Մոդել. «վերին կետում» ՀՀ-ում կարող է վարակվել մարդկանց մինչեւ 4.7 %-ը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Օքսֆորդի համալսարանի Մարդկության ապագայի ինստիտուտի (Future of Humanity Institute) գիտնականները մոդելավորման հարթակ են գործարկել: Համադրելով տարբեր աղբյուրներից ստացվող տեղեկատվությունը, նրանք կանխատեսում են կորոնավիրուսի համավարակի ընթացքը տարբեր երկրներում:
«Ցանկանում ենք ընդգծել, որ իրական պատկերը կախված կլինի մարդկանց գործողություններից: Համավարակին դիմադրելու ուժգնությունը մեր ընտրությունն է, սակայն անգամ որոշակի մակարդակ ապահովելու դեպքում արդյունքը անորոշ է մնում», - նշում են գիտնականները:
Ըստ COVID-19 Forecasting մոդելավորման հարթակի, Հայաստանում «ակտիվ վարակվածների (active infections)» քանակն այս պահին կարող է կազմել 3619 մարդ՝ ներառելով նրանց, որոնք չունեն որեւէ սիմպտոմներ եւ առայժմ վարակակիր չեն:
Ըստ մոդելավորման, համավարակի գագաթնակետում Հայաստանում կարող է վարակվել 43-ից 140 հազար մարդ կամ բնակչության 1.5-ից 4.7 տոկոսը:
Ըստ մոդելավորման, մինչեւ 2021 թվականը վարակվածների թիվը Հայաստանում կարող է տատանվել 1.3 միլիոն մարդուց մինչեւ 2.3 միլիոն մարդ կամ բնակչության 44-ից 80 տոկոսը:

Yerevan/Mediamax/. Oxford University’s Future of Humanity Institute has created an COVID-19 forecasting model which predicts the impact of the coronavirus pandemic on countries based on data collected from various sources.
“We want to emphasize that real outcomes depend on human actions. The mitigation strength is our choice. Even given some mitigation level, the outcome is still uncertain,” said the institute.
According to the epidemiological model, at the moment Armenia might have 3,619 active infections, i.e. the number of people currently infected with COVID-19 (including those have not yet shown symptoms or are not yet infectious).
The forecasting model shows that at the peak of the pandemic, Armenia might have 43,000 to 140,000 cases, which makes 1.5%-4.7% percent of the population.
The model also estimates that by 2021 the number of infected people in Armenia could be between 1.3 million and 2.3 million, i.e. 44%-80% of the population.