Մարկ Ցուկերբերգ. վարակի դեմ պայքարը եւ տվյալները - Mediamax.am
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգի The Washington Post-ում հրապարակված հոդվածից:
Տվյալներ հանուն բարօրության
Մենք հրապարակել ենք հիվանդության տարածումը կանխելու մի քանի քարտեզներ՝ հիմնվելով մեր «Տվյալներ հանուն բարօրության» (Data for Good) ծրագրի վրա, որը ցույց է տալիս, թե ուր են գնում մարդիկ, եւ որտեղ է տեղի ունենում տարածաշրջանների միջեւ փոխազդեցությունը: Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում Ասիայում, Եվրոպայում եւ Հյուսիսային Ամերիկայում հանրային առողջության ոլորտի հետազոտողները օգտագործել են այս տվյալների փաթեթները՝ իրազեկման եւ որոշումներ կայացնելու նպատակով:
Թայվանի մասնագետները կարողացել են նույնականացնել վարակման առավել հավանականություն ունեցող քաղաքները, Իտալիայում գիտնականները վերլուծում են եկամուտների անհավասարության հետ կապված ինքնամեկուսացման միջոցառումները, իսկ Կալիֆոռնիայի պաշտոնյաները ամենօրյա ռեժիմով ուսումնասիրում են տվյալները, որպեսզի ճիշտ հուն ուղղեն հանրային առողջության առաջարկությունները:
Մենք համագործակցել ենք Նյու Յորքի համալսարանի (New York University), ինչպես նաեւ Մոնրեալի «Mila» հետազոտական ինստիտուտի հետ: Օգտագործելով արհեստական բանականությունը՝ մենք օգնում ենք հիվանդանոցներին ավելի լավ կանխատեսել այնպիսի սահմանափակ ռեսուրսների անհրաժեշտությունը, ինչպիսիք են անհատական պաշտպանիչ միջոցները եւ թոքերի արհեստական օդափոխության սարքերը:
Տվյալները մեծ օգուտ են բերում
Այսպիսի տվյալները մեծ օգուտ են բերում: Քանի որ մենք բոլորս հավելվածների եւ էլեկտրոնային սարքերի միջոցով ամեն օր տվյալներ ենք ստեղծում, թվում է, որ շատ ավելի մեծ հնարավորություններ կան տվյալների օգտագործման համար, եւ դրանք կարող են օգտագործվել հանրային առողջապահական համակարգի շահերից ելնելով: Այնուամենայնիվ, կարեւոր է, որպեսզի դա արվի առանց քաղաքացիների մասնավոր կյանքը եւ մարդու իրավունքները ոտնահարելու:
Ինֆորմացիայի պաշտպանություն
Կարեւոր է նաեւ, որպեսզի այս գործում ներգրավված կազմակերպությունները դա անեն այնպես, որ անձանց տրամադրած ինֆորմացիան պաշտպանված լինի, եւ որ հավաքագրված ցանկացած տվյալ օգտագործվի միայն արտակարգ հանգամանքներում, ինչպես նաեւ ճգնաժամային այլ իրավիճակներում: Կորոնավիրուսային համավարակի դեմ պայքարը կյանքի բոլոր ոլորտներում պահանջեց աննախադեպ գործողություններ, բայց դա չպետք է զոհաբերություններ ենթադրի մեր մասնավոր կյանքում:
Նախկինում աշխարհն արդեն բախվել է համավարակների, բայց այս անգամ մենք ունենք նոր գերհնարավորություններ` հանուն բարօրության տվյալներ հավաքագրելու եւ փոխանակելու ունակությունը: Ես լավատեսորեն եմ տրամադրված եւ վստահ եմ, որ ճիշտ եւ պատասխանատու կերպով կիրառվելու դեպքում այս տվյալները կարող են օգնել աշխարհին պատշաճ արձագանքել ներկայիս առողջապահական ճգնաժամին եւ շարժվել հիվանդությունը հաղթահարելու ուղղությամբ:

Марк Цукерберг: данные и борьба с вирусом - Mediamax.am
Предлагаем вашему вниманию отрывки из статьи основателя Facebook Марка Цукерберга, опубликованной в The Washington Post.
Data for Good
Мы опубликовали несколько карт по предотвращению распространения заболевания на основании нашей программы «Данные для благих целей» (Data for Good), на которых в агрегатной форме показано, куда направляются люди и где происходит взаимодействие между регионами. За последние несколько месяцев исследователи из системы общественного здравоохранения использовали наборы этих данных для информирования и принятия решения в Азии, Европе и Северной Америке.
Специалисты на Тайване смогли идентифицировать города с наибольшей вероятностью заражения, ученые в Италии анализируют меры в области самоизоляции в отношении неравенства доходов, а официальные лица Калифорнии исследуют в ежедневном режиме на окружном уровне данные для того, чтобы правильным образом направить рекомендации системы общественного здравоохранения.
Мы установили партнерские отношения с Нью-Йоркским университетом (New York University), а также с Исследовательским институтом Mila в Монреале. Используя искусственный интеллект, мы помогаем больницам лучше предсказывать потребность в ограниченных ресурсах - таких как персональные средства защиты и аппараты ИВЛ.
Данные приносят большую пользу
Такого рода данные приносят большую пользу. Поскольку все мы производим каждый день данные с помощью приложений и электронных устройств, существует судя по всему, значительно больше возможностей по использованию агрегатных данных, которые могут быть использованы в интересах системы общественного здравоохранения. Однако важно, чтобы это делалось таким образом, чтобы частная жизнь граждан и права человека были защищены.
Защита информации
Важно также, чтобы организации, вовлеченные в это работу, делали ее таким образом, чтобы предоставляемая людьми информация была защищена и чтобы любая собираемая информацию использовалась только в случае возникновения чрезвычайных обстоятельств, а также в других кризисных ситуациях. Борьба с пандемией коронавируса потребовала принятия беспрецедентных мер во всех слоях общества, однако это не должны означать принесения в жертву нашей частной жизни.
Мир уже сталкивался в прошлом с пандемиями, однако на этот раз мы имеем новые супервозможности - способность собирать данные и обмениваться ими ради благой цели. Я настроен оптимистично и уверен в том, что при правильном и ответственном их использовании эти данные могут помочь миру должным образом ответить на нынешний кризис в области здоровья и начать движение на пути к выздоровлению.