«Դասավանդի՛ր, Հայաստանը» ցանկանում է վերջ տալ «թվային մեկուսացմանը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» հիմնադրամը դրամահավաք է նախաձեռնում՝ Հայաստանի եւ Արցախի գյուղերի աշակերտներին անհրաժեշտ տեխնիկական սարքավորումներով եւ ինտերնետ կապով ապահովելու նպատակով:
Հիմնադրամը մտահոգություն է հայտնել, որ հատկապես համավարակի այս օրերին գյուղաբնակ երեխաները չեն կարողանում ամբողջությամբ ներգրավվել կրթական գործընթացին: Տեխնիկական միջոցների եւ ինտերնետի բացակայությունը լուրջ խնդիր են դառնում այս երեխաների համար՝ մեծացնելով կրթական անհավասարությունը:
«Դուք կարող եք օգնել, որպեսզի Հայաստանում եւ Արցախում թվային մեկուսացման մակարդակը նվազի։ Նվիրաբերելով 200 դոլար՝ Դուք կկարողանաք մեկ աշակերտին վերազինել տեխնիկական միջոցներով եւ ինտերնետ կապով: Մեր նպատակն է մինչեւ հունիսը 1 000 աշակերտի ապահովել  անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցներով:
Անգամ վիրուսի նահանջից հետո, տեխնիկական անհավասարության խնդիրը մեր աշակերտների շրջանում պետք է բարձրաձայնվի: COVID-19-ը չի ստեղծել թվային մեկուսացումը, այն պարզապես խորացրել է առկա խնդիրը»,- ասել է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի հիմնադիր եւ տնօրեն Լարիսա Հովհաննիսյանը:
Հիմնադրամը նպատակ ունի հաջորդ ուսումնական տարվանից յուրաքանչյուր աշակերտի տրամադրել անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցներ`համահունչ Հայաստանի Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության ներկայիս գերակա ուղղություններին:

Teach For Armenia aims to end the “digital divide” - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Teach For Armenia (TFA) Foundation has launched a fundraising campaign aimed at providing students in rural areas of Armenia and Artsakh with technology and internet connectivity.
The foundation has said in a statement that now more than ever before, the students need access. Without it, TFA has said, the students are experiencing a tremendous disruption in learning, and the current situation has further magnified educational inequities within Armenia’s education system.
You can help to close the digital divide in Armenia and Artsakh. By donating USD 200, you will equip one student with a device and internet connectivity. Our aim is to equip 1,000 students with technology by June. Even once the virus subsides, the technological disparity facing our students must be addressed. COVID-19 did not create the digital divide, it simply exacerbated the problem,” said TFA founder and CEO Larisa Hovannisian.
The foundation’s aim is to provide each and every student with the necessary tools for the next academic year - in alignment with the current priorities of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Armenia.