Հայաստանը կորոնավիրուսի թեստերի պակաս չունի, ասել է նախարարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսանն ասել է, որ Հայաստանը կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստերի պակաս չունի:
«Հայաստանն ունի բավարար քանակությանմբ PCR թեստեր եւ շարունակում է դրանք ձեռք բերել»,- ասել է նախարարը:
Նրա խոսքով՝ մինչ օրս արվել է 1440 թեստ, որից դրական է եղել 290-ը:
Արսեն Թորոսյանը հայտնել է նաեւ, որ շուտով քարտեզ կհրապարակվի, որտեղ նշված կլինեն բոլոր այն բնակավայրերը, որտեղ կորոնավիրուսի դեպքեր են արձանագրվել:
«Հատուկենտ դեպքեր արձանագրվել են Սյունիքի, Լոռու, Շիրակի մարզերում, իսկ ամենաշատ դեպքերն արձանագրվել են Երեւանում, Արմավիրի, Արարատի, Կոտայքի մարզերում: Վայոց ձորի եւ Գեղարքունիքի մարզում դեռ չունենք արձանագրված դեպքեր»,- ասել է նա:

Yerevan/Mediamax/. Health Minister of Armenia Arsen Torosyan has stated that Armenia has enough COVID-19 tests.
“We have enough PRC tests and we are getting new batches,” he noted.
According to Torosyan, the Health Ministry has run 1440 tests so far, 290 of which have produced positive results.
He has added that the ministry is going to publish a map where all cases of coronavirus will be marked by place.
“Individual cases were registered in Syunik, Lori and Shirak marzes, and the majority of cases are confirmed in Yerevan, as well as the marzes of Armavir, Ararat and Kotayk. There are no cases yet in Vayots Dzor and Gegharkunik marzes,” said Torosyan.