրել՝ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի ստեղծման վերաբերյալ հայաստանցիների տրամադրություններն ու սպասումները պարզելու նպատակով։
Հարցվածների մոտ 17%-ը համաճարակի հաղթահարումը Հայաստանում կապում է պատվաստանյութի ստեղծման հետ։
Պատվաստանյութի առկայության դեպքում յուրաքանչյուր 3-րդ հայաստանցի (հարցվածների 32%-ը) չի գնա պատվաստվելու։ Մի փոքր ավելի է նրանց թիվը, ովքեր լիովին հավանական են համարում, որ կպատվաստվեն՝ 36%:
Հարցվածների գրեթե կեսը՝ 44%-ը, հավանական է համարել, որ պատվաստանյութը կստեղծվի արդեն այս տարի, մոտ 16%-ը որպես հավանական ժամկետ նշել է 2021-ը, իսկ ավելի քան 10%-ը կարծիք է հայտնել, որ պատվաստանյութը կստեղծվի 2021-ից հետո։
Կան նաեւ հոռետեսորեն տրամադրվածներ (9%), որոնք անհավանական են համարում պատվաստանյութի ստեղծումը։
Հետազոտությունը կատարվել է այս տարվա մայիսի 15-25-ն ընկած ժամանակահատվածում, Երեւանում եւ Հայաստանի 10 մարզերում հեռախոսային հարցումների միջոցով 1620 բնակիչների շրջանում։

Опрос: Каждый третий житель Армении откажется от вакцинации - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Компания «Бревис» в мае 2020 года провела исследование для выяснения настроений и ожиданий населения Армении относительно создания вакцины от коронавируса.
Около 17% респондентов связывают преодоление эпидемии в Армении с разработкой вакцины.
В случае создания вакцины каждый 3-й житель Армении (32% опрошенных) откажется от вакцинации. Несколько выше число респондентов, которые с большей вероятностью сделают прививку – 36%.
Почти половина опрошенных (44%) считает вероятным, что вакцина будет разработана в текущем году. Около 16% участников опроса вероятным сроком появления вакцины отметили 2021г., а более 10% респондентов считают, что вакцина будет создана после 2021 года. 9% опрошенных считают создание вакцины невозможным.
Исследование проводилось в период 15-25 мая текущего года в Ереване и 10 областях Армении посредством телефонного опроса 1620 граждан.