ԵՊԲՀ-ն ռազմական բժիշկներ կպատրաստի նաեւ Ղազախստանի համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանը ռազմական բժիշկներ կպատրաստի Ղազախստանի պաշտպանության բանակի համար:
ԵՊԲՀ ռազմաբժշկական ֆակուլտետը նոր ուսումնական տարում նախատեսում է ընդունել ղազախ 4 կուրսանտների, որոնք Հայաստանում ուսումն ավարտելուց հետո կվերադառնան Ղազախստան եւ կհամալրեն իրենց բանակի շարքերը՝ որպես ռազմաբժիշկներ:
Ռազմաբժշկական ֆակուլտետը՝ որպես ՀԱՊԿ երկրների ռազմաբժշկական կադրերի պատրաստման կենտրոն նախատեսում է ընդունել կուրսանտներ նաեւ Ղրղզստանից, Տաջիկստանից եւ Ուզբեկստանից:
Հայաստան ժամանած կուրսանտներին Բժշկական համալսարանը կապահովի կեցավայրով, իսկ սննդի հետ կապված հարցերը կլուծվեն ՀՀ պաշտպանության նախարարության աջակցությամբ:
Նշենք, որ ֆակուլտետը 2019-2020 ուսումնական տարում ընդունել է 18 կուրսանտ, եւս 34-ին՝ «Պատիվ ունեմ» ծրագրով: Ռազմաբժշկական ֆակուլտետ ընդունված 18 կուրսանտներն այժմ ՀՀ ՊՆ մարշալ Արմենակ Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն ինստիտուտում անցնում են երիտասարդ մարտիկի պատրաստության պարապմունքները եւ օգոստոսի 26-ին զինվորական երդում կտան ԵՊԲՀ-ում:

ЕГМУ будет готовить военных врачей также для Казахстана - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Ереванский государственный медицинский университет (ЕГМУ) будет готовить военных врачей для армии обороны Казахстана.
Военно-медицинский факультет ЕГМУ в новом учебном году планирует принять 4 казахских курсанта, которые после окончания учебы в Армении вернутся в Казахстан и пополнят ряды армии в качестве военных врачей.
Военно-медицинский факультет как центр подготовки военно-медицинских кадров стран ОДКБ планирует принять курсантов также из Киргизии, Таджикистана и Узбекистана.
Прибывших в Армению курсантов Медицинский университет обеспечит жильем, а вопросы питания будут решены при поддержке министерства обороны Армении.
Напомним, что в 2019-2020 учебном году на факультет поступили 18 курсантов, еще 34 – по программе «Честь имею». 18 курсантов, поступивших на военно-медицинский факультет, на данный момент проходят подготовку в Военно-авиационном институте минобороны Армении и 26 августа примут присягу.