Բարեփոխումնե՞ր, թե՞ հեղափոխություն - Mediamax.am
Մեդիամաքսը ներկայացնում է Վաշինգտոնի համալսարանի ռուսաստանյան եւ եվրասիական ուսումնասիրությունների պրոֆեսոր Դանիել Շիրոյի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար: Դանիել Շիրոն վերջերս լույս է ընծայել «Դուք ասում եք, որ հեղափոխությո՞ւն եք ուզում։ Արմատական իդեալիզմը եւ դրա ողբերգական հետեւանքները» գիրքը:
Ժամանակակից պատմության մեջ ամենահայտնի հեղափոխություններին անխտիր նախորդում է հասարակության մեջ բեւեռացման աճը՝ սուր հասարակական եւ տնտեսական խնդիրները լուծելու կառավարության անկարողության ֆոնին։
Անբարյացակամությունն ու անվստահությունն ուժեղանում են, ինչը նպաստում է բողոքի ցույցերի ընդլայնմանը, որոնք ժամանակի ընթացքում հանգեցնում են բռնության։ Ծայրահեղականությունն աճում է, քանի որ չափավոր ուժերը ստիպված են դաշինք կազմել ծայրահեղ ձախ կամ ծայրահեղ աջ ուժերի հետ։ Իսկ նրանք, ովքեր փորձում են քաղաքական սպեկտրի մյուս կողմում չափավոր ուժերի հետ փոխզիջում գտնել, ի վերջո վարկաբեկվում եւ դուրս են մղվում: Հենց դա էլ կատարվում է այսօր աշխարհի շատ երկրներում, ներառյալ՝ ԱՄՆ-ում: Այնտեղ, իհարկե, նոր հեղափոխություն չի սպասվում, բայց երկիրը, հնարավոր է, աստիճանաբար մոտենում է դրան, քանի որ նրա քաղաքական կենտրոնը փլուզվում է:
Լուսանկարը` Liberty leading the people_Masato Tamakake
Պատմության առավել ակնհայտ օրինակները ցույց են տալիս, թե ինչպես է դա տեղի ունեցել անցյալում: 1789 թվականի Ֆրանսիական հեղափոխությունն ի սկզբանե առաջնորդվել էր Լուսավորության լիբերալ իդեալներով: Բայց թագավորը եւ ազնվականությունը հրաժարվում էին կորցնել արտոնությունները: Սկսվեց օտարերկրյա պետությունների միջամտությունը Հեղափոխության դեմ, եւ չափավոր առաջնորդները (օրինակ՝ Ամերիկյան հեղափոխության հերոսը՝ Լաֆայետը, որը ցանկանում էր սահմանադրական միապետություն հիմնել) սկսեցին աճող քննադատության ենթարկվել ձախերի կողմից, որոնք նրանց անվանում էին «ռոյալիստական գործիքներ» եւ «հեղափոխական դավաճաններին» դատապարտող աջերի կողմնակից։ Այդ ամեն գործեց Յակոբինների օգտին, որոնք կազմակերպեցին տեռորի տիրապետություն եւ հրահրեցին դաժան քաղաքացիական պատերազմ, որի ընթացքում սպանվեցին հարյուրհազարավոր մարդիկ:
Ռուսաստանում 1917 թվականի հեղափոխության ժամանակ իշխանությունն ի սկզբանե գրավել էին ավելի լիբերալ ու չափավոր սոցիալիստները՝ Ալեքսանդր Կերենսկիի գլխավորությամբ։ Նրանք սխալ թույլ տվեցին՝ չդադարեցնելով Ռուսաստանի մասնակցությունն Առաջին համաշխարհային պատերազմին: Երբ ծայրահեղ աջ գեներալները ցանկանում էին հասնել միապետության վերականգնմանն, իշխանությունները խուճապի մատնվեցին եւ զենքը հանձնեցին Լենինի բոլշեւիկներին, որոնք օգտվեցին իրավիճակից։ Հասարակության մեջ ծայրահեղ բեւեռացման պայմաններում չափավոր սոցիալիստները պահպանում էին դաշինքը բոլշեւիկների հետ այնքան ժամանակ, քանի դեռ չէին պարզել (շատ ուշ), որ նրանք նույնպես դատապարտված են ոչնչացման:
1978 եւ 1979 թվականներին Իրանում շահը նույնպես մերժում էր չափավոր ժողովրդավարական բարեփոխումները, քանի դեռ շատ ուշ չէր։ Իսլամիստները տապալեցին վաղեմի լիբերալ վարչապետ Շապուր Բախտիյարին, որը ձգտում էր փոխզիջումային լուծումների, եւ նրան աքսորեցին Ֆրանսիա (որտեղ 1991 թվականին սպանվել էր իրանական գործակալների կողմից): Բախտիյարի հրաժարականից հետո երկրում ձեւավորվեց չափավոր իսլամիստների եւ արմատականների դաշինք: Սակայն այաթոլլա Ռուհոլլահ Խոմեյնին վարպետորեն օգտվեց արտաքին միջամտության սպառնալիքից, ինչպես նաեւ չափավորների միամտությունից, որպեսզի հասնի նախագահ Աբոլհասան Բանիսադրի՝ ցենտրիստական հայացքների իսլամիստի իմփիչմենթին եւ վտարմանը։ Ստանալով լիակատար վերահսկողություն՝ Խոմեյնիի ռեժիմն անմիջապես արյունալի ռեպրեսիաներ սանձազերծեց։
Կարելի է շատ այլ օրինակներ բերել. Մեքսիկան 1910 թվականին, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո հակագաղութային հեղափոխությունները, Կուբան 1959-ին, Աֆղանստանը, որը 1978-ին ի սկզբանե հայտնվեց կոմունիստների վերահսկողության տակ, այնուհետեւ երկարատեւ քաղաքացիական եւ միջազգային պատերազմներից հետո՝ 1996-ին, գրավվեց թալիբների կողմից։
Նմանատիպ իրավիճակներն ունեն մեկ ընդհանուր առանձնահատկություն. հասարակության մեջ այդպիսի ուժեղ քաղաքական պառակտումն առաջանում է միայն երկարատեւ ժամանակաշրջանից հետո, երբ պարզ է դառնում, որ անհրաժեշտ են բարեփոխումներ, իսկ նրանք, ովքեր իշխանության ղեկին են՝ չհասկանալով ստեղծված իրավիճակի ամբողջ բարդությունը, արգելափակում են որոշումները, որոնք կարող էին փրկել ռեժիմը:
Ավելի լավ օրինակ, քան շահի հարցազրույցները՝ արված նրա բռնի տապալումից մի քանի տարի առաջ, դժվար է բերել։ Նա պնդում էր, որ ժողովուրդը սիրում է իրեն, եւ որ պատերնալիստական ռեժիմը շատ ավելի լավ է, քան չկարգավորված արեւմտյան ժողովրդավարությունները: Ցար Նիկոլայ Երկրորդը կարծում էր, որ կարող է անտեսել երկրում դժգոհության աստիճանը՝ որոշում կայացնելով մտնել Առաջին համաշխարհային պատերազմի մեջ: 1920 եւ 1930-ականներին՝ իսկ որոշ դեպքերում ավելի ուշ, գաղութային եվրոպական տերությունները հրաժարվում էին կամավոր զիջել հսկողությունը դոմինիոն երկրներում՝ մերժելով աստիճանաբար ինքնակառավարմանն անցնելու չափավոր առաջարկները։ Այս բոլոր դեպքերում, փոխզիջման չափավոր աջակիցների ճնշումը կամ մարգինալացումը հանգեցնում էր միայն ծայրահեղականության: Իհարկե, այս իրավիճակներից ոչ բոլորն ու նույնիսկ ոչ մեծամասնությունն իսկապես հանգեցնում էին հեղափոխությունների, բայց դրանց զարգացման առավել էքստրեմալ տարբերակների դասերը պետք է քաղել: Եթե ​​հետաձգում եք բարեփոխումները կամ իրականացնում եք այնպիսի բարեփոխումներ, որոնք պատշաճ կերպով չեն լուծում աճող սոցիալական եւ տնտեսական խնդիրները, հասարակության մեջ աճում է բեւեռացումը։ Կենտրոնը չի կարող դիմադրել, իսկ չափավոր քաղաքական գործիչները ստիպված են լինում կատարել ընտրություն. կա՛մ միավորվել ավելի արմատական ​​քաղաքական առաջնորդների եւ գաղափարախոսությունների հետ, կա՛մ համաձայնել քաղաքական (կամ նույնիսկ իրական) աքսորմանը:
Աղետի օրինակը դարձավ Հիտլերի իշխանության գալը 1933 թվականին։ Գործազրկության խնդրի ավանդական պահպանողական (այսօր նրանց անվանում են «նեոլիբերալ») լուծումները չարդարացվեցին։ Պահպանողականներն այնքան էին վախենում ու ատում չափավոր սոցիալ-դեմոկրատներին, որ նրանց հետ միավորվելու եւ քաղաքականություն մշակելու փորձեր անելու փոխարեն, որը նման կլիներ Ֆրանկլին Ռուզվելտի «Նոր կուրսին» ԱՄՆ-ում, որոշեցին իշխանության բերել նացիստներին։ Նրանք կարծում էին, որ հեշտությամբ կարող են վերահսկել Հիտլերին, սակայն այդ հաշվարկներն անմիջապես հօդս ցնդեցին:
Այսօր նման միտումները եւ դրանց ուղեկցող բռնությունները արդեն հանգեցրել են Սիրիայում սարսափելի քաղաքացիական պատերազմի եւ դժվարացնում են փոխզիջման հասնել Հնդկաստանում, Բոլիվիայում եւ Լատինական Ամերիկայի այլ երկրներում, ինչպես նաեւ Իրաքում, Իրանում եւ Լիբանանում։ Եվս մեկ օրինակ կարող է լինել Հոնկոնգը, որտեղ անկախության չիրականացված երազանքը չափազանց բարդացրեց ողջամիտ փոխզիջումը:
Սակայն՝ մի՞թե 1775-1783 թվականների Ամերիկյան հեղափոխական պատերազմն այլ էր։ Ամերիկացիներն իսկապես ունեցել են իրական քաղաքական հեղափոխություն, բայց դա սոցիալական հեղափոխություն չէր: Ձեւավորված վերնախավը, որը ղեկավարում էր հեղափոխությունը, պահպանեց իշխանությունը: Սակայն ցավալի էր, որ այն չկարողացավ հաջողությամբ լուծել ստրկության խնդիրը: Որոշ առաջատար քաղաքական գործիչներ կարծում էին, որ այդ խնդիրն աստիճանաբար կլուծվի ինքն իրեն: Այնուամենայնիվ՝ սկսած 1820 թվականից, բեւեռացումը սկսեց աճել ամերիկյան հասարակության մեջ: Հարավում, որտեղ առաջատարն էր Հարավային Կարոլինա նահանգը, գերակշռում էին ծայրահեղականները, ինչը ժամանակի ընթացքում անհնար դարձրեց որեւէ փոխզիջման հասնելը, որը թույլ կտար աստիճանաբար վերջ դնել ստրկությանը։ Այդ ամենի արդյունքն էր աներեւակայելի դաժան քաղաքացիական պատերազմը։ Եվ մինչ օրս հասարակության մեջ պահպանվում է ռասայական ստրկության ժառանգության հետեւանքով առաջացած այս պառակտումը։ Սա է այսօրվա աճող քաղաքական բեւեռացման հիմնական, չնայած իհարկե, ոչ միակ պատճառը:
Այնպես որ, եթե անցյալը կարող է զգալի թվով երկրների (եւ, իհարկե, Միացյալ Նահանգներին) որեւէ խորհուրդ տալ ներկայի եւ ապագայի վերաբերյալ, ապա այդ խորհուրդը հետեւյալն է. որեւէ կայուն այլընտրանք չկա, քաղաքական կենտրոնը պահպանելուց բացի, նույնիսկ եթե դա պահանջում է հաղթահարել էլիտայի դիմադրությունը բարեփոխումներին:

Реформы, или революция? - Mediamax.am
Медиамакс представляет фрагменты статьи Дэниел Широ «Или реформы, или революция», написанной им для Project Syndicate. Дэниел Широ - профессор российских и евразийских исследований в Университете Вашингтона и автор новой книги «Вы говорите, что хотите революции?: Радикальный идеализм и его трагические последствия».
Наиболее известным революциям в современной истории неизменно предшествовал рост поляризации в обществе на фоне неспособности властей решить острые социальные и экономические проблемы. Враждебность и недоверие усиливаются, что способствует расширению протестов, со временем приводящих к насилию. Экстремизм нарастает, потому что умеренные силы вынуждены вступать в союз с крайне левыми или крайне правыми. Те же, кто пытается найти компромисс с умеренными силами на другой стороне политического спектра, в итоге дискредитируются и изгоняются. Именно это происходит сегодня во многих странах мира, в том числе и в США. В Америке, конечно, не ожидается новая революция, но страна, возможно, медленно приближается к ней, поскольку её политический центр разрушается.
Наиболее очевидные исторические примеры показывают, как это происходило в прошлом. Французская революция 1789 года сначала руководствовалась либеральными идеалами Просвещения. Но король и аристократия отказывались терять привилегии. Началась интервенция иностранных держав против Революции, и умеренные лидеры (например, герой Американской революции Лафайет, который желал установления конституционной монархии) стали подвергаться нарастающей критике со стороны левых, называвших их «инструментами роялистов», и со стороны правых, осуждавших «революционных предателей». Всё это сыграло на руку якобинцам, устроившим господство террора и спровоцировавшим жестокую гражданскую войну, в ходе которой были убиты сотни тысяч человек.
Фото: Liberty leading the people_Masato Tamakake
Во время революции 1917 года в России власть сначала захватили более либеральные и умеренные социалисты во главе с Александром Керенским. Они совершили ошибку, не прекратив участие России в Первой мировой войне: когда крайне правые генералы начали добиваться восстановления монархии, власти запаниковали и раздали оружие большевикам Ленина, которые воспользовались ситуацией. В условиях крайней поляризации в обществе умеренные социалисты сохраняли альянс с большевиками до тех пор, пока не выяснили (слишком поздно), что они тоже обречены на истребление.
Точно так же в Иране в 1978 и 1979 годах шах отвергал умеренные демократические реформы, пока не стало слишком поздно. Исламисты свергли премьер-министра Шапура Бахтияра, давнего либерала, стремившегося к компромиссным решениям, и вынудили его отправиться в изгнание во Францию (где он был убит иранскими агентами в 1991 году). После отставки Бахтияра в стране сложился альянс умеренных исламистов и радикалов. Однако аятолла Рухолла Хомейни мастерски воспользовался угрозой внешнего вмешательства, а также наивностью умеренных, чтобы добиться импичмента и изгнания президента Абольхассана Банисадра, исламиста центристских взглядов. Получив полный контроль, режим Хомейни тут же развязал кровавые репрессии.
Можно привести много других примеров: Мексика в 1910 году; антиколониальные революции после Второй мировой войны; Куба в 1959 году; Афганистан, сначала попавший под контроль коммунистов в 1978-м, а затем – после длительной серии гражданских и международных войн – захваченный талибами в 1996-м.
У подобных ситуаций есть одна общая особенность: столь сильный политический раскол в обществе возникает лишь после длительного периода, когда становится ясно, что необходимы реформы, а те, кто находится у власти, не понимая всего ужаса создавшегося положения, блокируют решения, способные спасти режим. Трудно найти этому лучшую иллюстрацию, чем интервью с шахом, опубликованные за несколько лет до его насильственного свержения. Он утверждал, что народ его любит, а патерналистский режим правления намного лучше недисциплинированных западных демократий. Царь Николай II считал, что может игнорировать степень недовольства в стране, принимая решение о вступлении в Первую мировую войну. В 1920-х и 1930-х годах, а в некоторых случаях даже позднее, колониальные европейские державы отказывались добровольно уступать контроль в странах-доминионах, отвергая умеренные предложения постепенно двигаться в сторону самоуправления. Во всех этих случаях подавление или маргинализация умеренных сторонников компромисса приводило лишь к экстремизму.
Конечно, не все и даже не большинство подобных ситуаций действительно приводили к революциям, но уроки наиболее экстремальных вариантов их развития следует выучить. Если откладывать реформы или проводить реформы, которые в недостаточной степени решают усиливающиеся социальные и экономические проблемы, в обществе возрастает поляризация. Центр не может устоять, а умеренным политикам приходится делать выбор: либо объединиться с более радикальными политическими лидерами и идеологиями, либо согласится на политическое (или даже реальное) изгнание.
Примером катастрофы стал приход Гитлера к власти в 1933 году. Традиционные консервативные (сегодня их называют «неолиберальными») решения проблемы безработицы  не работали. Консерваторы настолько боялись и ненавидели умеренных социал-демократов, что вместо попытки объединиться с ними для выработки политики, аналогичной «Новому курсу» Франклина Рузвельта в США, они решили привести к власти нацистов. Они полагали, что легко смогут контролировать Гитлера, однако эти расчёты были тут же развеяны в прах.
В наши дни похожие тенденции и сопутствующее им насилие уже привели к ужасающей гражданской войне в Сирии и сильно затрудняют достижение компромисса в Индии, Боливии и других странах Латинской Америки, а также в Ираке, Иране и Ливане. Ещё одним примером может быть Гонконг, где нереализуемая мечта о независимости сделала разумный компромисс крайне затруднительным.
Однако разве не была иной Американская революционная война 1775-1783 годов? У американцев действительно произошла подлинная политическая революция, но это была не социальная революция. Сложившаяся элита, которая возглавила революцию, сохранила власть. Трагично то, что она не смогла успешно решить проблему рабства. Некоторые ведущие политические фигуры полагали, что эта проблема постепенно решится сама по себе. Однако, начиная примерно с 1820 года, в американском обществе стала возрастать поляризация. На Юге, где лидировал штат Южная Каролина, возобладали экстремисты, что со временем сделало невозможным достижение любых компромиссов, которые бы позволили постепенно покончить с рабством. Результатом стала невероятно жестокая гражданская война. И до сих пор в обществе сохранятся этот раскол, вызванный наследием расового рабства. Это главная, хотя, конечно, не единственная, причина усиливающейся сегодня политической поляризации.
Итак, если прошлое может дать значительному числу стран мира (и, конечно, США) какой-либо совет по поводу настоящего и будущего, то этот совет таков: нет никакой стабильной альтернативы поддержанию политического центра, даже если для этого требуется преодолеть сопротивление элиты реформам.