Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւն այսօր հայտարարել է, որ նախօրեին կյանքից հեռացած Գեւորգ Վարդանյանը «եղել է հայրենական արտաքին հետախուզության պատմության մեջ մտած փայլուն հատուկ գործողությունների մասնակից»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, ՌԴ նախագահը ցավակցական հեռագիր է հղել Գեւորգ Վարդանյանի տիկնոջը` Գոհար Վարդանյանին:
«Անկեղծորեն կիսում եմ Ձեր ընտանիքի մեծ վիշտը: Կյանքից հեռացավ Գեւորգ Վարդանյանը` լեգենդար հետախույզ, իր երկրի իսկական հայրենասերը, վառ եւ արտակարգ անձնավորություն: Նա եղել է փայլուն հատուկ գործողությունների մասնակից, որոնք մտել են հայրենական արտաքին հետախուզության պատմության մեջ: Գեւորգ Վարդանյանի վախճանն անփոխարինելի կորուստ է իր հարազատների եւ բոլոր նրանց համար, ովքեր ճանաչում եւ գնահատում էին այդ հիանալի մարդուն», - ասվում է հեռագրում:
ԽՍՀՄ հերոս Գեւորգ Վարդանյանը վախճանվել է հունվարի 10-ին Մոսկվայում` 88 տարեկան հասակում:
ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ Գեւորգ Վարդանյանը ծնվել է 1924թ. փետրվարի 17-ին Ռոստովում իրանի քաղաքացի, ձեթի գործարանի տնօրեն Անդրեյ Վարդանյանի ընտանիքում: 1930-ին, երբ Գեւորգը 6 տարեկան էր, ընտանիքը տեղափոխվել է Իրան: Նրա հայրը կապված էր խորհրդային արտաքին հետախուզության հետ եւ լքել էր ԽՍՀՄ-ը հանձնարարություն կատարելու նպատակով: Առեւտրային գործունեության ներքո Անդրեյ Վարդանյանը իրականացնում էր հետախուզական աշխատանք, եւ Գեւորգը հետախույզ է դարձել հենց նրա ազդեցության ներքո:
1942 թ-ին «Ամիր» օպերատիվ կեղծանվան ներքո գործող Գեւորգ Վարդանյանը ներգրավվել է Թեհրանի անգլիական հետախուզական դպրոցում: 1943-ի նոյեմբեր-դեկտեմբերին Թեհրանյան կոնֆերանսի ժամանակ «Ամիրը» մասնակցել է «մեծ եռյակի» առաջնորդների անվտանգության ապահովմանը:
1951 թ-ին Վարդանյանը դուրս է բերվել ԽՍՀՄ: Այնուհետեւ աշխատել է տարբեր երկրներում, այդ թվում` Իրանում, Իտալիայում, Ֆրանսիայում եւ Հունաստանում: Հետախույզի արտասահմանյան գործուղումները տեւել են մինչեւ 1986թ., իսկ ծառայության մեջ էր մինչեւ 1992-ը:

Ереван/Медиамакс/. Президент России Дмитрий Медведев заявил сегодня, что скончавшийся накануне Геворк Вартанян «был участником блестящих спецопераций, которые вошли в историю отечественной внешней разведки».
Как сообщает Медиамакс, президент России направил телеграмму соболезнования Гоар Вартанян, супруге Геворка Вартаняна.
«Искренне разделяю огромное горе, постигшее Вашу семью. Ушёл из жизни Геворк Андреевич Вартанян - легендарный разведчик, настоящий патриот своей страны, яркая и неординарная личность. Он был участником блестящих спецопераций, которые вошли в историю отечественной внешней разведки. Кончина Геворка Вартаняна - невосполнимая потеря для его близких, для всех, кто знал и ценил этого замечательного человека», - говорится в телеграмме.
Герой Советского Союза Геворк Варданян скончался 10 января в Москве на 88-м году жизни.
ИТАР-ТАСС пишет, что Геворк Вартанян родился 17 февраля 1924 года в Ростове-на-Дону в семье Андрея Вартаняна, иранского подданного, директора маслобойного завода. В 1930 году, когда Геворку было шесть лет, семья выехала в Иран. Его отец был связан с советской внешней разведкой и покинул СССР по ее заданию. Под прикрытием коммерческой деятельности Андрей Вартанян вел агентурную работу, и именно под его влиянием Геворк стал разведчиком.
В 1942 году Геворк Вартанян, действовавший под оперативным псевдонимом «Амир», внедрился в английскую разведшколу в Тегеране. «Амир» принимал участие в обеспечении безопасности лидеров «большой тройки» во время Тегеранской конференции в ноябре-декабре 1943 года.
В 1951 году Вартанян был выведен в СССР. Затем последовала работа во многих странах, включая Иран, Италию, Францию и Грецию. Загранкомандировка разведчика длилась до 1986 года, а на службе он оставался до 1992 года.