Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 2-ին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության պատվիրակությունն արժանացել է Հռոմի Պապ Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոսի հատուկ օրհնությանը Վատիկան կատարած այցի ընթացքում:
Սա պատվիրակության՝ Հռոմ կատարած ծավալուն այցի մի մասն է, որի ընթացքում կայացել են մի շարք հանդիպումներ Վատիկանի եւ համայնքի առաջնորդների հետ:
Վատիկան կատարած այցին ներկա էին «Ավրորա» ֆորումի համահիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանն ու Ռուբեն Վարդանյանը, ինչպես նաեւ «Ավրորա» համաշխարհային ամենամյա մարդասիրական մրցանակի երեք դափնեկիրները՝ Թոմ Քաթինան, Մարգարիտ Բարանկիցեն եւ Չո Լա Աունը: Պատվիրակությունը հանդիպում ունեցավ նաեւ Սուրբ Աթոռի պետքարտուղար Նորին Գերազանցություն կարդինալ Պիետրո Պարոլինիի հետ:
Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի հետ հանդիպման ժամանակ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության ներկայացուցիչները խնդրեցին Նորին Սրբության օրհնությունը: Նախաձեռնությունը շարունակում է ջանքեր գործադրել աշխարհի տարբեր անկյուններում ամենախոցելի եւ ծայրահեղ կարիքի մեջ գտնվող համայնքներում աղքատությունը կրճատելու, առողջապահությունը բարելավելու եւ կրթություն ապահովելու ուղղությամբ: Պատվիրակությունը ներկայացրել է նաեւ #AraratChallenge շարժումը, որի նպատակն է ոգեշնչել մարդկանց՝ ներկայացնելու երախտագիտության սեփական պատմությունը, կատարելով նվիրատվություն եւ մաս կազմելով մարդասիրական շարժման:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է ստանալ Նորին Սրբության հատուկ օրհնությունը: Առաջնորդվելով «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարը տարածելու եւ դրա ազդեցությունն առավելագույնի հասցնելու հանձնառությամբ՝ կարեւոր է, որպեսզի մենք սերտ հարաբերություններ կառուցենք հոգեւոր, կառավարական, մասնավոր հատվածների եւ մշակույթի ականավոր դեմքերի հետ աշխարհի տարբեր անկյուններում: Այսօր Վատիկանում կայացած հանդիպումը մեզ թույլ է տալիս ընդգծել «Ավրորա» նախաձեռնության կարեւորագույն գործունեությունն ու անհրաժեշտությունն ավելի մեծ աջակցության, քանի որ մենք ընդլայնում ենք մեր ջանքերը երկարաժամկետ նպատակներով»,- ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը:
«Հռոմի Պապ Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոսի եւ Նորին Գերազանցություն կարդինալ Պիետրո Պարոլինիի հետ հանդիպումները լավ առիթ էին՝ ամփոփելու արածը եւ վերագնահատելու «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործունեությունն ու համաշխարհային ազդեցությունը: Այնուամենայնիվ, մեր գործը դեռ նոր է սկսվել: Այս ամիս Երեւանում սպասվող առաջին «Ավրորա» ֆորումին մենք կքննարկենք համաշխարհային մարտահրավերները՝ փորձելով գտնել լուծումներ»,- նշել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ եւ 2017թ․ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Թոմ Քաթինան ավելացրել է.
«2017-ին միանալով «Ավրորայի» համայնքին՝ ինձ համար պատիվ է անձամբ հետեւել այն անհավանական աշխատանքին, որն անում է մեր նախաձեռնությունն ամբողջ աշխարհում: Որպես կաթոլիկ միսիոներ՝ մեծ պատիվ էր այս այցի շրջանակում հանդիպել Նորին Սրբություն Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապին: Աննկարագրելի հուզված եմ: Միայն համաշխարհային մտքի առաջնորդների եւ փորձագետների հետ համագործակցության, ինչպես նաեւ առաջնագծում աշխատող անհատների եւ կազմակերպությունների աջակցության շնորհիվ է հնարավոր շարունակել մեր աշխատանքը երկարաժամկետ ապագայում»։

Ереван /Медиамакс/. 2 октября делегация гуманитарной инициативы «Аврора» в ходе визита в Ватикан удостоилась особого благословения Его Святейшества Папы Франциска.
Аудиенция понтифика стала частью обширной программы визита «Авроры» в Рим, в ходе которого состоялся ряд встреч с лидерами Ватикана и местных общин.
В делегацию «Авроры» вошли известные социальные предприниматели, соучредители Форума «Аврора» Нубар Афеян и Рубен Варданян, а также три лауреата ежегодной премии «Аврора» - Том Катена, Маргерит Баранкитс и Чжо Ла Аун. Все они встретились также с государственным секретарем Святого Престола, кардиналом Пьетро Паролином.
Во время беседы с Папой Франциском делегация испросила его благословения на деятельность гуманитарной инициативы «Аврора», которая стремится искоренить нищету, улучшить здравоохранение и дать нуждающимся доступ к образованию – в глобальных масштабах. Помимо этого, представители инициативы подробно рассказали понтифику о запущенной недавно фандрайзинговой кампании #AraratChallenge, призванной вдохновлять людей присоединяться к миссии «Авроры».
«Для нас было честью получить сегодня утром особое благословение Его Святейшества. Нами движет стремление рассказать миру о благодарности в действии и увеличивать ее воздействие, и потому очень важно продолжать укреплять связи с лидерами религиозных, правительственных, культурных и бизнес-кругов по всему миру. Сегодняшняя встреча в Ватикане позволила нам подчеркнуть жизненную необходимость глобальной деятельности гуманитарной инициативы «Аврора» и необходимость расширения сотрудничества для продолжения этой деятельности в долгосрочной перспективе»,- отметил соучредитель гуманитарной инициативы «Аврора» Нубар Афеян.
«Сегодняшние встречи с Его Святейшеством Папой Франциском и Его Высокопреосвященством кардиналом Паролином стали для нас поводом подвести итоги и задуматься о том, чего гуманитарная инициатива «Аврора» сумела добиться в глобальном масштабе с момента своего создания. Тем не менее, наша работа только началась. Мы с нетерпением ждем начала первого Форума «Аврора» в Ереване, где сможем обсудить новые вызовы и возможности»,- сказал соучредитель гуманитарной инициативы «Аврора» Рубен Варданян.
Председатель гуманитарной инициативы «Аврора» и лауреат ежегодной премии «Аврора»-2017 Том Катена, в свою очередь, подчеркнул:
«Я присоединился к сообществу «Авроры» в 2017 году и с тех пор мне повезло увидеть собственными глазами, какую невероятную работу наша организация делает по всему миру. Для меня как миссионера и католика было честью встретиться с Его Святейшеством Папой Франциском во время этого визита. Я очень рад, что в октябре пройдет Форум «Аврора», во время которого мы будем обсуждать эту деятельность со специалистами из самых разных областей со всего мира. Именно подобные дискуссии с лидерами мнений и экспертами, а также вклад и поддержка активистов и низовых организаций позволят нам продолжать свою работу и в будущем».