Ռուբեն Վարդանյան. «Ճգնաժամը շատ փոփոխությունների խթան կդառնա» - Mediamax.am
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ սոցիալական ձեռներեց Ռուբեն Վարդանյանի ելույթից՝  Սկոլկովոյի բիզնես դպրոցի կազմակերպած «Նոր հումանիզմ» առցանց համաժողովից, որը նվիրված էր կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված փոփոխություններին:
Ընտրության խնդիրը
Համավարակի պատճառով հասարակության մեջ սրվել է ընտրության խնդիրը՝ ամենատարբեր հարթություններում: Օրինակ՝ բժիշկներն ընտրում են, թե հիվանդներից ում փրկեն եւ նախապատվությունը տալիս են երիտասարդներին: Բիզնեսը պետք է որոշի՝ ազատե՞լ մարդկանց աշխատանքից, թե ոչ, պահե՞լ բիզնեսն ամեն գնով, թե փակվել: Ընտրության այս խնդիրը քիչ է քննարկվում` ավելի քիչ, քան արժեր:
Միաժամանակ մեկուսացված ու փոխկապակցված
Մենք բախվեցինք եւս մեկ հետաքրքիր երեւույթի: Մի կողմից բոլորը մեկուսացված են իրենց ընտանիքների շրջանակներում, մյուս կողմից՝ մենք  շատ փոխկապակցված ենք: Բոլորը հայտնվեցին նույն իրավիճակում, եւ այն, ինչ կատարվում է աշխարհում, այսօր մեզ հուզում է ավելի շատ, քան երբեւէ: Թվում է, թե մեկուսացված ես, բայց սովորականից ավելին անհանգստանում ես մարդկության խնդիրներով:
Վերլուծելու ժամանակը
Այժմ ճիշտ ժամանակն է փիլիսոփայական վերլուծության համար. ո՞վ ես դու, ի՞նչ ես ուզում անել ապագայում: Լավ հնարավորություն՝ հետագա զարգացման տարբերակները վերանայելու եւ դրանց մեջ ներդրումներ կատարելու համար:
Պարտադիր չէ անհապաղ որոշումներ կայացնել:
Պատմությունը կրկնվում է
Եթե ուսումնասիրենք Եվրոպայի պատմությանը, ապա կտեսնենք, որ  ամենալուրջ ճգնաժամերից ՝ պատերազմներից կամ համավարակներից հետո, ի հայտ էին գալիս նոր իրականություններ եւ բացվում էին նոր հնարավորություններ։
Ճգնաժամը խթան կլինի բազմաթիվ փոփոխությունների համար մշակութաբանական առումով, առօրյա կյանքում, մարդկանց վարքագծում, բիզնեսի եւ աշխատակիցների, պետության ու քաղաքացիների միջեւ հարաբերություններում: Մեզ բազմաթիվ փոփոխություններ են սպասվում:
Թվում է, որ այն, ինչ կատարվում է մեզ հետ, եզակի է: Իրականում պատմությունը կրկնվում է: Նման իրավիճակներ եղել են, սա առաջին դեպքը չէ: Մենք նույնիսկ խնդիրների միջով անցնում ենք համեմատաբար ավելի մեղմ կերպով, քան եղել է նախկինում։

Рубен Варданян: «История идет по кругу» - Mediamax.am
Предлагаем вашему вниманию отрывки из выступления Рубена Варданяна на онлайн-конференции «Новый гуманизм» бизнес-школы Сколково, посвященнной обсуждению перемен вызванных пандемией коронавируса.
Проблема выбора
Из-за пандемии в обществе обострилась проблема выбора в самых разных плоскостях. Скажем, врачи выбирают, кого из больных спасать - ведь на всех ресурсов медицины не хватает - и отдают предпочтение молодым. Бизнесу нужно решать, увольнять или не увольнять людей, сохранять ли бизнес любой ценой или закрываться. Эта проблема выбора мало обсуждается - меньше, чем стоило бы.
Изолированы и взаимосвязаны одновременно
Мы столкнулись и с другим интересным феноменом. С одной стороны, все изолированы в рамках своей семьи, а с другой - мы неожиданно оказались очень взаимосвязаны. Весь мир оказался в одной и той же ситуации, и происходящее в мире нас теперь волнует больше, чем когда-либо. Вроде бы находишься в закрытом пространстве, но тебя больше, чем обычно, волнуют проблемы человечества.
Время для анализа
Сейчас правильное время для философского анализа: кто ты, чем хочешь заниматься в будущем? Хорошая возможность переосмыслить варианты будущего развития и инвестирования в это. Необязательно принимать решения немедленно.
История идет по кругу
Если посмотреть на историю Европы, то после тяжелейших кризисов - войн или пандемий - начинался процесс резкого развития, появлялись новые реальности и открывались возможности.
Кризис даст толчок большому количеству изменений в культурологическом плане, повседневной жизни, поведении людей, бизнесе и его отношениях с работниками, между государством и гражданами. Нас ждет достаточно большое количество перемен.
Нам все кажется, что происходящее с нами уникально. На самом же деле история идет по кругу. Бывали аналогичные ситуации, это далеко не первый подобный случай. Мы проходим проблемы еще в мягкой форме в сравнении с тем, что бывало.