Երեւան: Մեդիամաքս։ ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն այսօր հայտնել է, որ այս պահի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակվածության 482 հաստատված դեպք կա, որից 58-ը՝ վերջին մեկ օրվա ընթացքում:
«Այս 58 դեպքերից 25 հոգին ի սկզբանե եղել են հատուկ պահման վայրերում, շփման շրջանակ պրակտիկորեն չեն ունեցել։ 31 հոգին, որոնց մեջ նաեւ բուժաշխատող կա, կասկածելի գոտում են եղել, այսինքն՝ շփված են եղել հաստատված դեպքի հետ: Միայն երկուսն են, որ նոր դեպքեր են, եկել են արտերկրից, նրանց շփման շրջանակը հիմա պարզվում է»,- ասել է նախարարը։
Նախարարի խոսքով՝ թվարկածված դեպքերի թվում է նաեւ բանակում արձանագրված մեկ դեպք:
Մինչ այժմ բուժվածների թիվը կազմում է 30:
Արսեն Թորոսյանը տեղեկացրել է, որ այս պահի դրությամբ 14 ծանր եւ 1 ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող պացիենտ կա:
«Ծայրահեղ ծանրը, հավանաբար, կդառնա ծանր, բարելավում ունենք, հնարավոր է՝ արհեստական օդափոխության սարքն անջատենք եւ նա սկսի ինքնուրույն շնչել: Եվս 2 ծանր պացիենտ էլ, մեր բժիշկների աշխատանքի շնորհիվ, կդադարեն համարվել ծանր եւ կտեղափոխվեն սովորական պալատ», - մանրամասնել է նա:
Նա հավելել է, որ ծանր համարվող դեպքերի մեջ նաեւ երիտասարդ կա, բայց նաեւ նրա դեպքում հավանականությունը մեծ է, որ կդառնա միջին ծանրության եւ ամբողջությամբ կապաքինվի:
«Պացիենտների քրոնիկական հիվանդություններն են ի վերջո որոշում ելքը, քանի որ առանց քրոնիկական հիվանդությունների պացիենտները հիմնականում չեն էլ հասնում վերակենդանացման բաժին»,- ասել է առողջապահության նախարարը:

Арсен Торосян представил cведения о состоянии пациентов - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян сообщил сегодня, что на данный момент есть 482 подтвержденных случаев заражения коронавирусом, 58 из которых выявлено за последний день.
«25 человек из них изначально были в специальных местах для карантина и практически ни с кем не контактировали. 31 человек, среди которых есть также медицинский работник, находились в зоне риска, то есть, имели контакт с подтвержденными случаями. Круг их общения на данный момент выясняется»,- подчеркнул министр.
По словам министра, в числе этих случаев - 1 выявленный случай в армии.
На данный момент выздоровели 30 пациентов.
Арсен Торосян сообщил, что на данный момент состояние 14 пациентов оценивается как тяжелое. 1 человек - в критическом состоянии.
«Находящийся в критическом состоянии пациент, вероятно, перейдет в разряд тяжелых. Наблюдается улучшение состояния. Возможно, мы отключим аппарат искусственной вентиляции легких, и он начнет самостоятельно дышать. Еще двое тяжелых пациентов благодаря работе наших врачей будут переведены в обычную палату, и их состояние более не будет считаться тяжелым»,- пояснил он.
«Хронические заболевания пациентов решают дальнейших исход, так как пациенты без хронических заболеваний, в основном, не попадают в реанимацию»,- подчеркнул министр здравоохранения.