Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ Հարվարդի համալսարանի Ջոն Քենեդիի անվան պետական կառավարման դպրոցի պրոֆեսոր Դենի Ռոդրիկի հոդվածից՝ գրված Project Syndicate-ի համար։
Երեք միտում
Առաջիկա տարիներին համաշխարհային տնտեսության զարգացումը պայմանավորված է լինելու երեք միտումներով։ Տեղի է ունենալու շուկայի եւ պետության միջեւ հարաբերությունների վերաբալանսավորում՝ հօգուտ վերջինիս։
Միեւնույն ժամանակ, վերաբալանսավորում կլինի հիպերգլոբալիզացիայի եւ ազգային ինքնավարության միջեւ՝ նույնպես հօգուտ վերջինիս: Ի վերջո, տնտեսական աճի հետ կապված մեր հավակնությունները պետք է լրջորեն նվազեցնել:
Covid-19-ի պատճառով առաջացած ճգնաժամն ուժեղացրեց համընդհանուր առողջության ապահովագրություն ներդնելու եւ աշխատողների պաշտպանությունն ամրապնդելու կոչերը։ Դա ստիպում է պետություններին առաջնահերթությունը տալ արտադրության կայունությանն ու հուսալիությանը, այլ ոչ թե ծախսերի կրճատմանը եւ գլոբալ աութսորսինգի միջոցով արդյունավետության բարձրացմանը:
Նոր գլոբալ տնտեսության նախանշանները
Բոլոր երեք միտումները՝ պետության գործողությունների ակտիվացումը, նահանջը հիպերգլոբալիզմից, տնտեսական աճի դանդաղումը, ի հայտ էին եկել համավարակից առաջ: Դրանք կարելի է դիտարկել որպես մարդկության բարգավաճմանը սպառնացող լուրջ մարտահրավերների աղբյուր, բայց չի բացառվում, որ դրանք նաեւ հանդիսանում են նոր, առավել կայուն ներառական համաշխարհային տնտեսության նախանշաններ։
Ազգային պետություն
Պետության վերադարձը տնտեսություն տեղի է ունենում ազգային պետության գերակայության սկզբունքի վերականգնման հետ զուգահեռ: Ամենուրեք խոսում են դեգլոբալիզացիայի, կապերը խզելու, երկրից հանված արտադրական շղթաների վերադարձնելու, արտասահմանյան մատակարարներից կախվածությունը նվազեցնելու, ներքին արտադրողներին եւ ֆինանսական հատվածին աջակցելու մասին:
Միացյալ Նահանգները եւ Չինաստանն այն երկու երկրներն են, որոնք այս առումով եղանակ են ստեղծում։ Եվրոպան նրանց համար մեծ հակակշիռ չի հանդիսանում: Ներկայիս ճգնաժամի ընթացքում Եվրամիությունը եւս մեկ անգամ շեղվեց միջպետական համերաշխության սկզբունքներից ՝ փոխարենը կենտրոնանալով ազգային ինքնիշխանության վրա:
Նահանջը հիպերգլոբալացումից կարող է աշխարհը տանել առեւտրային պատերազմների էսկալացիայի եւ էթնիկ ազգայնամոլության խորացման ճանապարհով, եւ դա կվատթարացնի տնտեսական հեռանկարները՝ բոլորի համար: Բայց դա միակ հնարավոր ելքը չէ:
Հնարավոր է պատկերացնել տնտեսական գլոբալիզացիայի ավելի խելամիտ մոդել, որում ուշադրությունը սեւեռվում է այն հարցերի շուրջ, որտեղ միջազգային համագործակցությունն իսկապես օգուտ է բերում: Մյուս բոլոր առումներով, ազգային պետությունները որեւէ կերպ չեն սահմանափակվելու տնտեսական եւ սոցիալական խնդիրների լուծման իրենց առաջնահերթություններում:
Նման համաշխարհային կարգը չի խոչընդոտի համաշխարհային առեւտրի եւ ներդրումների ընդլայնմանը: Այն կարող էր նույնիսկ օգնել՝ պայմանով, որ տարածություն կստեղծի զարգացած երկրներում ներքին սոցիալական ներդաշնակությունը վերականգնելու եւ զարգացող երկրներում տնտեսական աճն ապահովող անհրաժեշտ ռազմավարություններ մշակելու համար:
Հնարավոր է ինչպես վատ, այնպես էլ լավ ավարտ
Հավանաբար՝ միջնաժամկետ հեռանկարում աշխարհին սպասող ամենամռայլ հեռանկարը կապված է տնտեսական աճի տեմպի զգալի դանդաղեցման հետ՝ հատկապես, զարգացող աշխարհում: Այդ երկրները բախվում են արտաքին լուրջ ցնցումների հետ. կապիտալի ներհոսքի հանկարծակի դադարեցում, տրանսֆերտների ծավալի, տուրիզմից ստացած եկամուտների եւ արտահանման շրջանառության կտրուկ անկում։
Այսուհետ զարգացող երկրները ստիպված կլինեն ապավինել աճի նոր մոդելներին: Համավարակը կարող է խթանել հետագա անելիքների ավելի լայն վերաիմաստավորումը։
Համաշխարհային տնտեսությունն արդեն իսկ շարժվում էր խախուտ, անկայուն ճանապարհով, իսկ Covid-19-ը միայն ավելի պարզ է դարձնում մեր առջեւ ծառացած խնդիրները, ինչպես նաեւ այն որոշումները, որոնք պետք է կայացնենք: Վերանշյալ ոլորտներից յուրաքանչյուրում քաղաքական գործիչներն ունեն ընտրություն: Հնարավոր է ինչպես վատ, այնպես էլ լավ ավարտ: Համաշխարհային տնտեսության ճակատագիրը կախված է ոչ թե վարակի տարածումից, այլ նրանից, թե ինչպես կորոշենք արձագանքել դրան:

Мир после пандемии: 3 тенденции - Mediamax.am
Предлагаем вашему вниманию отрывки из статьи профессора Школы государственного управления им. Джона Кеннеди при Гарвардском университете Дэни Родрика, написанной для Project Syndicate.
Три тенденции
В предстоящие годы развитие мировой экономики будет определяться тремя тенденциями. Произойдёт ребалансировка отношений рынка и государства в пользу последнего. Одновременно будет происходить ребалансировка между гиперглобализацией и национальной автономностью – также в пользу последней. Наконец, наши амбиции по поводу роста экономики придётся серьёзно уменьшить.
Кризис, вызванный Covid-19, усилил призывы ввести всеобщее медицинское страхование и усилить трудовую защиту работников. Это заставляет государства отдавать приоритет устойчивости и надёжности в производстве, а не сокращению издержек и повышению эффективности путём глобального аутсорсинга.
Предвестники новой глобальной экономики
Все три тенденции – активизация действий государства, отход от гиперглобализма, снижения темпов роста экономики – возникли ещё до пандемии. Их можно рассматривать как источник серьёзных угроз для процветания человечества, но нельзя исключать, что они являются также предвестниками новой, более устойчивой инклюзивной глобальной экономики.
Национальное государство
Возврат государства в экономику идёт рука об руку с восстановлением принципа первенства национального государства. Везде говорят о деглобализации, о разрыве связей, о возврате выведенных за рубеж производственных цепочек, о сокращении зависимости от иностранных поставщиков, поддержке внутренних производителей и финансового сектора.
США и Китай – две страны, которые задают здесь тон. Европа не создаёт им большого противовеса. Во время нынешнего кризиса Евросоюз в очередной раз отступил от принципов межгосударственной солидарности, сделав вместо этого акцент на национальном суверенитете.
Отход от гиперглобализации может вывести мир на путь эскалации торговых войн и усиления этнического национализма, и это ухудшит экономические перспективы для всех. Но подобный исход не является единственно возможным.
Можно представить себе более разумную модель экономической глобализации, в которой внимание сосредоточено на тех вопросах, где международное сотрудничество действительно приносит отдачу. Во всём остальном национальные государства никак не будут ограничиваться в своих приоритетах при решении экономических и социальных проблем.
Подобный мировой порядок не препятствовал бы расширению мировой торговли и инвестиций. Он мог бы даже содействовать им – при условии, что он будет создавать пространство для восстановления внутреннего социального согласия в развитых странах и для выработки необходимых стратегий экономического роста в развивающих странах.
Вероятен как плохой, так и хороший исход
Наверное, наиболее мрачная перспектива, ожидающая мир в среднесрочной перспективе, связана со значительным снижением темпов экономического роста, особенно в развивающемся мире. Эти страны сталкиваются с серьёзными внешними шоками: внезапная остановка притока капитала, резкий спад объёмов денежных переводов, доходов от туризма и выручки от экспорта.
Отныне развивающимся странам придётся опираться на новые модели роста. Пандемия может стимулировать более широкое переосмысление того, что нужно делать.
Мировая экономика уже шла по шаткому, неустойчивому пути, а Covid-19 лишь делает более ясными проблемы, стоящими перед нами, а также решения, которые нам следует принять. В каждой из перечисленных областей у политиков есть выбор. Вероятен как плохой, так и хороший исход. Судьба мировой экономики зависит не от того, что делает вирус, а от того, как мы решаем реагировать на него.